Skip to main content

Leczenie wypadania włosów

Pozbądź się problemu wypadających włosów. Profesjonalnie i skutecznie!

Wypadanie włosów to bardzo popularna dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czasami występuje nawet u dzieci. U osób, które się z nią borykają, często jest powodem kompleksów i dyskomfortu. W przypadku bardzo dużego nasilenia objawów może prowadzić nawet do stopniowego wycofywania się z kontaktów społecznych.

W naszej klinice zajmujemy się bardzo szeroko zakrojoną diagnostyką wypadania włosów oraz jego leczeniem, które jest dobierane indywidualnie do Pacjenta. Nasi specjaliści bardzo dokładnie analizują problem, poszukują jego przyczyny i proponują odpowiednie rozwiązania, każdorazowo dbając przy tym o zachowanie komfortu Pacjenta na jak najwyższym poziomie.

leczenie wypadania włosów

Na czym polega leczenie wypadania włosów?

W leczeniu wypadania włosów najważniejsza jest diagnostyka. Należy sprawdzić, jaka jest przyczyna nadmiernej utraty włosów. W tym celu dokonuje się oględzin stanu skóry głowy, testów pociągania, mikroskopii świetlnej i innych badań.

Bardzo pomocna w określeniu źródła problemu często okazuje się trichoskopia, która pozwala na obejrzenie skóry głowy w wielokrotnym powiększeniu oraz na analizę stanu i fazy, w której znajduje się łodyga włosa. Przeprowadza się również dokładny wywiad z Pacjentem, gdyż przyczyn wypadania może być wiele.

Zaliczają się do nich między innymi kwestie związane z obciążeniem genetycznym i różnymi rodzajami łysienia, niedoborami składników odżywczych w diecie, zbyt dużą ilością stresu czy podrażnieniami skóry głowy, które często mogą być związane z chorobą.

Nierzadko przyczyną utraty włosów są również zaburzenia i zmiany hormonalne, stosowanie niektórych leków lub choroby grzybicze i powiązane z łojotokiem.

Leczenie wypadania włosów koncentruje się więc w pierwszej kolejności na pozbyciu się przyczyny problemu, zahamowaniu wypadania oraz na terapii wspomagającej np. wzrost nowych włosów czy wzmocnienie skóry głowy.

Wśród metod leczenia wypadania włosów można wymienić między innymi stosowanie leków doustnych, leków miejscowo nakładanych na skórę, mezoterapię skóry głowy, zabiegów z osoczem bogatopłytkowym, karboksyterapii, a w niektórych przypadkach również przeszczepów włosów.

Kontroluje się także sposób pielęgnacji i dbania o włosy przez Pacjenta, dietę i przyjmowane leki oraz inne schorzenia mogące mieć wpływ na taki stan rzeczy.

leczenie wypadajacych wlosow

Wskazania do leczenia

Wśród wskazań do leczenia wypadania włosów znajduje się ich widoczne przerzedzenie, obecność łysych placków na głowie, zakoli czy stopniowego przesuwania się linii włosów. Na konsultację lekarską należy zgłosić się również wtedy, gdy obserwujemy ich utratę powyżej 100 dziennie. Jest to jednak symptom dosyć nieprecyzyjny, ponieważ ciężko jest dokładnie określić, ile włosów wypada w ciągu dnia.

Również sezonowe wypadanie włosów i ich utrata w okresie naturalnie występujących zmian hormonalnych w ciągu życia mogą być przyczyną udania się na wizytę u trychologa. Warto rozpocząć leczenie także wtedy, gdy borykamy się z łojotokiem, tłustą łuską czy słabymi i łamliwymi włosami. Jeśli podejrzewamy, że włosy wypadają nadmiernie, nie warto czekać na nasilenie się objawów. Należy udać się jak najszybciej na badania, ponieważ wczesne zdiagnozowane łysienie leczy się o wiele łatwiej, niż w zaawansowanych stadiach. Można wówczas wdrożyć działania prewencyjne, które zapobiegną nadmiernej utracie włosów i wzmocnią je oraz poszukać przyczyny wypadania, jeszcze zanim na głowie będzie widoczna łysina.

Przeciwwskazania do leczenia

O tym, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do podjęcia leczenia, decyduje lekarz. Są one zupełnie różne w przypadku odmiennych metod leczenia wypadania włosów. Najmniejszym ryzykiem występowania przeciwwskazań obarczone są zabiegi takie jak mezoterapia, karboksyterapia i osocze bogatopłytkowe. Mezoterapii nie wykonuje się u osób, które zmuszone są przyjmować leki przeciwzakrzepowe lub których skóra objęta jest infekcją. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia karboksyterapii są dolegliwości sercowo-naczyniowe, zapalenia żył czy nieuregulowane problemy z ciśnieniem tętniczym. Zabiegów z osoczem nie robi się w czasie menstruacji, ani w momencie, w którym osoba chcąca poddać się zabiegowi jest w ciąży, ma dermatozy czy jest w trakcie infekcji skóry.

Preparatów z minoksydylem nie stosuje się w przypadku aktywnych chorób i uszkodzeń ciągłości tkanek w miejscach, na które miał być stosowany. Zakazany jest również w ciąży. Glikokortykosteroidy są dosyć sporą grupą leków, można stosować, pod warunkiem odpowiedniego dobrania ich do specyfiki problemu i konkretnego Pacjenta. W odniesieniu do nich skonstruowano jednak dosyć szeroki katalog działań niepożądanych, zatem nie zaleca się stosowania ich u osób, u których dolegliwości mogące pojawić się po stosowaniu leków, już występują. Przeciwwskazaniem do stosowania finasterydów przeważnie jest bycie kobietą w wieku rozrodczym. Nie wolno stosować go w ciąży i nie powinno się wybierać go w terapii dzieci. Dlatego stosuje się go głównie u mężczyzn, a w przypadku kobiet poszukuje się alternatyw o podobnym działaniu, których stosowanie nie będzie powiązane z nadmiernym ryzykiem, a ułatwi pozbycie się problemu. Przeszczepów natomiast nie wykonają osoby o ogólnym, złym stanie zdrowia, z chorobami skóry głowy lub trudnościami z krzepliwością krwi. Przed przystąpieniem do takiego zabiegu Pacjent musi przejść badania kontrolne, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu.

Przebieg leczenia

Przebieg terapii w nadmiernym wypadaniu włosów jest uzależniony od konkretnego przypadku i bardzo mocno zindywidualizowany. Każde leczenie rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, przeprowadzeniu wywiadu, dokonania oględzin włosów i skóry głowy oraz opcjonalnie, skierowaniu na odpowiednie badania, które ułatwią postawienie trafnej diagnozy.

Żeby leczenie było skuteczne, należy odnaleźć przyczynę wypadania i ją wyeliminować, dlatego szeroko zakrojona diagnostyka jest niesamowicie istotna. Następnie lekarz dobiera odpowiednie leki i proponuje rozwiązanie problemu. Może zaproponować którąś z przytoczonych metod lub skierować się w stronę mniej popularnych kuracji.

Często bardzo dobre efekty daje połączenie kilku zabiegów ze sobą lub jednoczesne stosowanie preparatów podawanych na skórę i doustnych. Większość sposobów leczenia wykorzystywanych w nadmiernej utracie włosów nie jest inwazyjna, nie wymaga od Pacjentów szczególnych przygotowań, ani przestrzegania okresu rekonwalescencji.

Metody leczenia wypadania włosów

Metod leczenia wypadania włosów jest bardzo wiele. Niektóre z nich można stosować, łącząc je z pozostałymi, inne należy praktykować samodzielnie. Większość ukierunkowana jest na różne przyczyny problemu, stąd też zasady ich działania są różne. Wśród najpopularniejszych sposobów leczenia tej uciążliwej dolegliwości można wymienić:

  • Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym na włosy – które są hipoalergiczną metodą, bezpieczną nawet dla alergików. Zabiegi z wykorzystaniem osocza poprawiają gęstość i stan włosów, a wypadanie zostaje ograniczone.
  • Mezoterapia skóry głowy – w szczególności igłowa lub mikroigłowa. Polega na kontrolowanym uszkadzaniu skóry głowy i aplikowaniu w jej głębsze warstwy preparatów, które mają za zadanie zahamować utratę włosów i wzmocnić skórę. (np. Mezoterapia XL hair )
  • Karboksyterapia skóry głowy – która znacząco poprawia krążenie i mikrokrążenie, dzięki czemu możliwe jest dużo lepsze odżywienie i wzmocnienie mieszków włosowych.
  • Stosowanie preparatów z minoksydylem – zewnętrznie na skórę głowy. Daje bardzo dobre rezultaty w przypadku łysienia androgenowego.
  • Glikokortykosteroidy – stosowane w przypadku, kiedy przyczyna wypadania włosów lub łysienia jest zapalna, lub ma podłoże immunologiczne. Są obecnie najsilniejszymi lekami o działaniu immunosupresyjnym i przeciwalergicznym. Nie zaleca się jednak ich długotrwałego stosowania ze względu na skutki uboczne, które mogą wystąpić.
  • Zażywanie finasterydów lub innych leków przeciwko łysieniu – które sprawdzają się, gdy przyczyny wypadania włosów oraz łysienia mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi.
  • Przeszczep włosów – który jest dobrym rozwiązaniem, kiedy mieszki włosowe zostały uszkodzone, a efekty choroby stają się nieodwracalne z pomocą innych metod leczenia. Podczas przeszczepu możliwe jest przeniesienie mieszków włosowych z innych części ciała lub z części potylicznej na miejsce, w którym włosów brakuje.

Leczenie wypadania włosów w pigułce

ok
Leczenie wypadania włosów może być bardzo szybkie i proste lub skomplikowane i długotrwałe, ponieważ wszystko zależy od etiologii problemu.
ok
Metody leczenia lekarz dobiera indywidualnie do konkretnego przypadku. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się u każdego Pacjenta.
ok
W czasie kuracji uwzględnia się stan zdrowia, wiek i płeć osoby zgłaszającej się z problemem, a także przyjmowane na stałe leki oraz potencjalnie mogące wystąpić przeciwwskazania.
ok
Katalog metod terapii w wypadaniu włosów jest na tyle szeroki, że nie ma przypadków, w których nie da się zrobić absolutnie nic.
ok
Rezultaty leczenia można na bieżąco śledzić za pomocą zaawansowanych technik diagnostycznych.

Efekty leczenia

Efekty leczenia wypadających włosów, chociaż uzależnione są od dobranej metody i indywidualnego przypadku, zazwyczaj są zadowalające. Niektóre gwarantują natychmiastową, widoczną poprawę, tuż po przeprowadzeniu zabiegu. W przypadku innych, na efekty czekamy do kilku miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że leczenia wypadania włosów nie należy porzucać zaraz po ustąpieniu problemu. Dobrze jest regularnie udawać się na kontrole w późniejszym czasie, ponieważ jest to dolegliwość, która ma tendencje do nawracania.

Oględziny skóry głowy i włosów co kilka miesięcy pozwolą również na wczesne wykrycie chorób skóry głowy lub różnych rodzajów łysienia. Będąc u lekarza, warto także skonsultować swój aktualny plan pielęgnacji skóry i włosów oraz używane do tego celu kosmetyki, które nieprawidłowo dobrane również mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Odpowiednia pielęgnacja, dieta i zdrowy tryb życia mają niebagatelne znaczenie w przypadku podatności na wiele chorób oraz przyspieszoną utratę i łamliwość włosów. Holistyczne podejście do problemu pozwoli długo cieszyć się piękną i gęstą fryzurą, niezależnie od wieku i płci.

FAQ

Czy leczenie wypadania włosów jest skuteczne?

Skuteczność leczenia wypadania włosów zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od przyczyny problemu. W wielu przypadkach możliwe jest znaczne zmniejszenie wypadania włosów czy nawet całkowite zatrzymanie tego procesu, ale nie zawsze jest to możliwe. W każdym przypadku kluczowe jest wczesne rozpoczęcie leczenia.

Jakie są metody leczenia wypadania włosów?

Metody leczenia wypadania włosów są bardzo zróżnicowane i zależą od przyczyny problemu. Mogą obejmować zmiany w diecie, stosowanie specjalistycznych szamponów czy odżywek, a także leczenie farmakologiczne czy zabiegi trychologiczne, takie jak mezoterapia skóry głowy czy terapie z osoczem bogatopłytkowym.

Czy wypadanie włosów to problem dotyczący tylko mężczyzn?

Nie, wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. U mężczyzn jest to często związane z łysieniem androgenowym, natomiast u kobiet może mieć związek z różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne, stres czy niedobory pokarmowe.

Czy dieta ma wpływ na zdrowie włosów?

Tak, dieta ma bardzo duży wpływ na zdrowie włosów. Wypadanie włosów może być efektem niedoborów pokarmowych, zwłaszcza braku białka, żelaza, cynku, biotyny, kwasów tłuszczowych omega-3 czy witamin z grupy B.

Czy wypadanie włosów zawsze jest sygnałem choroby?

Nie zawsze. Wypadanie włosów to naturalny proces, jaki zachodzi w organizmie każdego człowieka. Problemem staje się dopiero, gdy ilość wypadających włosów przekracza normę, czyli około 100 włosów dziennie.

Czy stres może przyczyniać się do wypadania włosów?

Tak, stres to jeden z czynników, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Warto zauważyć, że efekty stresu nie muszą być widoczne od razu – włosy mogą zacząć wypadać nawet kilka tygodni po stresującym wydarzeniu.

* Przedstawiona treść ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.