Skip to main content

Ciemieniucha to choroba dziecięca, która swoją nazwę wzięła od słowa „ciemiączko” – najczęstszego miejsca jej występowania. Jeśli choroba pojawia się także na skórze Twojego dziecka, warto poznać jakie są przyczyny ciemieniuchy i co na ciemieniuchę może pomóc.

Ciemieniucha objawy

Warto wiedzieć, że nieco inaczej może objawiać się ciemieniucha u niemowlaka, u dwulatka i u człowieka dorosłego. Zmiany na skórze, spowodowane przez ciemieniuchę, w zależności od stopnia rozwoju mogą przybierać postać stwardniałych, zaschniętych łusek lub tłustych żółtawych plam, którym czasem towarzyszy zaczerwienienie skóry.

ciemieniucha

Ciemieniucha w początkowej fazie może przypominać łupież, objawiając się drobnymi białymi płatkami przy nasadzie włosów, z kolei w późniejszej może być mylona z łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry. Trzeba też mieć świadomość, że choroba wcale nie musi dotyczyć jedynie skóry głowy – może pojawić się także na innych częściach ciała, na których gromadzi się sebum, np. za uszami, w okolicach nosa czy na czole. Choroba nie powoduje swędzenia ani bólu.

Przyczyny ciemieniuchy

Zanim zaczniemy pośpiesznie szukać co na ciemieniuchę będzie skuteczne lub jaki szampon na ciemieniuchę wybrać, warto poznać przyczyny ciemieniuchy. Choroba najczęściej spowodowana jest nadmierną produkcją gruczołów łojowych, które szczególnie aktywne są pod wpływem wysokich letnich temperatur. Choroba ta nie jest bowiem niczym innym jak połączeniem łoju i złuszczonych komórek naskórka.

Ciemieniucha u dzieci może także powstawać z powodu infekcji bakteryjnej, grzybiczej bądź stosowania kosmetyków do pielęgnacji skóry, w składzie których znajduje się alkohol. Młoda, delikatna skóra niemowlaka jest szczególnie narażona na ciemieniuchę. Jako przyczynę ciemieniuchy u dzieci często podaje się niedojrzałość ich skóry oraz zaburzenia bariery lipidowej.

Ciemieniucha u dzieci

U dzieci to dość częsta przypadłość, która wbrew obiegowym opiniom, wcale nie jest związana z brakiem higieny czy też alergiami. Choroba objawia się żółtymi, beżowymi lub brązowymi łuskami, występującymi najczęściej na skórze głowy, ale może także zdarzyć się na brwiach lub w okolicach noska. Ciemieniucha u niemowlaka jest znacznie częstszym problemem niż ciemieniucha u dwulatka czy starszego dziecka.

ciemieniucha u dziecka

U niemowląt może być skutkiem niedostatecznie rozwiniętych gruczołów łojowych lub nadmiaru hormonów w organizmie, pobranych od matki podczas ciąży. Hormony te są także powodem częstego występowania tzw. trądziku niemowlęcego. Choroba może być także spowodowana rozwojem grzybów na skórze.

Co na ciemieniuchę pomoże?

Choroba u dzieci powinna być leczona poprzez odpowiednią pielęgnację, czyli nawilżanie i zmiękczanie zmienionej chorobowo skóry, w celu ułatwienia delikatnego usunięcia łusek. Pozostawienie łusek utrudnia skórze oddychanie, przyczyniając się do powstawania obrzmień, infekcji lub stanów zapalnych. W przypadku ciemieniuchy u niemowlaka ważne jest natłuszczanie główki przed kąpielą oliwką lub wazeliną, która zmiękczy łuski. Można zastosować także specjalny szampon na ciemieniuchę lub preparaty na ciemieniuchę dostępne w aptece, które oprócz substancji natłuszczających zawierają także wyciągi roślinne. Pomocna w usuwaniu łusek ciemieniuchy po myciu może okazać się miękka szczotka.

Co na ciemieniuchę zaszkodzi?

Warto także wiedzieć co na ciemieniuchę może szkodzić, a są to:

  • maści łagodzące podrażnienia skórne,
  • maści zawierające antybiotyki,
  • leki sterydowe,
  • oliwa z oliwek – może zaostrzyć przebieg choroby, jeśli choroba jest infekcją bakteryjną, utrudniając odparowanie wody ze skóry,
  • zdrapywanie łusek – usuwanie łusek bez ich zmiękczenia może uszkadzać skórę, prowadząc do wtórnych infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych,
  • zakrywanie skóry syntetycznymi tkaninami, sprzyjającymi potliwości skóry.

Ciemieniucha z pewnością nie wpływa korzystnie na nasz wygląd oraz utrudnia pielęgnację skóry. Jeśli szampon na ciemieniuchę lub inne preparaty okazują się mało skuteczne mimo dłuższego stosowania, warto udać się do lekarza, który może zlecić badania hormonalne.

Zostaw komentarz