Skip to main content

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet i mężczyzn jest łysienie telogenowe. Łysienie wywołane jest przez wydłużenie fazy spoczynku włosów. Przyczyną łysienia telogenowego są zaburzenia równowagi organizmu, np. zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, stres czy współistniejące choroby. Podczas leczenia najważniejsze jest wykrycie przyczyny problemu i jej usunięcie. Wdrożenie skutecznego leczenia oznacza regenerację włosów i zniknięcie przerzedzeń w ciągu kilkunastu miesięcy.

Co to jest telogenowe wypadanie włosów?

Telogenowe wypadanie włosów to rodzaj wypadania włosów, który jest spowodowany zmianami w cyklu wzrostu włosów. Normalnie, włosy rosną przez okres od 2 do 6 lat, a następnie przechodzą w fazę spoczynku, zwanej fazą telogenu. W fazie tej włosy są luźno przyczepione do skóry głowy i po około 3 miesiącach wypadają naturalnie, aby ustąpić miejsca nowym włosom. U osób z telogenowym wypadaniem włosów, znaczna liczba włosów wchodzi w fazę spoczynku i wypadają w tym samym czasie, co powoduje widoczne przerzedzenie włosów.

Jak wygląda cykl wzrostu włosa?

Włosy ulegają ciągłej i cyklicznej wymianie, a cykl wzrostu składa się z 2 głównych faz. Faza wzrostu to anagen, a faza spoczynku to telogen.  Na głowie człowieka włosy znajdują się w różnych fazach cyklu, dzięki czemu wszystkie włosy ciągle rosną. Telogen to faza, w której dochodzi do spoczynku, zahamowania wzrostu i wypadania włosa. Najdłużej trwa faza wzrostu i wynosi od 2 do 5 lat. U młodego człowieka w tej fazie jest aż 90% włosów na głowie. Faza spoczynku trwa zaledwie kilka tygodni. Dowiedz się więcej o strukturze włosa w artykule Budowa włosa – skład chemiczny, gdzie powstaje włos?

W normalnych warunkach w fazie spoczynku znajduje się co dziesiąty włos. U niektórych pacjentów na skutek różnorodnych zaburzeń nawet 80% włosów może być w fazie telogenu. Zaburzenia w fazie włosów są widoczne gołym okiem i objawiają się łysieniem.

Łysienie telogenowe – przyczyny?

Lekarze podają, że łysienie telogenowe ma wiele przyczyn, które są bardzo różnorodne. Jedną z przyczyn są zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy lub zaburzenia poziomu hormonów po porodzie. Częstą przyczyną jest przyjmowanie różnego rodzaju leków, do których zaliczymy retinoidy, beta-blokery, leki przeciwpadaczkowe lub przeciwtarczycowe. Przyczyną łysienia jest szeroko pojęte naruszenie równowagi organizmu. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku chorób: autoimmunologicznych, zakaźnych, przewlekłych (np. HIV), cukrzyca. Duże znaczenie ma styl życia i stres. Stany przewlekłego stresu oznaczają bowiem wydzielanie przez organizm substancji mających negatywny wpływ na stan włosów.

Łysienie telogenowe

Warunkiem zdrowych włosów jest zrównoważona dieta pozbawiona fast foodów, nadmiaru cukru, używek i papierosów. Witaminy i minerały zawarte w diecie zatroszczą się o zdrowie włosów i powstrzymają wypadanie. Na łysienie telogenowe bardziej narażone są kobiety. U kobiet częściej dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Choroba może wystąpić u osób w każdym wieku, nawet u małych dzieci. Najbardziej narażone są jednak osoby powyżej 30 roku życia. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na cykl wzrostu włosów i spowodować telogenowe wypadanie włosów, w tym:

  1. Stres fizyczny lub emocjonalny – Silny stres może wpłynąć na cykl wzrostu włosów, powodując przyspieszenie przechodzenia włosów w fazę spoczynku.
  2. Choroby i leki – Choroby takie jak choroby tarczycy, infekcje, a także leki takie jak chemioterapia, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwgrzybicze, mogą wpłynąć na cykl wzrostu włosów.
  3. Brak składników odżywczych – Brak składników odżywczych, takich jak żelazo, witaminy D i B12, a także niskokaloryczne diety lub dietetyczne ograniczenie białka, mogą wpłynąć na cykl wzrostu włosów.
  4. Hormonalne zmiany – Zmiany hormonalne związane z ciążą, menopauzą i zaburzeniami hormonalnymi mogą wpłynąć na cykl wzrostu włosów.
  5. Uszkodzenie włosów – Nadmierne stylizowanie włosów, czesanie, traktowanie chemikaliami, takimi jak farby do włosów, a także gorące narzędzia do stylizacji, takie jak prostownice i lokówki, mogą uszkadzać włosy i wpłynąć na cykl wzrostu włosów.

Objawy łysienia telogenowego

Podstawowym objawem łysienia telogenowego jest znaczne przerzedzenie włosów na głowie. Jest ono powodem do zawstydzenia, dyskomfortu, a czasem nawet wycofania z życia towarzyskiego. Pierwszy objawy to wzmożone wypadanie włosów, które można zaobserwować podczas szczotkowania włosów czy kąpieli. Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to proces całkiem normalny. Podczas łysienia telogenowego utrata włosów będzie zauważalna, a ubytki stopniowo przeistoczą się w przerzedzenie. Łysienie telogenowe to łysienie, w którym nie dojdzie do całkowitego wyłysienia. Charakterystyczne jest przerzedzenie włosów nie tylko w obrębie owłosionej skóry głowy. W łysieniu telogenowym mieszki włosowe zostają zachowane i możliwa jest całkowita regeneracja włosów.

Jak wygląda rozpoznanie choroby?

Podczas wizyty lekarz zapyta pacjenta o wszelkie zmiany będące obciążeniem dla organizmu. Silny stres, nadmiar pracy czy zła dieta mogą mieć wpływ na chorobę. Bardzo ważne jest wykrycie wszelkich chorób mogących mieć wpływ na stan i kondycję włosów.

Trycholog wykona oględziny skóry głowy pacjenta i na ich podstawie może postawić diagnozę. Można wykonać dodatkowe badania obejmujące zbadanie próbek włosów.

Leczenie łysienia telogenowego

Najistotniejsze jest usunięcie przyczyn zaburzenia równowagi w ludzkim organizmie. W większości przypadków samo usunięcie przyczyn choroby da ogromne rezultaty. Włosy zaczną samoistnie odrastać, a przerzedzenia staną się mniej widoczne. U pozostałych pacjentów możliwości terapii są dość ograniczone. Stosuje się wówczas preparaty wzmacniające włosy i stymulujące ich porost. Zaliczamy do nich szampony, wcierki, odżywki i ampułki.

Poleca się wykonanie zabiegów u trychologa:

Wspomniane zabiegi są wykonywane w kilku seriach. Trycholog dobierze odpowiedni zabieg i ustali harmonogram zabiegów.

Łysienie telogenowe a androgenowe

Łysienie telogenowe i androgenowe różnią się przyczynami, przebiegiem oraz sposobem leczenia. Łysienie telogenowe występuje zazwyczaj jako reakcja na stres lub chorobę i jest charakteryzowane równomierną utratą włosów. Jest to stan czasowy, w którym włosy zwykle odrosną po usunięciu czynnika wywołującego.

Z drugiej strony, łysienie androgenowe ma głównie podłoże genetyczne i hormonalne, prowadząc do charakterystycznych wzorów utraty włosów, takich jak zakola u mężczyzn czy przerzedzenie włosów u kobiet. Jest to stan przewlekły, a leczenie skupia się na zarządzaniu i spowolnieniu procesu utraty włosów za pomocą leków takich jak minoksydyl czy finasteryd. O ile łysienie telogenowe jest zazwyczaj reakcją na sytuacje stresowe czy choroby i może być odwrócone, o tyle łysienie androgenowe jest chronicznym stanem, którego postęp można jedynie spowolnić.

Łysienie telogenowe po COVID-19

Łysienie telogenowe po COVID-19 to zjawisko, które zostało zauważone u niektórych pacjentów, którzy przebyli zakażenie koronawirusem. W przypadku tego rodzaju łysienia, stres fizyczny spowodowany chorobą wywołuje przejście znaczącej liczby włosów w fazę spoczynkową (telogenu) cyklu wzrostu włosów, co prowadzi do ich zwiększonego wypadania.

COVID-19, jako stan zapalny i stresujący dla organizmu, może wywoływać różne reakcje, w tym łysienie telogenowe. Pacjenci zauważają nadmierną utratę włosów, zwykle kilka miesięcy po przebyciu infekcji. Warto zaznaczyć, że jest to stan tymczasowy i włosy zwykle zaczynają odrastać po kilku miesiącach. Czytaj więcej: Wypadanie włosów po COVID-19. Czym jest spowodowane?

Łysienie telogenowe – domowe sposoby

W leczeniu łysienia telogenowego bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry głowy i włosów. Należy zwrócić uwagę na jakość i skład kosmetyków używanych do higieny i stylizacji włosów. Podczas mycia włosów można wykonać delikatny masaż i unikać pocierania skóry głowy. Lepiej rozczesywać włosy suche, unikniemy wtedy ich nadmiernego wypadania. Dobrze jest ograniczyć używanie suszarki czy prostownicy, które powodują przegrzanie włosów i ich osłabienie.

Pacjent powinien unikać czynników, które mogą podrażnić skórę. Zaleca się lekkie upięcia włosów, które nie będą obciążały cebulek włosowych. Stosowanie tych rad wraz z kompleksowym leczeniem pozwoli pozbyć się choroby.

Zostaw komentarz