Skip to main content

Grzybicę skóry głowy wywołują grzyby, które są stałym elementem powierzchni skóry człowieka. W przypadku ich inwazji dochodzi do stanu zapalnego. To bardzo zaraźliwa choroba, którą wyróżnia dość długi proces zdrowienia. Jak się okazuje, bardzo łatwo jest zarazić się grzybicą nawet podczas kontaktu z rzeczami osoby chorej.

Przyczyny grzybicy skóry głowy

Grzybica skóry głowy jest wywoływana przez grzyby, a do zarażenia dochodzi na skutek kontaktu z chorą osobą lub używanymi przez nią przedmiotami. Nie zawsze kontakt z osobą chorą na grzybicę będzie oznaczać zachorowanie. Mechanizmy obronne naszego organizmu mogą bowiem obronić nas przed grzybicą. Na grzybicę są najbardziej narażone osoby, które mają obniżoną odporność. Ryzyko wystąpienia choroby może być większe również w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Zbyt silne środki myjące mogą naruszyć barierę ochronną skóry głowy.

grzybica skóry głowy

Objawy grzybicy skóry głowy

Do najczęstszych objawów choroby zaliczamy zaczerwienienie skóry, świąd, ból, złuszczanie się naskórka, wypadanie włosów i guzki w okolicy mieszków włosowych. Specjaliści wyróżniają 3 rodzaje grzybicy skóry głowy:

  1. grzybica drobnozarodnikowa: wywołuje ją grzyb Microsporum audoudinii, który występuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz włosów. Ten rodzaj objawia się w postaci białawych kropek, wypadania włosów i występowania wokół cebulek szarawych tkanek. Ogniska chorobowe są wyjątkowo rozległe. Grzybica drobnozarodnikowa jest wyjątkowo zaraźliwa, zwłaszcza wśród dzieci.
  2. grzybica strzygąca: wywoływana przez grzyb Trichophyton endothrix znajdujący się wewnątrz włosa. Ogniska choroby mają szary kolor i są bardzo liczne.
  3. grzybica woszczynowa: charakterystyczny objaw tego rodzaju grzybicy to płatki woszczynowe o żółtej barwie. Przyjmują wielkość kilku centymetrów i są zagłębione w skórze. Po ich usunięciu pojawi się zatem blizna, na której nie wyrosną włosy. Grzybica woszczynowa występuje zazwyczaj przed okresem dojrzewania.

Wypadanie włosów a grzybica skóry głowy

W zależności od rodzaju grzybicy skóry głowy choroba może doprowadzić do naruszenia struktury włosa. Oznaczać to może znaczną utratę włosów. W przypadku grzybicy woszczynowej dojdzie do trwałego łysienia i pojawienia blizn. Pozostałe rodzaje grzybicy oznaczają przejściowe wyłysienie, które można wyleczyć.

Diagnostyka grzybicy

Trycholog lub dermatolog już na podstawie oględzin skóry jest w stanie zdiagnozować grzybicę oraz wskazać jej rodzaj. Swoją diagnozę specjalista może potwierdzić za pomocą specjalistycznych badań, tzn. trichogramu oraz trichoskopii. Trichogram polega na pobraniu próbek włosów z cebulkami i wysłaniu ich do laboratorium, gdzie zostaną poddane analizie. Trichoskopia da natomiast możliwość obejrzenia skóry głowy w dużym powiększeniu. Końcówka urządzenia jest wyposażona w głowicę zakończoną kamerą.

Jak leczyć grzybicę skóry głowy

Proces leczenia grzybicy skóry głowy musi odbywać się pod kontrolą lekarza specjalisty. Na podstawie typu choroby i stopnia zaawansowania lekarz wybierze najlepszą metodę leczenia. Mamy do wyboru leczenie miejscowe polegające na podaniu maści i kremów działających na konkretne rodzaje grzybów. Można również zastosować terapię z wykorzystaniem leków doustnych, które stosuje się w przypadku zaawansowanej choroby.

Zabiegi na skórę głowy

Leczenie łysienia wywołanego przez grzybicę skóry głowy można prowadzić za pomocą kilku zabiegów. Pomocne będą również różnego rodzaju wcierki i maski stymulujące wzrost włosów. Najczęstszy zabieg wykonywany na skórę głowy to mezoterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą kaniuli lub specjalnego pistoletu odżywczych mieszanek pod skórę. Substancje te pobudzają porost włosów i odżywiają skórę. Dobroczynne działanie wykazuje również terapia promieniami UV. Wszystkie zabiegi są wykonywane w seriach w określonych odstępach czasu. Szczegółowy plan zabiegów ustala trycholog na podstawie indywidualnych uwarunkowań pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Domowe sposoby

Wszelkie domowe sposoby powinno konsultować się z lekarzem prowadzącym. Tylko dobrze dobrana kuracja pozwoli pozbyć się problemu. Pacjenci z grzybicą muszą zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację skóry głowy. Głowę trzeba myć regularnie, ale jednocześnie niezbyt często, ponieważ częste mycie głowy może bowiem przesuszyć i podrażnić skórę. Zwrócić trzeba uwagę również na jakość używanych kosmetyków, które powinny mieć naturalny skład.

Bardzo ważnym elementem jest częste pranie ręczników i pościeli. Grzebienie, szczotki i inne akcesoria również należy często czyścić. Pozwoli to uniknąć zarażenia innych domowników oraz przyspieszy leczenie choroby.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz