Skip to main content

Korzystny wpływ adenozyny na włosy został odkryty stosunkowo niedawno. Zaprezentowanie wyników badań w tym zakresie na spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów w 2003 roku wywołało niemałe zainteresowanie tą substancją w sferze nauki. Dziś skuteczność adenozyny na włosy jest już oficjalnie potwierdzona, a zatem warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom.

Adenozyna – co to jest?

Adenozyna jest substancją chemiczną, zaliczaną do grupy nukleozydów purynowych. Występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jako jeden z elementów budujących DNA. Choć używana jest głównie w celu leczenia określonych schorzeń kardiologicznych, adenozyna ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. To popularny składnik kremów odmładzających, który doskonale sprawdza się również w problemach z wypadaniem włosów lub łysieniem, zwłaszcza androgenowym.

Adenozyna

Z tego powodu, adenozyna w postaci szamponów z adenozyną czy odżywek z adenozyną polecana jest zarówno mężczyznom, którzy w pewnym okresie swojego życia zaczynają tracić włosy, jak i kobietom, które w wyniku różnych zmian hormonalnych w organizmie, np. w okresie ciąży czy menopauzy, mogą cierpieć na przerzedzenie włosów. Substancja pełni bardzo ważną funkcję we wzroście włosów z uwagi na to, że bierze udział w procesach biochemicznych. Choć działanie adenozyny kojarzone jest głównie ze wzmacnianiem cebulek włosów i stymulowaniem wzrostu włosów warto także wiedzieć, iż ma ona działanie przeciwłupieżowe.

Adenozyna na włosy – jak działa?

Adenozyna, poprzez wpływ na czynniki wzrostu włosa, stymuluje porost włosów oraz skutecznie zapobiega wypadaniu włosów, przez co jest uznawana za najskuteczniejszy środek przeciwko łysieniu typu męskiego. Za sprawą tej substancji zauważa się także zwiększenie grubości włosów. Substancja polecana jest osobom, które borykają się z łysieniem androgenowym czy łysieniem plackowatym.

Warto zwrócić uwagę na właściwości adenozyny, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Lepsze ukrwienie głowy sprzyja pobudzeniu komórek włosów do wzrostu. Porównanie działania adenozyny do działania Minoxidilu – popularnego leku na łysienie wykazało większą skuteczność 0,75% roztworu adenozyny niż 5% Minoxidilu. Niewątpliwą zaletą adenozyny na włosy jest także to, że nie powoduje ona żadnych skutków ubocznych, czym również różni się od popularnie stosowanych leków na łysienie czy wypadanie włosów.

Adenozyna na wypadanie włosów

Sposób stosowania adenozyny na włosy zależy od tego, jaki specyfik zawierający tę substancję w swoim składzie wybierzemy. Najłatwiejszą formą stosowania adenozyny na włosy jest zakup szamponu z adenozyną lub odżywki z adenozyną. Polecane są także wcierki do włosów które w składzie mają adenozynę, które sprawdzą się w przypadku włosów osłabionych i ze skłonnością do nadmiernego wypadania, przy czym zaleca się dawkowanie adenozyny w stężeniu pomiędzy 0,75-3%.

Substancja w formie doustnych tabletek lub dożylnych wstrzykiwań jest lekiem o silnym działaniu, który podawany jest jedynie w warunkach szpitalnych, ze względu na konieczność późniejszego monitorowania stanu rytmu serca pacjenta. W żadnym wypadku nie należy więc samodzielnie stosować takiej postaci adenozyny celem stymulacji porostu włosów.

Adenozyna na  łysienie androgenowe

W przypadku problemów z łysieniem androgenowym, oczywiście warto stosować wyżej wspomniane środki z adenozyną, ale także inne rozwiązania z wykorzystaniem adenozyny, dedykowane dla osób, które doświadczyły już miejscowej, całkowitej utraty włosów. Otóż na rynku dostępne są specjalne plastry na porost włosów, w składzie których oprócz wielu substancji odżywczych, znajduje się także adenozyna. Kuracja plastrami na wypadanie włosów jest prosta – kładąc się spać wystarczy przemyć obszar skóry głowy niepokrytej włosami i nakleić na niego plaster.

Nowoczesna formuła transdermalna plastrów na porost włosów sprawia, że zawarte w preparacie składniki aktywne przenikają do głębszych warstw skóry głowy i stymulują wzrost włosów. Rano plaster należy zdjąć, a kolejny zastosować po upływie 24 godzin. Dwumiesięczna kuracja może spowodować widoczne efekty.

Poszukując szamponu na łysienie czy szamponu na wypadające włosy, warto sięgnąć po taki, w którego składzie  będzie adenozyna. Pamiętajmy, że substancja nie tylko pomoże nam w sytuacji, gdy już zmagamy się z problemem łysienia lub nadmiernego wypadania włosów, ale także będzie stanowiła skuteczny środek zapobiegawczy przeciw tym przypadłościom.

Zostaw komentarz