Skip to main content

Pielęgnowanie włosów kręconych potrzebuje dużego zaangażowania ich właścicieli i dobrze dobranych kosmetyków. Poza stylizacją, odżywianiem, olejowaniem, włosy kręcone wymagają także specjalnego traktowania podczas mycia, które zapewnia metoda cg.

Czym jest metoda cg?

Metoda „curly girl” jest uznawana za najlepszą technikę pielęgnowania kręconych włosów. Autorką jest amerykańska stylistka włosów Lorraine Massey, która założyła markę kosmetyków Deva Curl i stworzyła Deva Curl. To szczególny rodzaj cięcia włosów kręconych na sucho. Dzięki stosowaniu się do podstawowych wskazówek techniki cg, uzyskuje się piękniejszy skręt loków i lepszą kondycję kręconych włosów.

Jakie są główne założenia metody cg?

Metoda curly girl opiera się na delikatnej pielęgnacji włosów kręconych, która rozpoczyna się już na etapie ich mycia. Kluczowym faktem jest wykluczenie szamponów, które zawierają silne detergenty myjące – SLS, SLES, ALS, silikony i inne składniki, które mogą tworzyć wokół włosa obciążającą otoczkę. Do grupy takich substancji zalicza się także niektóre quaternia i polyquaternia. Technika cg zabrania stosowania kosmetyków posiadających w składzie parafinę i jej pochodne, a także gumy (guma ksantanowa) i woski. Odnosi się to do kosmetyków myjących, masek i odżywek, które stosuje się w kolejnych etapach pielęgnacji włosów.

pielęgnacja włosów kręconych

Mycie włosów przeprowadza się więc za pomocą delikatnych balsamów, odżywki i maski do włosów o prostym składzie. Metoda cg wyklucza używanie szamponów, nawet z łagodnymi składami, na każdym etapie mycia. Szampon aplikowany jest wyłącznie raz na 2 – 3 tygodnie, aby wyczyścić włosy z resztek stylizatorów.

Poza używaniem odżywki do mycia należy także myć włosy letnią wodą, a później odsączyć nadmiar wody w bawełniany ręcznik. Ręczniki frotte i owijanie włosów w turban to niewskazane działania. Odradzane jest również rozczesywanie kosmyków. Należy dać im naturalnie wyschnąć. Jeśli nie ma takiej możliwości, to chociaż nie ustawiać suszarki na najwyższą temperaturę. Po zastosowaniu stylizatora nakładanego na wilgotne włosy należy je ugniatać. Najlepiej wykonywać to przez bawełnianą koszulkę. Gdy włosy wyschną, wgniata się w ich końce olej.

Wykorzystanie odżywki zamiast szamponu

Metoda cg początkowo może wydawać się dość skomplikowana, ale w praktyce wszystko wygląda o wiele łatwiej. Faktem jest to, że włosy wymagają dość sporo uwagi. Nawet bez tej metody trudno uniknąć jej przy włosach kręconych.

Włosy kręcone są suche i delikatne, a więc wymagają stałego i skutecznego nawilżania na każdym etapie pielęgnacji. Szampon nawet z najlepszym, naturalnym składem nie może im tego zagwarantować. Odżywka to znacznie delikatniejszy kosmetyk dla włosów i skóry, nie posiada w składzie detergentów i nie przesusza włosów. Wykorzystanie jej do mycia włosów umożliwia ochronę przed plątaniem. Nie przesusza również końcówek i dba o skórę głowy. Tak przeprowadzone mycie włosów sprawia, że są one bardziej sprężyste, miękkie i doskonale nawilżone.

Mycie włosów kręconych odżywką nie zwalnia jednak ze stosowania maski, którą nakłada się na włosy po umyciu. W tym celu używa się kosmetyku z bardziej bogatym i treściwym składem. Wybierając maskę stosowaną po myciu, należy zwracać uwagę na to, aby zachować równowagę PEH. Przeproteinowanie włosów może przyczynić się do tego, że będą mocno się puszyć, a za dużo emolientów może je obciążyć.

Jak stosować metodę cg?

Rozpoczęcie stosowania metody cg wymaga wcześniejszego przygotowania włosów i oczyszczenia ich z silikonów oraz substancji, które mogłyby się na nich nabudować. Warto zastosować szampon posiadający w składzie silny detergent. Następnie można przejść do mycia włosów metodą cg. Na zwilżone włosy nakłada się lekką odżywkę. W celu lepszego rozprowadzenia można nieco zmieszać ją z wodą. Włosy trzeba umyć tak, jakby robiło się to za pomocą szamponu. Po dokładnym umyciu należy spłukać odżywkę, odsączyć z włosów nadmiar wody i nałożyć odżywkę o bogatszym składzie.

Po zmyciu odżywki polewa się włosy letnią wodą, aby domknąć łuski i odsącza się z nich nadmiar wody bawełnianą koszulką. Następnie należy wgnieść we włosy stabilizator do kręconych włosów i poczekać, aż wyschną. Na wysuszone kosmyki włosów nakłada się wybrany olejek. Olej rozciera się w dłoniach i wgniata we włosy. Ostatnim etapem jest roztrzepanie włosów dłońmi u nasady, aby uzyskać efekt objętości.

Metoda cg a olejowanie włosów

Metoda cg wyklucza używanie szamponów, silikonów i olejów mineralnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby stosować oleje roślinne i olejowanie włosów. Oleje są emolientami, które chronią włosy przed utratą nawilżenia i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Wygładzają ich strukturę i podkreślają naturalny skręt. Powodują także, że wysuszone kosmyki stają się wyraźniej lśniące.

Wybierając olej do włosów kręconych, należy sięgnąć po oleje polecane wysokoporowatym włosom. Trafny wybór będą stanowić oleje lniane, z pestek moreli, z kiełków pszenicy. Oleje dobrze nakładać na podkład z siemienia lnianego i emulgować odżywką.

Czy metoda cg jest dla wszystkich?

Metoda cg może być z powodzeniem stosowana przez wszystkie osoby, które mają kręcone włosy. Doskonale sprawdza się także u prostowanych. Są jednak osoby, u których mycie odżywką jest zbyt obciążające i powoduje opadanie włosów. Wtedy warto poszukać bardziej humektantowej i lżejszej odżywki.

Zalety metody cg

Metoda cg wyróżnia się jedną, największą zaletą – dobrą kondycją włosów. Oszczędza się swoim włosom traumy dotyczącej wysuszającego działania detergentów takich, jak SLS i SLES, które znajdują się w każdym szamponie. Wszystko to, co intensywnie się pieni, powoduje zmywanie naturalnej otoczki tłuszczowej włosa, która zapewnia zdrowy wygląd i chroni go przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Odżywki mają niewielkie ilości składników pianotwórczych. Są natomiast bogate w substancje nawilżające, emolienty, proteiny. Właśnie dlatego po umyciu nimi głowy, pasemka wyglądają lepiej, niż po szamponie. W efekcie ujawnia się prawdziwy, naturalny skręt.

Kolejny plus to poprawienie kondycji skalpu. W wielu przypadkach znika także łupież, strupki i przetłuszczanie. Jest to spowodowane faktem, że skalp nie jest podrażniany wysuszającymi surfaktantami. Mycie włosów techniką cg to także doskonałe rozwiązanie na nadanie włosom kręconym drugiego życia. Loki zyskują odżywienie i zaczynają się ładniej kręcić. Stają się również bardziej elastyczne i lśniące.

Najczęstsze błędy popełniane w metodzie cg

Do najczęstszych błędów popełnianych w metodzie cg zalicza się m.in.:

  • Dobór złej odżywki do mycia skóry głowy. Osoby, które zaczynają przygodę z metodą cg, powinny wybierać odżywki, które mają w nazwie „co-wash”.
  • Mycie głowy za krótko. Skalp powinien być masowany parę minut. Odżywkę należy natomiast zostawić na głowie przez jakiś czas. Składniki kosmetyków potrzebują czasu, aby przeniknąć w strukturę włosa. Osoby, które myją włosy zbyt krótko, mogą skarżyć się na swędzący skalp i łupież.
  • Nieregularne (lub brak) peelingów. Metoda cg wymaga stosowania peelingu. Bez niego skutki mogą być takie same, jak przy zbyt krótkim masażu głowy przy myciu. Peeling raz na tydzień to absolutna konieczność.
  • Używanie wielu różnych kosmetyków jednocześnie. To częsty błąd, ponieważ jeśli któryś z kosmetyków się nie sprawdził, nie będzie wiadomo, który to. Warto obserwować zachowanie włosów i skóry głowy w stosunku do różnych składów.
  • Nieczytanie składów. Nawet jeśli nie interesuje się składami kosmetyków, to łatwo można nałożyć na skalp coś, co nie jest zgodne z metodą cg. Taką drogą można wyhodować sobie nadbudowę na włosach, a także spowodować problemy ze skórą głowy.
5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz