Skip to main content

Przeszczep włosów to dla osób dotkniętych problemem łysienia jedyny sposób, aby szybko cieszyć się nowymi włosami na skórze głowy. Niestety dla wielu mężczyzn i kobiet łysienie staje się powodem popadania w kompleksy, dlatego decydują się na przeszczep włosów. Nie zawsze jednak efekty są takie, jakich można by się spodziewać. Jaka jest tego przyczyna? W jaki sposób można uniknąć nieudanego przeszczepu włosów? Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych rezultatów jest zrozumienie, co może być ich przyczyną oraz wybór certyfikowanego trychologa.

Kiedy można mówić o nieudanym przeszczepie włosów?

Pomimo że technologia i robotyka w zakresie transplantacji włosów cały czas się rozwija, to nadal zdarzają się nieudane przeszczepy. Nienaturalny efekt po zabiegu często spowodowany jest brakiem doświadczenia i kwalifikacji osoby, która wykonuje zabieg. Często też specjalista korzysta z przestarzałych technik. Za najpopularniejszy wyznaczniki nieudanego przeszczepu włosów można uważać m.in.:

 • Zbyt wysoką, niską lub nierówną linię czoła,
 • Wygląd przypominający włosy u lalki,
 • Widoczne blizny w miejscu przeszczepu,
 • Pobór zbyt dużej ilości mieszków włosowych,
 • Za bardzo równomierne rozłożenie włosów,
 • Zbyt głębokie osadzenie włosów w skórze głowy,
 • Odrost włosów w złym kierunku.

Na szczęście w ciągu ostatnich lat technologie stosowane w zakresie odbudowy włosów znacznie się rozwinęły. Zmianie uległo też podejście lekarzy oraz Pacjentów. Obecnie można zaobserwować perfekcyjne włosy modeli i modelek w reklamach czy na bilbordach, dlatego wiele osób widząc u siebie oznaki starzenia lub łysienia tak łatwo wpada w kompleksy. Wtedy naturalnie szukają pomocy u trychologa w technikach przeszczepu włosów.

efekt nieudanego przeszczepu włosów metodą fut strip

Co ma wpływ na rezultat końcowy przeszczepu włosów?

Osoby, którym zależy na uzyskaniu naturalnego efektu i niewidocznych blizn po przeszczepie, powinny zgłosić się do zaawansowanych trychologów. Specjaliści korzystają z nowoczesnych technik, wśród których króluje FUE. Metoda ta polega na tym, że przeszczepiane są pojedyncze mieszki włosowe – a nie pasek skóry – jak w przypadku metody STRIP/FUT. Dlatego po przeszczepie nie ma ryzyka, że powstaną brzydkie liniowe blizny.

widoczna blizna po pobraniu paska w obszarze dawczym

Duże znaczenie dla uzyskanych efektów przeszczepu włosów ma też wybór doświadczonego lekarza. Przed zabiegiem dobrze jest zweryfikować zaplecze techniczne i technologiczne Kliniki oraz poprosić o zdjęcia z efektami innych Pacjentów, jacy poddali się takiemu zabiegowi. Niewystarczające umiejętności osoby przeprowadzającej zabieg lub lekarza, zła technika i wątpliwej jakości sprzęt może mieć fatalne w skutkach efekty. Transplantacja włosów wbrew powszechnej opinii jest specjalizacją, w której nie tak łatwo jest uzyskać wymarzony rezultat. Duży wpływ ma diagnostyka, planowanie zabiegu, zastosowana technologia, umiejętności chirurga oraz precyzja.

Obecnie można zaobserwować wielu Pacjentów, którzy chcą poprawić efekty nieudanego wcześniejszego przeszczepu włosów. Doświadczony trycholog pomoże również w zredukowaniu takiego problemu. W tym celu stosuje się nowoczesną metodę FUE. Specjaliści podkreślają, że technika ta jest też mało inwazyjna. To z kolei powoduje, że nakłucia są minimalne i punktowe, dlatego blizny są praktycznie niewidoczne.

Jak wygląda prawidłowy przeszczep włosów?

Przeszczep włosów w przypadku metody FUE polega na przeszczepieniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych. Technikę wykonuje się manualnie lub za pomocą robota ARTAS. Lekarz pobiera mieszek włosowy jeden po drugim (pojedynczo). Następnie pobrane włosy są wszczepione przez wykwalifikowany personel lub lekarza w okolice biorcze.

W przypadku robota ARTAS maszyna skanuje skórę głowy i automatycznie pobiera zespoły mieszków do przeszczepu. Wykonuje nacięcia w skórze i tworzy miejsca, w które lekarz wszczepi wcześniej pobrane grafty. Sprawdź różnicę między przeszczepem włosów metodą FUE i metodą ARTAS.

Przeszczep włosów FUE i DHI to z kolei najnowocześniejsza z hybrydowych technik na świecie. Pozwala równocześnie na pełną kontrolą głębokości, kierunku oraz kąta rosnącego włosa. Podczas zabiegu stosuje się niewielkich rozmiarów igłę punktową. Za jej pomocą wykonywane są mikronakłucia w formie punch-ów. W efekcie zmniejsza się ryzyko związane z uszkodzeniem włosów.

Jaką technikę przeszczepu włosów wybrać?

Wybór techniki przeszczepu włosów zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta. Decyzję podejmuje lekarz w trakcie konsultacji. Każdy Pacjent jest inny, dlatego tak ważne jest to, aby przed zabiegiem przeprowadzić wnikliwą konsultację medyczną, poznać oczekiwania i możliwości Pacjenta.

Jakie mogą być przyczyny niepowodzenia przy przeszczepie włosów?

 1. Brak doświadczenia lekarza

Najczęstszym powodem niepowodzenia przeszczepu włosów jest brak niezbędnego doświadczenia. Takie techniki, jak FUE czy DHI wymagają ogromnej dokładności i precyzji. Opanowanie umiejętności związanych z przeszczepem włosów wymaga dużo czasu i wysiłku. Umieszczenie przeszczepu to najważniejszy etap, który ma wpływ na późniejszy wygląd włosów po operacji. Doświadczony specjalista zna innowacyjne techniki, które z powodzeniem wykorzystuje podczas zabiegu.

Włosy dawcy z tyłu głowy stosuje się samodzielnie lub w połączeniu z innymi włosami, przy wcześniejszym planowaniu i przeszczepianiu. Mieszki włosowe pozyskiwane z różnych obszarów dawców za pomocą nieodpowiednich technik często prowadzą do drastycznych efektów.

Nadmierne zbieranie przeszczepów pobranych z obszaru dawcy przez niedoświadczonego chirurga może być przyczyną znacznych szkód w strefie dawcy. To z kolei prowadzi do drastycznych efektów równoważnych łysieniu.

 1. Niewystarczająca opieka po operacji

Troska o skórę głowy po przeszczepie włosów jest tak samo ważna, jak sama operacja. Podczas zabiegu udziela się niezbędnych wskazówek związanych z pielęgnacją po operacji i informacji na temat leczenia pooperacyjnego, jakie Pacjent musi prowadzić przez kolejne dni oraz tygodnie.

Niektórzy Pacjenci po zabiegu mogą borykać się z rozległymi strupkami wokół łodygi włosa. Zdrapywanie ich lub niewłaściwe mycie włosów może negatywnie wpływać na przeszczep i uzyskany efekt. W okresie po operacji należy więc bardzo delikatnie dbać o włosy, unikać eksponowania ich na słońce i powstrzymywać się od ćwiczeń, które mogą powodować pocenie się.

 1. Niewłaściwy kandydat do przeszczepu włosów

Przeszczep włosów, tak jak każdy inny zabieg, ma pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Dlatego należy pamiętać, że nie każdy jest idealnym kandydatem. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz powinien więc zebrać szczegółowy wywiad z Pacjentem. W trakcie badania wykona też różne testy i procedury, aby ocenić wskaźniki wypadania włosów.

Przeszczep włosów wykonany w nieodpowiednim wieku również przynosi odwrotne do zamierzonych skutki. Pacjenci cierpiący na łysienie typu męskiego lub kobiecego mogą liczyć się z tym, że jeśli wykonają przeszczep we wczesnym stadium, w przyszłości nadal pojawią się łysiejące plamy i przerzedzenia ze względu na postępujące procesu łysienia. Włosy powinny też przejść fazę dojrzałości, ponieważ gdy pewien wiek zostanie przekroczony, mają inną strukturę. Zwykle granicą tego wieku są 22 lata.

 1. Nieuczciwe kliniki przeszczepu włosów

Niestety nie wszystkie kliniki są dobre i uczciwe. Klinika przeszczepiania włosów zajmująca się tylko zarabianiem pieniędzy, nie przywiązuje uwagi do zdrowia swojego Pacjenta. Nierzetelne kliniki, które traktują priorytetowo tylko swój interes, wyróżniają się „liczbami”, a nie jakością. Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego miejsca, powinna więc odgrywać reputacja i opinie innych Pacjentów.

 1. Nieporozumienie i błąd

Operacje przeszczepu włosów to pierwszy etap, po którym następuje rekonwalescencja – długi proces. Niektórzy Pacjenci wyciągają wnioski zbyt wcześnie i ogłaszają, że zabieg nie powiódł się, zanim tak naprawdę pełen proces się zakończy. Nie dają tym samym szansy na wzrost włosów.

Pełnych wyników widocznego przeszczepu włosów można spodziewać się w trakcie roku lub dłużej. Czasami niecierpliwiąc się, efekty zabiegu są kwestionowane przez Pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem wysłuchać doświadczonego lekarza, który przekaże Pacjentowi informacje na temat wyników leczenia, aby uniknąć nieporozumień i zbędnego stresu.

 1. Brak talentu artystycznego lekarza

Ważny aspekt chirurgii odtwórczej włosów stanowi znaczenie ,,artystycznego oka’’ . W trakcie konsultacji lekarz oceni typ włosów i wzór wzrostu. Wyobrazi sobie jednocześnie najbardziej naturalną linię włosów. Po właściwym określeniu miejsca, orientacji i kąta odrostu włosów, są układane jeden po drugim z precyzją. Obszarem dawcy w chirurgii przeszczepu włosów, z jakiego pozyskuje się zdrowe mieszki włosowe, jest tył głowy Pacjenta. Zarost i włosy z piersi można dodatkowo wykorzystać jako dodatkowy zasób dawcy. Pozwala to nadać im naturalny wygląd. Warto więc przejrzeć wcześniejsze zdjęcia Pacjentów i ocenić efekty.

 1. Nierealistyczne oczekiwania

Wyniki zabiegu zwykle zależą od stanu włosów. Realistyczne oczekiwania Pacjenta redukują szansę uzyskania niezadowalających efektów. Warto więc otwarcie mówić o swoich celach i oczekiwaniach. Chirurg może w takiej sytuacji doradzić, jaki rezultat uzyska się po leczeniu i ostrzec przed nierealistycznymi oczekiwaniami. Pacjenci ze zbyt małą ilością włosów na obszarze dawczym nie powinni żyć nadzieją na uzyskanie dużej gęstości przeszczepu.

Jaki procent przeszczepów włosów jest zakończonych niepowodzeniem?

Zaawansowane techniki przeszczepu włosów i doświadczenie na szczęście zmniejszają niepowodzenie operacji. Odsetek ten wynosi około 5 – 10%. W klinice przeszczepu włosów dr. Piotra Turkowskiego pracuje wykwalifikowany zespół konsultantów medycznych i chirurgów, który minimalizuje wszystkie negatywne czynniki.

5/5 - (2 głosy)

Zostaw komentarz