Skip to main content
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet i mężczyzn jest łysienie telogenowe. Łysienie wywołane jest przez wydłużenie fazy spoczynku włosów. Przyczyną łysienia telogenowego są zaburzenia równowagi organizmu, np. zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, stres czy współistniejące choroby. Podczas leczenia najważniejsze jest wykrycie przyczyny problemu i jej usunięcie. Wdrożenie skutecznego leczenia oznacza regenerację włosów i zniknięcie przerzedzeń w ciągu kilkunastu miesięcy.

Jak wygląda cykl wzrostu włosa?

Włosy ulegają ciągłej i cyklicznej wymianie, a cykl wzrostu składa się z 2 głównych faz. Faza wzrostu to anagen, a faza spoczynku to telogen.  Na głowie człowieka włosy znajdują się w różnych fazach cyklu, dzięki czemu wszystkie włosy ciągle rosną. Telogen to faza, w której dochodzi do spoczynku, zahamowania wzrostu i wypadania włosa. Najdłużej trwa faza wzrostu i wynosi od 2 do 5 lat. U młodego człowieka w tej fazie jest aż 90% włosów na głowie. Faza spoczynku trwa zaledwie kilka tygodni. Dowiedz się więcej o strukturze włosa w artykule Budowa włosa – skład chemiczny, gdzie powstaje włos?

W normalnych warunkach w fazie spoczynku znajduje się co dziesiąty włos. U niektórych pacjentów na skutek różnorodnych zaburzeń nawet 80% włosów może być w fazie telogenu. Zaburzenia w fazie włosów są widoczne gołym okiem i objawiają się łysieniem.

Łysienie telogenowe – przyczyny?

Lekarze podają, że łysienie telogenowe ma wiele przyczyn, które są bardzo różnorodne. Jedną z przyczyn są zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy lub zaburzenia poziomu hormonów po porodzie. Częstą przyczyną jest przyjmowanie różnego rodzaju leków, do których zaliczymy retinoidy, beta-blokery, leki przeciwpadaczkowe lub przeciwtarczycowe. Przyczyną łysienia jest szeroko pojęte naruszenie równowagi organizmu.

Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku chorób: autoimmunologicznych, zakaźnych, przewlekłych (np. HIV), cukrzyca. Duże znaczenie ma styl życia i stres. Stany przewlekłego stresu oznaczają bowiem wydzielanie przez organizm substancji mających negatywny wpływ na stan włosów.

Łysienie telogenowe

Warunkiem zdrowych włosów jest zrównoważona dieta pozbawiona fast foodów, nadmiaru cukru, używek i papierosów. Witaminy i minerały zawarte w diecie zatroszczą się o zdrowie włosów i powstrzymają wypadanie. Na łysienie telogenowe bardziej narażone są kobiety. U kobiet częściej dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Choroba może wystąpić u osób w każdym wieku, nawet u małych dzieci. Najbardziej narażone są jednak osoby powyżej 30 roku życia.

Objawy łysienia telogenowego

Podstawowym objawem łysienia telogenowego jest znaczne przerzedzenie włosów na głowie. Jest ono powodem do zawstydzenia, dyskomfortu, a czasem nawet wycofania z życia towarzyskiego. Pierwszy objawy to wzmożone wypadanie włosów, które można zaobserwować podczas szczotkowania włosów czy kąpieli. Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to proces całkiem normalny. Podczas łysienia telogenowego utrata włosów będzie zauważalna, a ubytki stopniowo przeistoczą się w przerzedzenie. Łysienie telogenowe to łysienie, w którym nie dojdzie do całkowitego wyłysienia. Charakterystyczne jest przerzedzenie włosów nie tylko w obrębie owłosionej skóry głowy. W łysieniu telogenowym mieszki włosowe zostają zachowane i możliwa jest całkowita regeneracja włosów.

Jak wygląda rozpoznanie choroby?

Podczas wizyty lekarz zapyta pacjenta o wszelkie zmiany będące obciążeniem dla organizmu. Silny stres, nadmiar pracy czy zła dieta mogą mieć wpływ na chorobę. Bardzo ważne jest wykrycie wszelkich chorób mogących mieć wpływ na stan i kondycję włosów.

Trycholog wykona oględziny skóry głowy pacjenta i na ich podstawie może postawić diagnozę. Można wykonać dodatkowe badania obejmujące zbadanie próbek włosów.

Leczenie łysienia telogenowego

Najistotniejsze jest usunięcie przyczyn zaburzenia równowagi w ludzkim organizmie. W większości przypadków samo usunięcie przyczyn choroby da ogromne rezultaty. Włosy zaczną samoistnie odrastać, a przerzedzenia staną się mniej widoczne. U pozostałych pacjentów możliwości terapii są dość ograniczone. Stosuje się wówczas preparaty wzmacniające włosy i stymulujące ich porost. Zaliczamy do nich szampony, wcierki, odżywki i ampułki.

Poleca się wykonanie zabiegów u trychologa:

Wspomniane zabiegi są wykonywane w kilku seriach. Trycholog dobierze odpowiedni zabieg i ustali harmonogram zabiegów.

Łysienie telogenowe – domowe sposoby

W leczeniu łysienia telogenowego bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry głowy i włosów. Należy zwrócić uwagę na jakość i skład kosmetyków używanych do higieny i stylizacji włosów. Podczas mycia włosów można wykonać delikatny masaż i unikać pocierania skóry głowy. Lepiej rozczesywać włosy suche, unikniemy wtedy ich nadmiernego wypadania. Dobrze jest ograniczyć używanie suszarki czy prostownicy, które powodują przegrzanie włosów i ich osłabienie.

Pacjent powinien unikać czynników, które mogą podrażnić skórę. Zaleca się lekkie upięcia włosów, które nie będą obciążały cebulek włosowych. Stosowanie tych rad wraz z kompleksowym leczeniem pozwoli pozbyć się choroby.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.