Skip to main content
Piękne i zdrowe włosy to ważny element wyglądu kobiet oraz mężczyzn. Niestety zdarza się, że włosy nie są tak gęste, jakbyśmy chcieli. Doprowadzić do tego mogą różne choroby. Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna służą pomocą w tej kwestii, proponując zabieg przeszczepu włosów.

Historia transplantacji włosów w Polsce

Transplantacja włosów jest wykonywana w Polsce od 1984 roku. Pierwsze efekty nie były zadowalające, jednak z biegiem lat zabieg ten ulegał doskonaleniu i obmyślono wiele nowych metod jego przeprowadzania. Od czasu wynalezienia mikroprzeszczepów transplantacja jest mniej inwazyjnym zabiegiem. Obecnie wielu specjalistów wykonuje przeszczep włosów różnymi metodami (FUE/BHT/STRIP/ARTAS). Wybór metody zależny jest zarówno od doświadczenia lekarza, jak i konkretnego przypadku łysienia.

Zabieg przeszczepu włosów

Gdzie najlepiej zrobić przeszczep włosów?

Zabieg transplantacji włosów powinien być dobrze przemyślaną i bardzo rozsądną decyzją. Ważne, aby obecny stan zdrowia nie wykluczał przeszczepu. Wiele osób zadaje sobie pytanie „Gdzie najlepiej wykonać przeszczep włosów?” – odpowiedź jest jasna: u najlepszego specjalisty od przeszczepu włosów. Wybierając lekarza, należy zwrócić uwagę, w jakiej metodzie się specjalizuje i jak długo wykonuje zabiegi, gdzie zdobywał doświadczenie, od kogo się uczył. W przypadku tego zabiegu doświadczenie lekarza jest wyjątkowo ważne, ponieważ to od niego zależy sposób pobrania mieszków włosowych i ich rozmieszczenie, które wpływa na efekt końcowy przeszczepionych włosów.

Pierwsza wizyta i zabieg

Na pierwszej wizycie należy opowiedzieć lekarzowi o obecnych i przebytych chorobach. Niektóre z nich mogą dyskwalifikować potencjalnego kandydata do przeszczepu włosów. Ważne jest także, aby opowiedzieć lekarzowi o swoich oczekiwaniach. Wówczas będzie on w stanie ocenić realność ich realizacji. Głowę należy umyć najlepiej wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg. Przeszczep włosów jest zabiegiem małoinwazyjnym, istnieje więc możliwość samodzielnego powrotu do domu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu podczas przeszczepu ból jest nieodczuwalny.

Co po zabiegu przeszczepu włosów?

przeszczep włosów metodą artas czy fue

Po zabiegu pacjent jest poinstruowany przez lekarza, jak dbać o włosy i skórę głowy. W okresie od 1 do 7 dnia po zabiegu należy myć włosy i skórę głowy raz dziennie w wodzie o temperaturze mniej więcej 40 stopni Celsjusza. Nie należy stosować zbyt mocnego strumienia wody. Preparat do mycia należy rozprowadzić w dłoniach, a następnie umyć skórę głowy ruchami dociskającymi transplanty do powierzchni skóry. Nie należy masować, drapać, pocierać okolicy miejsca biorczego. Okolicę dawczą należy myć w zależności od tego, na ile pozwoli ewentualnie pojawiający się ból. Przez pierwsze dni po zabiegu należy bardzo delikatnie obmywać te okolice wodą z preparatem, który przyspiesza gojenie się tkanek.

Po umyciu należy delikatnie osuszyć głowę papierowym lub bawełnianym  ręcznikiem jednorazowym. W tym okresie zabrania się stosowania odżywek do włosów, żelu, lakieru, a także nadmiernego wysiłku i ekspozycji miejsca zabiegu na promienie słoneczne. W okresie od 8 dnia do 21 dnia po zabiegu podczas mycia wprowadzić można delikatne ruchy masujące. Na okolicę dawczą nie jest już stosowana maść przyspieszająca gojenie, lecz nadal należy stosować delikatny środek myjący o pH w zakresie 5,5-5,8.

Po upływie 3 tygodni od zabiegu przeszczepu pielęgnacja jest już mniej restrykcyjna. Pacjent może powrócić do poprzednich nawyków dotyczących mycia włosów (szampon, styl mycia). Dopuszczalne są różne rodzaje aktywności fizycznej, w zależności od preferencji pacjenta. Korzystać z kąpieli słonecznych można po około 4 tygodniach od zabiegu. Oczywiście w przypadku każdego pacjenta zalecenia te mogą się lekko różnić. Lekarz w zależności od pacjenta dobiera także środki myjące i przyspieszające gojenie.

Preparaty do pielęgnacji po przeszczepie z minoksydylem (Alopexy, Minoxidil i Piloxidil , Loxon)

Preparaty myjące skórę powinny być oparte na bazie naturalnych i najlepszej jakości składników. Konieczne jest ich neutralne pH, czyli 5,5-5,8. Nie należy używać szamponów przeciwłupieżowych ani produktów przeznaczonych do pielęgnacji dzieci. Z pewnością lekarz wskaże pacjentowi preparaty, które najczęściej zaleca się do stosowania po transplantacji włosów. Wskazane jest stosowanie preparatów typowo dermatologicznych, które dodatkowo stymulują porost włosów. Preparaty w składzie zawierają 2% i 5% substancji w formie roztworu do stosowania na skórę. Preparat sprawdzi się w przypadku łysienia androgenowego o umiarkowanym nasileniu u mężczyzn oraz u kobiet.

Lek stosuje się na zdrową, nieuszkodzoną skórę głowy. Należy go nanieść koniuszkami palców na leczoną powierzchnię skóry, zaczynając od jej środka. Efekty widoczne są po kilkunastu dniach od rozpoczęcia leczenia, nie należy więc zrażać się początkowym brakiem efektów. Preparaty te zawierają alkohol, zatem należy uważać, aby nie dostał się do ran, lub oczu. Zahamowanie wypadania włosów następuje już po 2 miesiącach, natomiast odrastanie włosów po okresie od 4 do 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Najlepsze efekty można uzyskać rozpoczynając leczenie w małozaawansowanym stadium łysienia.

Naturalne kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów

Kilka lat temu na polskim rynku pojawiły się kosmetyki ekologiczne, a ich popularność ciągle rośnie. Najważniejsze założenie kosmetyki naturalnej to wykorzystywanie składników, które nie będą wywoływały niepożądanych reakcji  na skórze. Wiele tradycyjnych kosmetyków powoduje zatykanie porów skóry, wysypkę czy zaczerwienienia. Sięgając po naturalne kosmetyki, unikniemy stosowania niebezpiecznych składników, które mają negatywny wpływ także na zdrowie. Stosowanie kosmetyków naturalnych to także mniejsze ryzyko podrażnień, alergii skórnych, pieczenia lub zaczerwienienia. Łagodne składniki, czyli naturalne substancje myjące, zapachowe i emulgatory zapewniają odpowiednią opiekę nad skórą. Krótki skład kosmetyków naturalnych jest w pełni wystarczający, aby mogły pełnić one swoje funkcje. Żyjąc w bardzo uprzemysłowionym świecie, ciężko jest uniknąć środków chemicznych, dlatego warto je ograniczyć, chociażby w kosmetykach używanych na co dzień.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz