Skip to main content

Przetłuszczające się włosy wyglądają bardzo nieestetycznie i powodują dyskomfort w codziennym życiu. Skutecznie utrudniają wykonanie jakiejkolwiek pięknej stylizacji, co jest powodem frustracji dla wielu osób. Wyjaśniamy, jak można pozbyć się problemu.

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Stan związany z przetłuszczaniem się włosów to naturalny proces. Każda cebulka włosa posiada u nasady gruczoł, który jest odpowiedzialny za produkcję sebum – substancji natłuszczającej. Ma ona zbawienny wpływ dla włosów, ponieważ chroni je przed przesuszeniem oraz łamliwością, a dzięki tej substancji włosy zyskują gładkość i zdrowy wygląd.

W przypadku, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, włosy zaczynają się przetłuszczać. W ekstremalnych sytuacjach gruczoły mogą produkować tak duże ilości sebum, że cebulki ulegają blokowaniu i w rezultacie dochodzi do utraty włosów oraz łupieżu. Powody związane z nadmierną produkcją sebum mogą być uwarunkowane genetycznie, bezpośrednio wynikać z niezdrowego odżywiania się, nieodpowiedniej pielęgnacji włosów lub też zażywania niektórych leków. 

Ilość produkowanego sebum może się zmieniać w zależności od pory roku, hormonów lub zwiększonego stresu. Przetłuszczanie się włosów może być również spowodowane nadmiernym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach. Niedobór tlenu może skutkować pogorszeniem się kondycji włosów oraz skóry głowy. Regularne przebywanie na świeżym powietrzu przyczynia się do utrzymania lepszej kondycji organizmu.

Przetłuszczające się włosy – zrób peeling skóry

Peeling skóry głowy to jedno z rozwiązań, które pomaga w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Jego działanie opiera się na tej samej zasadzie, co popularne peelingi twarzy oraz stóp. Głównym celem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, który ulega naturalnemu procesowi złuszczania się. Peeling skóry głowy wpływa na gęstość włosów oraz ich odżywienie. Podczas zwykłego mycia głowy usuwa się zaledwie część obumarłego naskórka. Pozostała jego część, pozostaje na skórze i tworzy warstwę, która w skuteczny sposób blokuje gruczoły łojowe na głowie.

Takie działanie jest bezpośrednią przyczyną wydzielania łoju, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur oraz szczelnych nakryć głowy. Produkowany łój miesza się z kurzem, zanieczyszczeniami powietrza oraz kosmetykami do włosów – lakierem lub suchym szamponem. W rezultacie włosy szybko stają się przetłuszczone i tracą objętość.

Trychologiczny peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy pomaga skutecznie usunąć obumarły naskórek, ułatwia aplikację leczniczych kosmetyków, co powoduje, że oczyszczona skóra lepiej przyswaja składniki odżywcze znajdujące się w szamponach oraz odżywkach. Peeling posiada jeszcze jedną ważną zaletę – masuje skórę głowy. Znacząco poprawia ukrwienie w skórze głowy. W wyniku dotlenienia oraz odżywienia cebulek włosów peeling pozytywnie wpływa na kondycję włosów oraz ich porost.

Peeling skóry głowy – zalecenia

Wykonując peeling skóry głowy, należy stosować się do paru zasad:

  • peeling dobiera się do rodzaju włosów oraz dotyczących ich problemów,
  • peeling zaleca się wykonywać zaraz po umyciu włosów,
  • peeling przeprowadza się w postaci delikatnego masażu skóry,
  • należy unikać nakładania peelingu na włosy – ma on za zadanie pomóc przede wszystkim skórze,
  • peeling należy przeprowadzać maksymalnie raz w tygodniu, aby nie osłabić naskórka

Mezoterapia na przetłuszczające się włosy

Mezoterapia skóry głowy jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który pomaga w redukcji przetłuszczania się włosów. Polega na wstrzyknięciu w skórę głowy substancji odżywczych, które stanowią jednocześnie formę profilaktyki. W rezultacie skóra ulega regeneracji oraz zatrzymaniu wszystkich chorobowych zmian. Lek podawany jest za pomocą cienkiej igły, a metoda ta stanowi najszybszy i najskuteczniejszy sposób na leczenie łojotoku.

Mezoterapia skóry głowy

Przebieg zabiegu

Zabieg mezoterapii skóry głowy jest przeprowadzany przy użyciu cienkiej igły. Wstrzykuje się strzykawką lub specjalnym pistoletem mieszankę odżywczą w skórę głowy. Po przeprowadzonym zabiegu, na skórze głowy pozostają niewielkie ślady w postaci punktów po nakłuciach. Ślady te utrzymują się od 6 do 72 godzin – w zależności od rodzaju zaaplikowanego preparatu.

Nakłuwanie jest praktycznie bezbolesne, ale w przypadku osób o niskim progu bólu, istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego w kremie lub sprayu. Po przeprowadzonym zabiegu mezoterapii stosuje się masaż, który umożliwia równomierne rozprowadzenie wstrzykniętych w skórę składników.

Efekty

Efekty po zabiegu obejmują przede wszystkim odżywienie skóry głowy, zwiększenie wzrostu włosów, pobudzenie mikrokrążenia oraz zwiększenie elastyczności skóry głowy. Najlepsze rezultaty osiągane są po zastosowaniu serii zabiegów powtarzanych co 2 – 4 tygodnie.

W celu utrzymania efektów na dłużej nie należy nadmiernie eksponować skóry głowy na działanie promieni słonecznych. Warto również stosować polecone przez lekarzy preparaty pielęgnacyjne.

Przetłuszczające się włosy – konsultacja trychologiczna

Problem dotyczący przetłuszczania się włosów, tak jak każdy inny powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Przeprowadzenie konsultacji trychologicznej umożliwia ustalenie oraz rozwiązanie przyczyn problemu. Konsultacja ma na celu kompleksowe przyjrzenie się problemowi skóry głowy. Czasem, aby pozbyć się problemu przetłuszczających się włosów, wystarczy jedynie zmiana kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy.

Zdarza się jednak tak, że problemy wynikają z zaburzeń funkcjonowania organizmu, a przyczyna może znajdować się w zupełnie innym miejscu, niż nam się wydaje. Przeprowadzona konsultacja i ewentualne badania pomagają w znalezieniu prawdziwej przyczyny przetłuszczania się włosów oraz rozpoczęciu leczenia.

5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz