Skip to main content

Botoks to bardzo popularna substancja, którą stosuje się we wszystkich gabinetach medycyny estetycznej. Botoks używany na włosy może zdziałać cuda, regenerując oraz odnawiając zniszczone kosmyki. Jest to  kompleksowa kuracja pomagająca w przywróceniu naturalnej równowagi włosów, utraconej w wyniku uszkodzenia ich struktury poprzez czynniki zewnętrzne, a także zmianą diety zimą i brakiem promieni słonecznych. Każdy z tych czynników sprawia, że kosmyki włosów zaczynają się elektryzować, przesuszać i stają się pozbawione blasku oraz niepodatne na stylizację.

Na czym polega botoks na włosy?

Botoks włosów to profesjonalny zabieg fryzjerski, który ma za zadanie odbudowę włosa, jego regenerację oraz poprawę kondycji. Oddziałuje on w bezpośredni sposób na wewnętrzną strukturę włosów, poprawiając ich wygląd.

Botoks włosów oraz botoks wykorzystywany przy medycynie estetycznej twarzy posiadają pewne punkty styczne. Oba zabiegi mają na celu wygładzenie: zmarszczek, bruzd widocznych na skórze, pasm włosów.

Botoks na włosy przywraca im naturalną miękkość oraz blask. Sam zabieg ma jednak niewiele wspólnego ze wstrzykiwaniem, tak jak ma to miejsce w przypadku zabiegów twarzy. W kontekście włosów zabieg ten opiera się na wtłoczeniu w strukturę włosa składników odżywczych, które mają wypełnić ubytki pomiędzy ich korą a otoczką. Botoks przeznaczony do włosów to mieszanka kolagenu, kwasu hialuronowego oraz jagód acai lub innego przeciwutleniacza.

Zabieg botoksu na włosy ma także zupełnie inny przebieg niż ten stosowany na twarz.

Jak przeprowadza się zabieg botoksu na włosy

Zabieg botoksu na włosy jest całkowicie nieinwazyjny i trwa około 40 minut. Można go podzielić na trzy główne etapy:

 • Pierwszy etap – obejmujący mycie włosów specjalnym szamponem, który ma za zadanie otworzyć łuski włosa, co z kolei pozwoli im lepiej przyswoić składniki odżywcze. Z reguły mycie wykonywane jest dwukrotnie, w celu zapewnienia optymalnego efektu.
 • Drugi etap – nałożenie serum, które jest najistotniejszym krokiem, ponieważ serum ma za zadanie poprawić kondycję włosów.
 • Trzeci etap – aplikacja maski na serum – nałożenie maski wiąże się z koniecznością zamknięcia wcześniej otwartych łusek włosa. Preparat ten powinno zostawić się na włosach około 20 minut, a następnie spłukać wszystkie kosmetyki nałożone na włosy.

Podczas wykonywania botoksu na włosy nie korzysta się z żadnego rodzaju dodatkowych urządzeń. W celu przeprowadzenia zabiegu nie trzeba także używać dodatkowego źródła ciepła w celu aplikacji preparatów (jak ma to miejsce np. podczas keratynowego prostowania).

Botoks na włosy – dla kogo?

Z reguły nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zabiegu, a więc jest dedykowany praktycznie każdej osobie, której zależy na poprawie kondycji włosów. Warto pamiętać, że botoks ma na celu przede wszystkim działanie odżywcze i nie pozostawia włosów obciążonych lub osłabionych. Zabieg jest więc polecany szczególnie dla zniszczonych włosów i może stanowić świetne rozwiązanie po zimie, gdy włosy są słabe oraz zniszczone zmianą warunków atmosferycznych.

Botoks na włosy jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z takimi przypadłościami, jak:

 • zniszczone farbowaniem, rozjaśnianiem bądź stylizacją włosy,
 • cienkie włosy z tendencją do wypadania,
 • przesuszone kosmyki,
 • włosy zniszczone zimnem,
 • matowe, szorstkie, puszące się oraz pozbawione blasku włosy.

Botoks na włosy może być stosowany w wielu przypadkach, a jego bezinwazyjny charakter sprawia, że w łatwy sposób można odżywić zniszczone włosy. W rezultacie  otrzymuje się efekt w postaci zregenerowanych, lśniących i delikatnie miękkich włosów.

Czy botoks na włosy jest bezpieczny?

Botoks na włosy jest generalnie uważany za bezpieczny zabieg. Został on stworzony tak, aby nawilżać, regenerować i przywracać włosom ich naturalny blask, a wszystko to bez wykorzystania szkodliwych chemikaliów. Botoks na włosy zawiera składniki takie jak kolagen, kwas hialuronowy i różne naturalne ekstrakty, które są dobrze tolerowane przez większość osób.

Mimo to, jak z każdym zabiegiem kosmetycznym, istnieje pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Oto kilka z nich:

Reakcje alergiczne: Niektóre osoby mogą być uczulone na składniki zawarte w botoksie na włosy, co może prowadzić do reakcji alergicznych. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie lub wysypkę na skórze głowy. Aby uniknąć tego rodzaju reakcji, zawsze warto przeprowadzić test alergiczny na niewielkim obszarze skóry przed zastosowaniem produktu na całe włosy.
Podrażnienie skóry głowy: Choć rzadko, niektóre osoby mogą doświadczyć podrażnienia skóry głowy po zastosowaniu botoksu na włosy. Jeśli odczujesz silne pieczenie lub ból podczas lub po zabiegu, powinieneś skontaktować się ze specjalistą.
Nadmierna suchość lub tłustość włosów: W niektórych przypadkach, botoks na włosy może spowodować nadmierną suchość lub tłustość włosów. To jest zazwyczaj tymczasowe i powinno ustąpić po kilku dniach.
Zmiana koloru włosów: W niektórych przypadkach, botoks na włosy może wpłynąć na kolor włosów, szczególnie jeśli były one wcześniej farbowane lub rozjaśniane.

Jak często można stosować botoks na włosy?

Częstotliwość stosowania botoksu na włosy zależy od indywidualnej kondycji i potrzeb włosów. Właściwa częstotliwość zabiegu może być różna dla różnych osób, ale generalnie, botoks na włosy zaleca się stosować co 3-4 miesiące.

Jest to okres, po którym efekty zabiegu zazwyczaj zaczynają zanikać. Przez ten czas włosy są zdolne do regeneracji i wchłaniania składników odżywczych zawartych w botoksie.

Warto jednak zaznaczyć, że dla włosów szczególnie zniszczonych, farbowanych, rozjaśnianych, czy narażonych na intensywne stylizacje, zabiegi mogą być potrzebne częściej, na przykład co 6-8 tygodni, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą od pielęgnacji włosów przed podjęciem decyzji o częstotliwości zabiegów botoksu na włosy. Specjalista będzie w stanie dostosować plan zabiegów do indywidualnych potrzeb twoich włosów, biorąc pod uwagę ich kondycję i strukturę.

Trwałość efektów botoksu na włosy

Długość utrzymywania się efektów po zabiegu jest zależna od kilku czynników, zazwyczaj jednak rezultaty można obserwować przez kilka miesięcy. Okres wygładzenia oraz delikatność włosów może skrócić się w przypadku częstego mycia, suszenia oraz prostowania włosów. Osobom, które poddały się zabiegowi botoksu włosów, zaleca się więc ich mycie co około 2 – 3 dni.

Trwałość rezultatów botoksu można skutecznie przedłużyć dzięki zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Fachowcy zalecają, aby po wykonanym zabiegu nie stosować szamponów wykonanych na bazie silikonów, parabenów oraz alkoholu, a skłonić się ku tym zawierającym keratynę oraz kwas hialuronowy.

Najlepsze rezultaty osiąga się poprzez kilkukrotne powtarzanie zabiegu, przynajmniej w kilku miesięcznych odstępach. Seria kilku zabiegów sprawi, że włosy na długo odzyskają swój naturalny blask.

Porównanie botoksu na włosy z keratynowym prostowaniem włosów

Botoks na włosy i keratynowe prostowanie włosów to dwa popularne zabiegi oferowane w salonach fryzjerskich, ale mają one różne cele i efekty. Oto porównanie tych dwóch zabiegów:

Botoks na włosy:

 • Głównym celem botoksu na włosy jest odbudowa i regeneracja włosów. Zabieg ten dostarcza składników odżywczych, takich jak kolagen, kwas hialuronowy i różne naturalne ekstrakty, bezpośrednio do struktury włosa.
 • Botoks na włosy jest idealny dla osób z zniszczonymi, suchymi, matowymi lub uszkodzonymi włosami, które potrzebują intensywnej regeneracji i odżywienia.
 • Botoks nie zmienia struktury włosa, a jedynie poprawia jego wygląd i kondycję. Może też przynieść pewne wygładzenie, ale nie prostuje włosów.
 • Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj przez około 3-4 miesiące, ale mogą różnić się w zależności od kondycji włosów.

Keratynowe prostowanie włosów:

 • Głównym celem keratynowego prostowania włosów jest wygładzenie i prostowanie włosów. Zabieg ten wykorzystuje keratynę, białko naturalnie występujące we włosach, skórze i paznokciach, do zapełnienia pustek w strukturze włosa, co prowadzi do prostowania i wygładzania.
 • Keratynowe prostowanie jest idealne dla osób z kręconymi, falowanymi lub niezdyscyplinowanymi włosami, które chcą uzyskać gładkie, proste i lśniące efekty.
 • Prostowanie keratynowe może zmieniać strukturę włosa, co prowadzi do trwałego prostowania.
 • Efekty keratynowego prostowania utrzymują się zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy, ale mogą różnić się w zależności od kondycji włosów i sposobu pielęgnacji po zabiegu.

Ostatecznie, wybór między botoksem na włosy a keratynowym prostowaniem włosów zależy od twoich osobistych celów i potrzeb. Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich włosów, zregenerować je i dodać im blasku, botoks na włosy może być dobrym wyborem. Jeśli natomiast twoim głównym celem jest wygładzenie i prostowanie włosów, możesz rozważyć zabieg keratynowego prostowania.

Źródło

 1. Botox – działanie, efekty i zastosowanie, https://klinikaotco.pl/blog/botox-dzialanie-efekty-i-zastosowanie/
 2. Botoks na włosy – wskazania, efekty, cena, https://katarzynaosipowicz.pl/blog/botoks-na-wlosy-wskazania-efekty-cena/
5/5 - (1 głos)

Zostaw komentarz