Skip to main content

Włosy wypadają każdemu człowiekowi i odrastają w naturalnych cyklach. Możliwa jest sytuacja, w której jakiś czynnik zaburzy ten proces i na miejscu wypadających włosów nie pojawiają się nowe. Jeśli zauważymy u siebie postępujące zakola możemy podejrzewać łysienie androgenowe. Dotyczy ono aż 70-80% mężczyzn i 30-40% kobiet. Problem wypadania włosów jest przyczyną złego samopoczucia pacjentów. Może więc warto stawić czoła tej chorobie?

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to schorzenie o podłożu hormonalnym i genetycznym. Polega na zbyt dużej reakcji mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Androgeny występują u mężczyzn, a w mniejszych stężeniach również u kobiet. Wypadanie włosów to konsekwencja nadwrażliwości organizmu na 5α-dihydrotestosteron (DHT). Ten związek chemiczny jest pochodną testosteronu, który powstaje pod wpływem katalizującego enzymu 5α-reduktazy.

łysienie androgenowe u kobiet

Oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych i powoduje ich miniaturyzację. Skróceniu ulega także faza wzrostu włosów. Efektem tej sytuacji jest wzrost coraz cieńszych i słabszych włosów. Wypadają one dużo łatwiej i trudniej zastępowane są nowymi. Powoduje to powstawanie zakoli, czyli łysych fragmentów głowy.

Łysienie androgenowe – objawy

Objawy androgenowego łysienia u mężczyzn (lub typu męskiego)

Klasyfikowane jest zgodnie ze skalą Hamiltona i Norwooda. Utracie włosów poddawane są zwykle okolice czołowo-skroniowe, a następnie ciemieniowe. Przerzedzanie włosów rozprzestrzenia się w stronę skroni oraz ciemienia, w efekcie zostawiając koronę włosów na potylicy i w okolicy skroni.

Diagnostyka łysienia androgenowego typu męskiego to przede wszystkim wywiad z Pacjentem. Lekarz zapyta o początek występowania objawów, przebieg utraty włosów oraz inne choroby współtowarzyszące. Następnie dokładnie ogląda skórę głowy oraz pociąga w kilku lokalizacjach za pęki włosów. Jeśli wyrwane będzie ok. 10 włosów, wtedy wynik testu jest dodatni. Diagnostyka opiera się też na zastosowaniu trichoskopii za pomocą dermatoskopu. Specjalista ocenia stan łodyg włosów, mieszków oraz skóry głowy.

Leczenie łysienia androgenowego męskiego polega na zastosowaniu substancji blokującej enzym 5a-reduktazy – finasteryd, który hamuje też produkcję pochodnej testosteronu DHT. Lek blokuje wypadania włosów i pobudza ich wzrost.

Innym środkiem farmakologicznym zmniejszającym stężenie DHT, jest dutasteryd. Coraz więcej specjalistów korzysta jednak z zastosowania nowoczesnej techniki wykorzystującej osocze bogatopłytkowe. Preparat powstaje z krwi Pacjenta i podawany jest w formie mezoterapii w obszar skóry głowy.

Skala Norwood-Hamilton

etapy wypadania wlosow u mezczyzn

Objawy androgenowego łysienia u kobiet

jest związane z wypadaniem owłosienia na głowie charakterystycznym dla mężczyzn. To właśnie u Panów obserwuje się utratę owłosienia na czubku głowy, rozszerzającą się koliście do przodu. Niestety w wyniku zaburzeń hormonalnych, które wiążą się ze zwiększeniem androgenów w organizmie Panie także borykają się z kłopotliwym łysieniem androgenowym, które zwykle występuje w okresie okołomenopauzalnym. Według wielu badań szacuje się, że androgenowe wypadanie włosów u kobiet występuje u ok. 50% Pań po 50-55 roku życia.

Nie sposób nie zauważyć kłopotów z wypadaniem włosów u Pań, ponieważ ma charakterystyczne objawy. Zaniepokoić powinna szczególnie zwiększona liczba wypadających w trakcie każdego dnia włosów – więcej niż 100. Jeśli kobieta na szczotce lub dłoniach zauważa więcej kosmyków niż do tej pory, a objętość fryzury jest znacznie mniejsza, warto wtedy udać się do trychologa lub dermatologa. Lekarze pomogą zdiagnozować problem i włączą odpowiednie leczenie. Objawy dotyczą głównie utraty włosów w centralnej części głowy, dlatego może być szybko rozpoznane.

 

skala Ludwigaetapy wypadania wlosow u kobiet

Jakie są przyczyny i sposoby leczenia androgenowego wypadania włosów u kobiet?

Główną przyczyną łysienia androgenowego u kobiet są zaburzenia hormonalne, które skutkują podniesionym poziomem męskich hormonów płciowych – testosteronu. Taka sytuacja zwykle wynika z przebiegu różnych chorób – nadczynności i niedoczynności tarczycy, PCOS czy choroby Hashimoto. Do przyczyn zalicza się także dodatkowe czynniki, takie jak:

 • restrykcyjna dieta, uboga w witaminy i minerały,
 • osłabione krążenie w skórze głowy,
 • cukrzyca.

Na szczęście łysienie androgenowe u kobiet może być skutecznie leczone. Dzięki szczegółowej diagnostyce, która obejmuje badania krwi i rozpoznanie obrazu klinicznego, lekarz może podjąć decyzję o:

 • włączeniu leków z substancją minoksydyl, którą podaje się na skórę głowy (ma formę płynu),
 • włączeniu leków doustnych, które blokują receptory androgenowe i hamują negatywny wpływ podwyższonego testosteronu,
 • wykonaniu przeszczepu włosów.

Dodatkowo świetnie sprawdza się mezoterapia skóry głowy, która wspomaga leczenie i stymuluje mieszki włosowe do wzrostu.

Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego?

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia androgenowego wypadania włosów jest farmakoterapia polegająca na stosowaniu preparatów oraz leków, takich jak minoksydyl, finasteryd i cyproteron. Mogą one pomóc spowolnić tempo utraty włosów oraz przywrócić naturalny porost do skóry głowy. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się łączenie tych leków z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak masaże skalpu i specjalne mieszanki witamin.

Leczenie łysienia androgenowego

Oprócz leczenia farmakologicznego, istnieje kilka nieinwazyjnych metod zwalczania łysienia androgenowego, takich jak transplantacja włosów i laseroterapia. Chociaż te metody mogą być kosztowne, dają one trwałe rezultaty i pozwalają na odnowienie naturalnego porostu włosów. Dla osób zmagających się z tym problemem ważne jest również ograniczenie stresu oraz utrzymanie optymalnych poziomów witamin i minerałów we krwi, aby wspomagać proces regeneracji włosków.

Osoby, którym zależy na przywróceniu porostu włosów, powinny skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem w celu ustalenia najlepszej metody leczenia dla ich unikalnego przypadku. Lekarz może również zaproponować inne terapie, takie jak terapia fotodynamiczna.

Jakie badania przy łysieniu androgenowym?

Analiza krwi może pomóc lekarzom zrozumieć przyczyny łysienia androgenowego poprzez identyfikację potencjalnych nieprawidłowości hormonalnych. Oto niektóre z najczęściej zalecanych badań krwi w kontekście łysienia androgenowego:

Badanie Co mierzy Dlaczego jest ważne
Testosteron całkowity Poziom testosteronu we krwi Testosteron jest hormonem, który ulega konwersji na DHT, hormon, który może przyczyniać się do łysienia androgenowego.
DHT (Dihydrotestosteron) Poziom DHT we krwi DHT jest głównym hormonem odpowiedzialnym za łysienie androgenowe. Wiąże się on z receptorami w mieszkach włosowych i powoduje ich miniaturyzację.
SHBG (Sex Hormone Binding Globulin) Poziom SHBG we krwi SHBG wiąże się z hormonami płciowymi, takimi jak testosteron, i kontroluje ich dostępność w organizmie. Zmiany w poziomie SHBG mogą wpływać na ilość wolnego, aktywnego testosteronu.
TSH (Thyroid Stimulating Hormone) Poziom TSH we krwi Nieprawidłowości tarczycy, które mogą być wykryte poprzez badanie poziomu TSH, mogą przyczyniać się do utraty włosów.
Żelazo Poziom żelaza we krwi Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych stanów związanych z utratą włosów.

 

Skuteczna dieta na łysienie androgenowe

Jedną z metod na posiadanie pięknych włosów jest po prostu zapobieganie ich wypadaniu. Aby mieć włosy w dobrej kondycji należy zadbać o mieszki włosowe i dostarczyć im składników niezbędnych do prawidłowej pracy (suplementy, makroelementy i mikroelementy). Należy jeść tylko zdrowe produkty, najlepiej takie o niskim indeksie glikemicznym (IG). U osób z problemem łysienia androgenowego zauważono znaczny wzrost poziomu cukru we krwi.

androgenowe łysienie u mężczyzny

Dieta wysokowęglowodanowa jest niezdrowa nie tylko dla włosów, ale także dla całego organizmu. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu glikemii (cukru) w organizmie korzystnie możemy wpłynąć na problem wypadających włosów. Dodatkowo należy wrócić uwagę na odpowiednią ilość białka w diecie. Do źródeł bogatych w białko zalicza się mięso, a także warzywa strączkowe jak soja czy soczewica. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie w diecie białka zwierzęcego i roślinnego lub dodawanie dużej ilości ryb. Nie można zapominać o jedzeniu jajek, które dostarczą organizmowi dużą ilość aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych.

Kwasy ALA i GLA

Kwas linolenowy (ALA) ma bardzo dobry wpływ na zapobieganie androgenowego wypadania włosów. Należy on do grupy kwasów omega 3, które dobroczynnie oddziałują na ludzki organizm. Jego źródłem jest olej rzepakowy i olej lniany, orzechy włoskie, pestki dyni, pszenica i soja. Kwas gamma linolenowy (GLA) należy do grupy omega 6. Należy on do inhibitorów 5α-reduktazy, a więc może być świetnym składnikiem diety na włosy. Bogatym źródłem GLA jest ogórecznik lekarski, który można zastosować jako przyprawę do zup, sosów, mięs czy sałatek.

Witaminy i minerały

Bardzo ważne dla zdrowych włosów (a także całego organizmu) jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Witaminy B, E i D pomogą zapobiegać wypadaniu włosów. Witamina D pozyskiwana jest dzięki słońcu, więc czasem warto wystawić się na jego działanie. Ponadto witaminę D zawierają wątróbka, nabiał, ryby i płatki zbożowe. U osób dotkniętych problemem łysienia zauważa się często niedobory witaminy B6.

Do diety należy wówczas włączyć groszek, fasolę, otręby, orzechy i marchew. Witamina E wspomaga krążenie krwi poprzez stymulowanie skóry głowy. Jej źródłem są szpinak, brokuły, migdały i orzeszki ziemne. Cynk, jod, żelazo i dwutlenek krzemu mogą być pomocne w przypadku problemów z łysieniem androgenowym. Dwutlenek krzemu umożliwia przyswajanie pozostałych minerałów, jest więc wyjątkowo ważny w diecie. Jego źródłem są proso, owies, algi i jęczmień. Dobroczynny jod odnajdziemy natomiast w krowim mleku, truskawkach i gotowanych jajkach. Cynk znajdziemy w wątrobie, wołowinie, ciecierzycy. Sprawdź jakie jeszcze witaminy są skuteczne przy łysieniu androgenowym.

Inne preparaty i suplementy diety

Aby wspomóc organizm możemy spożywać różnego rodzaju suplementy diety i napary ziołowe. Preparaty zawierające witaminę B i biotynę okazują się niezbędne w procesie wzrostu włosów. Również preparaty umożliwiające utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza są pomocne. Zioła bogate w fitoestrogeny są również dobrym rozwiązaniem. Są to np. czerwona koniczyna, pluskwica groniasta, dzięgiel chiński. Dobrym rozwiązaniem jest także przyjmowanie probiotyków, które wytwarzają w jelitach spore ilości witamin z grupy B.

Zdrowe, gęste i piękne włosy może zapewnić przede wszystkim odpowiednia dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG), uzupełnianie niedoboru witamin i minerałów. W przypadku wystąpienia problemu z łysieniem androgenowym warto udać się po pomoc do specjalisty, który doradzi najbardziej odpowiednią metodę przeszczepu. Pozwoli ona cieszyć się wspaniałym efektem zabiegu przez długie lata.

Kiedy można powiedzieć, że wyleczyłem łysienie androgenowe?

Pomimo tego, że “całkowite wyleczenie” łysienia androgenowego nie jest możliwe, możemy mówić o skutecznym leczeniu, kiedy następujące punkty zostaną spełnione:

 • Zahamowanie procesu łysienia: Leki takie jak finasteryd lub minoksydyl mogą skutecznie zahamować proces łysienia, redukując produkcję DHT lub stymulując mieszki włosowe do produkcji nowych, zdrowszych włosów. Jeśli po kilku miesiącach stosowania tych leków zauważysz, że łysienie się zatrzymało, jest to pierwszy znak skutecznego leczenia.
 • Pojawienie się nowych włosów: Innym znakiem skutecznego leczenia jest pojawienie się nowych włosów w obszarach, które wcześniej były łysie. To może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od osoby.
 • Utrzymanie efektów leczenia: Skoro łysienie androgenowe jest przewlekłym stanem, kluczowym wskaźnikiem skutecznego leczenia jest utrzymanie efektów leczenia. Jeśli po zaprzestaniu leczenia nie doświadczasz dalszego łysienia i nadal masz zdrowe włosy, można powiedzieć, że skutecznie leczysz łysienie androgenowe.

8 komentarzy

 • Awatar Małgosia Małgosia pisze:

  Mój syn ma 24 lata i od ponad roku boryka się z problemami łysienia. Zaczęło się w 2017 roku od leczenia trądziku wita. A (Axotret), przez rok. W trakcie końcowego leczenia, zastosował dietę, przy której schudł w ciągu pół roku 25 kg i zaczęły się problemy z przerzedzaniem włosów. Miał robione badania testosteron, tarczyca, cukier, wszystko w normie. Żaden z lekarzy nie stwierdził przerzedzenia włosów z leczeniem trądziku i schudnięcia. Został zrobiony trihogram , w którym wyszło że ma łysienie androgenowe. Dostał Mimoviwax 5% do wcierki i płyn za zapalenie skóry. Mimoviwax stosowany był rok, i było widać poprawę. Niestety po zakończeniu kuracji , przerzdzenie pojawiło się znowu. Lekarz do której syn chodził na kontrol stwierdziła że nie można nic więcej zrobić, może się obciąć na łyso, teraz jest taka moda. Postanowiłam iść do innej dermatolog ( ma bardzo dobre opinie), lekarz po obejrzeniu skóry głowy i przeczytaniu trichogramu, zadała pytanie czy ktoś w mojej bądź męża rodzinie był łysy, odpowiedziałam że mój ojciec, odpowiedź była , syn ma łysienie genetyczne. Od 2 miesięcy stosuje Nezyr. Czekamy na poprawę, które jak powiedziała lekarz będą widoczne po 3 miesiącach stosowania.Po moim zapytaniu czy włosy odrosną , lekarz odpowiedziała że tak tylko lek musi stosować do końca życia. Czy syn powinien dodatkowo stosować jakieś suplementy i wcierki, aby bardziej wspomóc leczenie?

  • Dzień dobry, Pani Małgosiu!
   Dziękujemy za zaufanie i pytanie odnośnie syna. W imieniu doktora Turkowskiego chcielibyśmy zaprosić Państwa na konsultację, ponieważ do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie i trudno na odległość stwierdzić, gdzie leży problem. W naszej klinice możemy również przeprowadzić badania z krwi i wówczas zaproponować leczenie. Prosimy o skontaktowanie się przez formularz w zakładce kontakt.
   Pozdrawiamy
   OT.CO Clinic

 • Awatar Katarzyna Katarzyna pisze:

  Czy jeżeli dermatolog zdiagnozował w moim przypadku łysienie androgenowe ( kobieta 27 lat) bez żadnych badań krwi, hormonow itd to mógł błędnie postawić diagnozę? Wlosy niestety bardzo przerzedzily się, nastąpiło ich scienczenie, ciągle wypadają, powstały zakola,linia na czole przesunęła się, na czubku głowy też mocno wypadły.

  • W celu rozpoznania łysienia androgenowego nie trzeba mieć odchyleń w badaniach. Aby postawić diagnozę wystarczy badanie trichoskopowe. Oczywiście badania tak czy owak są robione, ponieważ jeśli jeden z hormonów ma podwyższony poziom wtedy problem może się nasilić.

 • Awatar Agnieszka Agnieszka pisze:

  A nie jest tak że mleko zawiera mnóstwo hormonów anabolicznych. Są to głównie androgeny (jak testosteron, który pobudza wydzielanie łoju)?
  Pozdrawiam

 • Awatar AS AS pisze:

  Właśnie wczoraj dowiedziałam się, że mam łysienie androgenowe i w zasadzie każde leczenie jest tylko zachowawcze a i tak niewiadomo czy przyniesie efekty…
  Kiedyś miałam piękne włosy ale problemy hormonalne i stres znacznie przerzedziły moją czuprynę, dla kobiety jest to bardzo duży problem…
  Wracając do domu zaczęłam zgłębiać wiedzę na ten temat i znalazłam tą stronę, dziś odwiedziłam ją jeszcze raz i miła niespodzianka – artykuł, który jest mi bardzo pomocny…
  Szukałam dobrego specjalisty i znalazłam!
  Do zobaczenia na konsultacji…

  • Dzień dobry,
   Dziękuję za miły wpis. Do łysienia androgenowego u kobiet należy podejść w sposób szczególny. Najpierw należy znaleźć przyczynę wypadania włosów, być może konieczne będzie leczenie hormonalne. Należy zlecić odpowiednie badania hormonalne, być może niekoniecznie jest to łysienie androgenowe.
   Chętnie Pani pomogę.

   Pozdrawiam,
   Piotr Turkowski

Zostaw komentarz