Skip to main content

Pierwsze przeszczepy włosów w Polsce wykonywano już w roku 1984 – polscy specjaliści mają już więc wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. To sprawia, że przeszczep włosów jest bezpiecznym leczeniem, dzięki nowoczesnym sprzętom i autorskim ścieżkom terapii. Zastanawiasz się, czy zrobić przeszczep włosów w Turcji, Polsce a może w innym kraju?

Przeszczep włosów w Polsce i za granicą

Łysienie dotyka co trzeciego mężczyznę w wieku od 25. do 40. roku życia oraz ponad połowę mężczyzn powyżej pięćdziesiątki. Ponad 10% z nich rozważa przeszczep włosów jako skuteczną metodę na uzupełnienie owłosienia na głowie oraz zarostu. W  klinice OT.CO Clinic korzystamy z najnowocześniejszej metody FUE, umożliwiającej bardzo precyzyjne pobieranie pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianie je w miejsce docelowe. Są to zazwyczaj zakola i czubek głowy, a panowie coraz częściej decydują się także na uzupełnienie zarostu na brodzie. Dzięki transplantacji włosów, wypełniając nieowłosione miejsca – możemy indywidualnie dostosować kształt zarostu.

przeszczep włosów w Turcji

Kliniki zagraniczne podają koszty za jeden graft, czyli fragment zawierający od jednego do czterech mieszków włosowych, lub za cały przeszczep włosów. Warto wiedzieć, że 100 mieszków włosowych jest minimalną ilością, aby zabieg się powiódł. Osoby korzystające z przeszczepu włosów za granicą powinny liczyć się z tym, że jeżeli zdecydują się na przeszczep zaledwie 500-1000 cebulek – będą narażone na dodatkowe koszty, związane z koniecznością powtórzenia całej procedury. W Polsce preferuje się kompleksowe podejście, które umożliwia skuteczną transplantację cebulek włosowych raz na całe życie. Ceny przeszczepu włosów za granicą bywają różne. W niektórych krajach, takich jak Turcja, cena może być nawet trzykrotnie niższa.

Dlaczego lepiej przeszczepić włosy w Polsce?

Jest niewiele miejsc w Polsce o dobrych referencjach, gdzie dokonuje się przeszczepu włosów. Wybierając klinikę należy zwrócić uwagę nie tylko na jej opinie w sieci oraz wśród znajomych, ale również na lokalizację. Warto umożliwić sobie wygodny dojazd oraz ewentualny nocleg w pobliżu kliniki, ponieważ należy wziąć pod uwagę także czas trwania przeszczepu. Wynosi on nawet do 8 godzin i chociaż zabieg nie wymaga rekonwalescencji, warto po nim wypocząć przed podróżą powrotną do domu.

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów w Turcji – cena versus jakość

Przeszczep włosów w Turcji, jest przeważnie zabiegiem dużym. Oznacza to, że pobiera się ok. 4000-5000 przeszczepów. Liczba ta wynika z tego, że mało doświadczony i słabo wykwalifikowany lekarz pobiera jak największą liczbę przeszczepów, którą zdoła pozyskać od danego pacjenta. W sztuce przeszczepiania włosów (bo umiejętne i rozsądne przeszczepianie włosów jest sztuką) nie liczy się liczba pobranych włosów, tylko odpowiedni dobór ilości przeszczepów do możliwości danego obszaru, z którego można je pobrać. Niestety duży procent pacjentów powracających z zabiegów przeszczepu włosów w Turcji, ma bardzo zniszczony obszar dawczy, co niezwykle utrudnia późniejszą pomoc.

Efekt nieudanego przeszczepu włosów w Turcji

Kolejną kwestią budzącą moje zastrzeżenia w aspekcie umiejętności oraz zmysłu estetyki wykonujących przeszczep włosów w Turcji są same rezultaty zabiegu. Niestety bardzo często zdarzają się przypadki nieumiejętnie wykonanych zabiegów, które są dokładną odwrotnością zasad w sztuce przeszczepiania włosów. Nieumiejętne rozplanowanie zabiegu, brak klasyfikacji poszczególnych przeszczepów oraz absolutny brak kontroli cebulek sprawia, że niejednokrotnie pacjenci po zabiegu w Turcji są pozostawieni sami sobie z efektem włosów „jak u lalki”.

Koszty zabiegu, obniżone w Turcji do minimum, nie gwarantują zachowania nawet podstawowych zasad higieny czy sterylności. Zabieg przeszczepu włosów jest niezwykle żmudny i nierzadko trwa nawet 8 godzin. Długi czas zabiegu generuje tym samym wyższe koszty samego zabiegu. Dodatkowo wysokiej klasy sprzęt oraz akcesoria wykonane z dobrych materiałów, odpornych na wysoką temperaturę sterylizacji, również znacząco zwiększają koszt zabiegu. Dlatego z czystego rachunku ekonomicznego, zmniejszając cenę za zabieg, kliniki w Turcji oszczędzają na materiałach i sprzęcie medycznym.

Następną kwestią jest opieka pacjenta pooperacyjna. Niejednokrotnie zgłaszają się do nas pacjenci z pytaniami o dalsze postępowanie pielęgnacyjne po zabiegu lub – co gorsza – z pojawiającymi się komplikacjami. Niestety, ale we wszystkich tych przypadkach powód jest jeden – brak możliwości kontaktu z daną kliniką lub lekarzem, który wykonywał zabieg w Turcji. Z przykrością zauważam duży procent zabiegów powikłanych, z trudno gojącymi się ranami lub nawet całymi obszarami głowy.

Podsumowując temat wykonywania zabiegów przeszczepu włosów w Turcji, sprawdźcie dokładnie wszystkie informacje o danej klinice oraz o lekarzu wykonującym zabieg. Pamiętajcie, że niska cena zabiegu nie bierze się z niczego. Oczywiście jest w Turcji kilka klinik oraz lekarzy posiadających wysokie kwalifikacje oraz umiejętności, którzy współpracują z najlepszymi specjalistami w dziedzinie przeszczepu włosów, jednakże w takich klinikach cena zabiegu jest znacznie wyższa niż cena zabiegu proponowana w Polsce.

Koszty dodatkowe związane z przeszczepem włosów w Turcji:

Decydując się na przeszczep włosów w Turcji, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę samego zabiegu. Pomimo że ceny w Turcji mogą być atrakcyjne, istnieje wiele dodatkowych kosztów, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji:

 1. Transport: Loty do Turcji i z powrotem mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt wyjazdu, zwłaszcza w okresach szczytowych.
 2. Zakwaterowanie: Pobyt w Turcji wiąże się z koniecznością rezerwacji noclegów. Warto wybierać hotele w pobliżu wybranej kliniki, aby uniknąć dodatkowych kosztów transportu.
 3. Opieka po zabiegu: Niektóre kliniki mogą oferować pakiety, które zawierają opiekę po zabiegu, jednak nie zawsze jest to standardem. Konieczne mogą być dodatkowe wizyty kontrolne, które wiążą się z kolejnymi kosztami.
 4. Koszty podróży: Dojazd z lotniska, transport publiczny czy taksówki – wszystko to może generować dodatkowe wydatki.
 5. Ubezpieczenie zdrowotne: Warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje ewentualne komplikacje po zabiegu.

Jak wybrać odpowiednią klinikę?

Wybór odpowiedniej kliniki to kluczowy element sukcesu przeszczepu włosów. Oto kilka kroków, które warto podjąć, by dokonać świadomego wyboru:

 • Certyfikaty i licencje: Upewnij się, że klinika posiada niezbędne certyfikaty i licencje do przeprowadzania zabiegów przeszczepu włosów.
 • Opinie pacjentów: Czytaj recenzje i śledź historie pacjentów, którzy przeszli zabieg w danej klinice. Uwzględniając ich doświadczenia, można uzyskać obraz jakości usług kliniki.
 • Doświadczenie lekarza: Sprawdź kwalifikacje i doświadczenie chirurga. Lekarz z wieloletnim doświadczeniem i udanymi zabiegami będzie bardziej pewnym wyborem.
 • Technologie: Nowoczesne technologie mogą przyczynić się do lepszych wyników przeszczepu. Zapytaj o sprzęt używany w klinice i czy jest on na bieżąco aktualizowany.
 • Konsultacje: Wybierz klinikę, która oferuje wstępną konsultację. Pozwoli to ocenić, czy klinika i lekarz są odpowiednie dla Ciebie.
 • Transparentność cen: Upewnij się, że klinika oferuje jasną i przejrzystą strukturę cen, bez ukrytych opłat.

Pamiętaj, że Twój komfort i bezpieczeństwo są najważniejsze. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne badania i znalezienie kliniki, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

4.2/5 - (45 głosów)

4 komentarze

 • Awatar Paweł Paweł pisze:

  Dlaczego koszt zabiegu jest tak wysoki? Co dokładniej oznacza określenie – “jak u lalki”? 🙂

  • Awatar Marzena Marzena pisze:

   A co z kobietami??? Przeciez łysienie dotyka także kobiet a wszędzie jest mowa tylko o mężczyznach, wręcz czuję się dyskryminowana.

  • Przy zabiegu przeszczepu włosów pracuje cały dzień 6 wysokowykfalifikowanych osób, aby zabieg był wykonany precyzyjnie i bezpiecznie. Używamy też najwyższej klasy preparatów do zabiegu. Włosy “jak u lalki” to inaczej nienaturalna “pierwsza” linia włosów gdzie zamiast cieniutkich włosów wszczepione są grubsze. Wynika to często z nieznajomości prawidłowej techniki przeszczepu włosów.
   Pozdrawiam serdecznie

Zostaw komentarz