Na skórze głowy każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci znajdują się drożdżaki (Pityrosporum ovale), są to naturalne roztocza skóry głowy i nie muszą sprawiać nam żadnych problemów. Kiedy jednak warunki są sprzyjające (łojotok bądź zbyt wysuszona skóra), mogą te problemy się pojawić. Pityrosporum ovale namnażają się bardzo szybko, a substancje powstające podczas ich rozpadu podrażniają skórę głowy – co za tym idzie – swędzenie – a co za tym – nadmierne złuszczanie się naskórka – łupież czy przeczosy.

Może zauważyliście, że problem łupieżu nasila się głównie późną jesienią i zimą (kiedy nosimy czapki czy szaliki). Wtedy przegrzewa się skóra głowy przez co zaczyna wydzielać się sebum – a to stanowi doskonałe środowisko dla drożdżaków. Latem zaś skóra głowy wysusza się, promienie UV działają na nią zbawiennie – należy jednak pamiętać, żeby unikać zbytniego nasłonecznienia głowy – to nie tylko jest szkodliwe dla naszego zdrowia, ale również dla skóry głowa, która może się przesuszyć – i również skończy się to łupieżem.

Przyczyn pojawienia się łupieżu jest naprawdę wiele. Od zbyt częstego mycia głowy, po zbyt rzadkie, od używania nieodpowiednich kosmetyków po skłonności genetyczne. Ignorowanie problemu łupieżu może mieć poważne konsekwencje, warto więc dowiedzieć się jaki rodzaj łupieżu mamy i jak go leczyć.

Łupież tłusty a łupież suchy?

Drożdżaki żywią się łojem, dlatego też jeśli skóra głowy zaczyna się przetłuszczać – Pityrosporum ovale ma sprzyjające środowisko i mnoży się w nim. W taki oto sposób powstaje tłusty łupież, czyli płatki, które mocno dolegają do skóry głowy (rzadko opadają na ubranie, przez co późno można go zauważyć), skóra głowy zaczyna „dziwnie” pachnieć.

Kiedy mamy do czynienia z suchym łupieżem jest on widoczny gołym okiem, niemalże natychmiast – płatki bowiem są suche, nie przylegają do skóry głowy i opadają na ubrania. Skóra sucha również jest bardzo wrażliwa na drożdżaki. Ich kolonie występują nawet w niewielkich ilościach – a i tak powodują stan zapalny skóry głowy, dają uczucie świądu.

Z suchym łupieżem możemy mieć do czynienia również wtedy, kiedy będziemy używać nieodpowiednich kosmetyków. Jeśli skóra głowy jest sucha, a my używamy szamponów do przetłuszczających się włosów (czyli takich, które mają za zadanie wysuszyć skórę głowy) to nic dziwnego, że będziemy mieć do czynienia z łupieżem i będzie on coraz większy.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny łupieżu?

Oprócz stosowania źle dobranych kosmetyków, do powstawania łupieżu mogą przyczyniać się także: choroby psychiczne, zażywanie niektórych leków, życie w ciągłym stresie, zła dieta, zbyt duża ilość męskich hormonów w organizmie, zanieczyszczenie powietrza, bądź stylizacja włosów w zbyt wysokich temperaturach.

Czy łupież może być przyczyną łysienia?

Sam łupież absolutnie nie. Jednak łojotok, który towarzyszy łupieżowi już tak. Jest on dość niebezpieczny, bo nawet u młodych mężczyzn może spowodować łysienie – nie musi to być wyłysienie całkowite, ale włosy mogą zniknąć tylko z kątów czołowych albo szczytu głowy.

Naprawdę ciężko jest się pozbyć łupieżu (zarówno suchego jak i tłustego). Łupież można na chwilę powstrzymać, ale może znów powrócić i to ze zdwojoną siłą. Jeśli kosmetyki przeciwłupieżowe nie dają oczekiwanego efektu, a problem wciąż powraca – udaj się do specjalisty. On zleci odpowiednia badania dobierze odpowiednią pielęgnację i leczenie.

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2020

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz