Skip to main content

Niejedna kobieta marzy o pięknych i gęstych włosach do późnych lat. Włosy zaczynają się starzeć o wiele wcześniej niż się wydaje. Już około czterdziestego roku życia stają się słabsze – mieszków zaczyna ubywać, same cebulki nie są już w stanie odnowić się tak, jak dawniej. Kolejnym objawem jest to, że włosy stają się siwe i bardziej suche. Dotychczas można było ukryć je pod farbą. Tak naprawdę, proces starzenia się włosów jest po części zależny od nas.

Jak nie zaszkodzić włosom?

Częste przebywanie na słońcu i poddawanie zabiegom fryzjerskim prowadzi do tego, że włos staje się kruchy i łamliwy. Zostaje zakłócona praca komórek odpowiedzialnych za ochronę przed zbyt wysokim nasłonecznieniem i przesuszeniem. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki, z dużą ilością sztucznych dodatków mogą tylko pogorszyć ich stan. Chcąc cieszyć się w przyszłości pięknymi włosami, trzeba zapewnić im odpowiednią pielęgnację i sięgnąć po preparaty, mające na celu zatrzymać wchłanianie promieni słonecznych przez włos.

Kosmetyki powstrzymujące starzenie się włosów

Na rynku są dostępne specjalne kosmetyki, mające zapobiec starzeniu się włosa i nadać im młody wygląd. Szampony i odżywki na bazie antyoksydantów i olejków (naturalne wyciągi z owoców i warzyw, np. awokado, malina, marchew), pobudzają porost włosa, wzmacniają go od wewnątrz, przez co jego struktura ulega pozytywnej przemianie. Wśród olejów do włosów możemy wyróżnić:

  • Karanja – pozyskiwany z drzewa indyjskiego Pongam. Cechuje się wysoką tłustością, ale łatwo się wchłania. Zawiera dużo składników antyoksydacyjnych, dzięki czemu proces starzenia włosów zostaje wydłużony w czasie,
  • Sacha Inchi – redukuje nadmierną utratę wody z włosów i także ze skóry głowy. Zawarta w nim witamina E nie tylko odmładza, ale przywraca włosom naturalny blask, dlatego efekty widać najlepiej na włosach suchych i zniszczonych.

Substancje pomocnicze zawarte w tych preparatach wnikają także w skórę głowy, dzięki czemu pobudzają cebulki do wzrostu. Oprócz tego wykorzystuje się również maski i kremy z wysoką zawartością czynnego kolagenu, biotyny oraz keratyny, co dodatkowo wspomaga odbudowę i wzmocnienie włosa.

starzenie się włosa - siwe włosy

Terapia anti-aging włosów

W terapii anti-aging wykorzystuje się także peptydy biomimetyczne, które mają za zadanie wspomóc funkcjonowanie aminokwasów.

przekrój włosa

Opóźnić proces starzenia się włosa może również hamowanie wydzielania metaloproteaz. Związek ten jest odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek i inne symptomy starzejącej się skóry. Wspomóc wydzielanie elastyny może  olej i ekstrakt z dyni. Na pewno jest to sposób, aby skóra pozostała na dłużej jędrna i zachowała swoje korzystne właściwości. Kolejnym środkiem do walki z metaloproteazami są złote algi (brunatnice), które odbudowują lipidy (związki chemiczne, występujące przy wierzchniej warstwie skóry). Głównym zadaniem lipidów jest ochrona przed słońcem, dlatego muszą one sprawnie funkcjonować. Brunatnice, bogate w witaminy i minerały, uzupełniają niedobory i dbają o odpowiednie nawilżenie.

Wpływ witamin na stan włosów

Witaminy także wpływają zbawiennie na stan włosów:

  • Witamina A – wyłapuje wolne rodniki, które odpowiedzialne są za starzenie. Poza tym wchodzi w skład keratyny (budulca włosa i paznokci), przyspiesza namnażanie komórek i podziału mieszka, a tym samym również spowalnia powstawanie zmarszczek.
  • Witamina E – znana jako witamina młodości, podobnie jak witamina A wyłapuje wolne rodniki, ale dodatkowo bogata jest w antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze), które znacznie przyspieszają procesy starzenia. Poza tym stanowi płaszcz ochronny dla promieni UV i zachowuje odpowiednie nawilżenie.
  • Witamina C – ta witamina również odgrywa ważną rolę, ponieważ jest niezbędna do syntezy kolagenu. Ułatwia przyswajanie żelaza i wyłapuje wolne rodniki.

Jak widać, sposobów na opóźnienie starzenia się włosa i skóry głowy jest wiele. Każda osoba powinna dopasować kurację indywidualnie do swoich potrzeb i wieku. Odpowiednio dobrane kosmetyki wielozadaniowe mogą znacznie ułatwić zabiegi. Warto skorzystać z dobroci natury, aby cieszyć się młodym wyglądem przez dłuższy czas. Sprawdź jakie witaminy brać aby poprawić kondycję włosów.

Zostaw komentarz