Skip to main content

Przeszczep włosów FUE

Gęste włosy, naturalny wygląd - z FUE to możliwe!

Przeszczep włosów to mało inwazyjna metoda na przywrócenie włosom naturalnego cyklu wzrostu i zahamowanie ich wypadania. Przeszczepy włosów wykonywane są w znieczuleniu miejscowym co jeszcze bardziej zwiększa ich bezpieczeństwo.

Dużą zaletą transplantacji włosów jest fakt, że nie ogranicza się tylko do głowy, jest wykonywany także m.in. na włosach brody, brwi lub rzęs. Pozwala także przeszczepić włosy w miejsce blizny, dzięki czemu skutecznie redukuje zarówno problem łysienia, jak i nieestetycznych znamion. Technika transplantacji nie pozostawia praktycznie żadnych blizn i nieestetycznych znamion na skórze poddanej przeszczepowi.

Umów się na konsultację lub zabieg z opiekunem pacjenta w naszej Klinice Przeszczepu Włosów w Warszawie przy ul. Zgrupowania AK Żmija 12. Wypełnij bezpłatny formularz konsultacji online lub zadzwoń od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 20:00 i soboty w godzinach 9:00 – 16:00. Zadzwoń: 22 123 03 33

Przeszczep włosów metodą FUE WAW

Przeszczep włosów FUE WAW to najnowocześniejsza metoda hybrydowa, jaka występuje na świecie, ponieważ pozwala przetransportować mieszki włosowe z okolicy dawczej do miejsc, gdzie występuje łysienie. Technika DHI pozwala na pełną kontrola głębokości, kierunku, kąta rosnącego włosa. Podczas zabiegu przeszczepu włosów stosowana jest niewielkich rozmiarów igła punktowa, za pomocą której wykonuje się mikronakłucia w postaci tzw. punch-ów.

W rezultacie wszelkie ryzyko związane z uszkodzeniem włosów zostaje zredukowane do minimum. Dzięki tej nowoczesnej, mało inwazyjnej metodzie lekarz może pobrać pojedyncze mieszki włosowe z niewielką tkanką, która je otacza. Następnie przeprowadza ocenę pobranego materiału i przygotowuje go do umieszczenia w strefie biorczej. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie musi obawiać się ryzyka ewentualnych powikłań. Na uwagę zasługuje także fakt, że nie używamy skalpela, dzięki czemu zwiększa się precyzja wykonywanych działań.

Wskazania do przeszczepu włosów

Przeszczep włosów przeznaczony jest przede wszystkim dla Pacjentów, którzy cierpią na łysienie androgenowe. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn, ale coraz częściej obserwowany jest także u płci pięknej. Bardzo istotne jest to, aby Pacjenci z łysieniem androgenowym poznali przyczynę wypadania włosów i wyeliminowali ją.

Przeszczep nie pozostawia praktycznie żadnych blizn na skórze, dlatego też sprawdza się u osób, które chcą nosić krótkie fryzury. Specjaliści zalecają także technikę FUE u Pacjentów z bliznami, ponieważ pozwala przeszczepić mieszki włosowe i przykryć nieestetyczne zmiany.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Warto jednak pamiętać, że przeszczep włosów to zabieg, którego nie przeprowadza się u Pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia oraz nieuregulowanym ciśnieniem krwi. Lekarz odradzi również przeszczep w przypadku kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Przeciwwskazania dotyczą też przyjmowania leków przeciwkrzepliwych oraz aktywnych zmian chorobowych skóry w leczonych obszarach.

Istotna jest kwalifikacja przed przeszczepem, w szczególności u Pacjentów, którzy borykają się z jakimiś chorobami. Przeciwwskazania obejmują również choroby nowotworowe, stany zapalne skóry, zaburzenia hormonalne i łysienie plackowate.

Przebieg zabiegu transplantacji włosów dzień po dniu

Przed zabiegiem lekarz zawsze kieruje Pacjenta na konsultację, w której trakcie można wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Specjalista może także omówić stan zdrowia pacjenta i w razie konieczności zlecić wykonanie niezbędnych badań. Dokonuje także oględzin skóry i sprawdza, w jakiej fazie występuje utrata włosów. Lekarz ustala także przebyte choroby pacjenta oraz jego rodziny.

Wywiad medyczny jest bardzo istotny, ponieważ niektóre schorzenia (np. łysienie plackowate lub androgenowe) są dziedziczone po pozostałych członkach rodziny. Aby cieszyć się lepszym rezultatem zabiegu transplantacji włosów, lekarz w trakcie konsultacji może również zlecić wykonanie badań krwi oraz przeprowadzić badanie trichoskopem. Dzięki temu obejrzy skórę głowy i włosów w powiększeniu, co z kolei pozwoli skutecznie wykryć przyczynę łysienia i ją wyeliminować.

Po pozytywnym zakwalifikowaniu Pacjenta lekarz podaje znieczulenie miejscowe, które ma zniwelować ewentualne nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Następnie Pacjentowi są golone włosy z części poddanej zabiegowi, aby lekarz pobrał mieszki do przeszczepu. W kolejnym etapie pobrane i wyselekcjonowane mieszki włosowe zostają wszczepione w okolicę biorczą przez wykwalifikowane asystentki.

Ostatnim etapem zabiegu jest zaaplikowanie na skórę Pacjenta specjalnej maści polepszającej proces gojenia się ran. Lekarz przekaże także niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji skóry po przeszczepie oraz wszelkich zaleceń.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu pacjent jest poinstruowany przez lekarza, jak dbać o włosy i skórę głowy. W okresie od 1 do 7 dnia po zabiegu należy myć włosy i skórę głowy raz dziennie w wodzie o temperaturze mniej więcej 40 stopni Celsjusza. Nie należy stosować zbyt mocnego strumienia wody. Preparat do mycia należy rozprowadzić w dłoniach, a następnie umyć skórę głowy ruchami dociskającymi transplanty do powierzchni skóry.

Nie należy masować, drapać, pocierać okolicy miejsca biorczego. Przez pierwsze dni po zabiegu należy bardzo delikatnie obmywać te okolice wodą z preparatem, który przyspiesza gojenie się tkanek.

Po umyciu należy delikatnie osuszyć głowę papierowym lub bawełnianym  ręcznikiem jednorazowym. W tym okresie zabrania się stosowania odżywek do włosów, żelu, lakieru, a także nadmiernego wysiłku i ekspozycji miejsca zabiegu na promienie słoneczne. W okresie od 8 dnia do 21 dnia po zabiegu podczas mycia wprowadzić można delikatne ruchy masujące. Na okolicę dawczą nie jest już stosowana maść przyspieszająca gojenie, lecz nadal należy stosować delikatny środek myjący o pH w zakresie 5,5-5,8.

Po upływie 3 tygodni od zabiegu transplantacji włosów pielęgnacja jest już mniej restrykcyjna. Pacjent może powrócić do poprzednich nawyków dotyczących mycia włosów (szampon, styl mycia). Dopuszczalne są różne rodzaje aktywności fizycznej, w zależności od preferencji pacjenta. Korzystać z kąpieli słonecznych można po około 4 tygodniach od zabiegu.

Oczywiście w przypadku każdego pacjenta zalecenia te mogą się lekko różnić. Lekarz w zależności od pacjenta dobiera także środki myjące i przyspieszające gojenie.

Nasi lekarze są wykwalifikowanymi specjalistami w dziedzinie przeszczepów i posiadają bogate doświadczenie w tego typu procedurach.

Ważne informacje

Ile trwa zabieg? od 3 do 12 godzin
Jakie badania? Przed zabiegiem lekarz skieruje Pacjenta, aby wykonał morfologię krwi, APRR i INR.
Jakie znieczulenie? Znieczulenie miejscowe
Jak długo trzeba zostać w klinice? Po zabiegu Pacjent może od razu wrócić do domu.
Czy zabieg powoduje blizny? Brak blizn czy szwów.
Czy po zabiegu wymagana jest rekonwalescencja? Po przeszczepie włosów nie ma potrzeby długiej rekonwalescencji.
ok
Technika FUE WAW jest bezpiecznym sposobem na transplantację włosów (także w miejsce blizny).
ok
Lekarz nie używa skalpela, ale cienkiej igły, dlatego też zwiększa się precyzja wykonywanych działań.
ok
Przeszczep włosów wykonywany nawet u bardzo aktywnych osób wyróżnia się krótkim czasem rekonwalescencji i pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności.
ok
Technika FUE zalecana jest w szczególności osobom, które obawiają się niepożądanych rezultatów po zabiegu. Przeszczep materiału pobranego od Pacjenta pozwala uniknąć ewentualnego odrzucenia go przez organizm, lub też wystąpienia reakcji alergicznej.

Przeszczep włosów w Warszawie na najwyższym poziomie!

Przeszczep włosów w zakola to zdecydowanie najchętniej stosowany zabieg. Zakola są zmorą niejednego mężczyzny, równocześnie stanowiąc źródło kompleksów i utraty pewności siebie. To charakterystyczny typ łysienia, w trakcie którego dochodzi do miejscowej utraty włosów w okolicy skroni i czoła. Znacznie rzadziej włosy wypadają na czubku głowy. Po pewnym czasie fragmenty skóry pozbawionej włosów mogą się łączyć ze sobą i powodować faktyczną łysinę.

Przeszczep włosów FUE pozwala usunąć zakola i przynieść dobre efekty nawet w przypadku zaawansowanego łysienia androgenowego. Podczas zabiegu przeszczepu włosów pobierane są pojedyncze mieszki z okolicy potylicznej lub skroniowej, a następnie zaimplementowane w okolicę biorczą. Jeden graft może zawierać od 1 do 4 mieszków włosowych. W efekcie bujna czupryna odradza się bardzo szybko, a po zakolach nie ma śladu.

W przypadku zakoli szacuje się, że wystarczy ok. 600 – 1000 graftów przy obniżonej linii włosów. Cena zależy z kolei od stopnia zaawansowania problemu. Przy małym zabiegu (do 1000 przeszczepów) koszt wynosi maksymalnie 15000 zł, a średnim (1000 – 2000 przeszczepów) – między 15000 zł a 27000 zł.

Korona głowy stanowi środkową część głowy, dlatego łysienie na tym obszarze stanowi tak wstydliwy problem – trudno je ukryć. Przy zaawansowanym wypadaniu włosów u mężczyzn, łysienie na czubku ciągle się powiększa. Włosy po bokach są odporne na działanie dihydrotestosteronu, dlatego nie wypadają i w połączeniu z łysieniem na czubku głowy tworzą wzór „podkowy”.

Dzięki przeszczepowi włosów FUE można ten problem skutecznie zredukować. Każdy mieszek jest indywidualnie pobierany z tyłu lub z boku głowy. Lekarz może więc wybrać włosy, które będą się najlepiej nadawać do wykorzystywania w danym obszarze.

Korona głowy wymaga dużej ilości graftów, aby uzyskać efekt naturalnie gęstych włosów. Szacuje się, że jest to 1000 – 2000 graftów, co kosztuje od 1500 do 2700 zł.

Bujny i gęsty zarost to obecnie jeden z głównych atrybutów męskości. Nie wszyscy Panowie mogą jednak pochwalić się takim efektem, czego przyczyną są zwykle uwarunkowania genetyczne. Kłopot z łysieniem i nieregularnym owłosieniem na twarzy dotyczy coraz częściej młodych mężczyzn.

Przeszczep włosów na brodę może polegać na wypełnieniu ubytków zarostu, uzupełnieniu gęstości brody, uzupełnieniu miejsc pozbawionych włosów oraz pokryciu całego obszaru zarostu. Ilość mieszków włosowych niezbędnych do wykonania przeszczepu zawsze określana jest przez lekarza w trakcie konsultacji. Od tego też zależy koszt leczenia.

Blizny, które powstają w wyniku urazów, zabiegów lub łysienia bliznowaciejącego są kłopotem natury estetycznej, który może dotyczyć każdego. Blizny skórne nie mają w swojej strukturze elementów typowych dla zdrowej skóry i pozbawione są mieszków włosowych. Przeszczep włosów w miejsce blizny jest skuteczną metodą na ukrycie ich.

Przeszczepia się mieszki włosowe z owłosionej partii ciała w miejsce, które jest dotknięte łysieniem docelowo w miejsce blizny. Koszt zależy od stopnia zaawansowania i rozległości blizny. Przy małym zabiegu do 1000 przeszczepów jest to do 15000 zł, średnim (1000 – 2000 przeszczepów) 15000 – 27000 zł, dużym (2000 – 2800 przeszczepów) – 3000 – 35000 zł. Jeśli natomiast niezbędny jest zabieg maksymalny z wykorzystaniem powyżej 28000 graftów, wtedy koszt wynosi 35000 zł.

Brwi, tak jak każde inne włosy narażone są na problem związany z łysieniem. Wiele osób skarży się na problem przerzedzonych brwi lub ich kompletnego braku. Powodów może być wiele, ale w każdym przypadku są związane z kompleksami i wstydem. Jedną z rekomendowanych metod, która daje możliwość zagęszczenia brwi, jest przeszczep FUE. Zabieg ten polega na transplantacji pojedynczych mieszków włosowych w bezbolesny sposób. Jest to jedyna trwała technika i przede wszystkim naturalna. Zabieg pozwala nadać brwiom właściwy wygląd i zagęszczenie.

Włosy łonowe pomagają chronić narządy intymne przed wnikaniem brudu i różnych zanieczyszczeń. Niestety czasem zdarza się tak, że Pacjenci cierpią na brak owłosienia w strefie intymnej, a wtedy najlepszym sposobem leczenia jest przeszczep włosów łonowych. W trakcie zabiegu pobiera się mieszki włosowe za pomocą metalowej sztancy o średnicy 0,8 mm. Pobrany materiał jest później liczony, oceniany i przygotowywany do przeszczepu. Zabieg wymaga wyjątkowej precyzji lekarza oraz umiejętności.

Efekty przeszczepu włosów przed i po

Przeszczep włosów to sposób na osiągnięcie trwałych i spektakularnych rezultatów. Rekonwalescencja wymaga od pacjenta około 2 tygodni na wygojenie ran. Po upływie kilku tygodni Pacjent musi zgłosić się na wizytę kontrolną w celu oceny efektów. Pełnymi rezultatami, czyli wzrostem nowych włosów można cieszyć się po około 9 miesiącach.

Warto jednak pamiętać, że włosy będą odrastać stopniowo. Transplantacja włosów daje długotrwałe rezultaty, dlatego też warto poczekać na bujną fryzurę. Najważniejsze z nich obejmują oczywiście odrastanie przeszczepionych włosów i osiągnięcie docelowej długości. Wielu Pacjentów zauważa także, że włosy poddane zabiegowi są znacznie bardziej gęste i lśniące.

Więcej na temat jakich efektów i kosztów związanych z przeszczepem włosów można się spodziewać.

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Gdzie najlepiej zrobić przeszczep włosów?

Niektórzy rozważają wyjazdy za granicę po to, by przeszczepiać włosy, podczas gdy w kraju mamy specjalistów, należących do największych międzynarodowych stowarzyszeń związanych z trychologią. Jednym z takich specjalistów jest Dr n.med. Piotr Turkowski, przyjmujący w Warszawie. Jest związany z ISAPS, ISHRS, a także Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Członkiem ostatniego z wymienionych stowarzyszeń jest także Dr Jakub Kret, który również przyjmuje w Warszawie i specjalizuje się w chirurgii odtwórczej włosów.

Jak wygląda przeszczep włosów FUE?

W przypadku metody FUE (Follicular Units Extraction) stosowanej w Klinice dr Turkowskiego zabieg polega na pobraniu mieszków z obszaru dawczego i przeniesieniu ich w obszar biorczy. Cała procedura jest bezbolesna, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W okolicy biorczej trzeba zgolić włosy, a następnie pobrać mieszki przy pomocy drobnej pęsety o wyglądzie igły. Później w miejscu, w które włosy mają zostać przeszczepione, wykonuje się nakłucia, a w nich umieszcza się mieszki. Na koniec zakłada się opatrunek i gotowe.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekty przeszczepu włosów najczęściej utrzymują się całe życie. Zabieg nie wymaga powtarzania, chyba że w szczególnie opornych przypadkach lub gdy Pacjent chce w późniejszym czasie dodatkowo zagęścić owłosienie w danym miejscu. Dzięki temu, że przeszczepiane są tkanki pobrane od Pacjenta, który jednocześnie jest dawcą i biorcą, ryzyko odrzucenia przeszczepu maleje praktycznie do zera.

Ile to jest 1 graft?

1 graft to jeden mieszek włosowy, czyli zespół, z którego naturalnie wyrastają włosy, cebulka oraz gruczoł łojowy. Do przeszczepów najczęściej wybiera się te mieszki, z których wyrasta więcej niż jeden włos, ponieważ pozwala to zmaksymalizować efekty zabiegowe. W zależności od konkretnego graftu może w nim rosnąć nawet do 4 włosów. Podczas jednego zabiegu można przeszczepić nawet 5-6 tysięcy graftów.

Czytaj więcej: Czym są grafty i jak wygląda ich pobieranie

* Przedstawiona treść ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.