Skip to main content
Podczas okresu dojrzewania na ciele ludzkim pojawiają się włosy łonowe. Owłosienie łonowe ma odmienne funkcje niż włosy na głowie. Naukowcy podają, że owłosienie łonowe pełni funkcje ochronne, zwłaszcza w przypadku kobiet. Włosy pomogą ochronić narządy intymne przed wnikaniem brudu i różnych zanieczyszczeń. Może się zdarzyć, że cierpimy na brak owłosienia w strefie intymnej, a wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep włosów łonowych.

Przyczyny utraty włosów łonowych

Często przyczyny wypadania włosów są takie same jak w przypadku utraty włosów skóry głowy. Dla wielu osób utrata włosów łonowych może być zaskoczeniem. W przypadku chorób genetycznych oraz zmian hormonalnych może dojść do nagłej utraty włosów łonowych. Okres menopauzy to czas wielu zmian w ciele kobiety, a wypadanie włosów łonowych może być jednym z objawów. Niedoczynność nadnerczy bardzo często jest odpowiedzialna za utratę włosów na ciele i w okolicach łonowych. Częstą przyczyną wypadania włosów łonowych są różnego rodzaju nowotwory, np. białaczka lub marskość wątroby. Leczenie nowotworów i stosowane leki również przyczyniają się do osłabienia mieszków włosowych.

Przeszczep włosów łonowych można wykonać u każdego pacjenta, który odczuwa dyskomfort związany z nadmierną utratą owłosienia. Przeszczep włosów łonowych wykonuje się u osób, które przez wystąpienie różnorodnych chorób utraciły włosy. Metodę wybierają nawet bardzo aktywne osoby, ponieważ czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Lekarz powinien wyeliminować przyczyny wypadania włosów. Inne przyczyny utraty włosów znajdziesz tutaj.

Przeszczep włosów łonowych

Problem nadmiernej utraty włosów znany jest od wielu stuleci, dlatego też od dawna lekarze pracują nad doskonaleniem metod przeszczepu włosów. Łysienie jest często wstydliwym problemem kobiet i mężczyzn, a pacjenci poszukują rozwiązania, które zmieni stan rzeczy w mało inwazyjny sposób. Gabinety medycyny estetycznej proponują zatem różnorodne metody uzupełniania utraconego owłosienia. Zabieg transplantacji włosów oznacza przeniesienie własnych mieszków włosowych z jednej okolicy ciała w drugą. Przeszczep włosów łonowych jest wyjątkowo bezpieczny, ponieważ przeszczepiany materiał pochodzi od tej samej osoby. Przeszczep włosów pojawił się już w XVII wieku, a z biegiem czasu doszło do udoskonalenia metod.

Przeszczep metodą FUE

Nazwa metody FUE pochodzi od słów Follicular Unit Extraction. To bardzo nowoczesna metoda przeszczepu włosów, którą można wykorzystać do przeszczepu włosów na różnych partiach ciała. Zabieg polega na pobraniu mieszków włosowych za pomocą metalowej sztancy o średnicy 0,8 mm. Pobrany materiał jest następnie liczony, oceniany i przygotowany do przeszczepu. Zabieg wymaga wyjątkowej precyzji lekarza i od jego umiejętności w dużej mierze zależy efekt. Wybór doświadczonego lekarza to gwarancja profesjonalnego wykonania zabiegu. Dowiedz się więcej o metodzie FUE.

Przebieg przeszczepu włosów łonowych

Dokładny plan zabiegu zostanie przedstawiony pacjentowi podczas pierwszej wizyty. Zabieg odbywa się w ciągu 1 dnia i nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Skóra okolic łonowych zostanie miejscowo znieczulona. Lekarz w trakcie pierwszej wizyty wyznaczy  obszar biorczy, a podczas zabiegu zacznie pobierać mieszki włosowe wraz z milimetrem otaczającej tkanki. Po pobraniu materiału czas na ocenę jego jakości i umieszczenie go w strefie biorczej. Podczas zabiegu pacjent ma możliwość rozmowy z lekarzem i resztą personelu. W dobrej klinice pacjent poczuje się komfortowo, co pozwoli zmniejszyć jego stres związany z zabiegiem.

przeszczep włosów okolice bikini

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem transplantacji włosów pacjent powinien wykonać zlecone przez lekarza badania. Podczas pierwszej wizyty należy poinformować specjalistę o swoim stanie zdrowia. Kilka tygodni przed zabiegiem zaleca się unikać leków rozrzedzających krew. W dzień zabiegu pacjent powinien zjeść lekkie śniadanie i nie pić kawy. Lekarz może przekazać pacjentowi inne zalecenia, które dostosowane będą do konkretnej sytuacji.

Zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów

Przez pierwsze 2 tygodnie należy szczególnie zadbać o miejsca związane z przeszczepem włosów. Skórę ze strefy biorczej należy myć letnią wodą i preparatem zaleconym przez lekarza. Podczas mycia skóry należy unikać mocnych ruchów, które mogą uszkodzić nowe włosy. Skórę należy delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Po 2 tygodniach lekarze zalecają wprowadzenie delikatnych ruchów masujących podczas mycia. Bardzo ważne jest także unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, kąpieli w basenach i korzystania z sauny. Po zabiegu pacjent będzie miał nałożony opatrunek, który można zdjąć kolejnego dnia.

Efekty zabiegu

Podczas zabiegu można przeszczepić nawet 2000 mieszków włosowych. Lekarz ustali oczywiście ilość pobieranych mieszków włosowych podczas pierwszej wizyty. Długość zabiegu będzie uzależniona od ilości mieszków włosowych. Efekty zabiegu lekarz będzie mógł ocenić po kilku miesiącach od zabiegu. Zabieg wykonany u doświadczonego lekarza pozwoli uzyskać spektakularne efekty. Uzyskane efekty uzależnione są w głównej mierze od umiejętności lekarza. Nie bez znaczenia jest także pielęgnacja obszaru biorczego i dawczego po zabiegu. Należy przestrzegać zaleceń lekarza, a w razie wątpliwości udać się na wizytę kontrolną.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Znani po przeszczepie Ciekawostki o przeszczepie Efekty przeszczepu