Skip to main content

Zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy i ograniczyć ich wypadanie? Nasze włosy są codziennie narażone na działanie szkodliwych czynników. Zaliczamy do nich zmiany pogody, silną stylizację czy używanie mocnych kosmetyków. Jeśli mamy osłabione włosy warto skupić się na ich regeneracji i naprawie. Osłabione włosy mogą bowiem być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Włosy można odbudować za pomocą wielu metod, do których zaliczymy codzienną pielęgnację, dietę, suplementację, domowe płukanki, czy wizytę u trychologa. Wysoką skuteczność wykazuje leczniczy zabieg mezoterapii skóry głowy.

Kuracje na wzmocnienie włosów i przeciw ich wypadaniu

Pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji jest wybór wysokiej jakości szamponu. Nie można jednak na tym poprzestać. Równie ważne jest stosowanie preparatów odżywczych na wzmocnienie i przyspieszenie porostu włosów. Wysoką skuteczność wykazują kuracje w postaci ampułek, płukanek lub wcierek. Skład produktów to substancje aktywne skoncentrowane na odżywieniu cebulki włosa. Efekt zauważymy już po 3-4 tygodniach regularnego stosowania. Odrastające włosy będą silniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Jak wzmocnić włosy?

Zahamowanie procesu wypadania włosów

Początkiem walki z wypadaniem włosów powinna być zmiana nawyków dotyczących pielęgnacji włosów. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób i jakim kosmetykiem myjemy włosy. Wypadanie włosów powinno być leczone za pomocą leczniczych szamponów z apteki. Nie zawierają one substancji drażniących, a ich skład jest bogaty w substancje odżywcze. Dobrze dobrany szampon przeciw wypadaniu włosów to dobry początek drogi do odzyskania pięknych i zdrowych włosów.

Podczas starań o mocne włosy bardzo ważne są nawet drobne zmiany dotyczące stylizacji włosów. Nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji włosów może bardzo osłabić włosy. Skład kosmetyków takich jak lakiery czy pianki do włosów często wpływa w drażniący sposób na skórę głowy. Negatywny wpływ wywierają również częste zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie, trwała ondulacja czy rozjaśnianie. Cebulki włosów są osłabiane również podczas czesania włosów, np. w kucyk. Lepiej więc wybierać luźne upięcia.

Dieta wzmacniająca włosy

Jak wzmocnić włosy za pomocą dobrego odżywiania? Wpływ ma również codzienna dieta. Niezwykle istotna jest zatem zbilansowana dieta zawierająca dużą ilość składników odżywczych i witamin. Nasze włosy na pewno docenią dietę bogatą w pełnowartościowe pieczywo oraz warzywa i owoce. Lekarze podkreślają, że dobrym rozwiązaniem jest wybór diety o niskim indeksie glikemicznym. Cukrzyca jest często jedną z przyczyn osłabienia i wypadania włosów.

Dieta na wzmocnienie włosów

Wzmacniające włosy zioła

Do wzmocnienia włosów i pobudzenia ich wzrostu świetnie sprawdzają się kosmetyki zawierające wyciągi roślinne. Dobre rezultaty przyniosą zatem preparaty do wcierania w skórę głowy lub odżywki i szampony. Lekarze i farmaceuci wymieniają pewną grupę ziół mających duży wpływ na to jak wzmocnić włosy:

  • pokrzywa – jej zadaniem jest ograniczenie łojotoku, stymulowanie krążenia krwi i wzmocnienie cebulek włosowych,
  • skrzyp polny – intensywnie wzmocni i uelastyczni włosy i wpłynie na zahamowanie wypadania,
  • rumianek – wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne,
  • brzoza – ograniczy przetłuszczanie włosów,
  • rozmaryn – dotleni i odżywi cebulki włosowe poprzez poprawę krążenia skóry głowy,
  • prowitamina B5 – odpowiada za regenerację i nawilżenie włosów.

Witaminy na wzmocnienie włosów

Niezwykle istotne jest odżywienie włosów od wewnątrz, czyli stosowanie suplementów diety bogatych w witaminy i składniki odżywcze. Włosy będą wówczas wzmocnione i staną się bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W aptece znajdziemy wiele preparatów zawierających składniki cenne dla zdrowych włosów. Zwrócić należy szczególną uwagę na aminokwasy, które są podstawowym budulcem włosów.

Dużą rolę odgrywa siarka, czyli pierwiastek niezbędny do połączenia aminokwasów w białko. Wśród witamin duże znaczenie mają witamina A, C, E i witaminy z grupy B. Lekarze wskazują na dobroczynne działanie żelaza, krzemu, magnezu, cynku i biotyny. W suplementach diety znajdziemy także wyciąg z zielonej herbaty, pestek winogron czy alg brunatnych. Sprawdź jakie brać witaminy przy wypadaniu włosów.

Domowe sposoby wzmacniające włosy

Często właśnie najprostsze rozwiązania okazują się bardzo skuteczne. Domowym sposobem możemy wykonać szampon z 3 łyżek sody oczyszczonej i 9 łyżek wody. Uzyskana mieszanka dokładnie umyje włosy i usunie z nich kosmetyki i sebum. Wpłynie w pozytywny sposób na stymulację cebulek.

Dobroczynne działanie wykazuje również olejek rycynowy na włosy, który można wcierać na suche lub wilgotne włosy. Możemy wykorzystać także płukanki z ziół: pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, brzoza czy rozmaryn. Często wykorzystywane rozwiązanie to płukanka na włosy z cytryny. Stosuje się ja na mokre i umyte włosy i pozostawia na kilka minut.

Specjalistyczne zabiegi wzmacniające włosy

Wizyta u trychologa i skorzystanie z bogatej oferty zabiegów na skórę głowy odpowie na pytanie, jak wzmocnić włosy. Lekarz dobierze zabiegi na podstawie oględzin skóry głowy i wykonanych badań. Nie należy ignorować problemu nadmiernego wypadania włosów. Może to być bowiem sygnał świadczący o poważnych problemach zdrowotnych.

Trycholog może zlecić dodatkowe badania celem wykrycia przyczyny łysienia. Możemy skorzystać z zabiegu przeszczepu włosów, mezoterapii lub naświetlania. Bardzo pomocna okazuje się mezoterapia skóry głowy z użyciem aktywnych składników podawanych podskórnie.

Zostaw komentarz