Przeszczep włosów STRIP czy FUE? – poznaj różnice
Należy zaznaczyć, że metoda transplantacji włosów FUE jest metodą bardziej nowoczesną i bardziej precyzyjną. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach to właśnie ona cieszy się coraz większą popularnością. To właśnie w metodzie FUE – chirurg prowadzący przeszczep włosów dokonuje profesjonalnego, merytorycznego pod kątem medycznym – wyboru najlepszej jakości materiału transplantacyjnego włosów – czyli graftów.
Kolejną ważną zaletą, a jednocześnie argumentem wskazującym na wyższość metody FUE nad metodą STRIP – jest brak grubej i nieestetycznej linijnej blizny, która powstaje przy wycinaniu transplantacyjnego paska ze skóry głowy w metodzie STRIP.
Pobieranie pojedynczych graftów w metodzie FUE – jest metodą mniej inwazyjną, niewymagającą użycia skalpela i pozostawiającą jedynie mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem mikroblizny. Dzięki temu okres rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, występuje mniejszy dyskomfort bólowy, szybsze gojenie obszarów transplantacyjnych oraz niesie mniejsze ryzyko wdania się infekcji w miejscach operowanych. W metodzie FUE nie występuje także uczucie zdrętwienia i „naciągania skóry”, tak jak ma to miejsce w metodzie STRIP – w okolicy zgrubiałych, bolących szwów – po wycięciu paska transplantacyjnego.
Czym się różnią metody przeszczepu włosów STRIP I FUE?
Jeszcze jedną, wspaniałą zaletą metody FUE jest również możliwość pobierania włosów z innych okolic ciała, takich jak: brwi, tors, broda, czy okolice łonowe.
Wartą podkreślenia korzyścią – metody FUE (follicular units extraction) pod kątem estetycznym – jest możliwość noszenia krótkich fryzur po zabiegu przeszczepu włosów. Mikroranki, które powstały podczas transplantacji FUE będą niewidoczne, w przeciwieństwie do szpecącej, grubej blizny (po transplantacji metodą STRIP), rysującej się na tylnej powierzchni skóry głowy, będącej stygmatem dawnego, niechcianego kompleksu.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż powodzenie przeszczepu oraz ostateczny efekt transplantacji zależy od wyjątkowej dokładności oraz specjalistycznego doświadczenia chirurga. Zastosowane urządzenia oraz narzędzia chirurgiczne spełniają w transplantacji rolę jedynie pomocniczą.
Dlatego działania marketingowe różnych klinik, skupiające uwagę pacjenta tylko na stosowanych urządzeniach – są metodą odwracania uwagi od tego co najważniejsze – czyli wiedzy oraz doświadczenia transplantacyjnego chirurga. Jakość przeszczepu, zależy przede wszystkim od manualnych umiejętności lekarza. Umiejętne pobranie jednostki mieszkowej, a następnie sprawna implantacja – gwarantuje najwyższą jakość i świetny efekt. Warto zatem przemyśleć decyzję i poddać się zabiegowi tylko w profesjonalnej klinice, wykonywanemu przez wykwalifikowanego lekarza z odpowiednią wiedzą oraz praktyką – podkreśla Dr Piotr Turkowski.