Przeszczep włosów jako zabieg medycyny estetycznej często traktowany jest jako nowatorska i mało popularna metoda. Pierwsze przeszczepy włosów w Polsce wykonywano już w roku 1984 – polscy specjaliści mają już więc wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. To sprawia, że przeszczep włosów jest bezpiecznym leczeniem, dzięki nowoczesnym sprzętom i autorskim ścieżkom terapii. Zastanawiasz się czy zrobić przeszczep włosów w Turcji, Polsce a może innym kraju?

Przeszczep włosów w Polsce i za granicą

Łysienie dotyka co trzeciego mężczyznę w wieku od 25 do 40 roku życia oraz ponad połowę mężczyzn powyżej pięćdziesiątki. Ponad 10% z nich rozważa przeszczep włosów jako skuteczną metodę na uzupełnienie owłosienia na głowie oraz zarostu. W mojej klinice „OT.CO Clinic”, korzystamy z najnowocześniejszej metody FUE, umożliwiającej bardzo precyzyjne pobieranie pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianie je w miejsce docelowe. Są to zazwyczaj zakola i czubek głowy, a panowie co raz częściej decydują się także na uzupełnienie zarostu na brodzie. Dzięki transplantacji włosów, wypełniając nieowłosione miejsca – możemy indywidualnie dostosować kształt zarostu.

przeszczep włosów w Turcji

przeszczep włosów w Turcji

Kliniki zagraniczne podają koszty za jeden graft, czyli fragment zawierający od jednego do czterech mieszków włosowych, lub za cały przeszczep włosów. Warto wiedzieć, że 100 mieszków włosowych jest minimalną ilością, aby zabieg się powiódł. Osoby korzystające z przeszczepu włosów za granicą powinny liczyć się z tym, że jeżeli zdecydują się na przeszczep zaledwie 500-1000 cebulek – będą narażone na dodatkowe koszty, związane z koniecznością powtórzenia całej procedury. W Polsce preferuje się kompleksowe podejście, które umożliwia skuteczną transplantację cebulek włosowych raz na całe życie. Ceny przeszczepu włosów za granicą bywają różne. W niektórych krajach, takich jak Turcja, cena może być nawet trzykrotnie niższa, z kolei w innych, nawet dwukrotnie wyższa.

Dlaczego w Polsce lepiej przeszczepić włosy?

Jest niewiele miejsc w Polsce, gdzie dokonuje się przeszczepu włosów, a zaledwie kilka klinik o bardzo dobrych referencjach.  Wybierając klinikę zwróćcie uwagę nie tylko na jej referencje i opinie, ale również lokalizację. Warto umożliwić sobie wygodny dojazd oraz ewentualny nocleg w pobliżu kliniki, ponieważ należy wziąć pod uwagę także czas trwania przeszczepu. Wynosi on nawet do 8 godzin i chociaż nie wymaga żadnej rekonwalescencji, warto po nim wypocząć, jak po każdym zabiegu medycznym.

Przeszczep włosów w Turcji

Zastanawiając się, czy przeszczep włosów wykonać w Polsce czy za granicą,  na pewno warto zwrócić uwagę na to jak wygląda sytuacja poza naszym krajem np. w Turcji.

Przeszczep włosów w Turcji, jest przeważnie zabiegiem dużym tj. ok. 4000-5000 przeszczepów. Liczba ta wynika z tego, że mało doświadczony i słabo wykwalifikowany lekarz pobiera jak największą liczbę przeszczepów, którą zdoła pozyskać od danego pacjenta. A w sztuce przeszczepiania włosów (bo umiejętne i rozsądne przeszczepianie włosów jest sztuką) nie liczy się liczba pobranych włosów, tylko odpowiedni dobór ilości przeszczepów do możliwości danego obszaru, z którego można je pobrać. Niestety duży procent pacjentów powracających z zabiegów przeszczepu włosów w Turcji, ma bardzo zniszczony obszar dawczy, co niezwykle utrudnia im późniejszą pomoc.

Efekt nieudanego przeszczepu włosów w Turcji

Efekt nieudanego przeszczepu włosów w Turcji

Kolejną kwestią budzącą moje zastrzeżenia w aspekcie umiejętności oraz zmysłu estetyki wykonujących przeszczep włosów w Turcji są same rezultaty zabiegu. Niestety bardzo często zdarzają się przypadki nieumiejętnie wykonanych zabiegów, które są dokładną odwrotnością zasad w sztuce przeszczepiania włosów. Nieumiejętne rozplanowanie zabiegu, brak klasyfikacji poszczególnych przeszczepów oraz absolutny brak kontroli cebulek, sprawia że niejednokrotnie pacjenci po zabiegu w Turcji są pozostawieni sami sobie z efektem włosów „jak u lalki”.

Koszty zabiegu, obniżone w Turcji do minimum, nie gwarantują zachowania nawet podstawowych zasad higieny czy sterylności. Zabieg przeszczepu włosów jest niezwykle żmudny i nierzadko trwa nawet 8 godzin. Długi czas zabiegu generuje tym samym wyższe koszty samego zabiegu. Dodatkowo wysokiej klasy sprzęt oraz akcesoria wykonane z dobrych materiałów, odpornych na wysoką temperaturę sterylizacji, również znacząco zwiększają koszt zabiegu. Dlatego z czystego rachunku ekonomicznego, zmniejszając cenę za zabieg, kliniki w Turcji oszczędzają na materiałach i sprzęcie medycznym.

Następną kwestią jest opieka pacjenta pooperacyjna. Niejednokrotnie zgłaszają się do nas pacjenci z pytaniami o dalsze postępowanie pielęgnacyjne po zabiegu lub co gorsza z pojawiającymi się komplikacjami. Niestety, ale we wszystkich tych przypadkach powód jest jeden – brak możliwości kontaktu z daną kliniką lub lekarzem, który wykonywał zabieg w Turcji. Z przykrością zauważam duży procent zabiegów powikłanych, z trudno gojącymi się ranami lub nawet całymi obszarami głowy.

Podsumowując temat wykonywania zabiegów przeszczepu włosów w Turcji, sprawdźcie dokładnie wszystkie informacje o danej klinice oraz o lekarzu wykonującym zabieg. Pamiętajcie, że niska cena zabiegu nie bierze się z niczego. Oczywiście jest w Turcji kilka klinik oraz lekarzy posiadających wysokie kwalifikacje oraz umiejętności, którzy współpracują z najlepszymi specjalistami w dziedzinie przeszczepu włosów, jednakże w takich klinikach cena zabiegu jest znacznie wyższa niż przeciętna.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz