Skip to main content

Wielu pacjentów stojących przed koniecznością poddania się leczeniu onkologicznemu obawia się o utratę bądź przerzedzenie włosów po chemioterapii. Włosy po chemioterapii wypadają – problem jedynie częściowego odrastania włosów po leczeniu przeciwnowotworowym dotyczy dość licznej części pacjentów. Istnieją jednak skuteczne metody pomocy takim osobom. Jedną z nich jest przeszczep włosów metodą FUE, który coraz chętniej stosowany jest przez lekarzy w przypadku pacjentów z problemem przerzedzenia włosów po chemioterapii lub osób cierpiących na częściowe łysienie.

Włosy po chemioterapii – leczenie onkologiczne a włosy

Cytostatyki podawane podczas leczenia choroby nowotworowej, oprócz niszczenia komórek nowotworowych, niszczą także inne komórki ciała, w tym mieszki włosowe. Komórki włosów wykazują szczególną wrażliwość na toksyczne oddziaływanie cytostatyków. Skutkiem jest obserwowane u pacjentów wypadanie włosów po chemioterapii. Dotyczy ono nie tylko włosów głowy, ale także brwi, rzęs czy włosów łonowych.

Chemioterapia w ciągu zaledwie 7 dni może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Pacjenci często zastanawiają czy włosy po chemioterapii odrosną i czy chemioterapia ma wpływ na późniejszy stan włosów. Włosy po leczeniu onkologicznym zazwyczaj odrastają, ale może się zdarzyć, że w wyniku chemioterapii dojdzie do permanentnego uszkodzenia cebulek włosów. W takim przypadku włosy po chemioterapii nie odrosną wcale lub jedynie częściowo. Wielu pacjentów onkologicznych boryka się z problemem silnego przerzedzenia włosów na czubku głowy lub ich osłabienia.

Odzyskać włosy po chemioterapii – przeszczep włosów

Skutecznym sposobem na odzyskanie włosów po chemioterapii jest przeszczep włosów metodą FUE – Follicular Units Extraction. Jest to również zabieg często stosowany w leczeniu częściowego łysienia. Podstawą do przeprowadzenia transplantacji włosów metodą FUE jest zakończone leczenie przeciwnowotworowe oraz posiadanie przez pacjenta przynajmniej części włosów, które można poddać transplantacji. Nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegu przeszczepu włosów jeśli chemioterapia doprowadziła to ich całkowitej utraty.

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów metodą FUE polega na pobraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych za pomocą metalowej sztancy. Pobranie wszystkich niezbędnych struktur włosa, w tym również komórek macierzystych odpowiadających za jego wzrost, gwarantuje nieograniczoną czasowo skuteczność zabiegu. Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE jest w pełni bezpieczny i lepszy w porównaniu do tradycyjnej metody FUT. Blizny po transplantacji mieszków włosowych są niemalże w ogóle niewidoczne, a proces gojenia następuje szybciej.

Jak przygotować się do przeszczepu włosów metodą FUE?

Przed zabiegiem przeszczepu włosów metodą FUE konieczne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. W okresie co najmniej 2 tygodni przed planowanym terminem zabiegu zabronione jest zażywanie Aspiryny oraz leków, które w swoim składzie posiadają kwas acetylosalicylowy. Dzień przed zabiegiem nie jest wskazane spożywanie alkoholu ani mocnej kawy. Udając się na zabieg transplantacji włosów metodą FUE warto zabrać ze sobą okrycie głowy, które będzie można założyć po wykonanym zabiegu.

jak odzyskać włosy po chemioterapii

Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów metodą FUE?

Zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE dokonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dzięki czemu zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Lekarz wyznacza tzw. okolicę dawczą, czyli obszar, z którego zostaną pobrane przeszczepy oraz okolicę biorczą, czyli miejsca wkładania przeszczepów. Wykonuje on również zdjęcia fotograficzne dla celów prowadzenia dokumentacji medycznej. Przed zabiegiem włosy znajdujące się w miejscu dawczym muszą zostać zgolone do długości 2-3 milimetrów.

Po około 30 minutach po aplikacji znieczulenia pacjent proszony jest o położenie się na brzuchu. Całość zabiegu transplantacji włosów metodą FUE trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Mieszki włosowe są pobierane i umieszczane w specjalnej lodówce, w celu redukcji ryzyka obumarcia przeszczepów. Po dokonaniu pobrania wystarczającej liczby mieszków włosowych, na miejsce dawcze zostaje założony opatrunek. Dalszą część zabiegu pacjent może odbyć już w pozycji siedzącej. Dokonywane jest wówczas znieczulenie okolicy biorczej i wszczepianie pobranych mieszków.

Całość zabiegu transplantacji włosów metodą FUE zakończona zostaje nałożeniem na skórę specjalnej maści. Po przeszczepie włosy odrastają stopniowo. Po ok. 4-6 miesiącach widoczne są pierwsze zmiany w wyglądzie, natomiast na pełny efekt trzeba zaczekać około rok od daty zabiegu.

Zalety przeszczepu włosów metodą FUE

Do zalet transplantacji włosów metodą FUE zalicza się:

  • niewidoczne blizny w okolicy dawczej,
  • możliwość wykonania zabiegu w przypadku osób posiadających skłonności do szerokich, przerostowych blizn,
  • możliwość dokonywania korekty blizn skóry owłosionej głowy,
  • krótki czas gojenia po zabiegu,
  • brak konieczności odbywania wizyty kontrolnej po zabiegu.

Przeszczep włosów metodą FUE należy do nowoczesnych zabiegów. Metoda FUE to sposób na pozbycie się problemu częściowej utraty włosów w wyniku chemioterapii, która wykazuje dużą skuteczność.

Zostaw komentarz