Trichoskopia jest nowoczesną metodą badania skóry głowy oraz włosów. Trichoskopia to metoda diagnostyczna opierająca się na technice wideodermoskopii, badania wykonywanego z użyciem kamery. W trichoskopii badane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Metoda umożliwia ocenę tych struktur bez konieczności pobierania włosów (badanie jest całkowicie bezinwazyjne).

Trichoskopia – badanie włosów

Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej.

Trycholog analizując zdjęcia włosów i skóry owłosionej w lokalizacji czołowej, skroniowej i potylicznej dokonuje pomiaru liczby włosów, przelicza je na jednostkę powierzchni, ustala rozkład średnic mierzonych włosów (wielkości średnie, procentowy udział włosów grubych, cienkich, średnich), zlicza pojedyncze, podwójne i potrójne jednostki włosowe oraz liczy żółte czopy rogowe/puste mieszki włosowe i ocenia obecność złuszczania (ocena ilościowa i jakościowa). Pomiar dokonywany jest ręcznie lub automatycznie (z użyciem systemu TrichoLAB). Dane te ujmuje się w postaci tzw. raportu trichoskopowego, który pozwala lekarzowi na sprawną analizę danych, postawienie rozpoznania, a przy kolejnych badaniach – porównanie pozyskanych parametrów.

trichoskopia komputerowe badanie włosów

Trichoskopia pozwala na różnicowanie  typów łysienia, szczególnie androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym. Badanie trichoskopowe umożliwia ponadto rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Metoda trichoskopowa pozwala na ocenę aktywności takich chorób zapalnych, jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE).

Wskazania do badania trichoskopem

  • wszystkie typy łysienia,
  • wypadające włosy,
  • przerzedzenie włosów,
  • łamliwość włosów,
  • zmiany w obrębie skóry głowy,
  • łupież,
  • łojotok skóry głowy,
  • monitoring postępów leczenia wypadania włosów.
Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz