Choroba ta objawia się pojawieniem na skórze „łysych” placków. Schorzenie dotyczyć może także innych owłosionych stref ciała. Łysienie plackowate często dotyczy nawet młodych osób. Leczenie łysienia plackowatego jest dość trudne, jednak odpowiednio dopasowane pozwala ograniczyć występowanie choroby.

Łysienie plackowate – charakterystyka choroby

Jest to schorzenie, które dotyczy przewlekłego zapalenia mieszków włosowych. Przyczyny choroby łysienia plackowatego nie są w pełni zbadane. Włosy wypadają w określonych skupiskach i powoduje to powstawanie łysych placków. Jest to druga najczęściej występująca przyczyna łysienia wśród ludzi. Choroba może pojawić się w każdym momencie życia, a dotyczy ona dorosłych, dzieci, kobiet i mężczyzn. Łysienie pojawia się trwale lub ma charakter przejściowy. Łyse fragmenty skóry mają różny kształt i wielkość, czasem dochodzi do ich zlewania. Przebieg choroby jest różnorodny w zależności od przypadku. Aby móc skutecznie leczyć to schorzenie konieczna jest diagnostyka przyczyn choroby, która wywołała łysienie plackowate. Diagnostyka polegająca na wykluczeniu szeregu innych chorób.

Przyczyny wystąpienia łysienia plackowatego

Pewne jest, że do wystąpienia choroby przyczynia się wiele czynników genetycznych. Najczęściej podawaną przyczyną są zaburzenia autoimmunologiczne. Główne przyczyny, jakie podają lekarze to cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty, bielactwo i zapalenie tarczycy – Hashimoto. Prawidłowe leczenie przyczyny choroby może doprowadzić do jej zatrzymania lub zmniejszenia wypadania włosów.

lysienie plackowate

łysienie plackowate

Część naukowców twierdzi, że przyczyną choroby może być jej dziedziczenie — dotyczy to od 20 do 60 procent chorych. Zwiększone występowanie choroby występuje u bliźniąt jednojajowych lub krewnych pierwszego stopnia. Schorzenie dotyczy około 10 procent pacjentów chorych na zespół Downa. Pozwala to naukowcom łączyć geny zlokalizowane w obrębie chromosomu 21 z występowaniem łysienia. Podaje się również, że przyczyna choroby może mieć źródło w schorzeniach psychodermatologicznych, czyli być efektem długotrwałego stresu i bardzo silnych stanów emocjonalnych. Jako przyczyny podaje się także zaburzenia fazy wzrostu włosa, a co za tym idzie większej ilości utraconych włosów. Słabe krążenie krwi w skórze głowy również przyczynić się może do nadmiernego wypadania włosów. Niedobory niektórych witamin i minerałów również mogą być przyczyną choroby.

Terapia w łysieniu plackowatym

Istnieje kilka skutecznych metod walki z łysieniem plackowatym. Miejscowo stosuje się glikokortykosteroidy, minoksydyl, ditranol, inhibitory kalcyneuryny, difenylocyklopropenon (DPCP), ester dwubutylowy kwasu skwarowego (SADBE) oraz dinitrochlorobenzen (DNCB). W niektórych przypadkach rekomendowaną metodą jest ostrzykiwanie „łysych” miejsc roztworem triamcynolonu.

Fotochemoterapia wykonywana 3 razy w tygodniu (UV). Wyróżnia ją duża skuteczność i małe skutki uboczne. Pobudza ona wzrost mieszków włosowych. Stosuje się także leczenie preparatami światłouczulającymi, czyli psoralenami, a następnie naświetla się problematyczne miejsca światłem UV. Podaje się metoksalen w dawce 0,5 mg/kg masy ciała. Metoda ta spowodować może skutki uboczne w postaci nudności, złego samopoczucia i bólu głowy.

Kolejną polecaną metodą jest immunoterapia DPCP i DNCB. Polega ona na wywołaniu uczulenia na skórze poprzez nałożenie 2-proc. DPCP lub DNCB. Po upływie dwóch tygodni zaczyna się od 0,0001 procent stężenia. Terapia powinna być prowadzona tylko w specjalistycznych ośrodkach. Ocena efektywności metody – przeprowadzana jest po około 3 miesiącach.

Łysienie plackowate – leczenie

Dużą rolę w leczeniu odegrać mogą także metody naturalne. Pacjenci mogą pewne zabiegi przeprowadzić samodzielnie w domu. Poleca się wykonywać mezoterapię igłową samodzielnie (dermorolery). Do zabiegu potrzebny jest dobrze dobrany wałeczek, który wyposażony jest 540 mikroigieł. Dzięki nakłuwaniu skóra głowy zostaje pobudzona, będzie lepiej ukrwiona i doprowadzi to do lepszego przepływu substancji odżywczych do włosów.

mezoterapia iglowa łysienie plackowate

mezoterapia iglowa na łysienie plackowate

Pomocne okażą się także masaże, których zadaniem jest stymulacja środkowej warstwy skóry. Niektórzy pacjenci dobrze reagują na aromaterapię, czyli stosowanie olejków rozmarynowego, tymiankowego lub lawendowego. Duży wpływ na zapobieganie łysieniu plackowatemu ma także dieta z niskim indeksem glikemicznym, która obniży poziom cukru we krwi. Warto również rozważyć walkę ze stresem poprzez np. zajęcia z jogi, wsparcie psychologów czy specjalisty psychiatrii.

Podsumowanie

Ważne jest abyś podjął leczenia od razu, gdy zauważy się objawy. Szybkie wykrycie choroby i wdrożenie leczenia skróci czas podawania leków. Leczenie preparatami miejscowo aplikowanymi na skórę głowy w niektórych przypadkach przynosi oczekiwane efekty.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz