Trychologia jest dziedziną zajmującą się schorzeniami skóry głowy. Wyraz trychologia – pochodzi od greckiego słowa trikhos, oznaczającego „włos”. Promotorem trychologii, był profesor i wykładowca Uniwersytecki w Bolonii – Enzo Formentini.

Czy trycholog to lekarz od włosów?

Warto podkreślić jednak, że trycholog w Warszawie jak również w innych miastach, nie zajmuje się innymi schorzeniami skórnymi, występującymi na pozostałych częściach ciała – tak jak to robi – lekarz dermatolog. Trycholog, to najczęściej osoba po wykształceniu kosmetycznym, jednak nieposiadająca wykształcenia medycznego. Dziedzina trychologii – obejmuje swoim zakresem wiedzę z płaszczyzn takich dziedzin jak: kosmetologia, kosmetyka, fryzjerstwo, dermatologia, czy dietetyka. Doktor Piotr Turkowski jest lekarzem medycyny estetycznej z specjalizacją chirurgii odtwórczej włosów, przy współpracy z dermatolog dr n. med. Katarzyną Osipowicz leczy choroby skóry głowy, a także wykonuje przeszczep włosów.

Jakimi problemami zajmuje się trycholog w Warszawie?

Zadaniem trychologa – jest dokonanie dokładnej analizy stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz ustalenie przyczyn wypadających włosów lub zdiagnozowanie chorób, związanych ze skórą głowy oraz dobranie optymalnego sposobu pielęgnacji włosów.

  • problemami rozwojowymi włosów,
  • stanami zapalnymi skóry głowy,
  • problemami łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów.
  • problemami nadmiernego przetłuszczania się włosów,
  • wstrzymaniem wzrostu włosów,
  • oraz mechanicznymi i chemicznymi uszkodzeniami włosów.

Trycholog w Warszawie

Najważniejszym badaniem trychologicznym jest tzw. trichoskopia, która polega na badaniu obrazowym – z użyciem mikrokamery, stosującej 20-70 krotnie powiększenie. Lekarz trycholog podczas badania trichoskopii, jest w stanie określić stan skóry głowy, formę mieszka włosowego oraz naczyń krwionośnych. Prawidłowa diagnoza, pozwala dobrać odpowiedni rodzaj zabiegów oraz medykamentów, pomocnych w leczeniu konkretnego problemu z włosami.

Trichoskopia – komputerowe badanie włosów

Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów. Wykonuje się ją za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym oraz cyfrowym aparatem fotograficznym – nazywanym wideodermatoskopem.

Trichoskopia jako metoda badania włosów – została zaproponowana przez wybitną, międzynarodowej sławy, szefową Kliniki Dermatologii i Wenerologii prof. L. Rudnicką.

Badanie trichoskopowe w Warszawie

Jednym z najważniejszych postępów, jaki niesie za sobą trichoskopia, jest możliwość bezinwazyjnej oceny struktury łodygi włosa. Oznacza to, że nie trzeba do badania pobierać (wyrywać) włosów.

Metoda analizy trichoskopowej umożliwia obserwację i ocenę struktury włosa na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz górnych warstw skóry właściwej oraz włosów.

W trichoskopii dokonuje się oceny naczyń łodyg włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy, w tym w szczególności ujść mieszków włosowych, stanowiących górną część kanału włosa, skóry otaczającej mieszek oraz naczyń mikrokrążenia. Ocenie podlega również liczebność oraz grubość włosów.

Zaleca się, aby na kilka dni przed badaniem nie farbować włosów oraz nie wykonywać trwałej ondulacji. Dobę przed badaniem powinno się umyć włosy. Nie należy również używać kosmetyków do pielęgnacji włosów, takich jak: pianki, odżywki, żele, czy lakiery.

Badanie trichoskopowe jest również bardzo przydane w różnicowaniu łysienia bliznowaciejącego i niebliznowaciejącego.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zostaw komentarz