Skip to main content

Odpowiednia pielęgnacja włosów to doskonale znany temat, o którym każdy z nas wiele wie. Często jednak zdarza się tak, że podstawowa pielęgnacja włosów nie jest wystarczająca i stają się one matowe, suche oraz twarde. Problem porowatości włosów może skutecznie utrudniać prawidłowe funkcjonowanie i układanie fryzury.

Co to jest porowatość włosów

Każdy zdrowy włos posiada powierzchnię składającą się ze szczelnie przylegających do siebie łusek. Zatrzymują one wodę we wnętrzu włosów. Wspomagają również nawilżenie i chronią włosy przed uszkodzeniem. Podwyższona porowatość występuje wtedy, gdy łuski włosów ulegają rozchyleniu. Włos staje się wówczas przesuszony i rośnie prawdopodobieństwo mechanicznych uszkodzeń. Porowatość włosów w wysokim i średnim stopniu może być uwarunkowana genetycznie. Naturalna porowatość występuje w przypadku kręconych włosów, jednak częściej spotyka się porowatość nabytą. Jest ona spowodowana niewłaściwą pielęgnacją, farbowaniem włosów, prostowaniem oraz częstym suszeniem gorącym powietrzem.

porowatość włosów

Porowatość włosów występuje w trzech stanach. W związku z tym włosy dzieli się na:

  • Niskoporowate – włosy uznawane za ogólnie zdrowe, a łuski są ściśle ułożone względem siebie. Włosy takie są odporne na wszelką stylizację, nie chcą się układać i mają problem z pochłanianiem wody. Z drugiej jednak strony, taki typ włosów jest mniej odporny na zniszczenia. Ten typ włosów uznaje się za najzdrowsze, ponieważ nie ulegają puszeniu się, elektryzowaniu, są lśniące – elementy te widać na pierwszy rzut oka. Włosy niskoporowate trudno jest więc zmoczyć, a gdy wchłoną wodę, bardzo długo schną.
  • Wysokoporowate – całkowite przeciwieństwo włosów niskoporowatych. Chłoną one wszystko z dużą łatwością i równie chętnie wszystko oddają. Są to włosy, które w bardzo łatwy sposób można zmoczyć, a wysychanie zajmuje im dosłownie chwilę. Dużą wadą takich włosów jest to, że cechują się słabą kondycją – są zniszczone, suche i łatwo się puszą.
  • Średnioporowate – stanowią mieszankę włosów niskoporowatych oraz wysokoporowatych. Jest to najczęstszy typ włosów spotykanych u wielu osób. Łatwo jednak zniszczyć dobry stan takich włosów poprzez niewłaściwą pielęgnację oraz częste farbowanie.

test na porowatość włosów

Olejowanie włosów

Tematowi porowatości włosów nierozłącznie towarzyszy ich olejowanie. Umiejętność rozpoznania porowatości włosów jest przydatna nie tylko przy wyborze oleju do włosów, ale także kupując pozostałe kosmetyki – szampony, odżywki, maseczki.

Szczególnie polecaną metodą pielęgnacji podczas problemu z porowatością włosów jest ich olejowanie. Jest to metoda polegająca na nałożeniu odpowiednio dostosowanego oleju na włosy, zabieg ten powinien trwać około 2 godzin, następnie należy dokładnie umyć włosy  szamponem. Olejowanie włosów to sprawdzony sposób na poprawę ich kondycji – dzięki temu stają się gładkie i błyszczące.

Funkcjonuje wiele metod olejowania włosów, a do podstawowych można zaliczyć olejowanie na mokro i na sucho. Ta druga polega na dokładnym nałożeniu oleju na suche włosy, przed ich umyciem. Metoda na mokro wymaga zmoczenia włosów przed aplikacją oleju.

Pojawienie się pierwszych efektów olejowania to indywidualna kwestia i uwarunkowana jest kondycją włosów. Czasem różnice można zauważyć już po pierwszym zabiegu olejowania. Zdarza się również tak, że efekty są widoczne dopiero po upływie kilku miesięcy, a nawet roku. Niektóre zmiany zachodzą w szybszym tempie, a inne nieco wolniej. Najważniejszy element stanowi dobór odpowiedniego oleju do porowatości włosów oraz konsekwencja w stosowaniu. Dowiedz się więcej na temat prawidłowego olejowania włosów.

Pielęgnacja włosów o różnym typie porowatości

Włosy o niskiej porowatości – nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, ponieważ z reguły są zdrowe i dobrze wyglądają. Najlepiej zastosować kosmetyki o lekkiej konsystencji. Zaleca się unikanie silikonów i innych „oblepiaczy”. Kosmetyki takie stosuje się najczęściej na końcówki włosów albo, w chłodniejszych, zimowych miesiącach. Stanowi to ochronę przed ocieraniem o czapkę oraz szalik. Odpowiednie olejki, które sprawdzą się w przypadku pielęgnacji włosów o niskiej porowatości to m.in. olej kokosowy, palmowy, arganowy, a także masło shea.

Włosy o średniej porowatości – należy uśrednić i umiarkować pielęgnację – używać kosmetyków lekkich oraz o bogatej konsystencji. Dobór kosmetyków przebiega na zasadzie prób i błędów, ponieważ nie do końca wiadomo, co będzie odpowiadać najlepiej konkretnej osobie. Rzadko kiedy spotyka się składniki, które w szczególny sposób szkodziłyby takim włosom. Szczególnie zaleca się wypróbowanie oleju kokosowego, macadamia oraz sezamowego.

Włosy wysokoporowate – najczęściej jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji włosów oraz używania do ich stylizacji urządzeń o zbyt wysokiej temperaturze. Są to zniszczone i widocznie suche włosy, które często się puszą i trudno je okiełznać. Bardzo dobre działanie na tego typu włosy wykazują silnie skoncentrowane kosmetyki z dużą ilością protein. Polecane są takie oleje jak ten z pestek dyni, olej konopny oraz z pestek winogron.

Konsultacja lekarska

Obserwując problem związany z włosami, nadmierną łamliwością, kruchością oraz puszeniem się, warto skorzystać również z konsultacji trychologicznej. Czasami to, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się niegroźnym problemem, może mieć swoją przyczynę zupełnie w innym miejscu. Warto więc poznać na początku przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie oraz pielęgnację, którą ułatwi konsultacja lekarska.

Podczas wizyty zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie trichoskopowe, które stanowi podstawę w diagnozowaniu chorób skóry głowy.

Dieta – podstawa w pielęgnacji

Podstawowy element, który wpływa na kondycję włosów to przede wszystkim dieta. Powinna ona być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby zapewnić skórze, włosom oraz paznokciom zdrowy wygląd. Dieta powinna składać się z produktów bogatych w biotynę, miedź, cynk oraz selen. Duże znaczenie mają również witaminy A oraz E, ponieważ pozytywnie wpływają na skórę, z której to wyrasta włos.

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna?

Właściwa pielęgnacja włosów w bezpośredni sposób przyczynia się do ich zdrowego wyglądu. Stosując niewłaściwie dobrane kosmetyki lub urządzenia które generują wysoką temperaturę, bardzo łatwo można uszkodzić włosy, powodując problem wysokiej porowatości, puszenia się oraz trudności z układaniem. Warto pamiętać, aby dobierać kosmetyki do odpowiedniego rodzaju porowatości włosów – w przeciwnym razie będą one nieskuteczne.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz