Skip to main content

Trychologia jest dziedziną zajmującą się schorzeniami skóry głowy. Nazwa trychologia pochodzi od greckiego słowa trikhos, oznaczającego „włos”. Promotorem trychologii, był profesor i wykładowca Uniwersytecki w Bolonii – Enzo Formentini.

Czy trycholog to lekarz od włosów?

Warto podkreślić, że trycholog w Warszawie jak również w innych miastach, nie zajmuje się innymi schorzeniami skórnymi, występującymi na pozostałych częściach ciała – tak jak to robi na przykład lekarz dermatolog.

Dziedzina trychologii obejmuje swoim zakresem wiedzę z dziedzin takich jak: kosmetologia, kosmetyka, fryzjerstwo, dermatologia, czy dietetyka. Doktor Piotr Turkowski jest lekarzem medycyny estetycznej ze specjalizacją chirurgii odtwórczej włosów, a przy współpracy z dermatolog dr n. med. Katarzyną Osipowicz leczy choroby skóry głowy, a także wykonuje przeszczepy włosów.

Umów się na konsultację trychologiczną

Dobry trycholog to jaki?

Dobry trycholog to taki, który ma odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i pasję do pracy z włosami i skórą głowy. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie potrafią diagnozować i leczyć różnego rodzaju problemy związane z włosami, skórą głowy i cebulkami włosów, a także wskazywać na najbardziej odpowiednie metody pielęgnacji włosów.

Oprócz fachowej wiedzy i umiejętności, dobry trycholog powinien być również komunikatywny, cierpliwy i empatyczny w stosunku do swoich pacjentów. Powinien słuchać uważnie ich potrzeb i obaw, a także pomagać w wyborze najlepszego planu leczenia i pielęgnacji włosów.

Ważne, aby trycholog stale poszerzał swoją wiedzę i umiejętności oraz śledził najnowsze trendy i osiągnięcia w dziedzinie trychologii. Dzięki temu będzie mógł zaoferować pacjentom najlepszą jakość usług i skuteczne rozwiązania dla ich problemów z włosami.

Jakimi problemami zajmuje się trycholog?

Zadaniem trychologa jest dokonanie dokładnej analizy stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz ustalenie przyczyn wypadających włosów. Trycholog diagnozuje ponadto choroby związane ze skórą głowy oraz dobiera optymalne sposoby pielęgnacji włosów.

Trycholog zajmuje się:

  • problemami rozwojowymi włosów,
  • stanami zapalnymi skóry głowy,
  • problemami łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów.
  • nadmiernym przetłuszczaniem się włosów,
  • wstrzymaniem wzrostu włosów,
  • mechanicznymi i chemicznymi uszkodzeniami włosów.

Trycholog w Warszawie

Najważniejszym badaniem trychologicznym jest tzw. trichoskopia, która polega na badaniu obrazowym – z użyciem mikrokamery, stosującej  nawet 70 – krotne powiększenie. Lekarz trycholog podczas badania trichoskopii jest w stanie określić stan skóry głowy, formę mieszka włosowego oraz naczyń krwionośnych. Prawidłowa diagnoza pozwala dobrać odpowiedni rodzaj zabiegów oraz medykamentów, pomocnych w leczeniu konkretnego problemu.

Jak wygląda konsultacja z trychologiem?

Konsultacja z trychologiem zazwyczaj zaczyna się od rozmowy w gabinecie lub online. Trycholog będzie zadawał pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia, trybu życia i stylu pielęgnacji włosów. Będzie również chciał poznać historię Twoich problemów z włosami, takich jak utrata włosów, łysienie, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież czy też inne problemy.

Trycholog może dokładnie obejrzeć Twoje włosy i skórę głowy, aby zobaczyć, czy są jakieś oznaki chorób skóry lub infekcji. Mogą również wykonać testy, takie jak badania krwi czy analizę składu włosów, aby zbadać przyczyny problemów z włosami.

Po dokładnym zbadaniu Twojego stanu trycholog może zalecić różne metody leczenia lub sposoby na pielęgnację włosów, które pomogą Ci poprawić ich stan. Może również przepisać specjalne kosmetyki lub suplementy diety, które pomogą wzmocnić włosy i przyspieszyć ich wzrost.

Konsultacja z trychologiem jest zwykle bardzo szczegółowa i pomaga w diagnozowaniu i leczeniu różnych problemów z włosami. To dobry sposób na rozwiązanie problemów z włosami i poprawę ich wyglądu i kondycji.

Oto lista trychologów w naszej klinice w Warszawie

Specjalista Specjalizacja
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz Dermatolog, trycholog
Lek. Piotr Turkowski Trycholog, chirurg
Lek. Konrad Szymański Dermatolog, trycholog
Dr n. med. Mariusz Sikora Dermatolog, trycholog
Mgr Anna Jandzińska Trycholog
Nasi specjaliści przyjmują w :
Centrum Trychologii i Leczenia Łysienia – Klinika OT.CO
Zgrupowania AK “Żmija” 12, 01-864 Warszawa

Dermatolog czy trycholog na problemy z włosami?

Zależy od rodzaju problemu z włosami. Jeśli problem dotyczy skóry głowy, takich jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież lub trudności z utrzymaniem zdrowej skóry głowy, to dermatolog może być bardziej odpowiedni. Dermatolodzy są specjalistami w dziedzinie chorób skóry, w tym chorób skóry głowy, które mogą wpływać na kondycję włosów.

Z drugiej strony, jeśli problem dotyczy bezpośrednio włosów, takich jak ich wypadanie, łamliwość, zbyt wolny wzrost, czy też inne problemy, to wtedy trycholog może być lepszym wyborem. Trycholodzy są specjalistami w dziedzinie włosów i skóry głowy oraz zajmują się diagnostyką i leczeniem problemów związanych bezpośrednio z włosami. Sprawdź jak współpraca trychologa z dermatologiem może pomóc w leczeniu łysienia.

W przypadku niepewności co do odpowiedniego specjalisty, nie musisz się martwić – w naszej Klinice Trychologicznej w Warszawie są do dyspozycji zarówno dermatolog jak i trycholog.

Trichoskopia – komputerowe badanie włosów

Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów. Wykonuje się ją za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym oraz cyfrowym aparatem fotograficznym – nazywanym wideodermatoskopem.

Trichoskopia jako metoda badania włosów, została zaproponowana przez  międzynarodowej sławy szefową Kliniki Dermatologii i Wenerologii – prof. L. Rudnicką.

Badanie trichoskopowe w Warszawie

Jednym z najważniejszych postępów, jaki niesie za sobą trichoskopia, jest możliwość bezinwazyjnej oceny struktury łodygi włosa. Oznacza to, że nie trzeba do badania pobierać (wyrywać) włosów.

Metoda analizy trichoskopowej umożliwia obserwację i ocenę struktury włosa na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz górnych warstw skóry właściwej i włosów.

Trichoskopia

W trichoskopii dokonuje się oceny naczyń łodyg włosów oraz struktur skóry owłosionej głowy – w szczególności ujść mieszków włosowych, stanowiących górną część kanału włosa, skóry otaczającej mieszek oraz naczyń mikrokrążenia. Ocenie podlega również liczebność oraz grubość włosów.

Zaleca się, aby na kilka dni przed badaniem nie farbować włosów oraz nie wykonywać trwałej ondulacji. Dobę przed badaniem powinno się umyć włosy. Nie należy również używać kosmetyków do pielęgnacji włosów, takich jak: pianki, odżywki, żele, czy lakiery.

Badanie trichoskopowe jest również bardzo przydane w różnicowaniu łysienia bliznowaciejącego i niebliznowaciejącego.

Zostaw komentarz