Skip to main content

Włosy dodają pewności siebie i pozwalają określić nasz styl. Dlatego też szczególnie Panie marzą o pięknych, zdrowych i lśniących włosach, które pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych fryzur. Ponadto bardzo ważną kwestią okazuje się długość włosów. Niestety nie każdy może cieszyć się długimi i zdrowymi włosami. Chcąc szybko zapuścić włosy warto im nieco pomóc. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby przyspieszyć wzrost włosów.

Jak szybko rosną włosy?

Włosy rosną średnio 1 centymetr w ciągu miesiąca. Jednak jest to kwestia indywidualna i może zależeć od czynników genetycznych oraz diety, sposobu pielęgnacji włosów i chorób współistniejących. Do prawidłowego wzrostu włosy potrzebują składników odżywczych oraz witamin. Dostarcza się je organizmowi wraz z pożywieniem.

Dlatego tak ważna jest zrównoważona i bogata w wartościowe składniki odżywcze dieta. Powinna być obfita w białko, które znajduje się między innymi w mięsach, rybach lub nabiale.

Ponadto ważnym składnikiem prawidłowej diety są nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiadają one za blask oraz mocne włosy. Ich źródłem są ryby oraz orzechy. Duże znaczenie w prawidłowym wzroście włosów ma również witamina B. Znajduje się między innymi w pieczywie pełnoziarnistym, kaszach, płatkach owsianych oraz warzywach. Warto również zadbać, aby dieta była bogata w cynk, miedź, selen oraz witaminy A, E oraz C. Wszystkie te składniki odżywcze znajdują się w warzywach i owocach oraz pestkach i orzechach. Dzięki utrzymaniu bogatej w wartościowe składniki diecie, możemy w sposób realny wpłynąć na przyspieszenie wzrostu włosów.

produkty przyspieszające porost włosów

Suplementacja

Jeśli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi w diecie podstawowych składników wpływających na porost włosów, warto zastanowić się nad suplementacją. W aptekach lub drogeriach znajduje się mnóstwo różnorodnych suplementów diety, których zadaniem jest przyspieszenie porostu włosów. W swoich składach zawierają zróżnicowane proporcje najważniejszych składników budujących oraz odpowiedzialnych za wzrost włosa. Warto jednak czytać skład suplementów i wybierać te, które oparte są o naturalne składniki bez niepotrzebnych dodatków. Należy również mieć na uwadze, że skuteczność suplementacji będzie widoczna po regularnym stosowaniu. Zazwyczaj po zaprzestaniu kuracji efekty również przestają być widoczne.

purehealth suplementy na porost włosów

Domowe sposoby na porost włosów

Oprócz zbilansowanej diety i suplementacji wzrost włosów można przyspieszyć domową pielęgnacją. Warto regularnie stosować domowe wcierki, olejowanie oraz maseczki na porost włosów. Przykładem takiej wcierki może być sok z rzepy lub napar ze skrzypu i pokrzywy. Należy je dokładnie wcierać w skórę głowy co najmniej 1 raz dziennie, aby zauważyć efekty.

Godne polecania są również maseczki, które dodatkowo odżywią włosy. Do takich należy między innymi maseczka na bazie drożdży. Kostkę drożdży należy połączyć z niewielką ilością ciepłego mleka oraz olejku rycynowego. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na suche włosy i pozostawić na minimum 1 godzinę. Po tym czasie maseczkę można zmyć.

Bardzo popularną maseczką na porost włosów jest maseczka z jajek. Jajko mieszamy z łyżką miodu i podobnie jak we wcześniejszym przypadku nakładamy na włosy na co najmniej godzinę. Maseczki i wcierki domowe są nie tylko proste, ale i tanie. Ponadto możemy je szybko przygotować z ogólnodostępnych składników. Oprócz nich warto raz na jakiś czas stosować olejowanie włosów. Olej kokosowy, rycynowy lub palmowy należy nanieść na skórę głowy oraz całą długość włosów. Następnie włosy owinąć foliowym czepkiem i tak pozostawić na całą noc. Rano należy dokładnie spłukać włosy, jeśli jest konieczność to nawet dwukrotnie. Zarówno maseczki, jak i olejowanie włosów zaleca się stosować 1 – 2 razy w tygodniu. Dzięki temu włosy będą zdrowe, lśniące, a ich wzrost będzie przyspieszony.

Profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Niestety nie zawsze dieta, suplementacja oraz domowa pielęgnacja przynoszą zamierzone rezultaty. W takim wypadku warto skonsultować się ze specjalistą oraz wykonać badanie, które pozwoli określić przyczynę złej kondycji włosów i problemów z zaburzeniem ich wzrostu. Może się okazać, że włosy nie rosną tak jak powinny ze względu na choroby współistniejące lub uwarunkowania genetyczne. Poznanie przyczyny problemu ze wzrostem włosa jest o tyle ważne, że pozwala na skuteczne ustalenie leczenia i przywrócenie włosom ich prawidłowego cyklu wzrostu.

Zabieg na włosy w gabinetach kosmetycznych pozwalają na dużo głębsze i szersze działanie, niż te wykonywane w warunkach domowych. Przede wszystkim profesjonalne urządzenia oraz wysokiej jakości substancje lecznicze i odżywcze pozwalają na przywrócenie równowagi cyklu wzrostu włosa. Jednym z zabiegów o dużej skuteczności jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Polega na wprowadzeniu specjalnie dobranych substancji odżywczych pod skórę głowy. Odbywa się to za pomocą bardzo cienkich igieł. Dzięki wprowadzeniu substancji bezpośrednio w skórę głowy, mieszki włosowe zostają pobudzone do wzrostu.

Ponadto włosy stają się gęstsze oraz zdrowsze. Równie skutecznym sposobem na polepszenie kondycji włosów jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Pozyskiwane jest ono z krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Krew zostaje dwukrotnie odwirowana w specjalnym urządzeniu, co powoduje oddzielenie się drogocennego osocza od pozostałych składników krwi. Osocze bogatopłytkowe wpływa na porost włosów oraz odżywienie mieszków włosowych i wzmocnienie struktury włosa. Wprowadzane jest pod skórę głowy podobnie jak w przypadku mezoterapii za pomocą cienkich igieł.

Zabiegów kosmetycznych na porost włosów jest wiele. Jednak, aby były skuteczne musi je poprzedzać badanie trychologiczne oraz obszerny wywiad z pacjentem. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz dobierze najlepszą terapię, aby przyspieszyć porost włosów oraz je odżywić.

Top 5 na porost włosów

  1. Wcierki do włosów

Najpopularniejszy sposób na przyspieszenie wzrostu włosów to stosowanie wcierek, czyli ziołowych płynów wcieranych w skórę głowy. Takie produkty muszą mieć w swoim składzie ziołowe oleje, serum i toniki. Rodzaj aplikacji jest uzależniony od rodzaju włosów:

  • właściciele przetłuszczających się, powinni nakładać wcierkę przed umyciem głowy,
  • posiadacze włosów suchych z kolei mogą zastosować także wcierki po myciu.

Wcierka reguluje poziom sebum, łagodzi stany zapalne na skórze głowy, a także hamuje wypadanie włosów. Aby jednak działała właściwie, trzeba ją regularnie stosować – najlepiej każdego dnia!

Czytaj więcej: Wcierki do włosów – czym są i jak je prawidłowo stosować?

Czas, w jakim stosuje się wcierki zależy jednak od potrzeb użytkownika. Nie powinien być on jednak krótszy niż 3 – 4 tygodnie. Kosmetyki zawarte w nim substancje muszą mieć czas, aby zadziałać. Pierwsze baby hair będą widoczne po upływie ok. 4 tygodni.

Ziołowe wcierki warto mieć zawsze na łazienkowej półce. Należy też sięgnąć po nie wtedy, gdy:

  • chce się przyspieszyć wzrost włosów,
  • zmaga się z wypadaniem włosów,
  • marzy się o gęstej czuprynie,
  • ma się suchą, przetłuszczająca się skórę głowy,
  • chce się wyleczyć łupież.

Główna rola wcierek to umocnienie i odżywienie cebulek włosów. Odżywiają je i wykonując masaż skóry, poprawia się jej ukrwienie. W efekcie włosy będą szybciej rosły, zyskają odżywienie i pojawią się baby hair.

  1. Olejowanie włosów

Olejowanie jest bardzo chętnie stosowaną metodą na piękne włosy. Olejki roślinne idealnie nawilżają pasma, przywracając im sprężystość, elastyczność oraz wspomagając ich odbudowę. Wpływają też na skórę głowy, wzmacniając i odżywiając cebulki. Pobudzają krążenie krwi w skórze głowy, stymulują, a także przyspieszają wzrost włosów.

Dla osób, które chcą przyspieszyć porost włosów za pomocą oleju, zalecamy stosowanie olejowania regularnie, minimum 1 -2 razy w tygodniu. Trzeba też pamiętać o tym, że w olejowaniu skóry głowy najlepiej sprawdzą się olejowe mieszanki. Dobrym wyborem będzie np. olej rycynowy, z kozieradki, rozmarynowy czy amla.

Czytaj więcej: Olejowanie włosów – czy warto? Jak prawidłowo olejować?

Aby wykonać olejowanie, wystarczy przed myciem włosów wmasować w skórę cienką warstwę oleju i pozostawić na ok. 60 minut. Po tym czasie nakłada się na skalp odżywkę, aby zemulgować olej. Następnie trzeba dwukrotnie umyć włosy i nałożyć na nie odżywkę.

  1. Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy pozwala oczyścić ją z martwego naskórka, dotlenić cebulki i ułatwia im przyjmowanie niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo w trakcie peelingu wykonuje się też masaż, który poprawia krążenie krwi w komórkach skóry głowy. Wszystko to pobudza pracę cebulek i przyspiesza porost włosów. Regularnie wykonywany peeling skóry głowy powoduje też, że:

  • Włosy są odbite u nasady,
  • Zmniejsza się uczucie swędzenia skóry,
  • Skóra zyskuje odżywienie,
  • Włosy znacznie wolniej się przetłuszczają,
  • Znikają podrażnienia skóry,
  • Skalp jest widocznie oczyszczony z pozostałości kosmetyków,
  • Redukuje się zjawisko wypadania włosów,
  • Włosy szybciej rosną.

Czytaj więcej: Jaki peeling do skóry głowy? 3 domowe sposoby peelingu

Peelingi można bez problemu zrobić w domu. Wśród popularnych, wyróżnia się m.in. peelingi cukrowe, z glinką marokańską, kawowy i lniany. Sprawdź też trychologiczny peeling skóry głowy dostępny w naszej klinice.

Trychologiczny peeling skóry głowy

  1. Karboksyterapia głowy

To zabieg, który pozwala cieszyć się gęstymi, lśniącymi i zdrowymi włosami. Karboksyterapia polega na precyzyjnym wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który jest niczym innym jak medycznym, czystym gazem zapewniającym skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.

Karboksyterapia skóry głowy

Wprowadzony pod skórę głowy dwutlenek węgla stymuluje produkcję nowych naczyń krwionośnych, intensywnie pobudza metabolizm, poprawia mikro i makrokrążenie, a także elastyczność skóry, w efekcie następuje intensywne odżywienie mieszków włosowych i cebulek, a także pobudzenie pustych mieszków do produkcji nowych.

  1. Napój z drożdży na porost włosów

Innym, dość zapomnianym sposobem na porost włosów, jest przygotowanie domowej mikstury z drożdży. Zawarte w nich witaminy z grupy B i H, białka czy substancje mineralne stanowią prawdziwe dobrodziejstwo dla organizmu. Można też przygotować maseczkę z drożdży, która przyspieszy porost włosów.

Czytaj więcej: Drożdże na włosy – jak stosować? jakie efekty?

Jak pobudzić wzrost włosów u dziecka?

Zdrowie i wzrost włosów u dziecka są ściśle związane z odpowiednią dietą i pielęgnacją. Dziecko powinno otrzymywać pełnowartościowe posiłki bogate w białko, witaminy i minerały, co sprzyja zdrowiu skóry głowy i włosów. Delikatna pielęgnacja, polegająca na użyciu łagodnych szamponów i unikaniu agresywnych produktów chemicznych, jest kluczowa. Warto także ograniczyć ekspozycję włosów na słońce, chroniąc je kapeluszem lub chustką.

Masaż skóry głowy może być korzystny, ponieważ stymuluje krążenie krwi i promuje wzrost włosów. Równie ważne jest unikanie nadmiernej stylizacji i częstego używania narzędzi termicznych, takich jak suszarki czy prostownice, które mogą uszkodzić włosy. Odpowiednia ilość snu i minimalizacja stresu również odgrywają istotną rolę w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji.

W przypadku obaw związanych ze stanem włosów dziecka, konsultacja z dermatologiem może pomóc w diagnozie i leczeniu ewentualnych problemów zdrowotnych. Odpowiednia pielęgnacja i troska o ogólne zdrowie dziecka z pewnością przełożą się na zdrowe, lśniące i silne włosy.

Zostaw komentarz