Skip to main content

Drożdże znajdziemy w wielu domowych kuchniach. Jednak nie jest to tylko podstawa dużej ilości dań i wypieków, ale również doskonały i naturalny kosmetyk do włosów. Drożdże zawierają wiele drogocennych składników i minerałów, które mają zbawienny wpływ na kondycję i zdrowy wygląd naszych włosów. Warto więc wykorzystywać je w pielęgnacji przygotowując kosmetyki na ich bazie.

Czym właściwie są drożdże?

Jeśli przyjrzymy się dokładnie, drożdże otaczają nas na co dzień. Są to jednokomórkowe organizmy z rodziny grzybów. Ich rozmiary są niewielkie, a kształtem przypominają kule. Jednak ich rozmiary oraz kształt różnić się będą w zależności o gatunku, których jest wiele. Drożdże, które wykorzystywane są w przemyśle spożywczym oraz do pielęgnacji włosów to gatunek Saccharomyces cerevisiae. Prawdopodobnie został on wyizolowany ze skórek winogron.

Drożdże żywią się cukrem, dzięki któremu wzrastają. Natomiast z cukru wytwarzają alkohol oraz dwutlenek węgla, substancje aromatyczne i cenne witaminy i minerały. Do hodowli drożdży nie używa się nic innego jak tylko słodkiej wody i tlenu. Dlatego jest to naturalny produkt wykorzystywany w pielęgnacji włosów.

drożdże Jakie właściwości posiadają drożdże?

Drożdże posiadają wiele naturalnych składników, które mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i wygląd włosów. Są to między innymi witaminy z grupy B, E oraz biotyna, czyli witamina H o szczególnie pozytywnym wpływie na stan włosów. Jest bowiem odpowiedzialna za redukcję wypadania włosów oraz redukcję ich przetłuszczania się. Ponadto drożdże zawierają wiele składników mineralnych takich jak cynk, selen, żelazo, magnez, potas oraz chrom. Takie bogactwo wartościowych dla włosów witamin i minerałów sprawia, że włosy są odżywione, a dodatkowo stymulowane i pobudzane do wzrostu.

Bardzo cenne składniki drożdży to również antyoksydanty, które wzmacniają włosy oraz zapobiegają starzeniu się oraz siwieniu włosów. W drożdżach zawarta jest również siarka, która z kolei ma działanie antybakteryjne. Dlatego drożdże są doskonałym lekiem na złagodzenie stanów zapalnych skóry głowy, a co więcej przyspieszają gojenie się ewentualnych ran i regenerują skórę po przebytym stanie zapalnym.

Jak stosować drożdże na włosy?

Drożdże w pielęgnacji włosów mogą być wykorzystywane zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Podczas codziennej pielęgnacji włosów często sięga się po różnego rodzaju maski. Warto te sklepowe zastąpić domową maską z drożdży. Jak ją przygotować? Wystarczy do tego tylko kilka składników.

Drożdże (najlepiej całą kostkę) wymieszać z trzema łyżkami mleka oraz z dwiema łyżkami oleju rycynowego. Tak powstałą miksturę nakładamy na włosy. Ważne, aby były suche, bo inaczej maska spłynie. Po upływie około 30 minut maseczkę należy zmyć. 

Innym przykładem maseczki na włosy na bazie drożdży jest maseczka z miodem oraz jogurtem naturalnym. Drożdże, około 2 łyżki należy rozpuścić w mleku i odstawić na kilka minut w ciepłe miejsce. Następnie dodać pół szklanki jogurtu naturalnego oraz 2 łyżki miodu. Maskę nakładamy na włosy, a dla zwiększenia efektu warto włosy owinąć folią spożywczą i ręcznikiem. Po godzinie maskę można zmyć.

Picie drożdży na włosy

Drugą kuracją na włosy z użyciem drożdży jest ich regularne picie. Jednak nie należy jeść drożdży  w postaci surowej,  ponieważ mogą nam zaszkodzić! Należy przygotować specjalny napój, który będzie bezpieczny, a zarazem odżywczy dla naszych włosów i nie tylko. Potrzebne będą zwykłe drożdże spożywcze, a właściwie 1/6 kostki. Należy je rozpuścić w szklance wrzątku lub bardzo gorącego mleka. Następnie czekamy, aż napój nieco ostygnie i wypijamy go. Smak drożdży jest bardzo specyficzny, dlatego nie każdemu mikstura może smakować. Aby nieco polepszyć jej smak, warto dodać miodu. Pamiętajmy, że nie powinno się słodzić napoju cukrem, ponieważ niweluje on właściwości odżywcze drożdży, na których nam zależy. Kurację z drożdżami należy stosować raz dziennie przez okres tygodnia, po tym czasie należy zrobić przerwę na 8 – 10 dni i powrócić do codziennego picia drożdży. Jednak cała kuracja nie może trwać dłużej niż miesiąc.

Dla tych, którzy nie mogą się przemóc do picia drożdżowego napoju ze względu na smak, dostępne są tabletki drożdżowe. Jest to doskonała alternatywa dla napoju. Drożdże w tabletkach również zawierają cenne witaminy i minerały. Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy przyjmować zalecaną przez producenta dawkę tabletek. Tabletki drożdżowe dostępne są w każdej aptece i można je kupić bez recepty.

Regularna pielęgnacja włosów przy użyciu drożdży przynosi bardzo korzystne skutki dla naszych włosów. Nie tylko stają się mocne, ale również wyrasta ich więcej. Ponadto drożdże przyspieszają porost włosów, zapobiegają ich przedwczesnemu starzeniu się i siwieniu oraz są doskonałym lekarstwem w przypadku stanów zapalnych skóry głowy i problemów z przetłuszczającymi się włosami. Dlatego też warto włączyć je do pielęgnacji włosów. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzemy, czy będzie to maseczka, napój, czy tabletki, dostarczymy włosom cennych witamin i minerałów, które wspierają ich zdrowy wzrost.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz