Skip to main content
Botoks to bardzo popularna substancja, którą stosuje się we wszystkich gabinetach medycyny estetycznej. Botoks używany na włosy może zdziałać cuda, regenerując oraz odnawiając zniszczone kosmyki. Jest to  kompleksowa kuracja pomagająca w przywróceniu naturalnej równowagi włosów, utraconej w wyniku uszkodzenia ich struktury poprzez czynniki zewnętrzne, a także zmianą diety zimą i brakiem promieni słonecznych. Każdy z tych czynników sprawia, że kosmyki włosów zaczynają się elektryzować, przesuszać i stają się pozbawione blasku oraz niepodatne na stylizację.

Na czym polega botoks na włosy?

Botoks włosów to profesjonalny zabieg fryzjerski, który ma za zadanie odbudowę włosa, jego regenerację oraz poprawę kondycji. Oddziałuje on w bezpośredni sposób na wewnętrzną strukturę włosów, poprawiając ich wygląd.

Botoks włosów oraz botoks wykorzystywany przy medycynie estetycznej twarzy posiadają pewne punkty styczne. Oba zabiegi mają na celu wygładzenie: zmarszczek, bruzd widocznych na skórze, pasm włosów.

Botoks na włosy przywraca im naturalną miękkość oraz blask. Sam zabieg ma jednak niewiele wspólnego ze wstrzykiwaniem, tak jak ma to miejsce w przypadku zabiegów twarzy. W kontekście włosów zabieg ten opiera się na wtłoczeniu w strukturę włosa składników odżywczych, które mają wypełnić ubytki pomiędzy ich korą a otoczką. Botoks przeznaczony do włosów to mieszanka kolagenu, kwasu hialuronowego oraz jagód acai lub innego przeciwutleniacza.

Zabieg botoksu na włosy ma także zupełnie inny przebieg niż ten stosowany na twarz.

Jak przeprowadza się zabieg botoksu na włosy

Zabieg botoksu na włosy jest całkowicie nieinwazyjny i trwa około 40 minut. Można go podzielić na trzy główne etapy:

  • Pierwszy etap – obejmujący mycie włosów specjalnym szamponem, który ma za zadanie otworzyć łuski włosa, co z kolei pozwoli im lepiej przyswoić składniki odżywcze. Z reguły mycie wykonywane jest dwukrotnie, w celu zapewnienia optymalnego efektu.
  • Drugi etap – nałożenie serum, które jest najistotniejszym krokiem, ponieważ serum ma za zadanie poprawić kondycję włosów.
  • Trzeci etap – aplikacja maski na serum – nałożenie maski wiąże się z koniecznością zamknięcia wcześniej otwartych łusek włosa. Preparat ten powinno zostawić się na włosach około 20 minut, a następnie spłukać wszystkie kosmetyki nałożone na włosy.

Podczas wykonywania botoksu na włosy nie korzysta się z żadnego rodzaju dodatkowych urządzeń. W celu przeprowadzenia zabiegu nie trzeba także używać dodatkowego źródła ciepła w celu aplikacji preparatów (jak ma to miejsce np. podczas keratynowego prostowania).

Botoks na włosy – dla kogo?

Z reguły nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zabiegu, a więc jest dedykowany praktycznie każdej osobie, której zależy na poprawie kondycji włosów. Warto pamiętać, że botoks ma na celu przede wszystkim działanie odżywcze i nie pozostawia włosów obciążonych lub osłabionych. Zabieg jest więc polecany szczególnie dla zniszczonych włosów i może stanowić świetne rozwiązanie po zimie, gdy włosy są słabe oraz zniszczone zmianą warunków atmosferycznych.

Botoks na włosy jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z takimi przypadłościami, jak:

  • zniszczone farbowaniem, rozjaśnianiem bądź stylizacją włosy,
  • cienkie włosy z tendencją do wypadania,
  • przesuszone kosmyki,
  • włosy zniszczone zimnem,
  • matowe, szorstkie, puszące się oraz pozbawione blasku włosy.

Botoks na włosy może być stosowany w wielu przypadkach, a jego bezinwazyjny charakter sprawia, że w łatwy sposób można odżywić zniszczone włosy. W rezultacie  otrzymuje się efekt w postaci zregenerowanych, lśniących i delikatnie miękkich włosów.

Trwałość efektów botoksu na włosy

Długość utrzymywania się efektów po zabiegu jest zależna od kilku czynników, zazwyczaj jednak rezultaty można obserwować przez kilka miesięcy. Okres wygładzenia oraz delikatność włosów może skrócić się w przypadku częstego mycia, suszenia oraz prostowania włosów. Osobom, które poddały się zabiegowi botoksu włosów, zaleca się więc ich mycie co około 2 – 3 dni.

Trwałość rezultatów botoksu można skutecznie przedłużyć dzięki zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Fachowcy zalecają, aby po wykonanym zabiegu nie stosować szamponów wykonanych na bazie silikonów, parabenów oraz alkoholu, a skłonić się ku tym zawierającym keratynę oraz kwas hialuronowy.

Najlepsze rezultaty osiąga się poprzez kilkukrotne powtarzanie zabiegu, przynajmniej w tygodniowych odstępach. Seria kilku zabiegów sprawi, że włosy na długo odzyskają swój naturalny blask.

Źródło

  1. Botox – działanie, efekty i zastosowanie, https://klinikaotco.pl/blog/botox-dzialanie-efekty-i-zastosowanie/
  2. Botoks na włosy – wskazania, efekty, cena, https://katarzynaosipowicz.pl/blog/botoks-na-wlosy-wskazania-efekty-cena/
Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.