Skip to main content
Trychologia jest dziedziną zajmującą się schorzeniami skóry głowy. Nazwa trychologia pochodzi od greckiego słowa trikhos, oznaczającego „włos”. Promotorem trychologii, był profesor i wykładowca Uniwersytecki w Bolonii – Enzo Formentini.

Czy trycholog to lekarz od włosów?

Warto podkreślić, że trycholog w Warszawie jak również w innych miastach, nie zajmuje się innymi schorzeniami skórnymi, występującymi na pozostałych częściach ciała – tak jak to robi na przykład lekarz dermatolog.

Dziedzina trychologii obejmuje swoim zakresem wiedzę z dziedzin takich jak: kosmetologia, kosmetyka, fryzjerstwo, dermatologia, czy dietetyka. Doktor Piotr Turkowski jest lekarzem medycyny estetycznej ze specjalizacją chirurgii odtwórczej włosów, a przy współpracy z dermatolog dr n. med. Katarzyną Osipowicz leczy choroby skóry głowy, a także wykonuje przeszczepy włosów.

Jakimi problemami zajmuje się trycholog?

Zadaniem trychologa jest dokonanie dokładnej analizy stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz ustalenie przyczyn wypadających włosów. Trycholog diagnozuje ponadto choroby związane ze skórą głowy oraz dobiera optymalne sposoby pielęgnacji włosów.

Trycholog zajmuje się:

  • problemami rozwojowymi włosów,
  • stanami zapalnymi skóry głowy,
  • problemami łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów.
  • nadmiernym przetłuszczaniem się włosów,
  • wstrzymaniem wzrostu włosów,
  • mechanicznymi i chemicznymi uszkodzeniami włosów.

Trycholog w Warszawie

Najważniejszym badaniem trychologicznym jest tzw. trichoskopia, która polega na badaniu obrazowym – z użyciem mikrokamery, stosującej  nawet 70 – krotne powiększenie. Lekarz trycholog podczas badania trichoskopii jest w stanie określić stan skóry głowy, formę mieszka włosowego oraz naczyń krwionośnych. Prawidłowa diagnoza pozwala dobrać odpowiedni rodzaj zabiegów oraz medykamentów, pomocnych w leczeniu konkretnego problemu.

Trichoskopia – komputerowe badanie włosów

Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów. Wykonuje się ją za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym oraz cyfrowym aparatem fotograficznym – nazywanym wideodermatoskopem.

Trichoskopia jako metoda badania włosów, została zaproponowana przez  międzynarodowej sławy szefową Kliniki Dermatologii i Wenerologii – prof. L. Rudnicką.

Badanie trichoskopowe w Warszawie

Jednym z najważniejszych postępów, jaki niesie za sobą trichoskopia, jest możliwość bezinwazyjnej oceny struktury łodygi włosa. Oznacza to, że nie trzeba do badania pobierać (wyrywać) włosów.

Metoda analizy trichoskopowej umożliwia obserwację i ocenę struktury włosa na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz górnych warstw skóry właściwej i włosów.

W trichoskopii dokonuje się oceny naczyń łodyg włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy – w szczególności ujść mieszków włosowych, stanowiących górną część kanału włosa, skóry otaczającej mieszek oraz naczyń mikrokrążenia. Ocenie podlega również liczebność oraz grubość włosów.

Zaleca się, aby na kilka dni przed badaniem nie farbować włosów oraz nie wykonywać trwałej ondulacji. Dobę przed badaniem powinno się umyć włosy. Nie należy również używać kosmetyków do pielęgnacji włosów, takich jak: pianki, odżywki, żele, czy lakiery.

Badanie trichoskopowe jest również bardzo przydane w różnicowaniu łysienia bliznowaciejącego i niebliznowaciejącego.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.