Skip to main content
Olej z czarnuszki posiada bardzo korzystne właściwości dla naszych włosów oraz skóry głowy i paznokci. Dlatego też czarnuszka często jest jednym ze składników kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Tymczasem można również używać czystego oleju z czarnuszki, aby poprawić kondycję włosów oraz ich zdrowy i lśniący wygląd. Co jeszcze można zyskać regularnie stosując olej z czarnuszki na włosy?

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka (z łac. Nigella sativa) to roślina o małych i czarnych nasionach. Charakteryzuje się trójgraniastym kształtem oraz dość intensywnym smakiem i zapachem. Roślina posiada piękne niebieskie lub białe kwiaty. Używana jest w kuchni jako przyprawa, w lecznictwie do suplementacji oraz jako lek łagodzący wiele dolegliwości. Stosować ją można zarówno jako lek, suplement diety lub na zewnętrzne części ciała, jak w przypadku pielęgnacji włosów. Czarnuszka może być używana w wielu formach począwszy od całych ziaren, zmielonej ich formy, poprzez napary oraz olej.

czarnuszka nigella sativa

Właściwości oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki jest tak chętnie wykorzystywany w pielęgnacji włosów ze względu na liczne i korzystne dla ich kondycji właściwości. Olej uzyskany z czarnuszki posiada działanie przeciwzapalne oraz zawiera dużą ilość antyoksydantów. Ponadto olej z czarnuszki odżywia włosy od wewnątrz, dzięki czemu stają się mocne, grube oraz przestają się łamać. W swoim składzie zawiera też wiele cennych kwasów tłuszczowych takich jak arachidowy, linolenowy, stearynowy, oleinowy, czy palmitynowy.

To jednak nie wszystko, co oferuje olejek z czarnuszki. Jest to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz minerałów cynku, miedzi, fosforu, kwasu foliowego, żelaza oraz wapnia. Tak bogaty skład pozwala nie tylko odżywić włosy, ale również nawilża skórę głowy i skutecznie walczyć ze stanami zapalnymi skóry, które powodują łupież. Dlatego też po olej z czarnuszki sięgają nie tylko Panie chcące mieć piękne, zdrowe i długie włosy, ale również Panowie borykający się nadmiernym łupieżem.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Jednym z najpopularniejszych zabiegów na włosy z wykorzystaniem oleju z czarnuszki jest oczywiście olejowanie włosów. Jest to zabieg, który można samodzielnie przeprowadzić w warunkach domowych. Wystarczy tylko kupić dobrej jakości olej z czarnuszki. Na wilgotne pasma włosów należy nałożyć niewielką ilość oleju z czarnuszki. Warto zwrócić uwagę, aby rozprowadzić go równomiernie na całej długości włosów. Nie powinno się również omijać skóry głowy. Olejek można wetrzeć w skórę głowy za pomocą delikatnego masażu. Dzięki temu dogłębnie wniknie w skórę głowy oraz cebulki włosowe.

Po nałożeniu oleju z czarnuszki włosy należy owinąć czepkiem foliowym oraz ręcznikiem. Olej z czarnuszki pozostawiamy na włosach na całą noc. Rano dokładnie zmywamy olej z czarnuszki wykorzystując do tego szampon. Olejowanie włosów warto powtarzać około 4 razy w miesiącu, aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi włosami.

Można również zamiast olejowania stosować kilka razy w tygodniu wcieranie oleju z czarnuszki w skórę głowy. 2 – 3 godziny przed myciem włosów nakłada się na skórę głowy i włosy olej z czarnuszki. Następnie należy dokładnie umyć włosy szamponem. Ten zabieg pozwoli nie tylko odżywić włosy, ale w szczególności zredukuje problemy skórne oraz łupież.

Olej z czarnuszki można również wykorzystać do przygotowania maseczki na włosy, która przyspieszy porost włosów oraz je odżywi. W tym celu należy zmieszać łyżkę oleju z czarnuszki z 2 łyżkami białej herbaty. Po dokładnym wymieszaniu składników, mieszankę powoli wciera się w skórę głowy. Następnie maskę należy pozostawić na 2 – 3 godziny. Po tym czasie myjemy włosy szamponem.

Warto też wspomnieć, że olej z czarnuszki może być stosowany nie tylko zewnętrznie na włosy, ale również zaleca się jego spożycie w celu dostarczenia drogocennych składników i minerałów od wewnątrz. Wystarczy dwa razy dziennie przyjmować łyżkę oleju z czarnuszki. Jako, że sama czarnuszka ma bardzo mocny i charakterystyczny smak, nie każdemu może przypaść do gustu. W takim wypadku olej z czarnuszki przed spożyciem można wymieszać z miodem lub sokiem cytrynowym oraz malinowym.

Olej z czarnuszki można również włączyć do codziennej pielęgnacji włosów poprzez dodanie go do ulubionego szamponu. Ponadto olej z czarnuszki może być zastosowany jako serum na rozdwajające się końcówki. Wystarczy niewielką ilość oleju wetrzeć w końcówki. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością, bo wtedy włosy mogą wyglądać na tłuste.

Z czarnuszki można przygotować również domową płukankę do włosów. Wystarczy kupić zmielone ziarna czarnuszki. Jedną łyżkę nasion gotujemy w szklance wody. Następnie przygotowany napar chłodzimy i używamy do płukania włosów. Najlepiej płukanka sprawdzi się podczas ostatniego płukania włosów. Wtedy większa ilość składników odżywczych pozostanie na włosach.

Olejek z czarnuszki dostępny jest w wielu drogeriach, a jego koszt jest niewielki. Pamiętajmy tylko, aby wybierać olej z czarnuszki bez zbędnych dodatków, oczywiście najlepiej sprawdzi się ten, który zawiera wyłącznie olej tłoczony z czarnuszki. Regularne stosowanie oleju z czarnuszki przynosi widoczne efekty we wzmocnieniu i odżywieniu włosów. Ponadto głębokie właściwości nawilżające czarnuszki skutecznie redukują stany zapalne skóry głowy oraz uporczywy łupież.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Znani po przeszczepie Ciekawostki o przeszczepie Efekty przeszczepu