Pierwsze dwa tygodnie po przeszczepie włosów mogą sprawić, że Pacjenci zwątpią w powodzenie zabiegu. Jest to związane z naturalnym efektem, jakim jest wypadanie włosów. Nie należy jednak zbyt wcześnie stawiać diagnozy, ponieważ dopiero po 14 dniach od przeszczepu włosy zaczynają odrastać na stałe. Po upływie 3-4 miesięcy można zaobserwować około 20% odrostu włosów. Następne 60-70% odrasta po 7-8 miesiącach. Trzeba jednak pamiętać, że są to dane statystyczne i u niektórych Pacjentów na uzyskanie pierwszych rezultatów należy poczekać nieco dłużej.
Kiedy można ocenić efekt zabiegu?
Na ocenę przeszczepu włosów trzeba poczekać około roku. Na uzyskany efekt wpływa jednak wiele czynników, z których najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie wszystkich zaleceń przez Pacjenta. Ogromne znaczenie mają pierwsze 72 godziny po zabiegu. Po upływie 4 tygodni można zastosować zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym, aby przyspieszyć odrost wszczepionych graftów.
Co wpływa na rezultat przeszczepu włosów?
Finalny rezultat przeszczepu włosów to składowa wielu czynników. Przede wszystkim najwięcej zależy od samego lekarza, który wykonuje zabieg. Powinien on we właściwy sposób zaprojektować nową linię włosów, aby wyglądała jak naturalna. Specjalista zadba również o kąt, pod jakim implantuje się nowe mieszki włosowe czy ich gęstość.
Lekarze zawsze wykonują nakłucia igłą lub skalpelem, które są nieco szersze od łodygi włosa wyrastającej w tym miejscu. Z tego powodu czasami po roku od zabiegu zalecane jest wykonanie mniejszego przeszczepu w celu dogęszczenia rejonu. Jest to jednak propozycja w przypadku obszaru głowy całkowicie pozbawionego włosów. Jeśli Pacjent przeprowadza zabieg tylko po to, aby zagęścić włosy, wtedy liczba wszczepianych graftów jest znacznie mniejsza i zabieg uzupełniający nie jest konieczny.
Dodatkowo na rezultaty zabiegu ma wpływ sama konsultacja z lekarzem, dlatego tak ważne jest to, aby przed przeszczepem włosów lekarz prowadzący wykonał dokładny wywiad medyczny, określił przebieg zabiegu i wykluczył ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania.