Skip to main content

Na wzrost włosów ma wpływ wiele różnorodnych hormonów. W trakcie zaburzeń hormonalnych zauważalne może być zatem wypadanie włosów. Hormony mogą mieć wpływ na włosy zlokalizowane w różnych partiach ciała.

Wpływ hormonów na włosy

Największym problemem dla włosów są męskie hormony płciowe. Nadmiar androgenów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn doprowadza do utraty włosów. Problem dotyczy zazwyczaj mężczyzn i objawia się łysieniem w okolicach skroni i na czubku głowy. Kobietom ten problem doskwiera najczęściej w okresie menopauzy, ponieważ znacznie obniża się wtedy poziom żeńskich hormonów płciowych. Zagrożeniem dla kondycji włosów jest również progesteron, który zwiększa przetłuszczenie włosów.

Również prolaktyna może działać na włosy niekorzystnie i nasili ich wypadanie. Niektóre zaburzenia hormonalne mogą natomiast nasilić występowanie owłosienia. Mowa o okresie dojrzewania oraz menopauzy u kobiet. Nadmierne owłosienie występuje wówczas w na różnych partiach ciała i czasem przyjmuje postać tzw. wąsika. Nadmierne owłosienie może występować również na brzuchu, plecach czy klatce piersiowej.

Jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów?

W przypadku zaobserwowania nadmiernego wypadania włosów należy udać się do trychologa. Lekarz dokona diagnozy i wykryje przyczynę wystąpienia problemu. Przed wizytą u specjalisty warto wykonać badania, które ułatwią diagnozę. Do badań tych należą: TSH, FT3 i FT4, prolaktyna, testosteron, androstendion, progesteron, kortyzol i estradiol. Przyczyn łysienia może być wiele, dlatego istotne jest wykonanie kompleksowych badań.

Wypadanie włosów może być wywołane także przez zaburzenia niezwiązane z zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas należy zbadać poziom ferrytyny, OB, witaminy B12, poziom glukozy i wykonać morfologię. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi również wywiad z pacjentem, który będzie pomocny przy stawianiu diagnozy. W razie potrzeby lekarz skieruje na dodatkowe badania i  konsultację z ginekologiem lub endokrynologiem.

Oto tabela przedstawiająca hormony, ich normę oraz wpływ na wypadanie włosów:

Hormon Norma Wpływ na wypadanie włosów
Testosteron U mężczyzn: 300-1000 ng/dL
U kobiet: 15-70 ng/dL
W nadmiarze może powodować łysienie typu męskiego u mężczyzn i kobiet
Estrogeny U kobiet: zależne od fazy cyklu menstruacyjnego Ich niedobór może prowadzić do wypadania włosów
Progesteron U kobiet: zależne od fazy cyklu menstruacyjnego Ich niedobór może prowadzić do wypadania włosów
T3 (trójjodotyronina) 100-200 ng/dL W nadmiarze może powodować wypadanie włosów
T4 (tyroksyna) 4,5-12,5 μg/dL W nadmiarze może powodować wypadanie włosów
Prolaktyna U kobiet: 2-29 ng/mL
U mężczyzn: 2-18 ng/mL
W nadmiarze może powodować wypadanie włosów
Kortyzol Poranny poziom: 6-23 μg/dL
Wieczorny poziom: 2-12 μg/dL
W nadmiarze może powodować wypadanie włosów
Insulina 2,6-24,9 μIU/mL W nadmiarze może powodować wypadanie włosów
Wzrostowy hormon (GH) U dorosłych: <5 ng/mL
U dzieci: zależne od wieku
W nadmiarze może powodować wypadanie włosów

Warto jednak zaznaczyć, że wypadanie włosów może być spowodowane przez wiele innych czynników, a hormony jedynie stanowią jedną z przyczyn. W przypadku problemów z wypadaniem włosów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Wypadanie włosów a hormony tarczycy

Jednym z objawów chorób tarczycy jest osłabienie i nadmierne wypadanie włosów. Niedoczynność i nadczynność tarczycy prowadzi bowiem do spowolnienia procesów metabolicznych i pogorszenia stanu skóry. Zaburzenia pracy tarczycy związane są z produkcją T3 i T4. Wspomniane hormony spełniają w organizmie wiele funkcji i stymulują procesy przemiany materii i energii. Niedoczynność i nadczynność tarczycy to dwa różne zaburzenia dające odmienne objawy.

Zmiany zachodzące w obrębie włosów i struktury skóry występują jednak w obu chorobach. Nieprawidłowe stężenie hormonów spowalnia procesy zachodzące w cebulkach włosowych. Ostateczna faza to zatrzymanie wzrostu włosów. Dojdzie również do zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, a włosy mogą stać się suche i łamliwe. Po około 2-4 miesiącach od wystąpienia zaburzeń hormonalnych rozpoczną się problemy ze stanem włosów. Wypadanie włosów można powstrzymać za pomocą leczenia farmakologicznego, czyli przywracając równowagę hormonalną.

hormony tarczycy

Kortyzol a wypadanie włosów

Nadnercza zlokalizowane w górnym biegunie obu nerek wytwarzają kortyzol. Nazywany jest on hormonem stresu, ponieważ wydzielany jest w sytuacjach stresujących. Dużym problemem jest długotrwały nadmiar kortyzolu, który powoduje wiele zaburzeń (w tym zawał lub udar). Jednym z objawów wysokiego poziomu kortyzolu jest wypadanie włosów na głowie. Przyczynami choroby są przyjmowanie niektórych leków, nadmierna produkcja kortyzolu przez nadnercza, długotrwały stres lub guz przysadki mózgowej. Diagnostyka polega na 3 lub 4-krotnym oznaczeniu kortyzolu w dobowym moczu. Leczenie uzależnione jest od przyczyny choroby. Wyrównanie poziomu kortyzolu będzie oznaczać stopniowe wycofanie objawów choroby.

Leczenie hormonalne wypadania włosów

Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju zdiagnozowanego zaburzenia. Próbę walki z problemem można podjąć wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrzne metody walki z łysieniem to zazwyczaj terapia hormonalna. Jako wsparcie można zastosować preparaty zawierające witaminy lub zioła, które pobudzą włosy do regeneracji. Zewnętrzne metody to stosowanie wysokiej jakości kosmetyków w postaci odżywek do włosów, szamponów i wcierek.

Leczenie wypadania włosów

Trycholog może zaproponować różnego rodzaju zabiegi, które będą pobudzały wzrost mieszków włosowych. Wysoką skuteczność wykazuje mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na podaniu odpowiedniej mieszanki odżywczej. Jednym ze sposobów usunięcia efektów łysienia jest przeszczep włosów. Doświadczony specjalista to gwarancja najlepszych efektów zabiegu i znacznego zagęszczenia włosów.

5/5 - (2 głosy)

One Comment

Zostaw komentarz