Problem zakoli dotyczy nie tylko mężczyzn. Cofająca się linia włosów i tworzenie się wysokiego czoła czasami dotyczy także kobiet i młodych dziewcząt. Łysienie u kobiet często ma źródło w zaburzeniach hormonalnych, które należy wykryć i rozpocząć leczenie. Należy pamiętać, że najpierw należy rozpocząć leczenie u dermatologa, szczególnie takiego któremu problemy trychologiczne nie są obce.

Problemy hormonalne jako przyczyna łysienia u kobiet

Problem związany z zakolami najczęściej jest widoczny u mężczyzn, ponieważ posiadają zazwyczaj krótkie włosy oraz jest to typowy typ łysienia u mężczyzn – androgenowy. U kobiet można ukryć ten problem pod dłuższymi włosami lub grzywką. Zakola u kobiet widoczne są nawet w bardzo młodym wieku, a z czasem będą się powiększały wynikać to może z ich fizjonomii. Wypadanie włosów to naturalny proces, który zachodzi w organizmie. W ciągu dnia wypada około 100 włosów i jest to całkiem normalne. Jeśli podczas mycia lub rozczesywania zauważymy nadmierne wypadanie włosów warto udać się do specjalisty. Warto poszukać przyczyny problemu, ponieważ wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez nasz organizm. Jedną z głównych przyczyn są problemy hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, okres menopauzy. U kobiet często pojawia się problem łysienia androgenowego, czyli nadwrażliwość na pochodną testosteronu. Nadwrażliwość prowadzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych przerzedzenia włosów. W przypadku niektórych chorób jak frontal fibrosis alopecia – FAA, z czasem dochodzi do cofnięcia się linii włosów na skroniach i czole.

usunięcie zakoli u kobiet za pomocą przeszczepu włosów

usunięcie zakoli u kobiet za pomocą przeszczepu włosów

Pozostałe przyczyny łysienia u kobiet

Przerzedzenie włosów z przodu głowy doprowadzić może do tzw. zakoli. Linia włosów jest wówczas cofnięta, a wysokie czoło jest często wstydliwym problemem dla kobiet. Najczęstsza przyczyna wypadania włosów to ich osłabienie spowodowane stosowaniem dużej ilości lakieru do włosów, a także częste farbowanie. Osłabić włosy może także używanie gorącego nawiewu suszarki oraz częste prostowanie. Niektóre fryzury także mogą przyczynić się do osłabienia włosów i zalicza się do nich ciasne upięcia. Takie fryzury powodują zmęczenie skóry głowy i nasilają proces wypadania włosów. Jednym z istotnych czynników jest stres, który osłabia organizm i układ odpornościowy. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, niedobór witamin i minerałów również może być jedną z przyczyn łysienia. Niektóre leki mogą zwiększyć wypadanie włosów i osłabić je. Mowa głównie o sterydach, antybiotykach i lekach stosowanych w leczeniu nowotworów. Duża ilość zachorowań na swoje źródło w genetyce.

Domowe sposoby na zakola u kobiet

Pewne jest, że dobrym sposobem jest stosowanie luźnych fryzur, które nie będą osłabiały skóry głowy. Dzięki odpowiednio dobranej fryzurze można ukryć zakola i znaczne przerzedzenie włosów. Specjaliści polecają olejek rycynowy, który można dodawać do odzywek i szamponów. Jego zadaniem jest wzmocnienie włosów i zapobieganie ich wypadaniu. Pomocnym  rozwiązaniem wydaje się stosowanie szamponów witaminowych, naturalnych odżywek i olejków, które będą poprawiały kondycję włosów. Dieta bogata w witaminy wzmocni organizm oraz pozwoli zachować prawidłowe krążenie skóry głowy. Wśród domowych sposobów na wypadanie włosów pojawia się także konieczność używania odpowiednich szczotek do włosów. Zbyt twarde włosie może podrażnić skórę głowy. Należy pamiętać jednak, że nie jest to leczenie przyczynowe.

Zakola u kobiet leczenie z zastosowaniem metod chirurgicznych

Wykonanie odpowiednich badań to pierwszy krok w celu pozbycia się choroby. Należy wykonać morfologię, żelazo, ferrytynę, TSH, estrogeny i testosteron. Lekarze wyróżniają różne metody leczenia łysienia i można podzielić je na 2 grupy: radykalne i naturalne. Do metod inwazyjnych zaliczyć możemy zaliczyć przeszczep włosów. Przeszczep włosów polega na pobraniu zdrowych mieszków włosowych i umieszczeniu ich w strefie biorczej. Skorzystanie z nowoczesnej metody FUE gwarantuje duży sukces zabiegu i jego małą inwazyjność. Metoda polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz nie powoduje powstania blizny. Pacjent po dokonanym przeszczepie może na drugi dzień powrócić do codziennych aktywności. Drugie rozwiązanie to implanty włosowe, czyli przeszczepienie własnych włosów w inne miejsce. Pobiera się jednak dość duży fragment skóry, co powoduje dość sztuczny efekt zabiegu. Współcześnie coraz rzadziej korzysta się z tej metody.

Zabiegi na wypadanie włosów

Lekarze zalecają stosowanie różnego rodzaju zabiegów na skórę głowy. Najbardziej popularne są laseroterapia i mezoterapia. Laseroterapia polega na wykorzystaniu światła czerwonego, które ma dość małą moc. Światło ma wpływ na metabolizm komórek cebulek, które pobudzają wzrost włosa. Zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Specjaliści zauważyli dużą skuteczność zabiegu nawet u 70% badanych. Zabiegi należy wykonywać regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Drugi często polecany zabieg to mezoterapia, która polega na wprowadzaniu w skórę koktajli minerałowo-witaminowych lub osocza bogatopłytkowego. Nakłuwanie skóry przynosi pozytywne efekty, ponieważ mikrouraz aktywuje procesy regeneracyjne i poprawia ukrwienie skóry. Najkorzystniejsze terapeutycznie jest podanie osocza bogatopłytkowego, które pozyskuje się z własnej krwi. Pacjentowi pobiera się krew, która jest następnie odwirowana. W ten sposób uzyskany skoncentrowany preparat wstrzykuje się w skórę głowy. Osocze silnie stymuluje naturalne mechanizmy regeneracji i zmusza komórki do pracy.

Leczenie za pomocą preparatów medycznych

Niektórzy lekarze zalecają stosowanie leczenia doustnego, które będzie zapobiegało negatywnemu oddziaływaniu testosteronu na mieszki włosowe. Leczenie doustne przynosi dobre efekty i hamuje wypadanie włosów. Aby włosy mogły odrosnąć leczenie należy stosować dość długo. Specjaliści polecają także stosowanie różnego rodzaju szamponów na wypadanie włosów lub wcierek. Minoksydyl to najpopularniejszy lek do stosowania zewnętrznego, który należy wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Leczenie należy stosować przez długi czas, aby zobaczyć oczekiwane efekty. Nie ma uniwersalnej metody leczenia wypadania włosów, dlatego często wykorzystuje się łączenie różnych metod. Często stosuje się laseroterapię i mezoterapię jednocześnie. Mezoterapia pobudzi komórki skóry głowy do pracy, a laser będzie stymulował jego pracę. Wybór leczenia zależny jest oczywiście od fazy zaawansowania choroby i indywidualnych predyspozycji pacjentki. Najważniejsze jest oczywiście wyeliminowanie przyczyny wystąpienia problemu, czyli np. uregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Leczenie na podstawie oględzin skóry głowy i badania wyznacza lekarz dermatolog. Należy stosować się do zaleceń medycznych oraz zapobiegać wypadaniu włosów stosując zdrową dietę i suplementy witaminowe. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie uzyskać oczekiwane efekty.

 

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

ocena artykułuocena artykułuocena artykułuocena artykułuocena artykułu (2 głosów, średnia: 5,00 na 5)

One Comment

Zostaw komentarz

    • pl
    • en