Skip to main content

Trichoskopia

Spojrzenie w głąb zdrowia Twoich włosów dzięki trichoskopii

Trichoskopia może być narzędziem pomocniczym w diagnostyce lub stanowić jej podstawę i być głównym badaniem służącym do określenia istoty problemu z włosami lub skórą głowy.

urządzenie do trichoskopii podczas badania przez lekarza

Co to jest trichoskopia?

Trichoskopia to zaawansowana, nowoczesna forma diagnostyki, która pozwala na ocenę stanu skóry głowy oraz włosów. Dzięki niej można odnaleźć przyczynę wypadania włosów lub powstawania zmian chorobowych na skórze.

Trichoskopia znacząco ułatwia dobór leczenia i pozwala uniknąć przeprowadzania bardziej inwazyjnych badań. Umożliwia określenie stanu wszystkich warstw naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej znajdującej się na głowie, a także dokładne przyjrzenie się strukturze włosów.

Badania trichoskopowe pozwalają na określenie czy włosy wypadają, czy też łamią się w określonym miejscu, co często jest bardzo trudne do zauważenia podczas przeprowadzania innych badań trychologicznych.

Wskazania

Na badania trichoskopowe powinny zdecydować się wszystkie osoby, które obserwują u siebie nadmierne wypadanie i łamliwość włosów lub ich nagłe przerzedzenie się, które zaczyna być widoczne podczas codziennego funkcjonowania. Będą przydatne również wówczas, kiedy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, telogenowym, bliznowaciejącym lub plackowatym oraz w czasie terapii przeciw wypadaniu włosów, po to, by móc ocenić jej rezultaty.

Trichoskopia będzie również bardzo pomocnym badaniem dla osób, które mają niezdiagnozowane zmiany na skórze głowy. Przykładami takich zmian mogą być czerwone plamy, łuska, łupież suchy czy nadmierne podrażnienia i ranki. Przeprowadza się ją też u osób cierpiących na łojotok skóry głowy, łuszczycę i atopowe zapalenie skóry oraz trudnych w leczeniu rodzajów grzybic.

Przeciwwskazania

Zasadniczo nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania trichoskopii, ponieważ jest ona badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym. Przeprowadza się ją nawet u osób z wyjątkowo wrażliwą i zmienioną chorobowo skórą głowy, a także u osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Wszystkie obawy dotyczące przebiegu procedury można w każdej chwili omówić z lekarzem wykonującym zabieg. Do badania nie trzeba się również specjalnie przygotowywać. Wystarczy umyć włosy tak, jak zawsze na 24-72 godziny przed przystąpieniem do wykonywania trichoskopii.

Najlepiej nie nakładać przed badaniem na skórę głowy żadnych masek, odżywek, żeli czy wcierek. W okresie poprzedzającym je nie wolno również farbować włosów, ani wykonywać innych zabiegów fryzjerskich mogących oddziaływać na skórę głowy. Jeśli takie czynności były wykonywane w niedalekim okresie czasu, warto odczekać kilka tygodni przed przystąpieniem do przeprowadzania badań trichoskopowych.

Przebieg badania

Trichoskopia polega na przykładaniu do skóry głowy Pacjenta głowicy, która wyświetla obraz na ekranie komputera. Sprzęt umożliwia oglądanie skóry nawet w 100-krotnym powiększeniu oraz robienie i zapisywanie zdjęć z przebiegu badania, co znacząco ułatwia diagnostykę. Maksymalne powiększanie jest pomocne, jednak przeważnie skórę ogląda się, ustawiając narzędzie diagnostyczne w różny sposób.

Można wykorzystać zarówno powiększenie 20-krotne, jak i 70-krotne. W pierwszej fazie badania wykonuje się je bez użycia dodatkowych specyfików. Następnie lekarz może nałożyć na skórę płyn immersyjny, który ma określony współczynnik załamania światła i pozwala zmienić nieco zdolności rozdzielcze sprzętu używanego podczas badania. Wykorzystuje się go zależnie od początkowych podejrzeń dotyczących choroby oraz stanu skóry głowy.

Podczas badania szczególną uwagę przykłada się do zmian chorobowych, jednak za pomocą dermatoskopu można określić również stan i ilość włosów oraz mieszków włosowych, a także przyjrzeć się dokładnie fazom wzrostu poszczególnych włosów – lekarz jest w stanie ocenić, które z nich znajdują się aktualnie w fazie wzrostu, przestoju, a które w fazie obumierania i stwierdzić, czy obserwowany stan rzeczy mieści się w granicach normy. Badanie trwa przeważnie od 20 do 30 minut.

Zdjęcie przedstawiające lekarza wykonującego trichoskopię, z pacjentem siedzącym na fotelu
zbliżenie na głowicę trichoskopową

Wykonane w czasie badań trichoskopowych zdjęcia przesyła się do analizy. Zazwyczaj robi się ich około 5, uwzględniając wszystkie istotne dla procesu diagnostycznego części głowy Pacjenta. Badanie skupia się na różnych obszarach skóry głowy – czołowej, skroniowej i potylicznej. Dzięki bardzo dokładnemu obrazowi można określić między innymi liczbę włosów przypadającą na dany odcinek skóry głowy Pacjenta, ilość aktywnych, pustych i zaczopowanych mieszków włosowych oraz ich stan, a także tempo złuszczania się skóry głowy.

Można określić także ilość lub obecność włosów odrastających. Wyniki badań przedstawia się w formie raportu trichologicznego, który zawiera informacje o przebiegu badania, ilości włosów i ich średnicy czy jednostkach dwu i trzywłosowych. Skórę i włosy Pacjenta bada się w sposób zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Analizy można dokonywać ręcznie lub automatycznie za pomocą dermatoskopu, albo wideodermoskopu.

Ważne informacje

ok
Badania trichoskopowe pozwalają na przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki stanu skóry głowy i włosów.
ok
Dzięki nim można odnaleźć przyczynę wypadania włosów lub rozróżnić odmiany łysienia, co nie byłoby możliwe w przypadku zastosowania innej metody diagnostycznej.
ok
Badania polegają na przykładaniu do skóry Pacjenta głowicy, która umożliwia jej obserwację i wykonywanie zdjęć nawet w bardzo dużym powiększeniu.
ok
Są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, zatem mogą być wykonywane u osób o różnym stanie zdrowia i wieku, a nawet u kobiet w ciąży.
ok
Przeprowadza się je bardzo szybko i można powtarzać je wielokrotnie, dzięki czemu są doskonałym sposobem na śledzenie przebiegu leczenia łysienia.
badanie skory glowy wlosow
zdjęcie trichoskopowe

Wyniki

Po badaniach trichoskopowych nie występują żadne podrażnienia, nie zwiększa się stan zapalny, ani nie pogłębia się problem wypadania włosów. Pozwalają one jednak zaproponować odpowiednie leczenie dostosowane do dolegliwości Pacjenta.

Trichoskopia umożliwia odróżnienie od siebie różnych rodzajów łysienia i odszukanie przyczyny problemów ze skórą głowy. Jest przydatna także w określaniu najskuteczniejszych metod, które pozwolą szybko poradzić sobie z problemem. Cechuje ją brak konieczności pobierania próbek skóry lub włosów do badań. Nie zachodzi także potrzeba golenia skóry, która mogłaby spowodować dyskomfort u niektórych osób.

Zdjęcia wykonane w czasie diagnostyki trichoskopowej można porównywać na każdej wizycie u lekarza. Po zakończeniu procedury diagnostycznej Pacjent otrzymuje wyniki badań w formie papierowej, które możne zabrać ze sobą do domu.

FAQ

Jak przebiega badanie trichoskopowe?

Badanie trichoskopowe jest proste i bezbolesne. Lekarz przykłada do skóry głowy urządzenie do trichoskopii i obserwuje na monitorze powiększony obraz skóry i włosów.

Do czego służy trichoskopia?

Trichoskopia pozwala na diagnozowanie wielu chorób włosów i skóry głowy, takich jak łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łupież, łuszczyca skóry głowy i wiele innych. Pomaga również monitorować skuteczność leczenia.

Czy trichoskopia wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania?

Nie, badanie trichoskopowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Włosy powinny być jednak czyste i suche, a na skórze głowy nie powinno być żadnych produktów do stylizacji włosów.

Kiedy powinienem rozważyć wykonanie trichoskopii?

Trichoskopia powinna być wykonana, jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany na skórze głowy lub włosach, takie jak nadmierne wypadanie włosów, pojawienie się łysych placków, zmiany w strukturze włosów, czy problemy ze skórą głowy.

* Przedstawiona treść ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.