Skip to main content

Łagodzące i głęboko nawilżające właściwości aloesu są znane każdemu. Dlatego tak chętnie sięgamy po niego w przypadku poparzeń skóry lub podczas innych problemów skórnych. Ale czy wiecie, że aloes ma również niezwykłe właściwości odżywcze dla naszych włosów? Warto poznać, co zyskuje się stosując aloes do pielęgnacji włosów oraz jak go używać, aby odżywić włosy.

Czym jest aloes?

Aloes to roślina, która często gości w naszych domach i jest ozdobą parapetów. Jednak nie należy zapominać również o jej niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Aloes pochodzi z rodziny jednoliściennych sukulentów. Jego liście są niezwykłe, ponieważ na przestrzeni wieków roślina przystosowała się do bardzo trudnych warunków poprzez zdolność gromadzenia żelowej substancji właśnie w ich wnętrzu.

aloes Substancja gromadzona w liściach składa się aż w 96% z wody. Aloes może być z powodzeniem hodowany w domowych warunkach. Wystarczy doniczkę z rośliną postawić w słonecznym miejscu. Nie należy jej zbyt często podlewać, ponieważ jest to roślina magazynująca wodę. Jeśli chce się wykorzystać żelową substancję z domowej rośliny należy używać tylko tych roślin, które mają co najmniej 3 lata oraz liście o długości 20 centymetrów.

Niezwykłe właściwości aloesu

Aloes to roślina, która zawiera ponad 200 aktywnych substancji, które posiadają niezwykłe właściwości zdrowotne oraz lecznicze. Są to między innymi aminokwasy, witaminy z grupy A, B, C, oraz E. Ponadto aloes zawiera minerały i mikroelementy takie, jak cynk, magnez, wapń, potas, sód, żelazo oraz chrom, miedź i mangan. Dzięki takiemu bogactwu składników aloes doskonale sprawdza się podczas nawilżania suchych włosów oraz skóry głowy. Co więcej, żelowa substancja odżywia i wzmacnia włosy poprzez stymulację cebulek włosowych do wzrostu. W efekcie włosy są miękkie, nie puszą się oraz odzyskują naturalny połysk. Ze względu na silne właściwości nawilżające aloesu jest również stosowany w redukcji stanów zapalnych skóry głowy, uczucia swędzenia oraz podczas redukcji wydzielania sebum, które sprawia, że włosy się przetłuszczają. Aloes wykazuje również doskonałe efekty w walce z łupieżem. Nic więc dziwnego, że jest składnikiem wielu kosmetyków, również tych do włosów.

Jak stosować aloes na włosy?

Aloes można stosować na wiele sposobów, aby poprawić kondycję naszych włosów. Korzystać można zarówno z domowego żelu, jak i tego zakupionego w drogeriach. Najpopularniejszą metodą włączenia aloesu do pielęgnacji włosów jest olejowanie włosów. Olejowanie włosów pozwala na głębokie odżywienie włosów oraz skóry głowy. Ulubiony olej roślinny (z czarnuszki lub siemienia lnianego) należy połączyć z aloesem. Najlepiej w stosunku 1:1. Tak powstałą miksturę starannie nakładamy na całą długość włosów. Dobrze, aby włosy były lekko wilgotne. Nie zapominamy też o skórze głowy. Tutaj warto poświęcić kilka minut na delikatny masaż, który usprawni i przyspieszy wnikanie substancji odżywczych w cebulki włosów. Następnie włosy owijamy folią spożywczą lub czepkiem foliowym oraz ręcznikiem. Aloes wraz z olejem najlepiej pozostawić na całą noc, a rano po przebudzeniu dokładnie umyć włosy lekkim szamponem.

Warto również zastosować aloes włączając go do kosmetyków, które używa się na co dzień. Czysty aloes można dodać do szamponu lub ulubionej maski na włosy. Można również w domowych warunkach przygotować serum odżywcze na włosy. W tym celu żel z liścia aloesu mieszamy z olejem kokosowym w proporcji 2:1. Tak powstałą maskę nakładamy na włosy oraz skórę głowy i rozczesujemy włosy, aby równomiernie rozłożyć składniki. Następnie włosy należy owinąć ręcznikiem, najlepiej ciepłym, wtedy efekt nawilżenia będzie jeszcze większy. Maskę pozostawimy na włosach około 30 minut. Po tym czasie maskę dokładnie zmywamy, najlepiej szamponem o naturalnym składzie.

Dla osób, które mają problemy ze skórą głowy szczególnie zaleca się wcierkę z aloesu. Niewielką ilość aloesu należy wetrzeć w skórę głowy i pozostawić bez zmywania. Aloes szybko wchłonie się w skórę i dogłębnie ją nawilży. Dzięki regularnemu stosowaniu takiej wcierki pozbędziemy się problemów z suchą skórą oraz łupieżem, a ponadto stany zapalne skóry zostaną złagodzone. Pamiętajmy tylko, aby nie używać zbyt dużej ilości aloesu na raz.

Do domowego Spa dla włosów można używać roślin, które sami wyhodujemy. Wystarczy tylko delikatnie wydobyć z liści żelową substancję. Najlepiej zrobić to odcinając ostrym nożem zieloną skórkę liścia. Tak pozyskany żel z aloesu można bezpośrednio wetrzeć w skórę głowy lub dodać do domowej maski lub oleju roślinnego, przygotowując miksturę do olejowania włosów. Oczywiście równie dobrze można zakupić gotowy żel z aloesu dostępny w większości drogerii. Należy tylko uważnie przeczytać skład i wybierać czysty żel aloesowy, bez zbędnych dodatków.

Aloes to doskonała substancja uzupełniająca pielęgnację włosów. Warto zatem regularnie go używać, aby włosy były nawilżone, odżywione oraz pełne blasku. Ponadto aloes będzie niezastąpiony podczas pielęgnacji skóry głowy, która jest wrażliwa oraz często się przesusza, powodując nawroty niechcianego łupieżu.

Zostaw komentarz

[elfsight_click_to_call id="1"]