Skip to main content

Problem nadmiernej utraty włosów to częste zjawisko, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w bez względu na wiek czy styl życia. Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzi przeszczep włosów oraz grafty pobierane z okolicy dawczej Pacjenta. Czym są i jak dokładnie wygląda ich pobieranie?

Co to są grafty?

Graftami określa się mieszki włosowe wraz z ich cebulkami oraz gruczołami łojowymi. Jeszcze odmiennie mówi się o graftach, jako naturalnym skupisku, w jakim rosną włosy. Pojedynczy graft jest utożsamiany zawsze z jednym włoskiem, ponieważ bez względu na to, jaki obszar obejmuje, w grafcie rośnie od jednego do czterech włosów.

W zależności od miejsca obejmującego skalp grafty mogą mieć różną ilość włosów. Na przykład z tyłu głowy występują grafty 3 i 4 włosowe, a na bokach głowy ilość włosów w pojedynczym grafcie może wynosić od 1 do 2.

Zbliżenie na grafty włosowe przygotowane do przeszczepu włosów

Bardzo często graftem określa się również obszar biorczy, ponieważ aby zaprojektować zabieg przeszczepu i samo jego wykonanie, niezbędne są grafty o różnej liczbie włosów. Jest to konieczne np. dlatego, że konkretne rodzaje graftów mają swoją określoną rolę przy zagęszczaniu włosów w ramach zabiegu. Te jednowłosowe odpowiadają np. za stworzenie linii włosów, a 3 i 4 włosowe za zagęszczenie fryzury. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby graft pobrany do przeszczepu włosów był w stanie nieuszkodzonym i jak najlepszym.

Kto kwalifikuje się do przeszczepu graftów?

Wśród wskazań do przeprowadzenia przeszczepu graftów wymienia się np. Pacjentów z takimi schorzeniami, jak:

 • łysienie androgenowe,
 • łysienie w wyniku napromieniowania,
 • ubytki owłosienia powstające na skutek stanów zapalnych skóry głowy (wtedy jednak zabieg można wykonać dopiero po wyleczeniu stanów zapalnych),
 • ubytki w owłosieniu wynikające z przebytych urazów,
 • ubytki w owłosieniu powstające jako efekt oparzeń,
 • blizny po operacjach,
 • ubytki w owłosieniu występujące w obszarze brwi, rzęs, zarostu,
 • ubytki w owłosieniu okolicy łonowej.

specjalista analizujący grafty pacjenta przed przeszczepem

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu graftów?

Mimo że zabieg przeszczepu graftów wykonany przez doświadczonego lekarza, praktycznie nie niesie za sobą żadnego ryzyka i niebezpieczeństwa dla zdrowia, to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Wśród najważniejszych wyróżnia się m.in.:

 • zaawansowaną cukrzycę i choroby układu krążenia,
 • łuszczycę,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • aktywny stan zapalny skóry na obszarze poddawanym leczeniu,
 • alergia na środki anestezjologiczne,
 • przedwczesne łysienie androgenowe,
 • nowotwory,
 • łysienie plackowate,
 • przewlekłe schorzenia zakaźne.

Na czym polega pobranie graftów?

Pobór graftów do zabiegu zależy od wybranej metody przeszczepu włosów. Zarówno jednak przy technice FUE, jak i FUT (STRIP) wykonuje się dzielenie graftów. Zabieg wykonywany metodą FUE polega na pobraniu ich za pomocą specjalnego narzędzia. Jego średnica koniecznie musi być trochę większa od średnicy graftu, ponieważ razem z nim pobierana jest niewielka ilość tłuszczu z najbliższego otoczenia. Średnica narzędzia nie może być jednak zbyt duża, ponieważ wtedy zwiększa się ryzyko uszkodzenia sąsiadujących graftów.

Przeszczep włosów metodą FUE

Niektórzy specjaliści mogą zdecydować się na rozdzielenie graftu, np. z  trzy włosowych tworzone są dwa grafty o pojedynczym i podwójnym włosie. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ Pacjent w efekcie musi ponieść koszt dwóch graftów, mimo że liczba przeszczepionych włosów w rzeczywistości nie zmieniła się. Poza tym w wyniku takich podziałów można uszkodzić, a nawet zniszczyć graft, co prowadzi do śmierci włosa.

Jest to wynik uszczerbku warstwy ochronnej w tkance tłuszczowej, gruczołów i receptorów mięśniowych, do których dochodzi w wyniku rozdziału graftów. Nie warto więc pozostawiać jednej części graftu w okolicy dawczej, ponieważ lekarz, który dokonuje właściwej kalkulacji i właściwie wydobędzie grafty, nie zmniejszy w widoczny sposób gęstości obszaru dawczego.

pobieranie graftów włosowych za pomocą zaawansowanych narzędzi

Technika FUE jest jedna z najczęściej stosowanych i najbardziej innowacyjnych technik przeszczepu włosów, która zakłada, że graft jednowłosowy może zostać pobrany z całego obszaru dawczego. Nie dzieli się więc tak radykalnie graftów. Doświadczony lekarz za pomocą narzędzia o odpowiedniej średnicy prawidłowo wyjmuje i wszczepia nienaruszone grafty. Aby uzyskać pożądane efekty i długotrwały rezultat leczenia, niezbędna jest również doskonała znajomość anatomii skóry oraz kąta, pod jakim rośnie włos. Jest to potrzebne, aby wykluczyć przypadkowe i celowe ryzyko rozdzielenia graftu.

Obszarem dawczym, czyli tym, z którego pobierane są grafty, jest zwykle tylna część głowy na potylicy, ponieważ rosną tam włosy, które mają odporność na wahania testosteronu. W przypadku łysienia androgenowego pobór graftów z potylicy głowy pozwala sprawić, że przeszczepione włosy nie wypadną w tych samych miejscach, których dotyczył zabieg.

Metoda FUE może być przeprowadzana zarówno manualnie, jak i przy pomocy robota ARTAS. W przypadku pierwszej techniki lekarz pobiera pojedyncze grafty skalpelem lub specjalnym narzędziem. Następnie przygotowuje je do przeszczepu, rozdziela i selekcjonuje.

FUE ARTAS również opiera się na poborze pojedynczych graftów, ale są one pobierane za pomocą urządzenia ARTAS, które wcześniej skanuje i analizuje miejsce biorcze. Pozwala to wybrać najkorzystniejsze pod względem jakości grafty do przeszczepu. Robot wszczepia też mieszki włosowe w miejsce biorcze.

Czym są grafty jakościowe?

Jakościowe grafty to takie, które obejmują zdrowe i mocne mieszki włosowe. Pobór jak najlepszej ich jakości jest bardzo ważne dla efektu przeszczepu, dlatego bez względu na technikę transplantacji włosów, zawsze przeprowadza się dokładną analizę mieszków, przed ich przeszczepieniem. Etap ten odbywa się zwykle po pobraniu graftów. Wyjątkiem jest technika FUE ARTAS, gdzie robot początkowo skanuje miejsce biorcze i wybierze najlepsze mieszki, aby następnie je pobrać. Dla finalnych efektów zabiegu znaczenie ma zarówno wybór najlepszych graftów, jak i ich precyzyjne pobranie bez uszkodzenia struktury.

Ile czasu trwa pobór graftów?

Czas trwania zabiegu i pobrania graftów zależy od obszaru biorczego. Przy przeszczepie FUE manualnym bardzo trudno jest precyzyjnie określić, ile zajmie cała procedura oraz ile mieszków włosowych zostanie pobranych. Znacznie inaczej wygląda sytuacja przy zabiegu FUE ARTAS. Wtedy w ramach jednego zabiegu można pobrać około 1000 graftów w ciągu godziny.

Czy grafty mogą się nie przyjąć?

Oczywiście istnieje niewielkie ryzyko, że wszczepione grafty nie przyjmą się. Jest to jednak bardzo małe prawdopodobieństwo, które dotyczy mniej niż 10% przeszczepionych mieszków. Ponad 90% graftów po przeszczepie przyjmuje się. O finalnym efekcie leczenia i skuteczności zabiegu decyduje zawsze ilość pobranych grafów, precyzja pobrania i ich wszczepienia. Grafty muszą być pobierane oraz wszczepiane bez uszkadzania ich struktury, na właściwej głębokości i z zachowaniem odpowiedniego kąta.

Dlaczego dokładne pobieranie graftów jest tak ważne?

Przeszczep włosów to więc procedura precyzyjnego pobrania graftów z określonego miejsca na ciele – obszaru dawczego, a także na umieszczeniu ich w miejscu objętym łysieniem – obszarze biorczym. Grafty pobiera się z tylnego obszaru głowy oraz boków. Potylica ma grafty, które są bardzo odporne na działanie androgenów przyczyniających się do utraty włosów.

Właśnie dlatego jeśli u Pacjenta występuje problem łysienia androgenowego, precyzja z jaką pobierane są grafty z potylicy pozwala uzyskać sukces i sprawić, że włosy po przeszczepie nie wypadną. Efekt będzie więc bardzo trwały. Precyzyjne pobranie i wszczepienie graftów pozwala uniknąć uszkodzenia ich struktury i zachować wszystkie pożądane cechy. Takie włosy po zabiegu będą rosnąć w naturalnym tempie i przejdą przez cały cykl wzrostu – od anagenu aż po telogen. Pierwsze włosy po transplantacji można zauważyć po około 3 miesiącach, ale pełen na pełny efekt trzeba poczekać około roku.

efekt zaraz po zabiegu wszczepiania graftów

Precyzyjnie pobrany i wszczepiony graft jest podstawą sukcesu przeszczepu włosów. Najważniejszą rolę w walce o sukces procedury transplantacji odgrywa doświadczenie lekarzy oraz techników, jacy wykonują zabieg. To właśnie od doświadczenia personelu medycznego zależy sukces, jakim jest efekt po transplantacji włosów.

Ile kosztuje przeszczep graftów?

Cena zależy przede wszystkim od liczby pobranych oraz wszczepionych graftów. Na przykład w przypadku zakoli przeszczepia się od 800 do 1000 graftów, zakoli z okolicą czubka głowy od 1500 do 2000 graftów, a tyłu głowy – około 1000 graftów. Jeśli z kolei Pacjentowi wykonuje się przeszczep włosów na całej powierzchni głowy, pobiera się i wszczepia około 3000 graftów.

Gdy zabieg obejmuje mały przeszczep graftów w ilości do 1000, wtedy cena może wynosić do 15000 zł. Taka procedura dotyczy transplantacji zakoli lub obniżenia linii włosów. Z kolei w przypadku średniego przeszczepu (obejmującego zakola lub okolicę czubka głowy) od 1000 do 2000 graftów, koszt może wahać się od 15000 zł do 27000 zł. Duży przeszczep włosów obejmujący całą głowę wymaga z kolei zastosowania od 2000 do 2800 przeszczepów i kosztuje od 30000 zł do 35000 zł. U Pacjentów, którzy wymagają zabiegu maksymalnego z zastosowaniem powyżej 2800 graftów koszt może wynosić ponad 35000 zł. Dowiedz się więcej o kosztach przeszczepu włosów.

W Klinice OT.CO korzystamy wyłącznie z certyfikowanych, najlepszej jakości narzędzi oraz urządzeń przy przeszczepie włosów. Dzięki temu pobierane i wszczepiane mieszki nie są uszkadzane, a rezultaty leczenia będą trwałe oraz zadowalające. Zatrudniamy wyłącznie doświadczony personel, który dba o dobro naszych podopiecznych oraz o ich stan zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości służymy kompleksowym wsparciem. Przeprowadzamy konsultacje medyczne w ramach których Pacjent uzyska dokładne wyjaśnienie przebiegu zabiegu oraz wspólnie ustalimy możliwe efekty. Przeszczep graftów w Klinice OT.CO przeprowadzamy więc z zachowaniem najwyższych standardów i zawsze indywidualnie podchodzimy do każdego, kto zwraca się do nas po pomoc. Zapoznaj się więc ze wszystkimi zaletami oraz możliwościami, jakie daje przeszczep włosów w naszej Klinice.

 

Zostaw komentarz