Skip to main content

Olej kokosowy jest szeroko znany i wykorzystywany w różnych dziedzinach, a dzięki swoim niezwykłym właściwościom może poprawić także kondycję włosów. Nasze włosy ciągle poddawane są stylizacji oraz innym negatywnym czynnikom, jak chociażby wiatr i niskie temperatury. Olej kokosowy może zdziałać cuda i przywrócić im zdrowy i piękny wygląd.

Czym jest olej kokosowy?

Olej kokosowy jak sama nazwa wskazuje pochodzi z kokosów. Wytwarza się go poprzez tłoczenie miąższu orzechów z palmy kokosowej. Odbywać się to może na dwa sposoby – na zimno oraz w procesie rafinacji przy użyciu wysokiej temperatury oraz środków chemicznych. Bardziej cenionym ze względu na większą zawartość składników odżywczych jest olej nierafinowany. Olej kokosowy używany do pielęgnacji włosów może mieć postać płynną lub bardziej gęstą. Konsystencja zależy właśnie od sposobu tłoczenia oleju. Im niższa temperatura tłoczenia, tym olej kokosowy będzie gęstszy i twardszy. Z kolei olej pozyskiwany pod wpływem wysokiej temperatury ma postać rzadką oraz bardziej płynną. Chcąc poprawić kondycję włosów warto wybierać olej kokosowy nierafinowany.

olej kokosowy

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy to naturalny kosmetyk, który jest istną bombą witaminową. W swoim składzie zawiera witaminy między innymi z grupy A,B, C oraz E. Jednak nie tylko witaminy wpływają na tak pozytywne właściwości oleju kokosowego. Jest on również bogaty w magnez, cynk, fosfor, wapń, kwas foliowy oraz żelazo.

Dzięki tym wszystkim składnikom olej kokosowy doskonale nawilża włosy oraz skórę głowy. Pozwala na pozbycie się problemów z łupieżem oraz podrażnioną skórą głowy. Ponadto olej kokosowy świetnie odżywia i regeneruje strukturę włosów sprawiając, że stają się one mniej łamliwe, nie rozdwajają się oraz stają się mocniejsze i zdrowsze. Warto również mieć na uwadze, że olej kokosowy doskonale sprawdzi się do włosów, które się puszą, ponieważ ma właściwości wygładzające, a dodatkowo sprawia, że włosy odzyskują blask. Dlatego zaleca się jego stosowanie osobom również o matowych i cienkich włosach.

Stosując regularnie olej kokosowy na włosy nie tylko poprawimy ich wygląd zewnętrzny, ale również wzmacniamy cebulki włosowe, dzięki czemu ilość nowych włosów na głowie się zwiększy, a co więcej będą one grubsze oraz zdrowsze. Nic więc dziwnego, że olej kokosowy jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy w pielęgnacji włosów może być używany na wiele sposobów. Często wykorzystuje się go jako maskę na włosy. W tym celu należy niewielką ilość oleju nałożyć na włosy 30 minut przed myciem lub pozostawić na włosach po umyciu włosów szamponem. Ilość użytego do maski oleju kokosowego powinna być uzależniona od długości włosów. Na włosy krótkie powinny wystarczyć 2 – 3 łyżki, z kolei w przypadku włosów długich – 5 łyżek. Maskę z oleju kokosowego można nakładać na skórę głowy lub całe pasma włosów z pominięciem skóry głowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Należy tylko pamiętać, że maskę z oleju kokosowego należy bardzo dokładnie zmyć, aby pozbyć się tłustej formuły. Zazwyczaj zaleca się dwukrotne umycie włosów.

Olej kokosowy to doskonałe serum odżywcze na końcówki. Można go używać jak w przypadku maski, nakładając tylko na końcówki włosów minimum na pół godziny. Doskonale również sprawdzi się, aby ujarzmić niesforne kosmyki. W tym celu niewielką ilość oleju kokosowego należy rozetrzeć w rękach i nanieść na włosy. Dzięki temu włosy nie będą się puszyć i zyskają blask. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością oleju kokosowego, bo włosy będą wyglądać na tłuste.

Silne właściwości regenerujące oleju kokosowego uwidaczniają się również w zabiegu olejowania włosów. Olejowanie wykonuje się na noc, aby składniki i minerały zawarte w oleju mogły dogłębnie wniknąć we włosy i skórę głowy. Olej kokosowy należy rozgrzać w dłoniach i równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni włosów oraz na skórze głowy. Podczas nakładania oleju można wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy, który wspomoże wchłanianie składników odżywczych. W przypadku olejowania, olej kokosowy musi być nakładany na suche oraz rozczesane włosy. Jeśli posiadasz długie włosy możesz zapleść luźny warkocz lub spiąć je w koka, aby wygodniej Ci się spało. Następnie na włosy nakładamy czepek, a do spania można rozłożyć na poduszkach ręcznik, aby uniknąć zabrudzenia pościeli. Rano należy dokładnie zmyć olej z włosów. Jeśli jest taka potrzeba włosy można umyć dwa razy.

Dzięki regularnemu stosowaniu oleju kokosowego na włosy, niewielkim kosztem można poprawić ich zdrowy wygląd. Olej kokosowy pozwala ujarzmić puszące się włosy, zredukować rozdwajające się końcówki oraz wzmocnić i odżywić włosy i skórę głowy. Ponadto kuracja olejem kokosowym sprawia, że włosy zyskują blask oraz są głęboko nawilżone. Natomiast u osób cierpiących na stany zapalne skóry głowy zauważalna jest redukcja objawów, co również przyczynia się do skutecznej walki z łupieżem.

Zostaw komentarz