Skip to main content

Przerzedzone włosy to problem natury zdrowotnej i estetycznej, który dotyczy większości społeczeństwa. Gęste i zdrowe włosy to jeden z głównych atrybutów wyglądu, a ich wypadanie to naturalny proces zachodzący w organizmie. Każdego dnia utracie ulega około 100 – 150 włosów, jeśli jednak utracie ulega znacznie więcej pasm i przed dłuższy czas oznacza to, że mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów.

Wpływ fazy wzrostu włosów na ich wypadanie

Włosy posiadają skomplikowaną budowę, która składa się z łodygi, korzenia włosa oraz mieszka, który stymuluje wzrost włosów. Znajduje się on w środkowej warstwie skóry, która otrzymuje odżywienie poprzez bogato unaczynioną brodawkę. Ilość owłosienia każdego człowieka jest różna, jednak zazwyczaj szacuje się, że jest to około 85 tys. Do 140 tys. włosów, a rozwój mieszków włosowych rozpoczyna się już podczas pierwszych miesięcy życia płodowego. Podczas gdy płód ma około 60 dni, zaczynają powstawać pierwsze mieszki włosowe.

Wzrost włosa nie trwa ciągle, charakteryzują go bowiem trzy różne fazy, które nieustannie się powtarzają – faza wzrostu, zaniku oraz wypadania. Podczas pierwszej fazy wzrostu komórki mieszka włosowego dokonują bardzo intensywnego podziału, aby później produkować nowy włos. Długość trwania fazy wzrostu jest uzależniona od uwarunkowań genetycznych i trwa on zazwyczaj od 2 do 7 lat. Zdrowy człowiek posiada około 90% włosów znajdujących się w fazie wzrostu. Po pierwszym etapie następuje faza zaniku, która trwa od 14 do 21 dni, a podczas tego okresu w korzeniu włosa dochodzi do procesów przebudowy. Przeciętny człowiek posiada około 3% włosów skóry głowy w tej fazie.

przerzedzone włosy na czubku głowy

Ostatnia faza dotyczy przede wszystkim włosów całkowicie zrogowaciałych, w których nie zachodzi proces przemiany materii. Po upływie około 30 – 90 dni cebulka włosa traci swoją grubość i dochodzi do jej powolnego wypadnięcia podczas mycia lub szczotkowania głowy. W tej  fazie stary włos ulega wypchnięciu przez nowy.

Przerzedzone włosy – jakie są przyczyny?

Przyczyny przerzedzania włosów są bardzo różne i często wynikają z efektów oddziaływania zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadających włosów jest niezdrowa dieta. Niewłaściwy sposób odżywiania skutkuje niedoborem witamin i minerałów, które budują strukturę włosa. Do najważniejszych witamin zalicza się:

  • witaminę A, która chroni włosy przed przesuszeniem i rozdwajaniem. Witamina A poprawia skład chemiczny lipidów wytwarzanych przez gruczoły łojowe, które mają za zadanie nawilżać pasma i chronić je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Źródłem witaminy A są przede wszystkim dynia, brokuły, kapusta, jarmuż, morele, pomarańcze oraz wątróbka;
  • witaminę E niwelującą działanie wolnych rodników. Przyspiesza ona porost włosów poprzez stymulowanie podziałów komórkowych macierzy włosa, budujących jego łodygę;
  • witaminę H (biotynę), która zapobiega wypadaniu włosów;
  • do grupy cennych minerałów zalicza się natomiast cynk, żelazo, miedź oraz jod.

Źle dobrana pielęgnacja to także czynnik, który znacznie przyczynia się do utraty włosów. Częste suszenie, prostowanie, tapirowanie, kręcenie, ciasne kucyki, warkocze, wysokie upięcia, farbowanie, czy rozjaśnianie – to wszystko przyczynia się do podrażnienia skóry głowy oraz mieszków włosowych, co powoduje ich znaczne osłabienie i w rezultacie sprawia, że włosy stają się słabsze i rzadsze.

Przerzedzone włosy mogą być także zwiastunem poważnej choroby, dlatego objawu tego nie można lekceważyć. Gdy na skórze głowy pojawią się przerzedzone miejsca, warto zasięgnąć porady specjalisty. Dermatolog powinien być pierwszą osobą, po której radę się udamy. Specjalista pomoże rozpoznać przyczynę utraty włosów np. niedobór żelaza, problemy z tarczycą, problemy hormonalne, skutki uboczne niektórych leków, stres, anemię lub niewłaściwą pielęgnację.

Czytaj również: 3 najpopularniejsze choroby skóry głowy

Dodatkowo, istnieją również czynniki wewnętrzne, które mogą przyczynić się do przerzedzenia włosów. Jednym z nich jest choroba tarczycy. Tarczyca jest gruczołem endokrynnym, który produkuje hormony, które wpływają na metabolizm organizmu, w tym na procesy wzrostu i utrzymania zdrowia włosów. Jeśli poziom hormonów tarczycy jest zaburzony, może to prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a także do zmniejszenia ich grubości i objętości.

Kolejną przyczyną przerzedzenia włosów może być stres. Podczas stresu organizm wytwarza hormon kortyzol, który może wpłynąć na wydłużenie fazy zaniku włosów, co z kolei może prowadzić do ich wypadania. Ponadto, stres może wpływać na nasze nawyki żywieniowe, a to z kolei może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia włosów.

Niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy lub łysienie plackowate, mogą również powodować przerzedzenie włosów. W przypadku tych chorób, układ odpornościowy atakuje nie tylko patogeny, ale także własne komórki organizmu, w tym komórki mieszków włosowych.

Właściwa pielęgnacja włosów

Aby zapobiec przerzedzeniu włosów, ważna jest właściwa pielęgnacja. Należy unikać silnych środków chemicznych, takich jak farby do włosów, które mogą uszkodzić strukturę włosa. Wskazane jest stosowanie naturalnych kosmetyków, które zawierają składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały.

Regularne mycie włosów jest również ważne, ponieważ zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się łoju na skórze głowy, co może prowadzić do wypadania włosów. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste mycie włosów może prowadzić do ich wysuszenia i uszkodzenia. Zalecane jest mycie włosów co 2-3 dni.

Ważne jest również dbanie o swoją dietę i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Należy spożywać produkty bogate w witaminy i minerały, takie jak warzywa i owoce, orzechy, ryby i drób.

Przeszczep włosów jako skuteczna metoda leczenia łysienia

Nowoczesne zabiegi przeszczepu włosów metodą FUE to jedne z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemów z wypadającymi włosami. Zabieg umożliwia transplantację włosów z okolicy dawczej za pomocą specjalnych, niedużych rozmiarów igieł punkcyjnych do miejsc, które dotknięte są łysieniem. Podczas zabiegu lekarz pobiera mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza, aby następnie dokonać oceny jakości pobranych graftów i przygotować je do umieszczenia w strefie biorczej.

Przeszczep włosów FUE

Podczas przeprowadzania zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, które pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Metoda przeszczepu włosów jest możliwa u osób, które nie straciły owłosienia całkowicie i można pobrać od nich materiał do przeszczepu. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy borykają się z łysieniem androgenowym i pragną zagęścić włosy lub pozbyć się kłopotliwych zakoli. Zabieg ten jest praktycznie bezinwazyjny i można go wykonać u wielu grup społeczności.

Zostaw komentarz