Skip to main content

Baby Hair to delikatne, krótkie włosy, które rosną wzdłuż linii włosów na twarzy. Zwykle są cieńsze i bardziej kręcone niż pozostałe włosy na głowie. Są urokliwym dodatkiem do fryzury, ale dla niektórych mogą być elementem, który chciałoby się ukryć. W ostatnim czasie jednak baby hair stały się modnym elementem stylizacji włosów – szczególnie wśród gwiazd. Warto jednak pamiętać, że aby nowe włosy utrzymały zdrowy wygląd i nie uszkodziły się, należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. O czym więc trzeba pamiętać?

Czym są i gdzie rosną baby hair?

Baby hair to nic innego, jak nowo wyrastające włosy na głowie w miejscu starych, jakie wypadły. Traci się je wskutek wielu czynników – np. przez zakończony cykl życia, który trwa od 3 do 6 lat, w wyniku przebytej choroby czy złej diety. Chociaż początkowo nowe włoski są trudne do opanowania, to ich powstawanie jest dobrym znakiem. Nowe włoski zwiększają objętość fryzury od nasady, a kiedy już urosną, wpływają pozytywnie na wygląd, zagęszczają włosy i zapewniają ich zdrowy wygląd.

Baby hair pojawiają się najczęściej u niemowląt i dzieci – w początkowej fazie rozwoju płodu, wszystkie włosy na ciele są delikatne i niewidoczne. Wraz z upływem czasu, po przyjściu na świat, włosy na głowie i na twarzy zaczynają rosnąć. Nowe łosy pojawiają się w okolicach linii włosów na czole, skroniach i karku w okresie od kilku miesięcy do kilku lat. Są zwykle bardziej kręcone niż pozostałe włosy na głowie. Wynika to ze specyficznej struktury włosa w tym obszarze. Te wokół linii owłosienia twarzy rosną z mniejszą ilością keratyny, która jest białkiem składającym się na włosy. Dlatego nowe włosy są delikatniejsze i bardziej kruche.

U niektórych osób można dostrzec widoczne nowe włosy nawet w dorosłym wieku. Może to być związane z uwarunkowaniami genetycznymi lub innymi czynnikami wpływającymi na wzrost i strukturę włosów. U dorosłych włoski te są zwykle mniejsze i bardziej subtelne. Warto pamiętać, że pojawienie się baby hair to proces naturalny i zwykle nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie osoby, które chcą eksperymentować z różnymi fryzurami i stylami, mogą doświadczyć problemu. Dlatego wiele osób szuka sposobu na stylizację ich.

odrastanie włosów - baby hair

Włosy baby hair najczęściej pojawiają się w miejscach takich jak:

  • czoło, które nie porastają całej jego powierzchni – jedynie górną część, tuż pod linią włosów. Mogą być więc idealnym sposobem na optyczne zagęszczenie grzywki.
  • zakola – występują w tym miejscu u mężczyzn oraz u kobiet i mogą przyczyniać się do odbudowy dawnej linii włosów, gdy zakola powstają w wyniku odwracalnego wypadania włosów.
  • szyja — porastają górną jej część, tuż pod linią włosów. U kobiet są szczególnie widoczne, gdy włosy zaczesze się do góry. Powodują wtedy wrażenie nieuczesanych, ponieważ rosną w różne strony i są króciutkie.

Czasem baby hair są uciążliwe w stylizacji, jednak nigdy nie należy ich wyrywać ani golić – nawet gdy są źródłem problemów z układaniem włosów.

Baby hair pojawiają się na skórze głowy w miejscu, gdzie wcześniejszy włos wypadł i stanowią jego nowy cykl wzrostu. Jest to więc całkowicie naturalny i właściwy proces. Gdy minie kilka tygodni włoski te stają się grubsze i dłuższe, aż w końcu nie odstają tak od głowy. Czasem jednak można zauważyć na swojej głowie bardzo dużo baby hair – np. po ciąży. Jest to równoznaczne z tym, że po intensywnym wypadaniu włosów wywołanym wahaniami hormonów, zaczynają one zdrowo odrastać. Czasami jednak traci się je garściami, a nowe włosy nie pojawiają się.

Jest to powód do niepokoju, ponieważ jeśli nowe włosy nie chcą, wtedy fryzura w ciągu kilku miesięcy może znacznie stracić swoją objętość i pojawią się na głowie liczne prześwity. Jeśli nowe włosy nie rosną, to jest to sygnał, że w organizmie coś jest nie tak – np. brakuje pewnych składników odżywczych lub tarczyca źle pracuje. Aby je wykluczyć, warto skonsultować się z trychologiem oraz dermatologiem, którzy zalecą wykonać odpowiedni pakiet badań.

Jak pielęgnować baby hair?

Pielęgnacja nowych włosów wymaga specjalnej uwagi, ponieważ są delikatne i podatne na uszkodzenia. Silne szczotkowanie lub czesanie baby hair może powodować łamanie i zniszczenia. Należy unikać stosowania na nie silnych kosmetyków do stylizacji – lakiery do włosów, żele lub pianki. Są zbyt ciężkie dla delikatnych włosów i mogą je obciążać.

Nowe włoski wymagają także zabezpieczenia przed działaniem słońca oraz innych szkodliwych czynników zewnętrznych – wiatr czy zimno. Noszenie czapki lub opaski na głowie może nieco pomóc w ich ochronie. Należy też zwrócić uwagę na dietę, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak witaminy A, B, C, D i E, żelazo, cynk czy kwasy tłuszczowe omega-3. Składniki te pomagają wzmocnić włosy i utrzymać ich zdrowy wygląd.

Dobrze jest również pielęgnować włosy oraz skórę głowy od wewnątrz. Baby hair pomoże wcieranie w skórę głowy właściwych preparatów odżywiających cebulki włosów. Masaż wykonany podczas ich aplikacji poprawi z kolei ukrwienie skóry. Jednym z popularniejszych kosmetyków do pielęgnacji są wcierki do włosów, które wzmacniają włosy i stymulują porost nowych włosów. Ważne jest jednak to, aby nie wyrywać tych włosków!

Stosując szampony stymulujące cebulki, warto robić to każdorazowo, gdy myje się głowę. Kosmetyki te mają w składzie substancje aktywne, które przenikają w głąb skóry, odżywiając mieszki włosów – następuje to podczas spieniania kosmetyku. Produkty te powinny mieć jednak łagodną, nie wysuszającą formułę. Dzięki temu nawet przy częstym pomoże zatrzymać wilgoć we włóknach.

Trycholodzy polecają też zastosowanie peelingi do skóry głowy, które pobudzą wzrost nowych włosów. Sebum, które gromadzi się na głowie, jest połączeniem resztek kosmetyków do stylizacji i silikonów. Powodują zatykanie ujścia mieszków włosowych, w efekcie czego cebulki są słabiej odżywione. Dzięki odpowiedniemu złuszczaniu martwych komórek naskórka (które następuje właśnie w wyniku peelingu), są lepiej dotlenione oraz chłoną substancje aktywne z pozostałych kosmetyków. Regularny peeling trychologiczny to także sposób na zapobieganie rozwojowi łupieżu oraz stanom zapalnym skóry głowy.

Jak ułożyć baby hair?

Jeśli są one wyjątkowo niesforne i sprawiają dużo kłopotów podczas układania fryzury, można spróbować ujarzmić baby hair na jedną z wybranych technik. Skuteczny może okazać się zakup odżywki o właściwościach wygładzających bez spłukiwania. Trzeba ją rozpylić na włosy po ich umyciu, pamiętając, aby nie przesadzać z jej ilością. Mogłoby to spowodować obciążenie kosmyków i wywołać efekt ich przetłuszczenia. Na przemian z odżywką można skorzystać z pianki do włosów. Warto jednak pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu istnieje ryzyko przesuszenia i podrażnienia skóry głowy.

Odpowiednim sposobem na pielęgnację nowych włosów jest też olejowanie włosów – odpowiednio nawilżone i odżywione nie powinny być problemem. Jeśli kosmyki są suche i rozdwajają się, wtedy można nałożyć olej na całą ich długość. Proces olejowania przeprowadza się na sucho, a także na mokro. Najpopularniejszą techniką jest jednak aplikacja wybranego oleju na włosy na ok. 60 minut. Po tym czasie olej zmywa się z włosów. Jeśli zabieg ten będzie się powtarzać raz w tygodniu, wtedy można zauważyć, że nowe włosy będą zdrowe, gładkie i lśniące.

Czy baby hair urosną długie?

Właściwie pielęgnowane baby hair mogą rosnąć zarówno długie, jak i grube. Przechodzą 3 fazy – wzrostu, inwolucji i spoczynku. Warto więc regularnie używać preparatów wzmacniających i stymulujących porost włosów. Należy też zrezygnować z zabiegów, które narażają włosy na uszkodzenia – np. prostowanie i kręcenie. Wysoka temperatura działa niekorzystnie na włosy – szczególnie delikatne nowe włosy, z którymi trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Należy być cierpliwym, ponieważ zapuszczenie ich do stanu, jaki dorówna długością pozostałym włosom, nie stanie się z dnia na dzień.

 

Zostaw komentarz