Skip to main content

Kłopot z utratą włosów to niestety coraz popularniejsze zjawisko, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom przeszczepu włosów można skutecznie zniwelować ten problem. Dostępnych jest wiele metod, które da się dopasować do oczekiwań oraz możliwości Pacjenta. Przeszczepy włosów pozwalają uzyskać trwały i naturalny efekt zagęszczenia włosów bez względu na etap łysienia. Zakres oraz cena zabiegu przeszczepu włosów zależy jednak od liczby przeszczepianych graftów i stopnia zaawansowania łysienia. Ile kosztuje przeszczep włosów i jak długo utrzymują się rezultaty?

Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to technika, którą wykonuje się u przedstawicieli obu płci, w celu dodania większej ilości włosów w obrębie głowy. Zabieg to nic innego jak pobór mieszków włosowych z obszaru dawczego i wszczepienie ich w okolicę biorczą.

Współczesna medycyna zwykle korzysta z techniki przeszczepu włosów FUE, której zaletą jest to, że nie pozostawia na skórze widocznych blizn. To równocześnie najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda przeszczepu włosów. Lekarz pobiera mieszki włosowe wraz z tkanką, a następnie są one aplikowane w miejsce, gdzie występują braki w owłosieniu. FUE gwarantuje wysoką skuteczność i bezpieczeństwo, ponieważ korzysta tylko z włosów własnych Pacjenta. W efekcie ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm praktycznie nie występuje.

Obecnie korzysta się również z techniki DHI, która pozwala na pełną kontrolę głębokości, kierunku, kąta rosnącego włosa. Podczas zabiegu lekarz korzysta z małej igły punktowej, która wykonuje mikronakłucia – punche.

Przeszczep włosów FUE

Co wpływa na cenę przeszczepu włosów?

Zakres oraz cena transplantacji włosów określane są indywidualnie dla każdego Pacjenta. W tym celu analizuje się m.in.:

 • Rozległość ubytków włosów,
 • Strukturę włosów oraz mnogość mieszków włosowych,
 • Oczekiwany rezultat estetyczny,
 • Przebieg łysienia,
 • Wybraną metodę przeszczepu.

Ile kosztuje przeszczep włosów w Polsce?

Z uwagi na specyfikę przeszczepu włosów, jego cena jest dość wysoka, ale nie przewyższa kosztów, jakie ponosi się za inne zabiegi medycyny estetycznej (np. powiększanie biustu czy korekta nosa). Koszt przeszczepu włosów jest uzależniony od liczby przeszczepionych graftów i wybranej techniki. Zawsze jednak waha się między 10 000 zł a 35 000 zł. Taka rozbieżność jest spowodowana tym, że każdy Pacjent jest inny i przeszczepia się różną ilość mieszków włosowych do okolicy biorczej.

Jeśli więc trycholog podczas konsultacji określił, że ilość niezbędnych gratów wynosi 3000, to należy zsumować koszt pierwszych 1000 graftów, następnych 1000 i kolejnych 1000 graftów. Jeden graft kosztuje zwykle około 15 zł, ale również ten koszt może się zmieniać w zależności od sumy przeszczepionych w zabiegu mieszków włosowych – im jest ich więcej, tym cena ta również maleje. Sprawdź aktualny cennik przeszczepu włosów.

Zwykle koszty wyglądają następująco:

 • Badanie do zabiegu przeszczepu włosów – koszt 360 zł
 • Mały przeszczep włosów (zakola, obniżenie linii włosów – do 1000 graftów) – koszt do 15 000 zł
 • Średni przeszczep włosów (zakola, przeszczep okolicy czubka głowy – 1000/2000 graftów) – koszt 15 000 – 27 000 zł
 • Duży przeszczep włosów (cała głowa – 2000/2800 graftów) – koszt 30 000 – 35 000 zł
 • Maksymalny przeszczep włosów (powyżej 2800 graftów) – koszt 35 000 zł.

Co zawiera cena, jaką trzeba zapłacić za przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to nie tylko sam zabieg, ale też np. konsultacja z trychologiem i wykonanie niezbędnych badań. Pierwsza wizyta w gabinecie specjalisty jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ na powodzenie całego leczenia. Specjalista omówi ewentualne przeciwwskazania do przeszczepu włosów, przeprowadzi wnikliwy wywiad, przedstawi etapy przebiegu zabiegu oraz możliwe do uzyskania efekty. Cena takiej konsultacji kosztuje ok. 330 zł, jednak koszt ten zazwyczaj wliczony jest już w cenę zabiegu.

Nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść przy poddaniu się przeszczepowi włosów, obejmują m.in.:

 • Wynagrodzenie dla lekarza wykonującego zabieg,
 • Wynagrodzenie dla personelu medycznego,
 • Koszt zastosowania aparatury medycznej,
 • Koszt wykorzystanych materiałów (opatrunki, dezynfekcja),
 • Opłatę za salę zabiegową,
 • Koszt zastosowanego znieczulenia.

Po wykonanej transplantacji włosów można również skorzystać z wliczonych w cenę wizyt kontrolnych.

Co zwiększa koszt przeszczepu włosów?

Cena przeszczepu włosów nigdy nie jest stałą kwotą. Ustalana jest z każdym Pacjentem indywidualnie i wpływa na nią wielkość obszaru poddawanego leczeniu czy metoda transplantacji. Lekarz przy wycenie zabiegu podaje koszt 1 graftu, który odpowiada zwykle 1 – 5 mieszków włosowych.

Renomowane kliniki dodatkowo proponują przeszczep włosów za pomocą innowacyjnego robota Artas. Urządzenie to oznacza jednak nieco wyższą cenę zabiegu – ok. 40 000 zł. Wraz z kosztem wzrasta również bezpieczeństwo oraz efekt leczenia. Całkowita cena może jednak wzrosnąć, jeśli Pacjent będzie musiał uzupełnić terapię dodatkowymi zabiegami, które przyspieszą regenerację skóry – laseroterapią, iniekcją kwasem hialuronowym, preparatem dr Cyj, itd.

Czy NFZ refunduje przeszczep włosów?

NFZ pokrywa koszty wyłącznie transplantacji włosów w obszar blizny. Pacjenci, którzy na skutek urazów lub oparzeń pozbawieni są włosów na głowie, mogą liczyć na zwrot kosztów za zabieg. Jednak również w takich przypadkach, możliwość skorzystania z refundacji nie jest taka prosta – trzeba dość długo oczekiwać na zabieg i dostarczyć skomplikowaną dokumentację. Dlatego znacznie większym zainteresowaniem cieszy się oferta przeszczepu włosów w prywatnych klinikach. W miejscach tych dostępność terminów jest o wiele większa. Dodatkowo renomowane kliniki korzystają z nowoczesnych urządzeń i technik leczniczych, co zwiększa powodzenie terapii.

Jak długo utrzymują się efekty przeszczepu włosów?

Początkowe efekty po przeszczepie włosów mogą sprawić, że Pacjenci zaczną myśleć o niepowodzeniu leczenia. Dzieje się tak, ponieważ najpierw włosy wypadną, tworząc złudzenie braku rezultatów. Jest to jednak całkowicie naturalne i normalne zjawisko, a Pacjenci nie powinni zbyt pochopnie stawiać diagnozy. Dopiero po dwóch tygodniach od zabiegu włosy zaczynają odrastać na stałe. Po 3 – 4 miesiącach można już zauważyć 20% odrastających włosów. Kolejne 60 – 70% odrasta po upływie 8 miesięcy.

Finalna ocena zabiegu jest jednak możliwa dopiero po roku. W tym czasie należy odpowiednio dbać i pielęgnować włosy, przestrzegając zaleceń lekarza. Rezultaty zależą też od specjalisty, który przeprowadza przeszczep włosów. Powinien on odpowiednio zaprojektować nową linię włosów, żeby jak najbardziej przypominała naturalną. Sprawdź efekty przed i po przeszczepie włosów.

Gdzie wykonać zabieg przeszczepu włosów – w Polsce czy za granicą?

Wiele osób, które kuszone są atrakcyjnymi cenami przeszczepów włosów za granicą (np. w Turcji), wybiera właśnie placówki zlokalizowane w innych krajach. Należy jednak pamiętać, że wybór zagranicznych ośrodków leczniczych nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim trzeba poświęcić wiele czasu na research i sprawdzenie, czy dana klinika przeprowadza zabieg w bezpiecznych, sterylnych warunkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli z jakiegoś powodu efekty leczenia nie będą zadowalające, Pacjent będzie musiał wrócić do takiej kliniki, co jest bardzo kosztownym wydatkiem. Nie ma też żadnej gwarancji, że lekarz wykonujący zabieg w wątpliwej jakości klinice, przyjmie Pacjenta ponownie i za darmo. Co również generuje koszty. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj Gdzie wykonać przeszczep włosów? W Turcji czy w Polsce?

Dlaczego warto przeszczepiać włosy w polskich klinikach?

Wybór polskich klinik transplantacji włosów to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ łysienie to długotrwały proces, który wymaga kompleksowego leczenia. Przeszczep włosów to tylko metoda, która pozwala trwale odzyskać włosy, ale nie sprawi, że kłopot z ich wypadaniem magicznie ustąpi. Bardzo często niezbędne staje się więc wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Oznacza to, że jednorazowy wyjazd za granicę nie uleczy problemu. Transplantacja włosów to część terapii, która w Polsce prowadzona jest przez specjalistę. Za granicami naszego kraju po opłaceniu i wykonaniu zabiegu Pacjent zwykle pozostawiony jest sam sobie. Dodatkowo w polskich klinikach lekarze bardzo dbają o wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. W razie ewentualnych powikłań lekarz zawsze udzieli porady i wsparcia.

O czym pamiętać przy wyborze kliniki transplantacji włosów?

Upragniony, długotrwały efekt przeszczepu włosów zależy głównie od kliniki i specjalistów, którzy wykonali zabieg. Właśnie dlatego należy zadbać o wybór renomowanego miejsca. Przeszczepione włosy muszą wyglądać naturalnie i nie wypadać w kolejnym czasie. Specjaliści przed wykonaniem przeszczepu, przeprowadzają wnikliwy wywiad medyczny i zlecają niezbędne badania w celu diagnostyki. Następnie omawiają plan leczenia i ewentualną terapię farmakologiczną.

Wybierając klinikę transplantologii włosów, warto więc zwrócić uwagę m.in. na doświadczenie personelu i opinię na temat danego miejsca. Jednym z nich jest Klinika OT.CO i zabiegi, jakie wykonuje dr Piotr Turkowski, który korzysta z nowoczesnych, najmniej inwazyjnych metod. Równocześnie gwarantuje Pacjentom naturalne efekty w krótkim czasie. W swojej pracy zawsze kieruje się zadowoleniem podopiecznych oraz ich bezpieczeństwem. Korzysta tylko z innowacyjnych, przebadanych i zyskujących uznanie technik trychologicznych. W efekcie Pacjenci doktora mogą być pewni, że każdy zabieg będzie całkowicie bezpieczny, bezbolesny i kontrolowany.

Doświadczony zespół chirurgiczny, który pracuje w takiej klinice to również gwarancja braku szwów i widocznych blizn po zabiegu. Specjaliści pobierają mniej przeszczepów, aby otrzymać satysfakcjonujące rezultaty. Korzystają z najmniej inwazyjnych metod, aby następnego dnia Pacjent mógł powrócić do swoich obowiązków. Do wszystkich zabiegów używają specjalnych roztworów zwiększających żywotność włosów, osiągając wysoki poziom „przyjmowalności” przeszczepionych włosów – nawet ponad 96%. Specjaliści korzystają też z metody tzw. punchu hybrydowego, która chroni mieszki włosowe.

 

Zostaw komentarz