Skip to main content

Laminowanie włosów jest zabiegiem pomagającym w szybki sposób poprawić ich wygląd, nadając połysk. Zabieg laminowania to pewnego rodzaju tarcza ochronna – zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami i pozostawia piękny efekt. Laminowanie przeprowadza się, nakładając na całą długość włosów preparat bogaty w białka lub oleje, które zabezpieczają włosy przed przesuszaniem się, rozdającymi końcówkami i puszczeniem. Laminacja chroni także włosy przed wilgocią i gorącym powietrzem suszarki i prostownicy.

Zabieg laminowania można przeprowadzać samemu w domowym zaciszu lub podczas wizyty u fryzjera. Umożliwia wygładzenie i nabłyszczenie włosów w taki sposób, aby osiągnąć efekt tafli. Włosy stają się miękkie i gładkie, a także zyskują wzmocnienie i odżywienie. Substancje do laminowania włosów w domu wyróżniają się niewysoką ceną i łatwą dostępnością. Wystarczy galaretka lub siemię lniane. Fryzjerzy z kolei wykonując profesjonalny zabieg w salonie, używają keratyny. Każdy z tych preparatów pomoże domykać łuski włosów, co natomiast sprawia, że zyskają one gładkość i miękkość.

Zabieg warto wykonywać regularnie, ale maksymalnie 2 – 3 razy w tygodniu. Nadmierne laminowanie włosów może prowadzić do przeproteinowania ich i osiągnie się wówczas efekt odwrotny od pożądanego. Laminowanie jest dedykowane tak samo prostym włosom, jak i falom. W przypadku kręconych włosów może wzmocnić fale i przedłużyć ich trwałość.

Jakie efekty można uzyskać, wykonując laminowanie włosów?

Po wykonaniu zabiegu laminacji włosy staną się wygładzone, śliskie i lśniące a ich łuski zostaną domknięte, co w konsekwencji zapobiega plątaniu się. Przestaną się puszyć i łatwiej będzie je rozczesać, staną się także odporne na uszkodzenia termiczne, chemiczne i mechaniczne. Włosy będą mniej narażone na utratę wilgoci, zyskują moc, grubość, miękkość, będą w lepszej kondycji. Staną się także sypkie i przyjemne w dotyku, z większą objętością, a końcówki przestaną się tak szybko rozdwajać.

Długość utrzymywania się efektu jest uzależniona od porowatości włosów. Wykorzystując delikatne szampony, rezultat laminowania włosów utrzyma się przez kilka dni.

Laminowanie włosów galaretką w domu

Laminowanie włosów galaretką to alternatywne rozwiązanie dla żelatyny, które jest doceniane przez użytkowników ze względu na skuteczne i delikatne działanie na włosach. Dzięki dodatkowi nawilżającego cukru galaretka lepiej wpływa na włosy.

Aby przygotować kurację do szklanki wrzątku, dodaje się 3 łyżki galaretki i dokładnie miesza ze sobą. Gdy substancja lekko zgęstnieje, warto dodać do niej 1 łyżkę odżywki do suchych i zniszczonych włosów. Laminat z galaretki aplikuje się na umyte, mokre włosy, pasemko po pasemku, od skóry głowy ku dołowi. Po nałożeniu mieszanki należy owinąć włosy folią spożywczą lub czepkiem foliowym. Laminat pozostawia się na głowie przez 45 minut. Po upływie tego czasu oczyszcza się włosy z galaretki ciepłą wodą i suszy. Zabieg należy powtarzać nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Zapobiega to przeproteinowaniu włosów.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym w domu

Laminowanie włosów siemieniem lnianym jest kuracją wspomagającą włosy zniszczone farbowaniem, a także z rozdwojonymi końcówkami. Kuracja pomaga w wygładzeniu włosów i prostowaniu ich oraz zabezpieczeniu przed uszkodzeniem.

Siemię lniane posiada wiele cennych składników odżywczych – błonnik, witaminy, żelazo, cynk, wapń. Poza tym, że wykorzystywane jest w kosmetyce, to stosuje się je także na problemy trawienne jelit i bóle brzucha. Siemię lniane w laminowaniu zarówno powoduje nawilżenie skóry, jak i przyczynia się do poprawy oraz regeneracji struktury włosa.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym pomoże wygładzić, wyprostować, nadać miękkość, nawilżyć i zabezpieczyć strukturę włosa przed uszkodzeniami. Aby wykonać mieszaninę, potrzeba siemienia, wody i ulubionej odżywki do włosów.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie maseczki. W tym celu do głębszego naczynia należy wsypać 2 łyżki siemienia lnianego, po czym zalewa się je 1,5 szklankami wody. W takiej postaci gotuje się mieszaninę przez 10 – 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Po ugotowaniu maskę przelewa się do miseczki i odstawia do ostygnięcia. Następnie w trakcie studzenia się maseczki należy dokładnie umyć włosy szamponem, po czym owinąć je w ręcznik. Po ostygnięciu mikstury dodaje się do niej łyżkę ulubionej odżywki do włosów i delikatnie miesza ze sobą. Po zgęstnieniu mieszaniny nakłada się ją nad umywalką lub wanną, po czym owija włosy folią lub ręcznikiem i pozostawia w takiej formie na 1 godzinę. Po tym czasie trzeba z dużą dokładnością spłukać włosy letnią wodą i ponownie owinąć je ręcznikiem.

Po laminacji siemieniem lnianym włosy stają się miękkie w dotyku, wygładzone i nawilżone po same końce. Rezultatem kuracji jest zyskanie nabłyszczenia włosów oraz to, że nie puszą się nadmiernie. Maseczkę aplikuje się na włosy co najmniej raz w tygodniu.

Kiedy wykonać zabieg laminowania włosów?

Zabieg laminowania jest dedykowany dla włosów zniszczonych, przesuszonych, przypominających siano i z rozdwojonymi końcówkami. Laminowanie pomaga przedłużyć życie włosów i uniknąć podcinania końcówek przez parę kolejnych tygodni.

Laminowanie włosów wykonuje się także wtedy, gdy nie można dać sobie rady z burzą loków. To sposób na przywołanie ich do porządku, bez wyprostowania fal. Efekt pozostawia włosy lśniące i bardziej podatne na układanie.

Zabieg laminowania można także wykonać na włosach farbowanych. Działanie to jest polecane w szczególności, gdy rozjaśnia się włosy. Stosowana do regeneracji włosów u fryzjera keratyna ma tendencję do zmiany koloru. Zapobieganie dekoloryzacji włosów u blondynek jest możliwe dzięki laminowaniu siemieniem lnianym. Jest bardzo delikatne i nie zmieni koloru pasemek.

Laminowanie galaretką czy siemieniem lnianym?

Siemię lniane jest polecane szczególnie do włosów, które mają tendencję do przeproteinowania. Pomimo że siemię posiada dość dużą zawartość białka, w jego składzie znajdzie się także dużą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3. Laminat bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kręconych włosów i farbowanych – siemię natłuści łuski włosów, a olej z jojoba jako naturalny, płynny wosk pokryje je płaszczem ochronnym.

Laminacja galaretką jest natomiast polecana włosom, które dobrze reagują na preparaty bogate w keratynę. W składzie galaretki znajduje się żelatyna ze sporą ilością białka, które wygładzi i dociąży włosy. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do ich przeproteinowania i aplikować substancje w celu laminowania nie częściej niż 1 raz na 2 tygodnie.

Bez względu na wybraną metodą laminowania, technika ta z pewnością doda włosom życia i blasku, a także na kilka dni zabezpieczy przed zawilgoceniem oraz gorącym powietrzem suszarki.

Zostaw komentarz