Skip to main content
Przeszczepianie włosów z użyciem robota do przeszczepu włosów ARTAS? Czy manualny zabieg transplantacji mieszków włosowych metodą FUE, wykonany przez najwyższej klasy chirurga? 
Osoby dotknięte problemem łysienia oraz zainteresowane tematem przeszczepu włosów – coraz częściej spotykają się z pojawiającymi się w mediach informacjami, dotyczącymi zautomatyzowania procesu transplantacji włosów poprzez urządzenie o nazwie ARTAS.
  1. Czy faktycznie proces robotyzacji tego procesu jest dla Pacjenta pozytywną sytuacją?
  2. Pacjent powinien się cieszyć, że zabieg na jego głowie, może zostać wykonany przez zautomatyzowaną, logarytmiczną maszynę?
  3. Czy transplantacje włosów to zabiegi dotyczące najwyższej estetyki ciała? Czy może zaczynają sprowadzać się do „taśmy produkcyjnej” – zagęszczającej bezosobowe powierzchnie?

Obecne systemy zrobotyzowane (w tym robot ATRAS) stawiają Pacjentom wiele ograniczeń. Warto podkreślić, że robot ARTAS posiada licencję jedynie do pobierania zespołów mieszkowych ze skóry głowy mężczyzn, którzy są ciemnymi szatynami lub brunetami i tylko u osób, które mają proste włosy. Konsekwencją takich wymogów jest to, że mężczyźni posiadający włosy blond, rude lub siwe, zmuszeni są najpierw do przefarbowania włosów, aby system mógł zadziałać bezbłędnie.

Dobrze jednak wiemy, że nawet u osób, które posiadają ciemne włosy, wiele wśród ich gęstych i o mocnym zabarwieniu włosów, charakteryzuje się jaśniejszą barwą, odmiennym odcieniem i wątlejszą strukturą. Łatwo więc przy zabiegu zautomatyzowanym o błędy i zniszczenie zdrowych graftów.

Co więcej, transplantacja włosów z użyciem robota ARTAS, przy włosach kręconych jest wysoko problematyczna i z reguły sugeruje się Pacjentom, aby skorzystali z manualnej metody przeszczepu włosów FUE.

Pojawia się również bardzo dużo nieprawdziwych informacji o tym, że robot ARTAS sam dokonuje przeszczepu włosów, tym samym eliminując obecność lekarza oraz pozostałego personelu medycznego. ARTAS to jedynie narzędzie wspomagające pracę chirurga. Maszyna wykonuje tylko proces pobrania mieszków włosowych oraz przygotowuje dziurki pod przyszłe grafty. Reszta zabiegu wykonywana jest tak jak w przypadku innych transplantacji – metodą FUE.

Metoda przeszczepu włosów ARTAS czy FUE?

Jak podkreśla Dr Piotr Turkowski – kluczowe znaczenie dla najwyższej jakości przeszczepu mają przede wszystkim takie czynności jak:

  • wyznaczenie naturalnej linii włosów,
  • odpowiednia, profesjonalna oraz zgodna ze sztuką selekcja graftów dla zróżnicowanych obszarów okolicy biorczej,
  • precyzyjne przygotowanie niecek pod mieszki, które muszą być wykonane pod właściwym kątem i z właściwym ich rozmieszczeniem w okolicy biorczej.

Wszystkie te czynności – na dzień dzisiejszy – są tak niezwykle wymagające i subtelne, że nie powinny być wykonywane przez systemy zautomatyzowane, gdyż grozi to wieloma niedociągnięciami wpływającymi niekorzystnie zarówno na estetyczny, jak i medyczny wynik zabiegu.

Robot do transplantacji włosów ARTAS

Marketingowe hasła propagujące twierdzenia, że robot może wykonać lepszą pracę, niż wyspecjalizowani chirurdzy – są bardzo niestosowne oraz wprowadzające w błąd Pacjentów i nie mogą mieć miejsca w opinii publicznej. Robot bowiem nie działa samodzielnie. Dla osób, które lubią nowinki techniczne, może wydawać się to bardzo kuszącą opcją, jednak przy wyborze metody i chirurga nie polecamy eksperymentowania na własnym ciele i patrzenia wyłącznie na kwestię kosztów z tym związanych.

Najważniejszy jest profesjonalizm i doświadczenie. Marketing automatyzacji przeszczepów, poprzez dużą ilość głoszonych, powierzchownych haseł ma działać na klienta zachęcająco, zakrywając jednocześnie wiele mankamentów metody. Tak jest właśnie w przypadku używania robotów ARTAS. My jednak nie ulegamy modzie i stawiamy na wiedzę merytoryczną i manualną dokładność transplantacji oraz naturalny efekt końcowy przeszczepu – podkreśla dr Piotr Turkowski. Dowiedz się więcej na temat przeszczepu włosów metoda FUE.

Automatyzacja czy talent?

Wprawiona i doświadczona ręka chirurga nie ustępuje szybkością poboru graftów robotowi ARTAS. Doświadczeni chirurdzy są szybsi niż robot, ale to nie tylko szybkość zabiegu jest tu ważna. Co więcej, chirurg posiada zdecydowaną przewagę w dokładności oraz gwarantuje przebieg zabiegu w najwyższych standardach wiedzy medycznej w ciągu całego procesu przeszczepu włosów – w przeciwieństwie do metody z użyciem robota.

Dr Piotr Turkowski pragnie zwrócić uwagę na fakt, że nie bez powodu najwięksi światowi specjaliści z zakresu chirurgii odtwórczej włosa skupiają się wyłącznie na doskonaleniu sprzętów do transplantacji włosów metodą FUE, a nie na automatyzacji tego procesu.

Robot czy człowiek?

Czynnik ludzki w metodzie FUE jest tu bowiem nie do zastąpienia. Przeszczepy wykonane przy użyciu robota nie wyglądają tak elegancko i naturalnie jak te, w których została zastosowana technika manualna FUE. Z przeszczepem włosów jest podobnie jak z makijażem permanentnym lub z innymi zabiegami medycyny estetycznej. Liczy się talent i wyczucie smaku, a takich wartości nie da się zautomatyzować. Każdy z nas liczy na wyjątkowe traktowanie do tak unikatowej materii, jaką jest nasze  ciało i zdrowie. Poddając się procedurze upiększającej, takie subtelne niuanse są najważniejsze.

Jak wybrać klinikę?

Przy wyborze Kliniki nie powinniśmy jedynie kierować się marką, nazwą czy jej reklamą. Dużą uwagę powinniśmy przywiązywać do lekarza przeprowadzającego zabieg i jego doświadczenia.

Sam fakt posiadania przez klinikę robota nie gwarantuje zatem lepszej jakości transplantacji. Może jedynie wspomagać proces. Nadal kluczowym elementem efektywnego przeszczepu włosów jest wiedza, doświadczenie oraz fachowy poziom umiejętności chirurga i jego zespołu.

W większości najbardziej renomowanych i najlepszych klinik na świecie zespół lekarski wykonuje zabiegi manualnie, przy zastosowaniu jedynie mikrowierteł. Powinno dać to do myślenia wielu przyszłym Pacjentom, zainteresowanym przeszczepem włosów.

ARTAS vs FUE – porównanie

Poniżej przedstawiamy również zdjęcia z czasopisma ISHRS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosa). Różnice między nakłuciami po narzędziu ARTAS (zdjęcie po lewej) i po urządzeniu w zabiegu manualnym (zdjęcie po prawej).

Kontrast efektów zastosowanych metod jest niewątpliwie bezsprzeczny.

Przeszczep włosów metodą Artas

Sztuka przeszczepu włosów

Technikę manualną FUE przeszczepu włosów można porównać do unikatowej techniki malarskiej wielkich mistrzów. Technikę, w której możesz podziwiać fakturę dzieła, czy pojedyncze pociągnięcia pędzla farbą. Nie są idealnie symetryczne i mają w sobie pierwiastek artystycznej inwencji, a jednak stanowią wybitne dzieła sztuki.

Sztuka jest po to, by niepokoić. Wiedza umacnia – Georges Bregue

Podobnie sytuacja ma się w kwestii przeszczepów, w których niezbędny jest ludzki zmysł wyrafinowania i wyczucia smaku. Zbyt symetryczne i „robotyczne” rozmieszczenie graftów na skórze głowy przy zastosowaniu automatyzacji transplantacji nie będzie wyglądało dobrze. Robotyzację przeszczepów możemy zatem porównać do sztampowej reprodukcji malarskiej sztuki. „Prawie to samo”, ale jednak – jak bardzo inaczej.

Inna opinia na temat przeszczepu włosów robotem ARTAS –  Can I trust a Robot to do my Hair Transplant?

Dr Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski

Lekarz medycyny estetycznej, specjalista i pasjonat chirurgii odtwórczej włosów, kończący specjalizację z chirurgii plastycznej. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.