Trichoskopia jest nowoczesną metodą badania skóry głowy oraz włosów. Trichoskopia to metoda diagnostyczna opierająca się na technice wideodermoskopii , badania wykonywanego z użyciem kamery. W trichoskopii badane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Metoda umożliwia ocenę tych struktur bez konieczności pobierania włosów (badanie jest całkowicie bezinwazyjne).
Trichoskopia – badanie włosów
Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej.
Trycholog analizując zdjęcia włosów i skóry owłosionej w lokalizacji czołowej, skroniowej i potylicznej dokonuje pomiaru liczby włosów, przelicza je na jednostkę powierzchni, ustala rozkład średnic mierzonych włosów (wielkości średnie, procentowy udział włosów grubych, cienkich, średnich), zlicza pojedyncze, podwójne i potrójne jednostki włosowe oraz liczy żółte czopy rogowe/puste mieszki włosowe i ocenia obecność złuszczania (ocena ilościowa i jakościowa). Pomiar dokonywany jest ręcznie lub automatycznie (z użyciem systemu TrichoLAB). Dane te ujmuje się w postaci tzw. raportu trichoskopowego, który pozwala lekarzowi na sprawną analizę danych, postawienie rozpoznania, a przy kolejnych badaniach – porównanie pozyskanych parametrów.
Trichoskopia pozwala na różnicowanie różnych typów łysienia, szczególnie androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym. Badanie trichoskopowe umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Metoda trichoskopowa pozwala na ocenę aktywność takich chorób zapalnych jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE).
Wskazania do badania trichoskopem
- wszystkie typy łysienia
- wypadające włosy
- przerzedzenie włosów
- łamliwość włosów
- zmiany w obrębie skóry głowy
- łupież
- łojotok skóry głowy
- monitoring postępów leczenia wypadania włosów.