Skip to main content
Włosy wypadają każdemu człowiekowi i odrastają w naturalnych cyklach. Możliwa jest sytuacja, w której jakiś czynnik zaburzy ten proces i na miejscu wypadających włosów nie pojawiają się nowe. Jeśli zauważymy u siebie postępujące zakola możemy podejrzewać łysienie androgenowe. Dotyczy ono aż 70-80% mężczyzn i 30-40% kobiet. Problem wypadania włosów jest przyczyną złego samopoczucia pacjentów. Może więc warto stawić czoła tej chorobie?

Co to jest łysienie androgenowe? Jakie są przyczyny i objawy?

Łysienie androgenowe to schorzenie o podłożu hormonalnym i genetycznym. Polega na zbyt dużej reakcji mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Androgeny występują u mężczyzn, a w mniejszych stężeniach również u kobiet. Wypadanie włosów to konsekwencja nadwrażliwości organizmu na 5α-dihydrotestosteron (DHT). Ten związek chemiczny jest pochodną testosteronu, który powstaje pod wpływem katalizującego enzymu 5α-reduktazy.

łysienie androgenowe u kobiet

Oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych i powoduje ich miniaturyzację. Skróceniu ulega także faza wzrostu włosów. Efektem tej sytuacji jest wzrost coraz cieńszych i słabszych włosów. Wypadają one dużo łatwiej i trudniej zastępowane są nowymi. Powoduje to powstawanie zakoli, czyli łysych fragmentów głowy.

Leczenie łysienia androgenowego

Główna metoda leczenia wypadania włosów w przypadku łysienia androgenowego to metody inwazyjne (operacyjne) pozwalające na odbudowę owłosienia na głowie. Najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Metodą gwarantującą duży sukces jest przeszczep włosów metodą FUE. Zabieg polega na punktowym pobieraniu z okolicy potylicznej drobnych fragmentów skóry, które zawierają mieszki włosowe. Po pobraniu materiału do przeszczepu umieszcza się go w okolicy biorczej.

Leczenie łysienia androgenowego w Warszawie

Przeszczep włosów nie będzie odrzucony, ponieważ materiał pochodzi od tej samej osoby. Pozwoli to także uniknąć reakcji alergicznych. Metoda ta z roku na rok ulega ciągłemu doskonaleniu. Rynek transplantacji włosów oferuje wybór wielu specjalistów, jednakże warto wybrać takiego, który ma największe doświadczenie w stosowaniu tej metody. Tylko dokładnie wykonany zabieg gwarantuje najlepsze efekty, które widoczne będą po około 6 miesiącach od zabiegu.

Dieta na łysienie androgenowe

Jedną z metod na posiadanie pięknych włosów jest po prostu zapobieganie ich wypadaniu. Aby mieć włosy w dobrej kondycji należy zadbać o mieszki włosowe i dostarczyć im składników niezbędnych do prawidłowej pracy (suplementy, makroelementy i mikroelementy). Należy jeść tylko zdrowe produkty, najlepiej takie o niskim indeksie glikemicznym (IG). U osób z problemem łysienia androgenowego zauważono znaczny wzrost poziomu cukru we krwi.

androgenowe łysienie u mężczyzny

Dieta wysokowęglowodanowa jest niezdrowa nie tylko dla włosów, ale także dla całego organizmu. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu glikemii (cukru) w organizmie korzystnie możemy wpłynąć na problem wypadających włosów. Dodatkowo należy wrócić uwagę na odpowiednią ilość białka w diecie. Do źródeł bogatych w białko zalicza się mięso, a także warzywa strączkowe jak soja czy soczewica. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie w diecie białka zwierzęcego i roślinnego lub dodawanie dużej ilości ryb. Nie można zapominać o jedzeniu jajek, które dostarczą organizmowi dużą ilość aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych.

Kwasy ALA i GLA, aby zapobiec androgenowemu wypadaniu włosów

Kwas linolenowy (ALA) ma bardzo dobry wpływ na zapobieganie androgenowego wypadania włosów. Należy on do grupy kwasów omega 3, które dobroczynnie oddziałują na ludzki organizm. Jego źródłem jest olej rzepakowy i olej lniany, orzechy włoskie, pestki dyni, pszenica i soja. Kwas gamma linolenowy (GLA) należy do grupy omega 6. Należy on do inhibitorów 5α-reduktazy, a więc może być świetnym składnikiem diety na włosy. Bogatym źródłem GLA jest ogórecznik lekarski, który można zastosować jako przyprawę do zup, sosów, mięs czy sałatek.

Witaminy i minerały na łysienie androgenowe

Bardzo ważne dla zdrowych włosów (a także całego organizmu) jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Witaminy B, E i D pomogą zapobiegać wypadaniu włosów. Witamina D pozyskiwana jest dzięki słońcu, więc czasem warto wystawić się na jego działanie. Ponadto witaminę D zawierają wątróbka, nabiał, ryby i płatki zbożowe. U osób dotkniętych problemem łysienia zauważa się często niedobory witaminy B6.

Do diety należy wówczas włączyć groszek, fasolę, otręby, orzechy i marchew. Witamina E wspomaga krążenie krwi poprzez stymulowanie skóry głowy. Jej źródłem są szpinak, brokuły, migdały i orzeszki ziemne. Cynk, jod, żelazo i dwutlenek krzemu mogą być pomocne w przypadku problemów z łysieniem androgenowym. Dwutlenek krzemu umożliwia przyswajanie pozostałych minerałów, jest więc wyjątkowo ważny w diecie. Jego źródłem są proso, owies, algi i jęczmień. Dobroczynny jod odnajdziemy natomiast w krowim mleku, truskawkach i gotowanych jajkach. Cynk znajdziemy w wątrobie, wołowinie, ciecierzycy.

Inne preparaty i suplementy diety stosowane na łysienie androgenowe

Aby wspomóc organizm możemy spożywać różnego rodzaju suplementy diety i napary ziołowe. Preparaty zawierające witaminę B i biotynę okazują się niezbędne w procesie wzrostu włosów. Również preparaty umożliwiające utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza są pomocne. Zioła bogate w fitoestrogeny są również dobrym rozwiązaniem. Są to np. czerwona koniczyna, pluskwica groniasta, dzięgiel chiński. Dobrym rozwiązaniem jest także przyjmowanie probiotyków, które wytwarzają w jelitach spore ilości witamin z grupy B.

Zdrowe, gęste i piękne włosy może zapewnić przede wszystkim odpowiednia dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG), uzupełnianie niedoboru witamin i minerałów. W przypadku wystąpienia problemu z łysieniem androgenowym warto udać się po pomoc do specjalisty, który doradzi najbardziej odpowiednią metodę przeszczepu. Pozwoli ona cieszyć się wspaniałym efektem zabiegu przez długie lata.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.