Skip to main content

Piękne, lśniące i mocne włosy to marzenie wielu osób. Zarówno czynniki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja, jak i uwarunkowania genetyczne przyczyniają się do osłabienia mieszków włosowych i ich wypadania. Na szczęście z pomocą przychodzą wcierki do włosów, które są najczęściej ziołowym, płynnym preparatem. Wcierany jest w skórę głowy, za pomocą wykonywanego delikatnego masażu. Produkt ten wzmacnia cebulki włosów i dostarcza im cennych składników odżywczych stymulujących porost zdrowych włosów.

Czym jest wcierka do włosów?

Wcierka do włosów to odżywka w płynie o wodnistej konsystencji. Aplikuje się ją na skórę głowy za pomocą butelki z atomizerem, strzykawki lub pipety. Wiele popularnych wcierek jest mieszankami ziołowymi i roślinnymi. Taki preparat rozprowadza się na skórze głowy i dokładnie wciera, przy wykonywaniu równocześnie delikatnego masażu, który poprawia ukrwienie skóry.

Kiedy używać wcierkę do włosów?

Ziołowe wcierki do włosów warto mieć zawsze na łazienkowej półce, ponieważ są znakomitym, odżywczym kosmetykiem. Po wcierkę do włosów sięga się w sytuacji, gdy:

 • Chce się przyspieszyć wzrost włosów,
 • Boryka się z wypadaniem włosów,
 • Marzy się o gęstszych włosach,
 • Boryka się z suchą lub przetłuszczającą się skórą głowy,
 • Chce się wyleczyć łupież

Jak działa wcierka do włosów?

Kuracja z zastosowaniem wcierki do włosów zapobiega ich wypadaniu, normuje pracę gruczołów łojów i przyspiesza wzrost nowych, silnych włosów. Obecnie funkcjonuje wiele preparatów działających na każdym polu.

Uniwersalne substancje do wcierania w skórę głowy mają formułę, która opiera się na ekstraktach ziołowych i roślinnych, witalnych i skutecznych substancjach czynnych wnikających w głąb naskórka i przedostających się do mieszków włosowych. W rezultacie powodują wzmacnianie ich i regenerację.

Dzieje się tak, ponieważ produkt wciera się w skórę głowy, równomiernie masując ją. Taki mikromasaż powoduje pobudzenie krążenia, otwieranie porów i pomoc we wchłanianiu preparatu w skórę. W efekcie można zauważyć wiele zalet po regularnym stosowaniu wcierki:

 • Szybszy wzrost nowych, mocniejszych włosów,
 • Włosy rosną gęściej,
 • Zwalczają łupież,
 • Normalizują pracę gruczołów łojowych,
 • Zapewniają nawilżenie,
 • Przyspieszają gojenie się niewielkich ran,
 • Odbijają włosy od nasady

Jak stosować wcierki do włosów?

Niezwykle ważnym elementem przy stosowaniu wcierki do włosów, jest regularność. Każdy produkt musi mieć czas, aby zacząć działać. Częstsza aplikacja wcierki na głowę sprawia, że szybciej można cieszyć się rezultatami jej działania. Wcierki dobrze jest używać każdego dnia, również podczas dni, kiedy nie myje się włosów. Jeśli nie ma takiej możliwości – zaleca się sięgać po te substancje przed lub po każdym myciu włosów.

Czas stosowania wcierek wynika z potrzeb danej osoby. Nie powinien być jednak krótszy, niż 3 – 4 tygodnie. Wcierka i znajdujące się w niej składniki potrzebują czasu, aby zacząć działać. Efekty mogą być widoczne już wcześniej, jednak włosy przestają wypadać po około 2 – 3 tygodniach regularnego stosowania kosmetyku. Baby hair uwidocznią się po upływie minimum 4 tygodni.

Wcierkę do włosów zaleca się aplikować przed, po myciu lub na suche włosy. Stosując kosmetyk przed myciem, należy pozostawić go na skórze przez około 2 godziny. Ta technika zalecana jest przy stosowaniu wcierek posiadających w składzie oleje roślinne. Użycie wcierki na suche włosy powoduje, że staną się one bardziej przetłuszczone. W przypadku aplikacji wcierki po myciu, na lekko podsuszone włosy należy pamiętać, aby nie używać kosmetyku na mokrych, ociekających wodą włosach. Wcierka ulega rozrzedzeniu i jej działanie nie jest już tak intensywne. Wcierkę, która ma za zadanie odbić włosy u nasady i dodać im objętości, dobrze jest stosować codziennie na suchą głowę.

Polecaną metodą stosowania wcierki jest jej aplikacja na skórę głowy bezpośrednio z buteleczki z atomizerem lub pompką. To równocześnie wygodniejsza propozycja. Jeżeli nie posiada się buteleczki, można skorzystać z pipetki lub strzykawki bezigłowej. Wcierkę podaje  się na głowę, rozpoczynając od przedziałka. Następnie kosmetyk należy delikatnie wcierać, masując skórę opuszkami palców.

Dlaczego warto używać wcierkę do włosów?

Podstawową rolą wcierki do włosów, jest przywrócenie mocnych i odżywionych cebulek  włosa. Odżywiając cebulki i masując głowę, przyczynia się do poprawy jej ukrwienia. W rezultacie masaż wcierką powoduje szybszy wzrost włosów, które są mocniejsze i dobrze odżywione, pojawiają się baby hair, czyli malutkie, nowe włosy. Preparaty stosowane są także na wypadanie włosów i ich zagęszczenie. Kosmetyki te mają dobry wpływ na skórę głowy, ponieważ regulują poziom sebum, nawilżają skórę głowy i zapobiegają swędzeniu, spowalniają proces przetłuszczania się skóry głowy i włosów. Łagodzą także stany zapalne i podrażnienia, zapobiegają powstawaniu podskórnych krostek na skórze głowy, pomagają w leczeniu łupieżu oraz zapobiegają jego nawrotom.

Wcierki – kupować ze sklepu czy zrobić własnoręcznie?

Wcierki na wzrost i przeciwko wypadaniu włosów wyróżniają się urozmaiconym składem. Preparat można skomponować samemu lub użyć propozycji firm kosmetycznych. Wśród gotowych substancji są produkty płynne lub w postaci masek. Jeśli ma się więcej czasu na pielęgnację, można przygotować taką wcierkę samemu i wkomponować w nią składniki dobrane indywidualnie. W ten sposób uzyska się preparat optymalnie dopasowany do konkretnych potrzeb. Najłatwiejsza wcierka opiera się na aplikacji na skórę głowy letniego naparu ziołowego lub soku uzyskanego na przedwiośniu z brzozy. Wcierki o nieco bardziej skomplikowanym składzie polegają na nałożeniu mieszanki naparów ziołowych o właściwościach dostosowanych do potrzeb danej skóry głowy ze składnikami innymi, np. przeciwzapalnego rumianku połączonego z przeciwłupieżową pokrzywą i antyseptyczną szałwią.

Zostaw komentarz