Skip to main content

Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.

Historia minoksydylu

Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.

Czym jest minoxidil?

Minoxidil to lek dostępny w postaci roztworu, który należy aplikować na skórę głowy. Czasami znaleźć go można również w formie szamponu, pianki czy sprayu. Bardzo rzadko stosuje się minoksydyl w tabletkach ze względu na mogące się pojawić efekty uboczne. Wykorzystuje się go w sytuacji, gdy Pacjent boryka się z nadmierną utratą włosów, ich osłabieniem, ścieńczeniem, a także po zabiegach rekonstrukcji włosów po to, by przyspieszyć ich odrastanie. Stosuje się go zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Kiedy zaleca się terapię minoksydylem?

Minoxidil aplikuje się bezpośrednio na skórę, najczęściej na głowie. Nie zaleca się wprowadzania go w terapię u osób z rozpoznanym łysieniem bliznowaciejącym albo plackowatym. Nie powinno się nakładać go na zmienioną chorobowo skórę lub jeżeli utrata włosów postępuje w związku z wypadaniem sezonowym, ciążą czy chorobami tarczycy. W związku z tym często nie znajduje też zastosowania w przypadku łysienia łojotokowego, w przebiegu którego mamy do czynienia z żółtą łuską na skórze głowy, wysiękami, zaczerwienieniem oraz podrażnieniem. Minoxidil nie znajduje również zastosowania w nagłej utracie włosów bez poznanej przyczyny – w takich sytuacjach należy jej poszukać i wyeliminować.

Pomimo tego, że minoxidil w niższych stężeniach dostępny jest bez recepty, nie należy nakładać go na skórę bez wcześniej konsultacji ze specjalistą. Środek należy stosować wyłącznie na jasne polecenie lekarza oraz po pozytywnym zakwalifikowaniu skóry głowy do terapii tą substancją. Minoxidil sprzedawany jest w formie roztworu 2% oraz 5%.

Minoksydyl – stosowanie

1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.

Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.

Czy można stosować minoxidil na brodę?

Zasadniczo minoxidil stosuje się na czubku głowy i to tam daje lepsze efekty niż w przypadku zakoli. Czy można używać go także na brodę? Tak, ale wyłącznie pod kontrolą lekarza. Wydłuży on fazę wzrostu włosa oraz sprawi, że broda będzie prezentować się tak, jakby była znacznie gęstsza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że skóra w tych okolicach jest delikatna i w dodatku często drażniona maszynką, zatem trzeba zachować szczególną ostrożność. Mimo wszystko minoxidil jest jednym z dość chętnie stosowanych przez brodaczy preparatów.

minoxidil na brode

Opinie i bezpieczeństwo

Minoxidil jest skuteczny u około 60% Pacjentów, którzy zdecydują się na terapię z jego wykorzystaniem. Opinie o jego stosowaniu są raczej pozytywne, a skutki uboczne pojawiają się rzadko, pod warunkiem nakładania i dozowania preparatu zgodnie z zaleceniami z ulotki lub tymi sformułowanymi przez lekarza. To doskonale przebadany lek, który stosuje się w terapii łysienia od lat. Nie stwierdzono jego negatywnego wpływu na organizm, a co więcej 95% jego metabolitów znika już po kilku dniach od zakończenia terapii.

Nie wolno jednak stosować go w ciąży i w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ może mieć na płód. Przeprowadzono na ten temat badania na zwierzętach, gdzie minoksydyl wykazał negatywne działanie w stosunku do ich płodów, jednak brak takich danych na temat ludzi. Efekty ze stosowania minoxidilu są uznawane powszechnie za bardzo zadowalające, ze względu na stosunkowo szybki czas działania i dostrzegalność rezultatów gołym okiem.

Minoxidil – efekty stosowania

Pierwsze efekty stosowania minoxidilu najczęściej pojawiają się po około 4 miesiącach. Początkowo włoski odrastają cienkie i delikatne, ale z czasem stają się tak samo wytrzymałe, jak pozostałe. Czasami zdarza się, że po kilku tygodniach stosowania Pacjenci dostrzegają zwiększoną utratę włosów – nie należy się tym jednak martwić, ponieważ jest to związane z działaniem leku.

Jaki efekty daje minoxidil?

  • Powoduje lepsze ukrwienie skóry głowy oraz odżywienie mieszków włosowych,
  • sprawia, że włosy rosną szybciej i są grubsze oraz mocniejsze,
  • zapobiega gromadzeniu się złuszczonego naskórka w ujściach gruczołów łojowych, a w konsekwencji ogranicza ryzyko powstawania niedoskonałości lub stanów zapalnych na skórze głowy,
  • wydłuża fazę wzrostu włosów i opóźnia ich wejście w fazę telogenu, dzięki czemu więcej włosów pozostaje na dłużej z właścicielem.

Jak nie działa minoksydyl?

Z pewnością nie ma działania antyandrogennego, zatem nie pozwoli całkowicie pozbyć się problemu łysienia androgenowego. Największe rezultaty można zaobserwować po roku stosowania minoxidilu, a najbardziej podatną na jego stosowanie grupą są młodzi mężczyźni. Chociaż brakuje na ten temat szczegółowych badań, środowisko lekarskie donosi, że minoxidil znacznie polepsza efekty po przeszczepach włosów.

Minoxidil – skutki uboczne

Lek może powodować miejscowe podrażnienie i wysuszenie skóry oraz nasilać niedociśnienie ortostatyczne. Ponieważ rozszerza naczynia obwodowe, nie należy łączyć go z innymi preparatami o podobnym schemacie działania. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może to prowadzić do częstoskurczy, zatrzymania wody w organizmie czy niedociśnienia. Oprócz tego wystąpić mogą bóle głowy, duszności, świąd i pieczenie skóry, stany zapalne, obrzęki obwodowe czy łuszczenie skóry.

Jeżeli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która objawiać się może trudnościami z oddychaniem lub połykaniem, a także widocznymi obrzękami w okolicy twarzy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zabrać ze sobą stosowany lek lub ulotkę. Na ogół jednak minoksydyl jest bardzo dobrze tolerowany, dlatego stał się jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w terapii łysienia. Warto wiedzieć także, że za wysuszenie, podrażnienie skóry i zwiększenie jej reaktywności zazwyczaj nie odpowiada sam minoksydyl, a alkohol, w którym jest rozpuszczony.

Czy warto stosować minoksydyl?

Minoxidil jest chętnie stosowanym preparatem, właśnie ze względu na rezultaty oraz wysoki poziom bezpieczeństwa jego włączenia do terapii. Przepadają za nim zarówno Pacjenci, jak i lekarze. Można stosować go w domu, nakładając go miejscowo, jak również w gabinetach kosmetologicznych, po uprzednim zastosowaniu dermarollera. Pomimo tego, że nakładanie preparatu wymaga od Pacjentów dokładności, dyscypliny oraz cierpliwości, zdecydowanie warto wypróbować go, jeżeli borykamy się z nadmiernie wypadającymi włosami. Jedynie w skrajnych przypadkach, w których utrata włosów jest duża i niekontrolowana, pomimo tego, że przynosi efekty, niestety nie spełnia oczekiwań Pacjentów.

Minoksydyl, a finasteryd

Minoxidil jest nieco mniej inwazyjnym lekiem, niż finasteryd, który ma działanie blokujące przeobrażanie się testosteronu, w jego pochodną odpowiedzialną za androgenowe wypadanie włosów. Chociaż jego działanie jest silniejsze, nie znaczy, że powinniśmy rozpoczynać terapię właśnie od niego. Uważa się, że finasteryd przynosi efekty w zakresie ograniczenia wypadania włosów u ponad 80% osób, a jednocześnie powoduje przyrost nowych włosów u ponad 60% Pacjentów. Podobnie jak w przypadku minoksydylu jego skuteczność jest wyższa w okolicach czubka głowy. Stosowanie finasterydu zaleca się wyłącznie mężczyznom. Dowiedz się więcej na temat finasterydu.

Genetyka i łysienie, a dobór leczenia

W sytuacjach, w których terapia minoxidilem nie przynosi pożądanych efektów, można skłonić się w kierunku zastosowania innych preparatów na łysienie lub wykonanie przeszczepu włosów. Niestety, łysienie androgenowe jest schorzeniem, które związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na DMT, czyli pochodną testosteronu. Jego występowanie może mieć związek z genetyką, jak również układem immunologicznym. Skoro preparat nie wykazuje działania antyandrogennego, chwilowo powstrzyma wypadanie włosów, ale nie zmieni ich wrażliwości na DMT na stałe. Prawdopodobnie po zaprzestaniu stosowania go, fryzura wróci do swojej poprzedniej postaci.

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów (tak samo, jak stosując minoksydyl), jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku. Leki o działaniu hamującym wytwarzanie się DMT przenikają do krwi oraz mleka matek, zatem nie mogą być przepisywane kobietom w ciąży i karmiącym.

Czy da się wyleczyć łysienie androgenowe?

Stosowanie minoksydylu lub alternatywnie innych leków przeciw wypadaniu włosów nie ma na celu całkowitego wyleczenia choroby, ponieważ jest to niemożliwe. Odpowiednio dobrane leczenie może jednak ułatwić zachowanie włosów, które posiadamy i zahamować wypadanie kolejnych. Pozwala też na doraźne zagęszczenie fryzury. Najlepiej, jeżeli leczenie rozpoczynamy w młodym wieku oraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów schorzenia. W przypadkach, gdy utrata włosów jest duża, a Pacjent chce znaleźć metodę, która pozwoli mu na stałe uporać się z problemem, zalecany jest przeszczep włosów.

 

4.5/5 - (25 głosów)

Zostaw komentarz