Skip to main content

Łupież jest chorobą skóry i występuje bez względu na płeć czy wiek. Łupież ma tendencję do nawracania, a spora widoczność objawów stanowi dość spory problem natury estetycznej. Dzięki nowoczesnemu leczeniu można pozbyć się łupieżu na zawsze. Pacjenci z łupieżem muszą zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację skóry głowy i zadbać o dietę.

Przyczyny łupieżu

Bezpośredni wpływ na pojawienie zmian skórnych mają drożdżaki. Znajdują się one na powierzchni skóry każdego człowieka, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do nadmiernego ich namnażania, w konsekwencji czego pojawia się stan zapalny. Do przyczyn łupieżu zaliczymy również: łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę, egzemę, przesuszenie skóry, zaburzenia o podłożu hormonalnym. Stres, nieodpowiednia dieta i zła pielęgnacja skóry głowy również mogą przyczynić się do wystąpienia łupieżu.

Często dochodzi do zarażenia łupieżem od osób chorych lub poprzez używanie tych samych przedmiotów, np. grzebienia. Silne substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą wywołać reakcję alergiczną i nasilić objawy łupieżu.

Łupież

Rodzaje łupieżu

Lekarze wyróżniają kilka rodzajów łupieżu:

  1. suchy – najbardziej powszechny rodzaj, który pojawia się na skutek podrażnienia skóry zbyt mocnymi kosmetykami. Do przyczyn można zaliczyć również grzybicę lub łuszczycę.
  2. tłusty (łojotokowy) – ten rodzaj występuje zazwyczaj u ludzi z przetłuszczającą skórą głowy. To idealne warunki do rozwoju grzybów, które się namnażają. Łupież tłusty charakteryzuje się swędzeniem i zaczerwienieniem i jest częstą przyczyną wypadania włosów. Sprawdź różnice pomiędzy łupieżem suchym a łupieżem tłustym.
  3. pstry – chorobę wywołują drożdżaki. U pacjentów występują duże łuszczące się obszary i nadmierne wypadanie włosów.

 

Łupież a wypadanie włosów

Lekarze podkreślają, że w wielu przypadkach przyczyną wypadania włosów jest łupież. Szczególnie mowa o łupieżu tłustym, który znacznie osłabia kondycję włosów. Pojawia się wtedy zaburzenie cyklu wzrostu włosa i wydłuża się faza telogenowa.

Oznacza to skrócenie fazy wzrostu. Włosy wypadają również na skutek drapania skóry głowy. Pamiętajmy jednak, że łupież i wypadanie włosów nie zawsze idą w parze. Istnieje wiele przypadków, w których łupież nie powoduje nadmiernego wypadania włosów. Inne przyczyny wypadania włosów znajdziesz na Wypadanie włosów – jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

Objawy łupieżu

Do objawów choroby lekarze zaliczają białe natłuszczone fragmenty martwej skóry, które są widoczne na włosach, ubraniu i ramionach. Fragmenty te mogą być drobne lub większe. Złuszczaniu skóry towarzyszy świąd głowy i łojotok, który może okresowo się nasilać. Na łupież najbardziej narażone są dzieci między 6. a 10. rokiem życie, nastolatki i osoby do 25. roku życia. U osób starszych łupież występuje zdecydowanie rzadziej.

Choroba występuje znacznie częściej u mężczyzn, ponieważ męskie hormony powodują większe wydzielanie łoju.

objawy łupieżu

Diagnostyka

Z problemem łupieżu możemy udać się do trychologa lub dermatologa. Najczęściej na podstawie wywiadu uda się postawić trafną diagnozę i zaplanować leczenie. W celu wykrycia fazy zaawansowania choroby można wykonać trichogram lub trichoskopię. Dzięki trichogramowi można zbadać próbki włosów z cebulkami i sprawdzić stopień uszkodzenia włosów.

Trichoskopia natomiast oznacza możliwość obejrzenia zmian skórnych w powiększeniu. Badania i oględziny skóry głowy przeprowadza się również w celu kontroli postępów leczenia. Jeśli zastosowane leczenie przynosi małe rezultaty, można je wówczas skorygować.

Leczenie łupieżu

W przypadku stwierdzenia łupieżu tłustego konieczne będzie wprowadzenie dobrze dopasowanego leczenia. Choroba jest bowiem wywoływana przez grzyby. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem podanie doustnego preparatu przeciwgrzybiczego i zastosowanie miejscowo maski, kremu lub szamponu.

W składzie leków stosowanych miejscowo znajdziemy kwas salicylowy, siarczek selenu, ketokonazol lub chlorek 1-metylonikotynamidu. Stężenie aktywnych składników dobiera się w zależności od zaawansowania choroby.

Domowe sposoby na łupież

Codzienna pielęgnacja skóry głowy jest kluczem do zmniejszenia objawów i wyleczenia. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego szamponu do codziennego stosowania. Najlepiej zrezygnować z suszenia głowy suszarką i mocnej stylizacji włosów, które osłabią cebulki włosowe. Składniki odżywcze zawarte w wysokiej jakości kosmetykach wpłyną na kondycję skóry głowy i włosów.

Trzeba zwrócić uwagę na codzienną dietę i dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów. Bardzo ważne są: witaminy z grupy B, witamina A i E, wapń, potas, magnez, fosfor, cynk i żelazo. W profilaktyce różnych chorób trzeba zwrócić uwagę na aktywność fizyczną i techniki relaksacyjne. Zmniejszą one negatywny wpływ stresu na organizm.

Domowe sposoby na łupież

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz