Skip to main content
Problem wypadania włosów dotyczy wielu mężczyzn w średnim wieku. Łysienie androgenowe zwane jest także łysieniem typu męskiego. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Z problemem tym można walczyć! Jedną z najskuteczniejszych metod jest przeszczep włosów u mężczyzn.

Co drugi mężczyzna cierpi na łysienie androgenowe

Jest to choroba, której podłożem są uwarunkowania genetyczne. Występuje u około 50% mężczyzn w wieku 50 lat. Bywa określane mianem łysienia męskiego, ponieważ dotyczy w głównej mierze mężczyzn. Za przyczynę wypadania włosów uznaje się nadwrażliwość ludzkiego organizmu na DHT, czyli dihydrotestosteron. Jest to pochodna męskiego testosteronu. Substancja ta oddziałuje na androgenowe receptory mieszków włosowych, a następnie doprowadza do ich stopniowego zaniku. Dochodzi również do opóźnienia procesu produkcji zdrowych włosów. Odrastają one coraz krótsze i cieńsze. W zaawansowanej fazie choroby proces wzrostu włosów zostaje całkiem zahamowany.

Łysieniu androgenowemu towarzyszą także inne objawy, takie jak nadmierne wydzielanie łoju skórnego, natłuszczona skóra głowy. Czasem występuje także zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy. Pierwsze objawy choroby pojawić się mogą nawet w nastoletnim wieku. Objaw, który zazwyczaj mocno niepokoi mężczyzn to cofanie się linii włosów. Więcej o łysieniu androgenowym znajdziesz tutaj Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, skuteczna dieta.

Przeszczep włosów u mężczyzn

Na początku należy zbadać, czemu wystąpił problem wypadania włosów. Łysienie często dotyczy osób, które posiadają wysoki poziom cukru we krwi. Aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów, należy udać się do lekarza i wykonać wszystkie niezbędne badania. Stosować można preparaty, które rozszerzają naczynia mieszków włosowych i dzięki temu je odżywiają. Rozwiązaniem na problem, który przybrał już duże rozmiary, jest przeszczep włosów u mężczyzn.

obszar biorczy po ogoleniu włosów oraz zaznaczeniu linii włosów

Z czym wiąże się zabieg?

Decyduje się na niego wielu mężczyzn w średnim wieku. Medycyna estetyczna stara się sprostać wymaganiom każdego pacjenta i proponuje kilka metod przeszczepu włosów. Zabieg ten w zależności od wybranej metody przeprowadzony może być w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Przy wyborze metody przy przeszczepie włosów (zagęszczanie włosów u mężczyzn) radzi się wybrać najmniej inwazyjną metodę FUE, aby skrócić czas rekonwalescencji pacjenta.

Zabieg przeszczepu włosów u mężczyzn polega na pobraniu mieszków włosowych z jednej okolicy ciała pacjenta i umieszczeniu ich w strefie biorczej. Transplantacja włosów u mężczyzn jest zabiegiem, który trwa dość długo, aczkolwiek nie wiąże się z powikłaniami dla pacjenta. Odrzucenie takiego przeszczepu jest również mało możliwe, ponieważ materiał pobierany jest od tej samej osoby.

Konsultacja z lekarzem i przebieg zabiegu

Mężczyźni decydując się na przeszczep włosów, powinni wybrać najlepszego specjalistę od metody, która ich interesuje. Efekt w ogromnej mierze zależy właśnie od umiejętności i doświadczenia lekarza. Na pierwszej wizycie specjalista dokona dokładnych oględzin strefy objętej problemem, a także tej, z której można pobrać mieszki włosowe. Lekarz zapyta także o wcześniej przebyte choroby, operacje, zabiegi i zleci podstawowe badania krwi.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta, lekarz wytłumaczy dokładny przebieg zabiegu przeszczepu włosów, jego etapy i wyznaczy obszary: biorczy i dawczy. Ważne jest także poinformowanie pacjenta o przygotowaniu do zabiegu. 2 tygodnie przed nie wolno zażywać leków powodujących rozrzedzenie krwi. Często lekarze zalecają stosowanie preparatów pobudzających wzrost włosów, np. minoksydę.

 

Efekt bezpośrednio po zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów u mężczyzn metodą FUE

Metoda ta jest szczególnie polecana przez specjalistów ze względu na bezpieczeństwo i nowoczesną technologię. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Lekarz podczas przeprowadzania zabiegu dba o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Możliwe jest słuchanie muzyki w trakcie przeszczepu włosów. Zabieg trwa nawet 8 godzin, zależne jest to oczywiście od przypadku. Przeszczep włosów FUE u mężczyzn polega na pobieraniu mieszków włosowych pojedynczo wraz z około milimetrową tkanką, która je otacza.

Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnych igieł, nie używa się skalpela. Lekarz pobiera mieszki, a następnie „wstrzykuje” w strefę biorczą. Lekarz pobiera zespoły po 1-4 cebulek włosowych, a następnie je przeszczepia. Zabieg jest mało inwazyjny, w związku z tym pacjent może samodzielnie wrócić do domu po jego dokonaniu.

Nie ma potrzeby długiej rekonwalescencji pacjenta, należy jedynie myć skórę głowy delikatnym preparatem. Zaleca się także przez około 2 tygodnie unikać dużego wysiłku fizycznego oraz wysokich temperatur (sauna, opalanie). Zabieg transplantacji wykonany tą metodą gwarantuje spektakularne efekty widoczne po kilku miesiącach i utrzymujące się przez wiele lat. Jeśli problem nadmiernego wypadania włosów nas dotyczy, warto przemyśleć wykonanie przeszczepu włosów. Sprawdź na czym polega metoda FUE przeszczepu włosów.

Najbardziej nowoczesna i polecana przez wielu specjalistów metoda to FUE. Mężczyzn z problemem łysienia zapraszamy na przeszczep włosów w Warszawie u specjalisty chirurgii odtwórczej włosów Dr. Piotra Turkowskiego, który zajmuje się przeszczepem włosów u mężczyzn metodą FUE od wielu lat.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz