Przeszczep włosów jako zabieg medycyny estetycznej często traktowany jest jako nowatorska i mało popularna metoda. Pierwsze przeszczepy włosów w Polsce wykonywano już w roku 1984 – polscy specjaliści mają już więc wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. To sprawia, że przeszczep włosów jest bezpiecznym leczeniem, dzięki nowoczesnym sprzętom i autorskim ścieżkom terapii.

Przeszczep włosów w Polsce i za granicą

Łysienie dotyka co trzeciego mężczyznę w wieku od 25 do 40 roku życia oraz ponad połowę mężczyzn powyżej pięćdziesiątki. Ponad 10% z nich rozważa przeszczep włosów jako skuteczną metodę na uzupełnienie owłosienia na głowie oraz zarostu. Wśród wielu Klinik, zdecydowanie wyróżnia się klinika Doktora Piotra Turkowskiego i Katarzyny Osipowicz, który korzysta z najnowocześniejszej metody FUE, umożliwiającej bardzo precyzyjne pobieranie pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianie je w miejsce docelowe. Są to zazwyczaj zakola i czubek głowy, panowie co raz częściej decydują się także na uzupełnienie zarostu na brodzie. Dzięki transplantacji włosów, wypełniają nieowłosione miejsca niepokryte zarostem – specjalista chirurgii odtwórczej włosów może indywidualnie dostosować kształt zarostu.

przeszczep włosów w Turcji

przeszczep włosów w Turcji

Profesjonalne warunki tego zabiegu w Polsce nie odbiegają od standardów zagranicznych, a kliniki kładą nacisk na profesjonalizm usług. Doradzają też także w kwestii doboru najlepszej metody dla danego pacjenta. Kliniki zagraniczne podają koszty za jeden graft, czyli fragment zawierający od jednego do czterech mieszków włosowych, lub za cały przeszczep włosów. Warto wiedzieć, że 100 mieszków włosowych jest minimalną ilością, aby zabieg się powiódł. Osoby korzystające z przeszczepu włosów za granicą powinny liczyć się z tym, że jeżeli zdecydują się na przeszczep zaledwie 500-1000 cebulek – będą narażone na dodatkowe koszty, związane z koniecznością powtórzenia całej procedury. W Polsce preferuje się kompleksowe podejście, które umożliwia skuteczną transplantację cebulek włosowych raz na całe życie. Ceny przeszczepu włosów za granicą bywają różne. W niektórych krajach, takich jak Turcja, cena może być nawet trzykrotnie niższa, z kolei w innych, nawet dwukrotnie wyższa.

Dlaczego w Polsce lepiej przeszczepić włosy?

Jest niewiele miejsc w Polsce, gdzie dokonuje się przeszczepu włosów, a zaledwie kilka klinik o bardzo dobrych referencjach. Prezentują jednak szeroką ofertę zindywidualizowanych zabiegów. Dodatkowo, ich filie są dostępne w wielu wygodnych lokalizacjach na terenie całej Polski, w tym w największych miastach. Umożliwia to wygodny dojazd oraz ewentualny nocleg w pobliżu kliniki, ponieważ należy wziąć pod uwagę czas trwania przeszczepu. Wynosi od czterech do nawet siedmiu godzin i chociaż nie wymaga żadnej rekonwalescencji, warto po nim wypocząć, jak po każdym zabiegu medycznym.

Zastanawiając się, dlaczego w Polsce lepiej przeszczepiać włosy, na pewno warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Stosunek jakości do ceny jest tutaj bardzo ważny, jednak nie mniej decydująca jest wygoda. Przeszczep włosów w polskiej klinice jest trzy razy droższy niż w Turcji – w tym kraju cały zabieg razem z hotelem kosztuje około 1500 euro. Ale dodatkowo, należy uwzględnić jeszcze konieczność skorzystania z urlopu, a wtedy przeszczep włosów za granicą wydaje się zbędną komplikacją. Nie zawsze też takie zabiegi wykonywane są w sterylnych warunkach. Cena przeszczepu włosów zawsze z czegoś wynika.

Wady zabiegu przeszczepu włosów za granicą:

  • brak gwarancji dobrze przeprowadzonego zabiegu
  • brak możliwości kontroli pacjenta (ze względu na odległość)
  • często zabieg nie przeprowadza lekarz (brak odpowiedzialności)

Przeszczep włosów – Turcja i inne kraje

Rozważając przeszczep włosów w innym kraju, warto przeanalizować przede wszystkim koszty całego przedsięwzięcia i warunki wykonywania zabiegu. Jak już wspomniano, zagraniczne kliniki często posługują się podstawową ilością 500-1000 mieszków włosowych, podczas gdy w klinikach w Polsce przeszczepia się ich do trzech tysięcy. Z kolei pobranie zbyt dużej ilości materiału podczas jednego przeszczepu powoduje przerzedzenie okolicy dawczej, zbliznowacenie i jej zniszczenie. W swojej praktyce nie rozdzielam też włosów a każdy graft to średnio 3-4 włosy. Zagraniczne Kliniki w Turcji często dzielą pobrany graft na pojedyncze włosy aby sztucznie zwiększyć i ilość, co dodatkowo ważne takie dzielenie wpływa negatywnie na jakość włosów, które często są zwyczajnie niszczone. Profesjonalne zabiegi w Polsce są doskonałym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę wygodę i jakość usług klinik medycyny estetycznej.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz