ETAP I – KONSULTACJA MEDYCZNA

W pierwszym etapie procesu transplantacji, zapraszam Państwa Kliniki w Poznaniu (przyjmuję raz w miesiącu) lub w Warszawie – w celu przeprowadzenia niezbędnej konsultacji medycznej.

Podczas spotkania – dokonuję dokładnej oceny okolicy dawczej oraz przedstawiam propozycję, dokładny plan rekonstrukcji (przeszczepu) owłosienia. Wyznaczam obszar z którego będę pobierał jednostki włosowe oraz obszar ich implantacji (wszczepienia).

Zbieram podczas wizyty konsultacyjnej również dokładny wywiad z pacjentem oraz uzupełnia, zostanie historia medyczna. Zlecam również badania laboratoryjne krwi oraz wykonuję dokumentację fotograficzną. Dokładam wszelkich starań aby pacjent czuł się bezpieczny.

W okresie poprzedzającym zabieg transplantacji (około 2,5 tygodni przed zabiegiem przeszczepu włosów) zalecam nie przyjmować żadnych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz aspiryny. Jeżeli zabieg przewiduje dogęszczanie włosów – zalecam wspomagając specjalny preparat- minoksydy, do stosowania bezpośrednio na owłosioną skórę głowy 2xdz. Preparat m a za zadanie pobudzić porost włosów szczególnie skuteczny jest w łysieniu typu androgenowego u kobiet i mężczyzn. Płyn ten hamuje i odwraca miniaturyzację mieszków włosowych, działając silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu.

Podczas konsultacji przekazuje pacjentowi indywidualne zalecenia, do których zainteresowany przeszczepem włosów – będzie się musiał stosować, aby móc liczyć na pomyślność i efekty przeprowadzonego przeze mnie zabiegu.

Konsultacja jest płatna, jeżeli pacjent zdecyduje się na zabieg, zawsze odejmuję ją od całości zabiegu.

Jak wygląda przebieg zabiegu przeszczepu włosów

ETAP II – ZABIEG

Transplantacja włosów metodą FUE jest niezwykle wyrafinowaną i bezpieczną – rutynową procedurą, którą wykonuje w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg od początku do końca przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga on od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań.

Nie ma potrzeby zapuszczania dłuższych włosów przed zabiegiem przeszczepu włosów – a nawet zalecamy krótkie ich obcięcie w okolicy dawczej – do około 1-2 mm, co w strategiczny sposób ułatwi pracę mi i mojemu zespołowi. Okolica dawcza skóry, podczas przygotowania do zabiegu, zostanie całkowicie ogolona, aby móc sprawnie i precyzyjnie dokonać transplantacji włosów.

Na dzień przed zabiegiem – zalecamy nie spożywać mocnej kawy oraz alkoholu.

Udając się do kliniki sugerujemy zabranie ze sobą odpowiedniego okrycia głowy. Ważne jest, aby była to luźna, oddychająca, wykonana z naturalnych materiałów czapka, np. Wełniana lub bluza z kapturem. Czapka będzie odpowiednią barierą ochronną dla wrażliwej po przeszczepie skóry i zabezpieczy ją np. przed dotykaniem brudnymi dłońmi, czy potencjalnymi zagrożeniami bakteryjnymi unoszącymi się w powietrzu.

Przed zabiegiem przeszczepu włosów – dokonuje również oceny skóry i gęstości włosów przy pomocy specjalnego urządzenia – wideo mikroskopu lub Trichoscanu ewentualnie pacjenta konsultuję z zaufanym dermatologiem.

Trichoscan jest najnowocześniejszą metodą analizy skóry głowy oraz włosów. Podstawą badania Trichoscanem – jest zestaw zdjęć wideodermoskopowych, które następnie poddawane są komputerowej analizie obrazu. Szczególnie w przypadkach łysienia, badanie jest niezwykle korzystne i istotne – ponieważ wnosi bardzo cenne i kluczowe informacje, mające wpływ na prawidłowy i efektywny proces przeszczepu.

Zabieg jest czynnością bezbolesną i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W trakcie pobierania mieszków włosowych – pacjent ułożony jest w pozycji leżącej na brzuchu, natomiast podczas implantowania przeszczepów – komfortowo spoczywa na plecach.

Najbardziej istotną kwestią, w metodzie transplantacji włosów FUE – jest technologia pobierania poszczególnych jednostek (zespołów mieszkowych) włosa, czyli tzw. unitów (graftów). Pobieram wszystkie pojedynczo – każdy z osobna – podczas jednej i tej samej sesji. Mieszki włosowe pobierane są z zachowaniem milimetrowego marginesu otaczających ich tkanek.

Podczas zabiegu – zespoły mieszków włosowych wyodrębniane są przy pomocy specjalnych, niewielkich rozmiarów igieł punkcyjnych tzw. punch-ów. W zabiegu przeszczepu włosów, używane są igły (punche) o średnicy 0,75mm – 1 mm. Każdy zespół mieszkowy zawiera: od 1-4 cebulek włosowych. Każda cebulka jest w stanie wyprodukować około 15-25 włosów. Następnym krokiem jest „wstrzyknięcie” pobranych zespołów mieszkowych – bezpośrednio do obszaru biorczego.

Metoda transplantacji włosów FUE, czyli pojedynczego pobierania zespołów mieszkowych jest metodą bardzo mało inwazyjną (bez skalpela) a mikroskopijny zasięg naruszanej tkanki wokół pobieranego mieszka jest zmniejszony do minimum, dzięki czemu – jakość i szybkość gojenia się mikrorankek jest bardzo szybki i praktycznie bezbolesny. Jest to bardzo duża korzyść zdrowotna dla moich pacjentów i stanowi wyższość tej metody (FUE) nad metodą STRIP – w której dochodzi do uszkadzania dużej powierzchni tkanki, powstawania brzydkich i szpecących ran i nieestetycznych blizn.

Przez cały czas trwania zabiegu – pacjent ma możliwość rozmowy z personelem medycznym, zadawania pytań, słuchania muzyki lub oglądania telewizji. Jest również czas na małą przerwę podczas której pacjent zje pyszny posiłek. Zapewniam, że podczas całego zabiegu – pacjent będzie otoczony emaptyczną i fachową opieką oraz wsparciem ze strony całego mojego zespołu i personelu kliniki. Obiecuję, że pacjentowi nie spanie ani jeden włos z głowy – ponieważ wszystko będzie starannie zaplanowane i wykonane zgodnie ze sztuką i według profesjonalnego planu. Pacjent będzie czuł się bezpiecznie oraz spokojnie. Zarówno ja i mój zespół zapewnimy mu najwyższy standard jakości obsługi medycznej.

Po zabiegu – nie występuje konieczność bandażowania okolicy poddanej transplantacji. Wystarczy okresowe zabezpieczenie skóry głowy czapką o której wspominaliśmy we wcześniejszej treści naszych informacji.

Jedna sesja zabiegowa zajmuje około: 6-8 godzin, w trakcie której przeszczepiam maksymalnie do 2.5 tysięcy jednostek włosowych. Ilość, zależy od indywidualnego przypadku medycznego pacjenta. Może zdarzyć się, że dla osiągnięcia optymalnego efektu – przeprowadza się kilka sesji zabiegowych. Czas zabiegu, uzależniony jest od ilości przeszczepianych włosów, od stopnia krwawienia oraz od właściwości skóry pacjenta. Pobrane mieszki włosowe muszą zostać zaimplantowane w ciągu 8 godzin od momentu pobrania.

W przypadku łysienia androgenowego (czyli takiego, którego podłożem w większości przypadków są uwarunkowania genetyczne) mieszki włosowe pobiera się z tylnej oraz bocznej części owłosionej skóry głowy i przeszczepia się je na część czołową oraz centralną. Jeśli na skórze głowy pacjenta nie znajduje się wystarczająca liczba włosów nadających się do pobrania – mieszki włosowe można pozyskać z klatki piersiowej, pleców czy owłosionej skóry twarzy.

Chirurgia transplantologii rekonstrukcyjnej wykorzystuje metodę przeszczepu metodą FUE m.in. do odtworzenia włosów brwi, rzęs oraz owłosienia na twarzy, klatce piersiowej czy w okolicach intymnych. Tego typu zabiegi polecane są dla pacjentów posiadających blizny powypadkowe oraz pooperacyjne, od tego to się tak naprawdę wszystko zaczęło.

ETAP III  – GOJENIE

Po zabiegu przeszczepu metodą FUE – pacjent otrzymuje wypis wraz ze szczegółowymi instrukcjami pozabiegowymi. Do normalnej aktywności życiowej i zawodowej – można wrócić już następnego dnia po zabiegu przeszczepu włosów – z wyjątkiem intensywnych ćwiczeń fizycznych, których należy unikać przez około 3 tygodnie od dnia przeszczepu.

głowa pacjenta 10 dni po przeszczepie włosów

Zabieg jest bezbolesny. Rekonwalescencja szybka. Ostateczny efekt estetyczny – niewspółmiernie atrakcyjniejszy od innych tradycyjnych metod – zapewniam, Dr Piotr Turkowski.

Zapraszamy Państwa na osobiste konsultacje z Dr Piotrem Turkowskim – w klinice w Poznaniu oraz w Warszawie.