Skip to main content
Włosy dodają pewności siebie i pozwalają określić nasz styl. Dlatego też szczególnie Panie marzą o pięknych, zdrowych i lśniących włosach, które pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych fryzur. Ponadto bardzo ważną kwestią okazuje się długość włosów. Niestety nie każdy może cieszyć się długimi i zdrowymi włosami. Chcąc szybko zapuścić włosy warto im nieco pomóc. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby przyspieszyć wzrost włosów.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Włosy rosną średnio 1 centymetr w ciągu miesiąca. Jednak jest to kwestia indywidualna i może zależeć od czynników genetycznych oraz diety, sposobu pielęgnacji włosów i chorób współistniejących. Do prawidłowego wzrostu włosy potrzebują składników odżywczych oraz witamin. Dostarcza się je organizmowi wraz z pożywieniem. Dlatego tak ważna jest zrównoważona i bogata w wartościowe składniki odżywcze dieta. Powinna być obfita w białko, które znajduje się między innymi w mięsach, rybach lub nabiale.

produkty przyspieszające porost włosów

Ponadto ważnym składnikiem prawidłowej diety są nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiadają one za blask oraz mocne włosy. Ich źródłem są ryby oraz orzechy. Duże znaczenie w prawidłowym wzroście włosów ma również witamina B. Znajduje się między innymi w pieczywie pełnoziarnistym, kaszach, płatkach owsianych oraz warzywach. Warto również zadbać, aby dieta była bogata w cynk, miedź, selen oraz witaminy A, E oraz C. Wszystkie te składniki odżywcze znajdują się w warzywach i owocach oraz pestkach i orzechach. Dzięki utrzymaniu bogatej w wartościowe składniki diecie, możemy w sposób realny wpłynąć na przyspieszenie wzrostu włosów.

Suplementacja

Jeśli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi w diecie podstawowych składników wpływających na porost włosów, warto zastanowić się nad suplementacją. W aptekach lub drogeriach znajduje się mnóstwo różnorodnych suplementów diety, których zadaniem jest przyspieszenie porostu włosów. W swoich składach zawierają zróżnicowane proporcje najważniejszych składników budujących oraz odpowiedzialnych za wzrost włosa. Warto jednak czytać skład suplementów i wybierać te, które oparte są o naturalne składniki bez niepotrzebnych dodatków. Należy również mieć na uwadze, że skuteczność suplementacji będzie widoczna po regularnym stosowaniu. Zazwyczaj po zaprzestaniu kuracji efekty również przestają być widoczne.

Domowe sposoby na porost włosów

Oprócz zbilansowanej diety i suplementacji wzrost włosów można przyspieszyć domową pielęgnacją. Warto regularnie stosować domowe wcierki, olejowanie oraz maseczki na porost włosów. Przykładem takiej wcierki może być sok z rzepy lub napar ze skrzypu i pokrzywy. Należy je dokładnie wcierać w skórę głowy co najmniej 1 raz dziennie, aby zauważyć efekty.

Godne polecania są również maseczki, które dodatkowo odżywią włosy. Do takich należy między innymi maseczka na bazie drożdży. Kostkę drożdży należy połączyć z niewielką ilością ciepłego mleka oraz olejku rycynowego. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na suche włosy i pozostawić na minimum 1 godzinę. Po tym czasie maseczkę można zmyć.

Bardzo popularną maseczką na porost włosów jest maseczka z jajek. Jajko mieszamy z łyżką miodu i podobnie jak we wcześniejszym przypadku nakładamy na włosy na co najmniej godzinę. Maseczki i wcierki domowe są nie tylko proste, ale i tanie. Ponadto możemy je szybko przygotować z ogólnodostępnych składników. Oprócz nich warto raz na jakiś czas stosować olejowanie włosów. Olej kokosowy, rycynowy lub palmowy należy nanieść na skórę głowy oraz całą długość włosów. Następnie włosy owinąć foliowym czepkiem i tak pozostawić na całą noc. Rano należy dokładnie spłukać włosy, jeśli jest konieczność to nawet dwukrotnie. Zarówno maseczki, jak i olejowanie włosów zaleca się stosować 1 – 2 razy w tygodniu. Dzięki temu włosy będą zdrowe, lśniące, a ich wzrost będzie przyspieszony.

Profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Niestety nie zawsze dieta, suplementacja oraz domowa pielęgnacja przynoszą zamierzone rezultaty. W takim wypadku warto skonsultować się ze specjalistą oraz wykonać badanie, które pozwoli określić przyczynę złej kondycji włosów i problemów z zaburzeniem ich wzrostu. Może się okazać, że włosy nie rosną tak jak powinny ze względu na choroby współistniejące lub uwarunkowania genetyczne. Poznanie przyczyny problemu ze wzrostem włosa jest o tyle ważne, że pozwala na skuteczne ustalenie leczenia i przywrócenie włosom ich prawidłowego cyklu wzrostu.

Zabieg na włosy w gabinetach kosmetycznych pozwalają na dużo głębsze i szersze działanie, niż te wykonywane w warunkach domowych. Przede wszystkim profesjonalne urządzenia oraz wysokiej jakości substancje lecznicze i odżywcze pozwalają na przywrócenie równowagi cyklu wzrostu włosa. Jednym z zabiegów o dużej skuteczności jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Polega na wprowadzeniu specjalnie dobranych substancji odżywczych pod skórę głowy. Odbywa się to za pomocą bardzo cienkich igieł. Dzięki wprowadzeniu substancji bezpośrednio w skórę głowy, mieszki włosowe zostają pobudzone do wzrostu.

Ponadto włosy stają się gęstsze oraz zdrowsze. Równie skutecznym sposobem na polepszenie kondycji włosów jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Pozyskiwane jest ono z krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Krew zostaje dwukrotnie odwirowana w specjalnym urządzeniu, co powoduje oddzielenie się drogocennego osocza od pozostałych składników krwi. Osocze bogatopłytkowe wpływa na porost włosów oraz odżywienie mieszków włosowych i wzmocnienie struktury włosa. Wprowadzane jest pod skórę głowy podobnie jak w przypadku mezoterapii za pomocą cienkich igieł.

Zabiegów kosmetycznych na porost włosów jest wiele. Jednak, aby były skuteczne musi je poprzedzać badanie trychologiczne oraz obszerny wywiad z pacjentem. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz dobierze najlepszą terapię, aby przyspieszyć porost włosów oraz je odżywić.

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.