Sprawdź 3 najpopularniejsze choroby skóry głowy! Skóra głowy to dość nietypowy obszar skóry u człowieka. Występuje na niej wiele receptorów oraz wytwarzana jest duża ilość sebum. Dość ciemne i ciepłe środowisko na skórze głowy jest przyjaznym miejscem do rozwoju różnorodnych chorób. Wiele schorzeń jest wywołanych przez nieprawidłową pielęgnację skóry głowy. Kosmetyki do pielęgnacji należy bowiem dobierać na podstawie rodzaju włosów. Włosy są uważane za ozdobę oraz stanowią funkcję ochronną przed promieniowaniem słonecznym. Dla wielu osób włosy są bardzo ważną częścią wizerunku.

TOP 1 choroby skóry głowy – Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze. Do przyczyn choroby zaliczymy podłoże genetyczne oraz zaburzenia procesu złuszczania naskórka. U pacjentów z łuszczycą proces przemiany komórek jest skrócony z 28 dni do 4 dni. Oznacza to zbyt szybkie dojrzewanie komórek i nagromadzenie ich w postaci grubszego naskórka. Zmiany skórne występują w postaci różowoczerwonych zmian, które mogą być drobne lub większe.

Łuszczyca skóry głowy

Do zmian skórnych zaliczymy również świąd i pieczenie. W zaawansowanej fazie choroby zmiany mogą występować na czole, karku i okolicach uszu. Łuszczycy może towarzyszyć wypadanie włosów, które jest nasilane np. przez częste drapanie skóry głowy. Najlepiej udać się do lekarza od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Pozwoli to na szybkie wykrycie choroby i jej leczenie. W leczeniu stosuje się najpierw leki złuszczające skórę. Kolejny etap to zahamowanie procesu zapalnego. W niektórych przypadkach stosuje się leki doustne.

TOP 2 choroby skóry głowy – Łupież

To schorzenie stanowi dość duży problem natury estetycznej, ponieważ objawy są bardzo widoczne. Przyczyną łupieżu może być namnożenie drożdżaków i wystąpienie stanu zapalnego. Chorobę może wywołać również nieprawidłowa pielęgnacja skóry, zła dieta czy stres. W wielu przypadkach łupież jest przyczyną wypadania włosów, ponieważ choroba osłabia kondycję włosów. Do objawów zaliczymy białe fragmenty skóry, które są zauważalne na włosach i ubraniu.

Łupież

Diagnostyką łupieży zajmuje się trycholog lub dermatolog. Konieczne będzie dokonanie oględzin skóry głowy, a w niektórych przypadkach wykonanie dodatkowych badań. Zaliczymy do nich trichogram lub trichoskopię, które pomogą w postawieniu diagnozy. W leczeniu wykorzystuje się leki doustne o działaniu przeciwgrzybiczym. Pomocne jest również leków miejscowych w postaci szamponów, kremów i maści.

TOP 3 choroby skóry głowy – Grzybica skóry głowy

Grzyby są stałym elementem na skórze człowieka. Czasem jednak dochodzi do ich namnożenia, co może wywołać stan zapalny. Do zarażenia dochodzi w przypadku kontaktu z chorą osobą lub używanymi przez nią przedmiotami. Do zarażenia nie dojdzie w każdym przypadku, ponieważ u wielu osób zadziałają mechanizmy obronne organizmu. Wystąpienie objawów choroby może być również związane z nieprawidłową pielęgnacją skóry i stosowaniem silnych kosmetyków.

grzybica skóry głowy

Objawy to przede wszystkim zaczerwieniona skóra, ból, świąd, guzki w okolicy mieszków i łuszczący się naskórek. Grzybica może prowadzić do naruszenia struktury włosów, co oznacza ich osłabienie. W większości przypadków do postawienia diagnozy wystarczy obejrzenie zmian skórnych. Lekarz na podstawie zaawansowania choroby wybierze najlepszą metodę leczenia i zaproponuje leki. Zazwyczaj stosuje się kremy i maści działające na konkretny rodzaj grzybów.

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne

Schorzenie jest zaburzeniem psychicznym polegającym na wyrywaniu własnych włosów. Niektórzy pacjenci zjadają własne włosy, co może wywołać problemy żołądkowo-jelitowe. Geneza choroby to silny stres lub różnorodne czynniki genetyczno-środowiskowe.

Trichotillomania

W procesie leczenia bardzo ważne jest poprawienie komfortu życia pacjenta. Przeprowadza się zatem terapię z psychologiem lub psychiatrą. Stosuje się także leki antydepresyjne pozwalające opanować napady wyrywania włosów.

Działania trychologa w przypadku chorób skóry głowy

Nowoczesne zabiegi oferowane w gabinecie trychologa poprawią stan skóry pacjentów oraz pozwolą pozbyć się problemu łysienia. Na podstawie rodzaju choroby oraz jej zaawansowania lekarz wybierze zabieg oraz ustali ich ilość. Szczególnie polecana jest mezoterapia, która polega na podskórnym podaniu substancji aktywnych. Zaliczymy do nich mieszanki witamin lub osocze bogatopłytkowe uzyskiwane z krwi pacjenta.

Wysoką skuteczność wykazuje również naświetlanie za pomocą promieniowania, które pobudza pracę mieszków włosowych. Możliwe jest również wykonanie zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE. Polega ona na pobraniu mieszków włosowych od pacjenta i umieszczeniu ich w problematycznej strefie. Przeszczep metodą FUE to mała inwazyjność dzięki użyciu kaniuli oraz znieczulenia miejscowego. Oznacza to skorcenie czasu rekonwalescencji i duże bezpieczeństwo metody.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz