Skip to main content

Na temat włosów są setki ciekawostek, a o większości nie mamy nawet pojęcia. Niektóre z nich nie mają żadnego znaczenia w pielęgnacji włosów, a inne odgrywają ważną rolę. Poznajmy zatem sekrety anatomii włosów oraz 10 ciekawostek na ich temat.

Występowanie włosów

Włosy to wytwór naskórka, który występuje na całej powierzchni skóry, oprócz wewnętrznej stroni dłoni, podeszwy stóp i zgięć stawów. Włos wyrasta z zagłębienia skóry zwanego mieszkiem włosowym. Współcześnie rolą włosów jest głównie funkcja estetyczna. Mieszek włosowy jest zbudowany z zewnętrznej części łącznotkankowej i wewnętrznej nabłonkowej. Te dwie warstwy oddziela cienka błona podstawna, która pozostaje w mieszku włosa. Szybkość wzrostu włosa jest uzależniona od wieku, płci i indywidualnych uwarunkowań. Włosy rosną przeciętnie jeden cm w ciągu miesiąca.

Budowa włosów

Włosy są zbudowane z 3 podstawowych warstw. Pierwszą z nich jest warstwa zewnętrzna przyjmująca postać cienkiej osłonki. Druga to warstwa środkowa, czyli kora włosa. Trzecią wewnętrzną warstwę stanowi rdzeń. Każdy dobrze rozwinięty włos ma korzeń, który jest umieszczony w mieszku włosowym. Najważniejszą częścią korzenia jest macierz, która zawiera żywe komórki włosa. To właśnie tutaj zachodzą intensywne procesy metaboliczne. Zachodzi tutaj podział, który prowadzi do wypychania starych komórek ku górze. Miejsce starych komórek zajmują nowe, które za jakiś czas również czeka proces obumierania. Widoczna część włosa to trzon, który jest zbudowany z martwych komórek. Wnętrze włosa to keratyna, czyli bogate w siarkę białko. Więcej na temat budowy włosów znajdziesz w tym artykule Budowa włosa – skład chemiczny, gdzie powstaje włos?

Cykl rozwoju włosa

Wzrost włosa następuje w brodawce włosowej i charakteryzują go 3 fazy. Cykl wzrostu włosa w ciągu życia powtarza się wielokrotnie, natomiast kolejność poszczególnych faz jest zawsze taka sama. Cykle w sąsiednich mieszkach są przesunięte w czasie, dzięki czemu owłosienie pojawia się regularnie.

Jaka jest maksymalna ilość włosów na głowie?

Człowiek rodzi się z określoną ilością mieszków włosowych. Największą ilość mieszków mają zazwyczaj blondyni, a najmniej osoby o rudym zabarwieniu włosa. Środkową pozycję w tym zestawieniu zajmują bruneci. Średnia ilość włosów na głowie człowieka to 100-150 tysięcy. Ich zagęszczenie na 1 cm2 wynosi od 150 do 750 włosów.

Czy przyczyną wypadania włosów są tylko choroby?

Przyspieszenie wypadania włosów może mieć wiele różnych przyczyn. Zaliczymy do nich problemy z tarczycą, nowotwory, anemię i infekcje. Wypadanie włosów może zostać wywołane również przez niedobory minerałów lub zmiany hormonalne w czasie ciąży czy menopauzy. Łysienie może być spowodowane przez nieodpowiednią dietę, odchudzanie, stres czy nie odpowiednią pielęgnację. Sprawdź pozostałe przyczyny wypadania włosów.

Skąd wynika kolor włosów?

Kolor włosów wynika z barwnika, jakim jest melanina. Jeśli melanina przyjmie formę rozproszoną, to włosy mają jasny kolor. Proporcje melaniny mogą stworzyć nawet 50 kolorów włosów.

kolor włosów

Czy włos może utrzymać ciężar większy od jego wagi?

Często przekazywaną ciekawostką na temat włosów jest ich trwałość. Zdrowy, gruby włos może wytrzymać obciążenie nawet 250 gramów. Włos natomiast waży 1/1000 grama. Trwałość włosów jest związana z czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

Zdrowe włosy mogą rozciągać się do jednej trzeciej swojej długości i zmienić objętość do 20% swojej średnicy – ​​co czyni je mocniejszymi od np. drutu miedzianego o tej samej średnicy.

Ile waży włos? Jeden włos waży średnio 0,62 miligrama, co oznacza, że 100 tysięcy włosów na głowie waży około 62 gramy.

Funkcja włosów

Włosy mają również funkcję izolatora ciepła, chroniąc przed utratą ciepła z organizmu. Włosy na skórze głowy mogą stanowić nawet 40% całkowitej izolacji cieplnej ciała, a osoby łysiejące są bardziej narażone na utratę ciepła.

Jak nazywa się nauka o włosach?

Dziedzina medycyny zajmująca się diagnozą i leczeniem problemów związanych z włosami to trychologia. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa trikhos (włos) i logos (nauka). Lekarz trycholog bada przyczyny wypadania lub osłabienia włosów i wdraża odpowiednie leczenie.

Czy każdy włos jest zbudowany tak samo?

Każdy włos jest zbudowany z łodygi i korzenia umieszczonego w mieszku włosowym. Ciekawostką jest to, że w zależności od rodzaju włosów mają one odmienny kształt w przekroju poprzecznym. Proste włosy mają okrągły przekrój, faliste przyjmują postać elipsy, a kręcone charakteryzuje spłaszczony owal.

Czy włosy są żywe?

Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka włosowa. To właśnie w niej odbywają się wszystkie procesy stymulujące wzrost włosów. Pozostała część włosa jest martwa i tworzą ją zrogowaciałe komórki keratynowe.

Włosy a percepcja kolorów

Okazuje się, że włosy mogą wpływać na percepcję kolorów. Osoby z ciemnymi włosami mają tendencję do postrzegania kolorów ciemniejszych i bardziej nasyconych niż osoby z jasnymi włosami.

Genetyka przyczyną rudych włosów

Naturalnie rude włosy ma tylko 4% populacji całego świata. Informacja na temat koloru włosów jest zapisana genetycznie i przekazywana przez rodziców. Co ciekawe żaden z rodziców nie musi być rudy. Gen rudości u wielu osób jest uśpiony, ponieważ przegrywa z innymi kolorami. Włosy rude siwieją wolniej niż pozostałe kolory.

Włosy są niezwykle cennym źródłem materiału genetycznego, ponieważ są bogate w DNA. Dzięki temu można z nich pozyskiwać próbki DNA w celu ustalenia ojcostwa, identyfikacji kryminalnej czy analizy genetycznej. Badanie DNA z włosów polega na izolacji i amplifikacji materiału genetycznego, a następnie porównaniu jego sekwencji z innymi próbkami.

Włosy a kultura

Włosy od wieków stanowiły ważny element kultury i symbolizowały różne wartości i znaczenia. W średniowieczu długie włosy uważane były za symbol piękna i kobiecości, a krótkie włosy za symbol męskości i służby wojskowej. W niektórych kulturach, takich jak hinduska czy skandynawska, włosy są wciąż traktowane jako element kultu religijnego i są poddawane specjalnym rytuałom.

Różne kultury mają różne podejścia do pielęgnacji i stylizacji włosów. Na przykład w Japonii kręcone włosy uważane są za nieatrakcyjne, a w Afryce włosy bywają ozdabiane kolorowymi perełkami i tkaninami. W Chinach modne są włosy bardzo długie, a w Europie modne bywają krótkie fryzury.

Ilość włosów na całym ciele człowieka

U człowieka może znajdować się nawet 5 milionów mieszków włosowych. Ich ilość jest zapisana w genach i zostanie ukształtowana na etapie życia płodowego. Każdy mieszek włosowy w ciągu całego życia wyprodukuje 20-30 kosmyków.

Ciekawostek na temat włosów jest bardzo dużo. Każdy włos zawiera w sobie wiele informacji, które są przekazywane genetycznie. Ogromny wpływ na stan i kondycję włosów ma codzienna pielęgnacja. Warto również zwrócić uwagę na dietę i tryb życia.

 

4.9/5 - (9 głosów)

Zostaw komentarz