Skip to main content
Włosy wypadają każdemu człowiekowi i odrastają w naturalnych cyklach. Możliwa jest sytuacja, w której jakiś czynnik zaburzy ten proces i na miejscu wypadających włosów nie pojawiają się nowe. Jeśli zauważymy u siebie postępujące zakola możemy podejrzewać łysienie androgenowe. Dotyczy ono aż 70-80% mężczyzn i 30-40% kobiet. Problem wypadania włosów jest przyczyną złego samopoczucia pacjentów. Może więc warto stawić czoła tej chorobie?

Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to schorzenie o podłożu hormonalnym i genetycznym. Polega na zbyt dużej reakcji mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Androgeny występują u mężczyzn, a w mniejszych stężeniach również u kobiet. Wypadanie włosów to konsekwencja nadwrażliwości organizmu na 5α-dihydrotestosteron (DHT). Ten związek chemiczny jest pochodną testosteronu, który powstaje pod wpływem katalizującego enzymu 5α-reduktazy.

łysienie androgenowe u kobiet

Oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych i powoduje ich miniaturyzację. Skróceniu ulega także faza wzrostu włosów. Efektem tej sytuacji jest wzrost coraz cieńszych i słabszych włosów. Wypadają one dużo łatwiej i trudniej zastępowane są nowymi. Powoduje to powstawanie zakoli, czyli łysych fragmentów głowy.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn (lub typu męskiego) klasyfikowane jest zgodnie ze skalą Hamiltona i Norwooda. Utracie włosów poddawane są zwykle okolice czołowo-skroniowe, a następnie ciemieniowe. Przerzedzanie włosów rozprzestrzenia się w stronę skroni oraz ciemienia, w efekcie zostawiając koronę włosów na potylicy i w okolicy skroni.

Diagnostyka łysienia androgenowego typu męskiego to przede wszystkim wywiad z Pacjentem. Lekarz zapyta o początek występowania objawów, przebieg utraty włosów oraz inne choroby współtowarzyszące. Następnie dokładnie ogląda skórę głowy oraz pociąga w kilku lokalizacjach za pęki włosów. Jeśli wyrwane będzie ok. 10 włosów, wtedy wynik testu jest dodatni. Diagnostyka opiera się też na zastosowaniu trichoskopii za pomocą dermatoskopu. Specjalista ocenia stan łodyg włosów, mieszków oraz skóry głowy.

Leczenie łysienia androgenowego męskiego polega na zastosowaniu substancji blokującej enzym 5a-reduktazy – finasteryd, który hamuje też produkcję pochodnej testosteronu DHT. Lek blokuje wypadania włosów i pobudza ich wzrost.

Innym środkiem farmakologicznym zmniejszającym stężenie DHT, jest dutasteryd. Coraz więcej specjalistów korzysta jednak z zastosowania nowoczesnej techniki wykorzystującej osocze bogatopłytkowe. Preparat powstaje z krwi Pacjenta i podawany jest w formie mezoterapii w obszar skóry głowy.

Skala Norwood-Hamilton

etapy wypadania wlosow u mezczyzn

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet jest związane z wypadaniem owłosienia na głowie charakterystycznym dla mężczyzn. To właśnie u Panów obserwuje się utratę owłosienia na czubku głowy, rozszerzającą się koliście do przodu. Niestety w wyniku zaburzeń hormonalnych, które wiążą się ze zwiększeniem androgenów w organizmie Panie także borykają się z kłopotliwym łysieniem androgenowym, które zwykle występuje w okresie okołomenopauzalnym. Według wielu badań szacuje się, że łysienie androgenowe u kobiet występuje u ok. 50% Pań po 50-55 roku życia.

Nie sposób nie zauważyć kłopotów z wypadaniem włosów u Pań, ponieważ ma charakterystyczne objawy. Zaniepokoić powinna szczególnie zwiększona liczba wypadających w trakcie każdego dnia włosów – więcej niż 100. Jeśli kobieta na szczotce lub dłoniach zauważa więcej kosmyków niż do tej pory, a objętość fryzury jest znacznie mniejsza, warto wtedy udać się do trychologa lub dermatologa. Lekarze pomogą zdiagnozować problem i włączą odpowiednie leczenie. Objawy dotyczą głównie utraty włosów w centralnej części głowy, dlatego może być szybko rozpoznane.

 

skala Ludwigaetapy wypadania wlosow u kobiet

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia androgenowego wypadania włosów u kobiet?

Główną przyczyną łysienia androgenowego u kobiet są zaburzenia hormonalne, które skutkują podniesionym poziomem męskich hormonów płciowych – testosteronu. Taka sytuacja zwykle wynika z przebiegu różnych chorób – nadczynności i niedoczynności tarczycy, PCOS czy choroby Hashimoto. Do przyczyn zalicza się także dodatkowe czynniki, takie jak:

  • restrykcyjna dieta, uboga w witaminy i minerały,
  • osłabione krążenie w skórze głowy,
  • cukrzyca.

Na szczęście łysienie androgenowe u kobiet może być skutecznie leczone. Dzięki szczegółowej diagnostyce, która obejmuje badania krwi i rozpoznanie obrazu klinicznego, lekarz może podjąć decyzję o:

  • włączeniu leków z substancją minoksydyl, którą podaje się na skórę głowy (ma formę płynu),
  • włączeniu leków doustnych, które blokują receptory androgenowe i hamują negatywny wpływ podwyższonego testosteronu,
  • wykonaniu przeszczepu włosów.

Dodatkowo świetnie sprawdza się mezoterapia skóry głowy, która wspomaga leczenie i stymuluje mieszki włosowe do wzrostu.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest problemem, który dotyka wielu ludzi. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia tego stanu. Jedną z najpopularniejszych metod jest farmakoterapia polegająca na stosowaniu preparatów oraz leków, takich jak minoksydyl, finasteryd i cyproteron. Mogą one pomóc spowolnić tempo utraty włosów oraz przywrócić naturalny porost do skóry głowy. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się łączenie tych leków z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak masaże skalpu i specjalne mieszanki witamin. Sprawdź ofertę leczenia łysienia androgenowego.

Oprócz leczenia farmakologicznego, istnieje kilka nieinwazyjnych metod zwalczania łysienia androgenowego, takich jak transplantacja włosów i laseroterapia. Chociaż te metody mogą być kosztowne, dają one trwałe rezultaty i pozwalają na odnowienie naturalnego porostu włosów. Dla osób zmagających się z tym problemem ważne jest również ograniczenie stresu oraz utrzymanie optymalnych poziomów witamin i minerałów we krwi, aby wspomagać proces regeneracji włosków.

Osoby, którym zależy na przywróceniu porostu włosów, powinny skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem w celu ustalenia najlepszej metody leczenia dla ich unikalnego przypadku. Lekarz może również zaproponować inne terapie, takie jak terapia fotodynamiczna.

Skuteczna dieta na łysienie androgenowe

Jedną z metod na posiadanie pięknych włosów jest po prostu zapobieganie ich wypadaniu. Aby mieć włosy w dobrej kondycji należy zadbać o mieszki włosowe i dostarczyć im składników niezbędnych do prawidłowej pracy (suplementy, makroelementy i mikroelementy). Należy jeść tylko zdrowe produkty, najlepiej takie o niskim indeksie glikemicznym (IG). U osób z problemem łysienia androgenowego zauważono znaczny wzrost poziomu cukru we krwi.

androgenowe łysienie u mężczyzny

Dieta wysokowęglowodanowa jest niezdrowa nie tylko dla włosów, ale także dla całego organizmu. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu glikemii (cukru) w organizmie korzystnie możemy wpłynąć na problem wypadających włosów. Dodatkowo należy wrócić uwagę na odpowiednią ilość białka w diecie. Do źródeł bogatych w białko zalicza się mięso, a także warzywa strączkowe jak soja czy soczewica. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie w diecie białka zwierzęcego i roślinnego lub dodawanie dużej ilości ryb. Nie można zapominać o jedzeniu jajek, które dostarczą organizmowi dużą ilość aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych.

Kwasy ALA i GLA, aby zapobiec androgenowemu wypadaniu włosów

Kwas linolenowy (ALA) ma bardzo dobry wpływ na zapobieganie androgenowego wypadania włosów. Należy on do grupy kwasów omega 3, które dobroczynnie oddziałują na ludzki organizm. Jego źródłem jest olej rzepakowy i olej lniany, orzechy włoskie, pestki dyni, pszenica i soja. Kwas gamma linolenowy (GLA) należy do grupy omega 6. Należy on do inhibitorów 5α-reduktazy, a więc może być świetnym składnikiem diety na włosy. Bogatym źródłem GLA jest ogórecznik lekarski, który można zastosować jako przyprawę do zup, sosów, mięs czy sałatek.

Witaminy i minerały na łysienie androgenowe

Bardzo ważne dla zdrowych włosów (a także całego organizmu) jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Witaminy B, E i D pomogą zapobiegać wypadaniu włosów. Witamina D pozyskiwana jest dzięki słońcu, więc czasem warto wystawić się na jego działanie. Ponadto witaminę D zawierają wątróbka, nabiał, ryby i płatki zbożowe. U osób dotkniętych problemem łysienia zauważa się często niedobory witaminy B6.

Do diety należy wówczas włączyć groszek, fasolę, otręby, orzechy i marchew. Witamina E wspomaga krążenie krwi poprzez stymulowanie skóry głowy. Jej źródłem są szpinak, brokuły, migdały i orzeszki ziemne. Cynk, jod, żelazo i dwutlenek krzemu mogą być pomocne w przypadku problemów z łysieniem androgenowym. Dwutlenek krzemu umożliwia przyswajanie pozostałych minerałów, jest więc wyjątkowo ważny w diecie. Jego źródłem są proso, owies, algi i jęczmień. Dobroczynny jod odnajdziemy natomiast w krowim mleku, truskawkach i gotowanych jajkach. Cynk znajdziemy w wątrobie, wołowinie, ciecierzycy. Sprawdź jakie jeszcze witaminy są skuteczne przy łysieniu androgenowym.

Inne preparaty i suplementy diety stosowane na łysienie androgenowe

Aby wspomóc organizm możemy spożywać różnego rodzaju suplementy diety i napary ziołowe. Preparaty zawierające witaminę B i biotynę okazują się niezbędne w procesie wzrostu włosów. Również preparaty umożliwiające utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza są pomocne. Zioła bogate w fitoestrogeny są również dobrym rozwiązaniem. Są to np. czerwona koniczyna, pluskwica groniasta, dzięgiel chiński. Dobrym rozwiązaniem jest także przyjmowanie probiotyków, które wytwarzają w jelitach spore ilości witamin z grupy B.

Zdrowe, gęste i piękne włosy może zapewnić przede wszystkim odpowiednia dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG), uzupełnianie niedoboru witamin i minerałów. W przypadku wystąpienia problemu z łysieniem androgenowym warto udać się po pomoc do specjalisty, który doradzi najbardziej odpowiednią metodę przeszczepu. Pozwoli ona cieszyć się wspaniałym efektem zabiegu przez długie lata.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Znani po przeszczepie Ciekawostki o przeszczepie Efekty przeszczepu