Skip to main content
Na temat włosów są setki ciekawostek, a o większości nie mamy nawet pojęcia. Niektóre z nich nie mają żadnego znaczenia w pielęgnacji włosów, a inne odgrywają ważną rolę. Poznajmy zatem sekrety anatomii włosów oraz 10 ciekawostek na ich temat.

Występowanie włosów

Włosy to wytwór naskórka, który występuje na całej powierzchni skóry, oprócz wewnętrznej stroni dłoni, podeszwy stóp i zgięć stawów. Włos wyrasta z zagłębienia skóry zwanego mieszkiem włosowym. Współcześnie rolą włosów jest głównie funkcja estetyczna. Mieszek włosowy jest zbudowany z zewnętrznej części łącznotkankowej i wewnętrznej nabłonkowej. Te dwie warstwy oddziela cienka błona podstawna, która pozostaje w mieszku włosa. Szybkość wzrostu włosa jest uzależniona od wieku, płci i indywidualnych uwarunkowań. Włosy rosną przeciętnie jeden cm w ciągu miesiąca.

Budowa włosów

Włosy są zbudowane z 3 podstawowych warstw. Pierwszą z nich jest warstwa zewnętrzna przyjmująca postać cienkiej osłonki. Druga to warstwa środkowa, czyli kora włosa. Trzecią wewnętrzną warstwę stanowi rdzeń. Każdy dobrze rozwinięty włos ma korzeń, który jest umieszczony w mieszku włosowym. Najważniejszą częścią korzenia jest macierz, która zawiera żywe komórki włosa. To właśnie tutaj zachodzą intensywne procesy metaboliczne. Zachodzi tutaj podział, który prowadzi do wypychania starych komórek ku górze. Miejsce starych komórek zajmują nowe, które za jakiś czas również czeka proces obumierania. Widoczna część włosa to trzon, który jest zbudowany z martwych komórek. Wnętrze włosa to keratyna, czyli bogate w siarkę białko. Więcej na temat budowy włosów znajdziesz w tym artykule Budowa włosa – skład chemiczny, gdzie powstaje włos?

Cykl rozwoju włosa

Wzrost włosa następuje w brodawce włosowej i charakteryzują go 3 fazy. Cykl wzrostu włosa w ciągu życia powtarza się wielokrotnie, natomiast kolejność poszczególnych faz jest zawsze taka sama. Cykle w sąsiednich mieszkach są przesunięte w czasie, dzięki czemu owłosienie pojawia się regularnie. Wyróżniamy 3 fazy wzrostu włosa:

  • anagen, czyli aktywna faza wzrostu włosa w mieszku. Macierz dokonuje wtedy intensywnego podziału. Czas trwania tej fazy jest uwarunkowany genetycznie i może trwać od 2 do nawet 7 lat. Na zdrowej owłosionej skórze głowy 90% włosów powinno znajdować się w fazie wzrostu.
  • katagen, czyli faza zanikania. To wyjątkowo krótka faza, która trwa od 14 do 21 dni. W korzeniu włosa zachodzą wtedy procesy przebudowy. Macierz włosa zanika, a włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. Na głowie około 3% włosów znajduje się w tej fazie.
  • telogen, czyli faza wypadania. Włos jest już całkowicie zrogowaciały i nie zachodzą w nim żadne procesy. Faza trwa od 30 do 90 dni, a jej końcowym etapem jest wypadnięcie włosa. W tej fazie znajduje się około 13% włosów.

Jaka jest maksymalna ilość włosów na głowie?

Człowiek rodzi się z określoną ilością mieszków włosowych. Największą ilość mieszków mają zazwyczaj blondyni, a najmniej osoby o rudym zabarwieniu włosa. Środkową pozycję w tym zestawieniu zajmują bruneci. Średnia ilość włosów na głowie człowieka to 100-150 tysięcy. Ich zagęszczenie na 1 cm2 wynosi od 150 do 750 włosów.

Czy przyczyną wypadania włosów są tylko choroby?

Przyspieszenie wypadania włosów może mieć wiele różnych przyczyn. Zaliczymy do nich problemy z tarczycą, nowotwory, anemię i infekcje. Wypadanie włosów może zostać wywołane również przez niedobory minerałów lub zmiany hormonalne w czasie ciąży czy menopauzy. Łysienie może być spowodowane przez nieodpowiednią dietę, odchudzanie, stres czy nie odpowiednią pielęgnację. Sprawdź pozostałe przyczyny wypadania włosów.

Skąd wynika kolor włosów?

Kolor włosów wynika z barwnika, jakim jest melanina. Jeśli melanina przyjmie formę rozproszoną, to włosy mają jasny kolor. Proporcje melaniny mogą stworzyć nawet 50 kolorów włosów.

kolor włosów

Czy włos może utrzymać ciężar większy od jego wagi?

Często przekazywaną ciekawostką na temat włosów jest ich trwałość. Zdrowy, gruby włos może wytrzymać obciążenie nawet 250 gramów. Włos natomiast waży 1/1000 grama. Trwałość włosów jest związana z czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

Funkcja włosów

Współcześnie człowiek traktuje włosy jako ozdobę. Owłosienie pełni jednak funkcję termoregulacyjną oraz ochronną. Obecnie człowiek ograniczył jednak te funkcje.

Jak nazywa się nauka o włosach?

Dziedzina medycyny zajmująca się diagnozą i leczeniem problemów związanych z włosami to trychologia. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa trikhos (włos) i logos (nauka). Lekarz trycholog bada przyczyny wypadania lub osłabienia włosów i wdraża odpowiednie leczenie.

Czy każdy włos jest zbudowany tak samo?

Każdy włos jest zbudowany z łodygi i korzenia umieszczonego w mieszku włosowym. Ciekawostką jest to, że w zależności od rodzaju włosów mają one odmienny kształt w przekroju poprzecznym. Proste włosy mają okrągły przekrój, faliste przyjmują postać elipsy, a kręcone charakteryzuje spłaszczony owal.

Czy włosy są żywe?

Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka włosowa. To właśnie w niej odbywają się wszystkie procesy stymulujące wzrost włosów. Pozostała część włosa jest martwa i tworzą ją zrogowaciałe komórki keratynowe.

Genetyka przyczyną rudych włosów

Naturalnie rude włosy ma tylko 4% populacji całego świata. Informacja na temat koloru włosów jest zapisana genetycznie i przekazywana przez rodziców. Co ciekawe żaden z rodziców nie musi być rudy. Gen rudości u wielu osób jest uśpiony, ponieważ przegrywa z innymi kolorami. Włosy rude siwieją wolniej niż pozostałe kolory.

Ilość włosów na całym ciele człowieka

U człowieka może znajdować się nawet 5 milionów mieszków włosowych. Ich ilość jest zapisana w genach i zostanie ukształtowana na etapie życia płodowego. Każdy mieszek włosowy w ciągu całego życia wyprodukuje 20-30 kosmyków.

Ciekawostek na temat włosów jest bardzo dużo. Każdy włos zawiera w sobie wiele informacji, które są przekazywane genetycznie. Ogromny wpływ na stan i kondycję włosów ma codzienna pielęgnacja. Warto również zwrócić uwagę na dietę i tryb życia.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.