Skip to main content

Delikatne, piękne lśniące i mocne włosy są marzeniem wielu osób. Zarówno czynniki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja, jak i uwarunkowania genetyczne przyczyniają się do osłabienia mieszków włosowych i ich wypadania. Na szczęście z pomocą przychodzi pielęgnacja za pomocą olejowania. To praktyka znana od setek lat. Ten trend pielęgnacyjny stosowany regularnie znacznie poprawia kondycję włosów i sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia.

Czy warto olejować włosy?

Włosy to znak rozpoznawczy każdej osoby. Bardzo ważne, aby w szczególny sposób o nie zadbać, a jednym z pielęgnacyjnych kroków, które warto regularnie wykonywać, jest właśnie olejowanie. Ta tradycyjna metoda była stosowana już przez Hinduski i mieszkanki starożytnego Egiptu, aby ochronić włosy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Olejowanie włosów jest nakładaniem na nie naturalnych olejków. Regularnie przeprowadzany zabieg wyróżnia się wieloma zaletami. Olej ochrania pasemka włosów przed dużą utratą wilgoci. Pomaga im także naturalnie się układać i nadaje piękny połysk. Nie należy się jednak obawiać, że poprzez tę technikę włosy zaczną się szybciej przetłuszczać. Olejowanie ma również za zadanie uregulowanie produkcji sebum.

Systematyczne olejowanie przyczynia się do wzmocnienia cebulek i przyspiesza porost włosów. Jest to jedna ze skuteczniejszych technik w walce z łupieżem, podrażnieniem i stanami zapalnymi skóry. Po zakończonej terapii olejem włosy rozczesują się w łatwiejszy sposób, są miękkie, sprężyste i zregenerowane. Poza widocznymi korzyściami, taki domowy rytuał to także doskonały sposób na poprawę samopoczucia.

Czym olejować włosy?

Olejowanie włosów może z początku wydawać się skomplikowanym procesem. Tak naprawdę jest jednak prostą kuracją. Pierwszym etapem jest wybór właściwego olejku. Źle dopasowany może obciążyć włosy, przetłuścić je albo powodować, że będą się nadmiernie puszyć.

Olej powinien być dobierany ze względu na porowatość włosów, która określa sposób odchylenia łusek włosa. Funkcjonuje podział na trzy rodzaje porowatości – niski, średni i wysoki. Jedną z technik, która pozwala poznać porowatość włosów, jest wlanie do szklanki wody, wrzucenie do niej włosa i obserwowanie, jak się zachowuje. Włos, który w szybki sposób opada na dno, oznacza, że włosy są wysokoporowate. Włos wyróżniający się niską porowatością utrzymuje się na powierzchni, a ten o średniej będzie pomiędzy.

Włosy niskoporowate charakteryzują się domkniętymi łuskami, gładką i lśniącą strukturą. To rodzaj włosów, który sprawia najmniej problemów pod kątem pielęgnacji. Włosy niskoporowate wyróżniają się najczęściej grubością i sztywnością. W efekcie są trudniejsze do stylizowania. Prawidłowa pielęgnacja takiego rodzaju włosów opiera się na efekcie zwiększenia objętości i odbiciu ich od nasady. Taki typ włosów będzie lubił się z olejami nasyconymi. Warto więc wybrać olej lniany, rycynowy, słonecznikowy, kokosowy, masło shea oraz babassu.

W przypadku włosów wysokoporowatych wyróżniają się odchylonymi łuskami, bardziej matowymi i uwrażliwionymi. Rozchylenie łuski powoduje, że włosy są podatne na wpływ czynników zewnętrznych i temperaturę. Zwykle bywają kruche, szorstkie i łamliwe. Charakteryzują się znacznym przesuszeniem na końcu lub od połowy swojej długości. Mają również tendencję do puszenia się w kontakcie z wilgotnym powietrzem. W przypadku włosów wysokoporowatych rekomendowane są olejki wielonienasycone, m.in. olej lniany, konopny, z pestek dyni, z orzechów włoskich oraz olej z czarnuszki.

Włosy średnioporowate mają natomiast delikatnie odchylone łuski. Włosy są cienkie i delikatne z tendencją do elektryzowania się, falowania i puszenia pod wpływem wilgoci. Są także podatne na stylizowanie. Wymagają odbudowy, wzmocnienia i ochrony. Do włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje jednonienasycone. Sprawdzi się np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej rycynowy, sezamowy, ze słodkich migdałów, rzepakowy oraz arganowy. Wykonaj test online na porowatość włosów.

W jaki sposób olejować włosy?

Nie ma jednej uniwersalnej metody mówiącej o tym, jak olejować włosy w poprawny sposób. Wyróżnia się wiele sposobów, które nie u każdego sprawdzą się tak samo dobrze. Pierwszym krokiem do sukcesu jest nieustanne próbowanie, sprawdzanie i modyfikowanie, aby w końcu znaleźć ulubioną technikę. Olejowanie włosów można dokonywać poprzez nakładanie składników na całą długość łącznie ze skalpem, od ucha do końca lub nakładanie oleju wyłącznie na same końcówki. Warto przetestować każdy ze sposobów i wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadać.

Olejowanie włosów na sucho jest jedną z prostszych technik, od której proces zaczyna większość kobiet. Jej plusem jest to, że bardzo łatwo można spostrzec, które partie włosów zostały pokryte olejem. Aby wykonać taki zabieg, należy 2 -3 łyżki wybranego oleju rozetrzeć w dłoniach, a następnie rozprowadzić go na pasmach. Olej aplikuje się na nieumyte włosy. Nie powinny one jednak być obciążone kosmetykami do stylizacji.

Olejowanie włosów na mokro jest natomiast metodą, w której olej nakłada się równomiernie na wilgotne pasma. Włosy należy lekko odsączyć z nadmiaru wody za pomocą bawełnianego ręcznika. Włosy ociekające wodą sprawią, że rozrzedza ona olej, który straci swoje właściwości.

Olejowanie włosów z wykorzystaniem hydrolatu lub mgiełki jest techniką zbliżoną do tej przeprowadzanej na mokro. Kosmyki włosów trzeba wcześniej spryskać ulubionym preparatem, a następnie zaaplikować olej na nich, dokładnie go rozprowadzając. Hydrolat stanowi ochronę przed znacznym obciążeniem włosów.

Olejowanie na odżywkę polega natomiast na nałożeniu na suche lub wilgotne włosy oleju, a następnie użyciu odżywki. Można także wykonać tę czynność w odwrotnej kolejności. W tym celu początkowo stosuje się odżywkę, a później olej. Trzecie rozwiązanie polega na zmieszaniu produktów i nałożeniu całości na włosy.

Olejowanie w misce wymaga wlania do miski niewielkiej ilości wybranego oleju. Następnie należy zanurzyć włosy w miksturze na minutę lub dwie. W taki sposób olej będzie równomiernie osadzony na włosach i dokładnie je pokryje.

W jaki sposób zmywać olej i co ile olejować włosy?

Optymalna terapia zalecana jest do wykonywania 1 – 2 razy w tygodniu. Bardzo istotna jest regularność, ponieważ dopiero wtedy można zauważyć rezultaty. Włosy suche i zniszczone potrzebują więcej uwagi. W przypadku włosów zdrowych natomiast nie muszą być aż tak często olejowane.

Zmycie preparatu po 10 – 15 minutach nie da żadnych efektów. Potrzeba czasu, aby olej przedostał się do mieszków włosa. Kwestia trzymania oleju na włosach jest tak samo indywidualna, jak częstotliwość olejowania. Olej na całych włosach można trzymać nawet parę godzin. W przypadku olejowania skalpu należy zmyć olej po 1 – 2 godzinach. W celu przyspieszenia działania preparatu warto nałożyć na głowę foliowy czepek lub czapkę. Na skutek wysokiej temperatury olej będzie pracował dużo szybciej.

Połączenie oleju z aplikacją odżywki jest najlepszym sposobem na zmycie substancji z włosów. W tym celu zaczyna się od spłukania oleju dużą ilością ciepłej wody. Następnie aplikuje się na włosy emolientową odżywkę i delikatnie wmasowuje lub wczesuje szczotką produkt. Po upływie kilku minut spłukuje się włosy ciepłą wodą.

Jakich błędów unikać podczas olejowania?

Podczas olejowania tak, jak przy każdej innej czynności mogą zdarzyć się błędy, które wpłyną na brak pozytywnych efektów, a nawet mogą pogorszyć kondycję włosów. Do najczęstszych z nich zalicza się m.in.:

  • Wybór niewłaściwego oleju – odpowiedni olej jest niezbędny do tego, aby czerpać korzyści z danego zabiegu. Warto wykonać test porowatości włosów i wybrać właściwy olej.
  • Aplikowanie niewłaściwej ilości oleju – na początku należy szczególnie nakładać olej – nie za mało i nie za dużo. Zła aplikacja może spowodować, że finalnie trzeba będzie umyć włosy 2 – 3 razy, poświęci się pielęgnacji zbyt dużo czasu, a efekty nie będą widoczne.
  • Brak systematyczności – aby olejowanie przyniosło rezultaty, musi być wykonywane systematycznie. Nieregularne sięganie po olej sprawi, że nie uzyska się spektakularnych efektów.
5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz