Skip to main content

Łysienie to poważny problem, który dotyczy coraz więcej Pacjentów – i to bez względu na płeć czy wiek. Schorzenie powoduje nie tylko znaczną utratę włosów, ale też jest powodem wstydu czy wycofania. Przyczyn tego zjawiska może być bardzo dużo – od genetycznych uwarunkowań, aż po alergie skórne. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wystąpienia pierwszych sygnałów związanych z nadmiernym wypadaniem włosów zgłosić się do trychologa i dermatologa. Specjaliści na podstawie wywiadu medycznego i oględzin zmienionych chorobowo miejsc mogą postawić trafną diagnozę i włączyć skuteczne leczenie.

Jakie są przyczyny łysienia?

Wypadanie włosów jest problemem o złożonej etiologii. Przyczyną tego zjawisko mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnątrzpochodne, takie jak zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, uraz psychiczny czy niedobór witamin. Bardzo często u jednego Pacjent kilka przyczyn się łączy, inicjując wypadanie włosów. Jeśli traci się je w nadmiernej ilości, to nie należy czekać, aż ich ilość przekroczy książkowe 100 sztuk na dzień. Trzeba jak najszybciej udać się do dermatologa specjalizującego się w trichoskopii, lub do trychologa.

Do bezpośrednich przyczyn łysienia zalicza się więc:

 • Schorzenia, takie jak anemię, zaburzenia hormonalne, schorzenia skóry głowy.
 • Nieprawidłową dietę – niskokaloryczna dieta może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i zahamowania cyklu wzrostu włosa.
 • Przyjmowanie niektórych leków.
 • Uwarunkowania genetyczne.

Jakie są rodzaje łysienia?

Do najpopularniejszych rodzajów łysienia zalicza się:

 • Łysienie androgenowe typu męskiego – jeden z najczęstszych powodów utraty owłosienia. Jego typową cechą jest stopniowa utrata włosów od skroni. U Pacjentów dotkniętych tą dolegliwością występują niewielkie zakola na czubku głowy. Wraz z upływem czasu coraz bardziej się pogłębiają, aż pozostaje tylko wąski pasek włosów po bokach i z tyłu głowy. Przyczyną tego typu łysienia jest nadmierna produkcja dihydrotestosteronu. Powoduje to powolny zanik mieszków włosowych. Włosy na pasie wokół głowy nie mają receptorów wrażliwych na DHT, dlatego ich mieszki nie zanikają. Leczenie tego rodzaju schorzenia polega na podawaniu substancji hamujących wzmożoną aktywność enzymu α-reduktazy lub przeszczep włosów.
 • Łysienie androgenowe typu żeńskiego – przyczyną jest zbyt duże stężenie męskich hormonów lub zbyt niskie stężenie hormonów żeńskich. W wyniku zachwiania hormonalnego dochodzi do utraty włosów w okolicy ciemieniowej i czołowej. Wokół skroni oraz w linii czoła pozostaje pasek o szerokości ok. 2 cm.
 • Łysienie plackowate – związane jest z utratą włosów w niektórych miejscach. Wyróżnia się tzw. łysymi plackami na głowie. Wraz z upływem czasu dochodzi nawet do całkowitej utraty włosów.
 • Łysienie menopauzalne – występuje u kobiet w okresie menopauzy, kiedy następuje spadek estrogenów. Hormony te przyspieszają cykl wzrostu włosów, a ich spadek powoduje wzrost androgenów mogących powodować szybką utratę włosów.
 • Łysienie poporodowe, które może pojawiać się w 3 – 6 miesiącu od porodu. Organizm sam z siebie reguluje wtedy poziom hormonów zaburzony w trakcie ciąży. Nadmiar estrogenów w ciąży hamuje fazę obumierania włosów. Po porodzie wypadają one, ale  po kilku miesiącach stan powraca do normy, a włosy normalnie odrastają.
 • Łysienie psychogenne – dochodzi do niego pod wpływem nadmiernego stresu. Wtedy pojawiają się nieregularne ogniska skóry bez włosów.

Dermatolog radzi na wypadanie włosów:

Konkretne typy łysienia leczy się w inny sposób, dlatego tak duże znaczenie ma diagnoza i ustalenie, dlaczego dochodzi do nadmiernej utraty włosów. Dermatolog lub trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków i zdarzeń medycznych. Dodatkowo mogą być zlecone badania w celu wykluczenia anemii i niedoboru pierwiastków. Na podstawie zebranych informacji lekarz diagnozuje przyczynę łysienia i dobiera sposób leczenia” podkreśla dermatolog Dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Czym jest trichoskopia?

Trichoskopia jest zaawansowaną, nowoczesną formą diagnostyki, która umożliwia ocenienie stanu skóry głowy oraz włosów. Dzięki niej można znaleźć przyczynę wypadania włosów lub powstawania zmian chorobowych na skórze. Dziedzina ta bardzo ułatwia dobór leczenie i pozwala uniknąć wykonywania bardziej inwazyjnych badań. Daje możliwość określenia stanu wszystkich warstw naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Trichoskopia - badanie trichoskopowe

Za pomocą badań trichoskopowych można precyzyjnie określić, czy włosy wypadają, czy może się łamią w określonym miejscu. Jest to bardzo trudne do zauważenia w trakcie innych badań trichologicznych.

Trichoskopia w Warszawie

Dlaczego warto odwiedzić trychologa i dermatologa w trakcie łysienia?

Trichologia jest młodą, ale dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki. To właśnie trycholog w porozumieniu z dermatologiem pomoże zadbać o fryzurę i znaleźć źródło problemu, zamiast tylko walczyć z jego skutkami. Kompleksowe podejście do zdrowia włosów i skóry głowy daje możliwość specjalistom, aby dobrać właściwą pielęgnację i ustalić wskazania lub przeciwwskazania do wykonania odpowiednich zabiegów leczniczych. Lekarze mogą zalecić takie zabiegi, jak np.:

 • Dr Cyj – pierwszy na świecie preparat peptydowy, który stosuje się w terapii łysienia. Substancja wspomaga odrost włosów i zatrzymuje proces ich wypadania. W składzie tej substancji znajduje się siedem specjalistycznych i innowacyjnych peptydów. Są one połączone ze stabilizowanym kwasem hialuronowym. Stymulują mikrokrążenie skóry głowy i odżywiają osłabione mieszki włosowe.
 • Karboksyterapia skóry głowy – zabieg wykorzystuje dwutlenek węgla. Polega na aplikacji tego gazu do tkanek podskórnych, za pomocą specjalnego urządzenia. W efekcie naczynia mają lepsze ukrwienie i dotlenienie. To z kolei wiąże się z odżywieniem skóry głowy i ze spowolnionym wypadaniem włosów.
 • Mezoterapia skóry głowy za pomocą komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego – osocze PRP to skoncentrowane płytki krwi. Są one zawieszone w osoczu krwi, które uzyskiwane jest w wyniku pobrania krwi od Pacjenta. Osocze jest bogate w składniki aktywne, a przede wszystkim bardzo naturalne dla człowieka. Zawiera m.in. substancje i czynniki wzrostu, które są niezbędne do naprawy struktur włosów. Osocze uzyskiwane jest przez podwójne odwirowanie substancji, które są elementami morfotycznymi krwi. W trakcie odwirowywania krwi pobranej od Pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem oddzielane są krwinki czerwone oraz białe od płytek krwi.
 • Ostrzykiwanie skóry głowy triamcynolonem i terapia DCP – DCP to rodzaj alergenu kontaktowego, który wywołuje podrażnienie skóry w miejscu aplikacji. W efekcie powstaje odczyn alergiczny. Układ odpornościowy rozpoznaje ten alergen i wysyła w tamtym kierunku białe krwinki, które zwalczają stan zapalny wywołany podaną substancją. Równocześnie pobudzają cebulki włosów. W efekcie włosy przestają wypadać. W przypadku pojedynczych ognisk łysienia plackowatego podaje się też triamcynolon, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i łagodzi objawy uczulenia.
 • HL Hair – wysoko ceniony preparat o złożonym składzie, który ma ponad 50 starannie dobranych substancji aktywnych – witaminy, kwasy tłuszczowe, flawonoidy i przeciwutleniacze., aminokwasy, kwas hialuronowy czy sól sodowa DNA.
 • Przeszczep włosów FUE – nowoczesna metoda, która pozwala przetransportować mieszki włosowe z okolicy dawczej do miejsc, gdzie występuje łysienie. W połączeniu z techniką DHI umożliwia zachowanie pełnej kontroli głębokości, kierunku i kąta rosnącego włosa. W trakcie zabiegu stosuje się niewielką igłę punktową, za której pomocą wykonuje się mikronakłucia w formie tzw. punch-ów. Zmniejsza to ryzyko związane z uszkodzeniem włosów.
 • Mikropigmentacja skóry głowy – nowoczesny tatuaż medyczny w walce z łysieniem. Końcowy efekt wygląda bardzo naturalnie i daje wrażenie, że głowa pokryta jest dopiero co wyrośniętymi włoskami. Zabieg pozwala więc stworzyć iluzję włosów.
 • Infuzja tlenowa – polega na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry wysokocząsteczkowego tlenu za pomocą wysokiego ciśnienia. Tlen jest skoncentrowany do 96%.
 • Dermapen – wszechstronne urządzenie do mezoterapii igłowej. Wyposażone jest w system pulsujących igieł, które ułatwiają dostarczenie substancji aktywnych w głąb skóry. Przynosi pożądane efekty w przypadku wszystkich typów łysienia.

Jak przebiega badanie skóry głowy u trychologa?

Trichoskopia to przykładanie do skóry głowy Pacjenta głowicy wyświetlającej obraz na ekranie komputera. Sprzęt pozwala oglądać skórę nawet w 100-krotnym powiększeniu, a także robić i zapisywać zdjęcia z przebiegu badania. Znacznie ułatwia to diagnostykę. Pierwsza faza badania polega na oględzinach skóry głowy. Następnie trycholog nakłada płyn immersyjny o określonym współczynniku załamania światła. Pozwala on zmienić zdolności rozdzielcze sprzętu do badania.

badanie trichoskopem

W trakcie oceny skóry głowy trycholog przykłada szczególną uwagę do zmian chorobowych, ale za pomocą dermatoskopu można określić też stan i ilość włosów, czy mieszków włosowych. Zdjęcia, jakie wykona się podczas badań trichoskopowych, przesyłane są do analizy. Wyniki przedstawiane są w formie raportu, który zawiera informację o przebiegu badania, ilości włosów i ich średnicy.

Zostaw komentarz